Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Piotr kusisz :)

A wiesz że możliwe że ja też się skuszę ale na wersję 800L (40cm L x 55cm H x 15cm W )

Pogadamy jak odpalicie produkcyjne testy wersji 2000 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , wtrące sie do tematu mam cały zestaw do dozowania wapnia z AM ph komputer wyswietla 7,12 co mam zrobic aby obnizyć ph w reaktorze do 6,2 , może kalibracja sondy ?, zasyp jest ok 8 mcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik mam ale nie wiem jak go się wstawia :( .

Reaktor jest wielki, a pobiera 10W. Porównajcie ile "biorą" inne reaktory do akwariów 2000l ? Zobaczymy jak będzie działać z wkładem ale powinno być dobrze :banana:

Piotr, największe podziękowania dla Ciebie, za to że Ci się chciało.

Edytowane przez Jacek56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytam jeszcze o głośność reaktora bo jak wiadomo to ja przy moim śpię.W tej chwili mam w miarę wszystko wyciszone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor to ciche urządzenie i nie kombinuj jeśli chcesz tani dobry reaktor to oktopusa lub delteca a jak coś z górnej pułki to akuaspeciale są super kilka widzę w działaniu ale to od kaski zależy 600-6000 co kto woli ja jade na delteku i jest super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zdecydowałem,że będzie reaktor,teraz tylko kwestia dobrego zakupu sprzętu.

http://allegro.pl/ka...2878011014.html

Ten zestawik jest fajny,@akvarius,pisałeś mi,że jest OK,ale czy ma jakieś wady o których dobrze by było wiedzieć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor jest cichy ale ma kilka wrażliwych punktów:

1. pompa obiegowa (gdy podłączysz traktora, będziesz mieć głośny)

2. zapowietrzanie (przy zapowietrzeniu spodowanym zbyt dużą ilością CO2 w reaktorze też Marka może szlag trafić)

3. elektrozawór (włączający się elektrozawór marnej jakości daje po uszach lepiej jak dzwon)

4. pompy perystaltyczne (to chyba wiesz jak działają)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w słodkim zestaw CO2,ale musiałem mieć dobry elektrozawór,chyba z AM bo cykania nie było słychać.Czy jest jakiś patent by Co2 się nie zbierało ? Jak to jest z tymi pompami perystalitycznymi,chodzą ciągle czy włączają się co jakiś czas ? Czy reaktor można ustawić na działanie tylko w dzień ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO2 może Ci się zebrać na początku w fazie ustawiania reaktora, potem problem może się powtórzyć sporadycznie np przy rozregulowaniu zaworu precyzyjnego, elektrozaworu lub gdy rozreguluje Ci się sonda. Pompy perystaltyczne - zależy do czego je będziesz używał, ja używałem do dozowania odcieku do akwarium i działały całą dobę (włączały się co 3-5 minut na kilka-kilkanaście sekund). Reaktor możesz ustawić do pracy tylko w dzień ale będą Ci parametry pływać. kh, ca, ph...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imgp4682f.jpg

imgp4681n.jpg

Rozruch reaktora nastąpił, jeszcze wielka prowizorka ale Leszek już pracuje nad cudownym pudełkiem, które przekształci ten w reaktor w Rolls-Royce reaktorów. Pompa 10W daje radę , jest cicho, woda w komorach czysta. Teraz stabilizacja parametrów ale przy tej objętości komór, trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozruch reaktora nastąpił, jeszcze wielka prowizorka ale Leszek już pracuje nad cudownym pudełkiem, które przekształci ten w reaktor w Rolls-Royce reaktorów. Pompa 10W daje radę , jest cicho, woda w komorach czysta. Teraz stabilizacja parametrów ale przy tej objętości komór, trzeba się uzbroić w cierpliwość.

wow... możesz podać na czym jest wzorowany? ewentualnie jakiś schemacik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow... możesz podać na czym jest wzorowany? ewentualnie jakiś schemacik...

To pytanie do Piotra Noa, kierownika technicznego tego projektu. Wygooluj sobie dastaco extreme iii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda szczególnie ten kolorowy wkład :)

Czy jak już poprawiliscie czas napełniania komory CO2 nadal biobale nie wystarczają?

Jakie masz KH i CA odcieku?

Na tym etapie jednak odłaczyłbym 2-ga kolumnę, szczególnie że za kilka dni wyjeżdzasz, ona daje dużą bezwładność i możesz nie dojść z ustawieniami przed wyjazdem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku, trzeba przyznać, że ten kolorowy wkład jest super, pewnie szykowany przez Jacka na imprezę sylwestrową :P

Co do biobali, jak wiesz podczas pracy występował odgłos wpadającej wody, gdyż nie wypełniały one szczelnie komory reakcyjnej oraz tworzyła się piana.

Ten kolorowy wkład, jest kolejną modyfikacją, być może docelowo bedzie jeszcze coś innego.

Wczoraj na odcieku było Kh 40, Ca 700., dziś niestety nie wiem.

Z tego co wiem pompa pracuje w sekwencji: 15min praca/15 postój.

Myślę, że Jacek poda więcej szczegółów dotyczących parametrów wody.

Mój egzemplarz jeszcze nie został uruchomiony z powodu braku możliwości sterowania. Czekam na docelowy kontroler.

Edytowane przez Noa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorowy wkład generalnie służy do wytłumienia chlupotu wody w kolumnie mieszającej CO2, z biobalami było słychać szum wody. Co do parametrów to Kh=50, Ca=660.

To dobry pomysł z tą drugą kolumną. Gdy ją odłączę czy wkład może pozostać?

I jeszcze jedno, podziękowania dla załogi Reefmanii za wzorową realizację zamówienia. Bez tego wkładu nie można byłoby odpalić tego reaktora. Na Wybrzeżu takiego wkładu nie kupisz tak szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek jak mówiłem ARM chyba lepiej sprawdza się przy wyższym PH, jesli macie tam około 5.9 - 6.0 w kolumnie reakcyjnej a na to wskazują też wyniki Kh 40, Ca 700 to utrzymanie takiego PH może się skończyć tym ze zbiornik wyląduje na KH 6.4 i CA 500, MG 1500. Bazuję na tym co mi powiedziałeś i wg tego teraz reaktor podbija Wam Kh o około 32 w stosunku do tego co ma na wlocie a CA podbija o 420.

Sam mam ten zasyp od tygodnia i jeszcze nie do końca doszedłem do ładu z nim :)

Zobacz na to, chyba dobrze pokazuje jak ten zasyp się zachowuje, wykres z kilku dni prób ale już widać jak się kształtują krzywe dotyczące CA i KH. Magnezu w odcieku nie mierzyłem ale raczej idzie podobnie jak CA

post-374-0-24416800-1356914647_thumb.jpg

2-ga kolumnę odłącz i wode w niej możesz spuścić. Tylko nie dawaj jej do akwarium bo dolejesz 30l wody o PH 6.0, KH>50 i CA 700 :)

Sam zasyp przed ponownym wykorzystaniem wypłucz w RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×