Skocz do zawartości
angelikanet

Pomoc przy wyborze sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Pierwszy raz jestem na tym forum , potrzebuję porad dotyczących zmiany zbiornika słodkowodnego na słonowodny- rafowy. Mianowicie mam pytanie dotyczące filtracji przy czym napewno w grę nie wchodzi wiercenie otworów w tym akwarium. Wyczytałam na którejś ze stron , że do tego wystarczy filtr Aqua Medic Riff 500 z zasilanym pompą odpieniaczem Turboflor 1000 , pompa cyrkulacyjna Ocean Runner 3500 , odpowiednie oświetlenie np. Ocean Light

2x1500W aqualine 10000K. Napewno trzeba będzie zamontować RO.

Nawet nie wiem czy podłączenia będą w tych sprzętach takie same jak w akwarium słodkowodnym i czy potrzebuję coś jeszcze na początek , a może mam błędne informacje dotyczące sprzętu , nie wiem czy spełni swoja rolę. Ewentualnie może to być filtr Marin 500

W karzdy bądź razie jest to zbiornik 420l, sam początek zamierzam zacząć od

zasolenia wody

żywej skały

żywego piasku

Będę wdzięczna za każdą radę

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwarium słodkowodnego przyda Ci się tylko grzałka chyba że masz Ph komputer i Co2 można to adoptować no i pewne elemęty oświetlenia ale z innymi żarnikami czy

świetlówkami. Jeżeli jesteś z okolić Trójmiasta chętnie pomogę bo napisałeś że jesteś

/NAD MORZEM/ Jak coś to dzwoń śmiało 888 111 445

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam prawie na Półwyspie 3 km od Władysławowa . Od dawna noszę się z zamiarem aby wykonać zbiornik z rafą koralową nawet znalazłam już miejsce na kolejny zbiornik, w tym celu zamierzałam kupić zbiornik przystosowany do tego celu , ale niestety mój wspaniałomyślny mąż pewnego dnia nakarmił pielęgnice które hodowałam siedem lat bułką i w ten sposób pozostał mi tylko zbiornik , który chcę wykorzystać do akwarium rafowego. Może jakieś sugestie , jakie zmiany mam wprowadzić , jak ogólnie sie do tego zabrać, jaki sprzęt kupić , czy wykonać instalację itp.

Czy w jakis sposób możesz mi być w tym pomocny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie ma problemu zadzwoń to troszkę Ci opowiem a jak będzie trzeba to podjadę nie ma problemu

pozdrawiam

Zrób sobie liste pytań to Ci wszystko wyjaśnię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki slawomirdyl

Po wyczerpującym zbieraniu informacji doszłam do nastepujących wniosków:

1 zbiornik 420l( pozostałość po akwarium słodkowodnym)

2 oświetlenie

3 pudełko przelewowe + sump

4 grzałka

5 odpieniacz

6 pompy cyrkulacyjne

7 filtr mechaniczny ( mogę wykorzystać fluwal 404 zmieniając materiał filtracyjny?)

8 termometr

9 żywa skała

10 żywy piasek

11 woda RO/ sól , testy, preparaty, mierniki itp

Jezeli poprawnie zrozumiałam i przyswoiłam wiedzę to proszę o pomoc przy doborze mocy ewentualnie firmy tych sprzętów bo tu kompletnie nie mam pojecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko OK poza pkt 7. Kubełek Ci się nie przyda z kilku względów. potrzebujesz

pompę Aqua Medic - Ocean Runner 2 500. Napisz jeszcze jakie masz w tej chwili oświetlenie i czy masz pokrywę ? Oraz co zamieżasz trzymać jakie korale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki slawomirdyl

Po wyczerpującym zbieraniu informacji doszłam do nastepujących wniosków:

1 zbiornik 420l( pozostałość po akwarium słodkowodnym)

2 oświetlenie

3 pudełko przelewowe + sump

4 grzałka

5 odpieniacz

6 pompy cyrkulacyjne

7 filtr mechaniczny ( mogę wykorzystać fluwal 404 zmieniając materiał filtracyjny?)

8 termometr

9 żywa skała

10 żywy piasek

11 woda RO/ sól , testy, preparaty, mierniki itp

Jezeli poprawnie zrozumiałam i przyswoiłam wiedzę to proszę o pomoc przy doborze mocy ewentualnie firmy tych sprzętów bo tu kompletnie nie mam pojecia.

Napisz jeszce co chciałabyś trzymać w zbiorniku - tylko ryby? czy koralowce też, jak tak to miekkie czy SPSy?

a pokrótce to

1. ok - ale podaj wymiar zbiornika bo od tego też sporo zależy

2. dla miekasów - ok 300W dla SPS 450W - 8x80W T5 lub kombinacja T5 i HQi, no chyba że stać ciebie na LED to wtedy 3x120W LED

3. ok, sump przydałby się ok 150-180L

4. grzałka mało ważna ale być musi, byle była w miarę dokładna

5. odpieniacz - sprawa ważna jeżeli nie najważniejsza ;) Deltec AP600 lub APF600, ewentualnie jakieś dobre DYI

6. cyrkulacja - kolejna ważna rzecz - dla miękkich 10000l/h, dla SPS - 20000l/h - najlepiej 2 -3 pompy ok 5000- 8000l/h (do wyboru Tunze -droższe, Marea koralia średnia cena, JVP -tanie ale słabsze jakościowo)

7. nie potrzeba - odpieniacz jest również filtrem mechanicznym

8. ok

9. dobra skała to podstawa dobrego systemu, ja bym dał na początek 40 kg, potem jak będzie mało dorzucił

10. piasek dałbym po włożeniu skały, jak grubszy syf wyleci i go odciągniesz przy podmianie

11. RO/Di - można teraz dostać bez problemu w przystępnych cenach, sól - TM bio-active :) obecnie jest na topie, testy - salifert na początek NO2, NO3, PO4, PH, potem kupisz resztę, no chyba że zdecydujesz się na jakiś miernik , to cześć testów odpadnie :)

Mam nadzieję że coś się przyda z moich wypocin :)

No i zapraszamy na Trójmiejskie Spotkania Piwne w każdy ostatni piątek miesiąca :)

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam w tej chwili zbiornik i grzałkę. Oświetlenie napewno nie nadaje się do akwarium rafowego bo to swietlówki słabej mocy no i zamontowane jest w czarnej plasikowej pokrywie.

Na początku zamierzam tam trzymać takie koralowce i takie rybki , które są łatwe w utrzymaniu i hodowli, w miarę upływu czasu sukcesywnie będę dobierała trudniejsze gatunki.

Możesz mi podpowiedzieć co z parametrami , mocą itp reszty sprzętu?

Czy pudełko przelewowe i sump np z wbudowanym już sprzętem mogę kupić gotowe , jakiej firmy byłoby nailepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek

Bardzo mi się te rady przydadzą

Właśnie poczynam pierwsze kroki, dzisiaj przychodzi hydraulik i poprowadzi instalację wodną

Już się cieszę bo coś zaczyna sie dziać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie widziałaś to przejrzyj sobie jeszcze ten http://aqua-reef.pl/nasze-zbiorniki-f33/ i ten http://nano-reef.pl/forums.php?m=topics&s=30 dział, znajdziesz podobne zbiorniki do twojego i możesz sobie podpatrzeć co mają inni ;) To bardzo pomaga żeby mieć pojęcie jak to powinno wyglądać, ogólnie polecam odwiedzenie kogoś kto ma akwa żeby zobaczyć cały system od "kuchni" :)

Pozwodzenia

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o testy to koniecznie kh, mg i ca.

8x80 watt do 420 litrow to dosc duzo, oczywiscie moze byc i tyle dla spsow ale biorac pod uwage ze zbiornik na swietlowki 80 watt musi byc min 150 cm dlugi co oznacza ze przy 420 litrach pewnie ma max 50cm szerokosci i czesc swiatla bedzie sie marnowac oswietlajac szyby. Proponowalbym 6x80watt, bedzie tez latwiej dobrac urozmaicona obsade jesli chodzi o korale.

Odpieniacza berlin proponowanego przez kolege nie polecam. Jesli chcesz miec wydajny odpieniacz w dobrej cenie to szukaj uzuwanego odpieniacza Deltec apf- lub ap- 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lionfish - masz rację źle sobie przemnożyłem ;) spokojnie 6x80 = 480W dla SPSów starczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lionfish - masz rację źle sobie przemnożyłem ;) spokojnie 6x80 = 480W dla SPSów starczy :)

A czy autorka postu już napisała wymiary akwarium? Bo to chyba do tego powinna dobrać oświetlenie, a nie żeby się ilość watów zgadzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym zapolować na używanego APF600 ( przy pełnej obsadzie AP to według mnie na SPSowisko może być trochę za mało). Prosty w obsłudze, w miarę cichy, na początek będzie super. Odpieniacze AM odpuść, jakoś nie przekonują mnie jakością pienienia.

Oświetlenie będzie trudniejszą sprawą - bo możliwości jest bezliku. Odradzam LEDy, bo wyłożysz grube pieniądze, a nikt jeszcze nie powiedział, że naprawdę wciągniesz się w to hobby ;) Z gotowych produktów T5 w rozsądnej konfiguracji wyjdą chyba najtaniej, a i okresowa wymiana źródeł światła nie będzie aż tak bolała. Mogę polecić 6x80 T5 Sunpower ATI - za w miarę przystępną cenę będziesz miała solidny produkt i to jeszcze ładnie wyglądający nad akwarium. Ale najtaniej wyjdzie jakbyś sama zmontowała taką lampę lub poprosiła jakiegoś znajomego - to dość prosta sprawa i można trochę zaoszczędzić. Z tym że, aby miało to ręce i nogi, trzeba mieć trochę umiejętności manualnych. Inaczej może wyjść coś dziwnego, wiem bo sam próbowałem coś montować :)

Jak będziesz miała jakieś inne pytania pisz tu śmiało, postaramy się pomóc.

P.S Taka mała uwaga do tomioo - nie podawaj szeregu linków do innego forum z komentarzem "przeczytaj to". Już kiedyś tutaj o tym dyskutowaliśmy i doszliśmy do grupowego konsensusu, aby linkować inne fora jak najrzadziej. Bo praktycznie wszystko można znaleźć tutaj, u nas na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewaise -przcież napisałem to kilka postów wyżej, po za tym wnioskuję że zbiornik ma 150 cm bo to przeróbka ze słodkiego

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich

Dziękuję wszystkim za cenne informacje , na pewno się przydadzą przy zakładaniu zbiornika. Hydraulika została już wykonana a następnym etapem będzie zakup potrzebnego sprzętu. Mam nadzieje , że w niedługim czasie będę mogła uruchomić zbiornik. Co do wymiarów akwarium to 150x45x50. W razie jakichkolwiek wątpliwości na pewno będę korzystała z porad na forum. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×