Skocz do zawartości
Lula

Rada dla a'technicznej - jaki osprzęt do nano akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie 😀

Jestem laikiem technicznym w dziedzinie akwarystyki 😩☺️

Chcemy z mym dzieciem wejść na wyższy poziom  i  zaopiekować się nano akwarium morskim pod kraby, krewetki, jeżowca, ślimaki, koralowce miękkie i może jednego czy dwa LPSy (choć w małym akwarium to nie poszaleje)... ale bez zoa i innych zbójów 😉, bo moje dziecko wkłada ręce wszędzie, a w szczególności do akwariów i oczek wodnych (kocha wodę i życie w niej, ale ma 10 lat i jeszcze nie czai do końca konsekwencji innego środowiska niż słodkowodne - więc dmucham na zimne).  

Maksymalna wielkość jaką dysponuje to 45 cm/może 55 cm długości na 45 cm szerokości - mało, ale tylko tyle powierzchni płaskiej mam 🤨

Nie mam miejsca na sumpa 😭

Chciałabym dobre jakościowo oświetlenie (nie lubię głodzić moich zwierzaków) i dobrą filtracje (by sobie samej do pomóc - zawsze mam przewymiarowany ten ).

Szukam też opcji rozbudowy systemu (kolejne kroki inwestycyjne) o automatyczną dolewkę, karmienie czy dodawanie chemii (choć to wolę kontrolować sama na codzień).

Akwarium w zamyśle powinno sobie po ustabilizowaniu docelowo poradzić w dobrym zdrowiu same tak z 10 dni (dlatego nie chcę SPS) - a katarek do wyleczenia mieć przy 15/16 dniach - czasem wyjeżdżamy i nie mamy komu zostawić zwierzaków do opieki (psa wezmę z sobą, ale akwarium już nie 😋)

Generalnie najlepsze by było DIY - ale tutejsze dysputy techniczne (czytałam, żeby nie było) przewyższają moje aktualne umiejętności pojmowania tych aspektów, gubię się w ilości opcji.

Zastanawiałam się nad  firmami co by mi uszyły samą technikę na wymiar - po kontaktach mailowych, telefonicznych i innych ustaliłam, że chcą od razu robić 100% akwarium, a to nie wchodzi w grę... mnie i moje młode by to pozbawiło przyjemności tworzenia, klejenia, dobierania i walki o zdrowy mini ekosystem 😁

Zastanawiałam się nad gotowcami - ale w pierwszym momencie wszystko jest cacy, jednak jak się wczytuję w ofertę, to gotowce nie są już takie fajne (zawsze przynajmniej jeden element jest do zmiany i są to często systemy bez możliwości rozbudowy).

A pomysł był taki by zrobić akwarium z opti white miedzy 45l a 60 l, wysokie najchętniej na 50cm/60 cm z panelem z tyłu gdzie bym estetycznie ukryła CICHĄ filtracje (bez kaskady - która zawsze mnie irytuje), z dolewką, odpieniaczem? i innymi koniecznymi elementami.

Akwarium myślałam postawić na sztucznej skale (dłużej, problemy i cena, ale będę spokojniejsza co do źródła - a wielu kilogramów przy maleństwu nie potrzebuję). Do tego żywa woda i żywy piasek + dużo bakterii i pożywki na start. I koniecznie porządna lampa dzienno nocna z opcjami regulacji - to jest ważne, bo daje papu jak mnie nie ma, no i bym nie była kobietą, gdybym nie doceniała, że takie lampy dają ładniejsze światło 😀. Planuje też zasiedlać systematycznie i najszybciej jak się da, kiedy tylko testy i cykl dojrzewania pozwoli.

Czy pomożecie?

☺️

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego akwa chyba najlepsza bedzie lampka AI Prime 16

W czym potrzebujesz pomocy? 

Niczym sie nie martw , zaczynaj 😋

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Lula napisał:

moje dziecko wkłada ręce wszędzie, a w szczególności do akwariów 

No to w przypadku jeżowca, może to być dość bolesne zetknięcie z środowiskiem morskim, i niezbyt miłe doświadczenie🤭

Taka alternatywa, dla zbiorników z panelem, czy kaskadą🤗

https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/lido-120-led-czarny

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bart1996 napisał:

Do takiego akwa chyba najlepsza bedzie lampka AI Prime 16

W czym potrzebujesz pomocy? 

Niczym sie nie martw , zaczynaj 😋

Dzięki za podpowiedź 😁

Do czego zwyczajowo montuje się tą lampkę? Jest samonośna?

☺️

Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

No to w przypadku jeżowca, może to być dość bolesne zetknięcie z środowiskiem morskim, i niezbyt miłe doświadczenie🤭

Taka alternatywa, dla zbiorników z panelem, czy kaskadą🤗

https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/lido-120-led-czarny

Jeżowca rozpozna 😅 Mam nadzieję 🥹

Model jest polecany do słodkowodnych… jest pokrywa, spektrum światła nie ten etc :)

Ale wymiar fajny :) choć ciutkę za duży ☺️

Edytowane przez Lula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Lula napisał:

Model jest polecany do słodkowodnych

Do morskiego też się nada. Mam model Lido 200 i od razu zrobiłem z niego morskie. Filter jest wewnętrzny ( wklejony więc go nie ruszałem by gwarancji nie stracić ) Zmieniłem w filtrze pompkę na mocniejsza bo była taka opcja. Oświetlenie z Chin plus cyrkulatory i wszystko już się kręci 9miesiecy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Boos82 napisał:

Do morskiego też się nada. Mam model Lido 200 i od razu zrobiłem z niego morskie. Filter jest wewnętrzny ( wklejony więc go nie ruszałem by gwarancji nie stracić ) Zmieniłem w filtrze pompkę na mocniejsza bo była taka opcja. Oświetlenie z Chin plus cyrkulatory i wszystko już się kręci 9miesiecy . 

Tylko, że ja jestem a’techniczna ☺️
Podłączę jedno urządzenie z drugim ale przeróbki to za dużo dla mnie ☺️😜🥹
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Lula napisał:

Model jest polecany do słodkowodnych… jest pokrywa, spektrum światła nie ten etc :)

Belkę oświetleniową możesz dobrać, czy to T5 czy LED

https://www.juwel.pl/produkty/belki-oswietleniowe

Mam u siebie tak jak @Boos82zestaw RIO, i kopie na wzór LIDO, oba zbiorniki funkcjonują do dnia dzisiejszego.

Filtry zasypane siporaxem, bądź możesz skorzystać z firmowych koszyków Cirax.

Prościej się nie da🤗

Chyba że … tak

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Belkę oświetleniową możesz dobrać, czy to T5 czy LED

https://www.juwel.pl/produkty/belki-oswietleniowe

Mam u siebie tak jak @Boos82zestaw RIO, i kopie na wzór LIDO, oba zbiorniki funkcjonują do dnia dzisiejszego.

Filtry zasypane siporaxem, bądź możesz skorzystać z firmowych koszyków Cirax.

Prościej się nie da🤗

Chyba że … tak

 

Przeczytałam wątek Beaty w 100% ☺️

Rozumiem - lampy podmieniam.
A w tym typie akwarium mogę dodać np. dolewkę?

 

☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, Lula napisał:

Rozumiem - lampy podmieniam.
A w tym typie akwarium mogę dodać np. dolewkę?

Możesz dodać dolewkę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lula napisał:

A w tym typie akwarium mogę dodać np. dolewkę?

Tak u mnie dolewka wygląda

Po lewej odpieniacz Tunze 9004 a po prawej czujni z dolewki też Tunze 5017

Na kolejnym zdjęciu oryginalny Filter i cyrkulatory 

IMG_20220913_204124.jpg

IMG_20220913_204101.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum 🤗

Fajnie, że przeczytałaś mój wątek, bo właśnie chciałam go polecić, choć zrobił to za mnie Osmodeusz :thumbsup:

Jeśli mogę coś doradzić to wybieraj ciche urządzenia, chyba, że nie śpisz w tym pomieszczeniu co jest akwarium i jest Ci to obojętne :biggrin:

A jak będziesz wybierała czyścik to pytaj na jaką grubość szyby jest przeznaczony. Mam już drugi i jak nim czyszczę szyby to wydaje mi się, że całe akwarium drży. Muszę też o ten czyścik zapytać, ale nie będę Ci zaśmiecać wątku.

Trzymam kciuki za zbiornik i serdecznie pozdrawiam ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Ariel napisał:

Możesz dodać dolewkę . 

OK :)

12 godzin temu, Boos82 napisał:

Tak u mnie dolewka wygląda

Po lewej odpieniacz Tunze 9004 a po prawej czujni z dolewki też Tunze 5017

Na kolejnym zdjęciu oryginalny Filter i cyrkulatory 

IMG_20220913_204124.jpg

IMG_20220913_204101.jpg

Dziękuję za poglądowe zdjęcia :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.8e6201fd68579773fbf8be74bc31d108.png

Właśnie znalazłem gotowca... Bezobsługowe, bez ciebie i obsługi poradzi sobie nawet dłużej niż 14 dni. Skała jest sztuczna, zresztą podobnie jak cała reszta. Na 100 % łapie się w low cost, low tech. Latorośl będzie bezpieczna bez wkładania rąk do akwarium.

A bez kąśliwości witaj. Czeka Cię długa droga nie zawsze wyściełana płatkami róż, jeśli do tego wszystkiego masz za dużo wolnego czasu i nieco za dużo wolnych środków to hobby idealne dla Ciebie. Gotowe rozwiązania od A do Z zaproponowane przez sklepy bywa iż działają od sprzedaży do pierwszych zgonów, z tym faktem musisz się liczyć.
Jeśli to Cię nie przeraża - startuj, pytaj przed zakupem i nie idź do sklepu z nastawieniem kupię to co będą mieli. Planując zakup życia idź raz drugi trzeci poobserwuj wszystkie zbiorniki a po 3 tygodniach odwiedzin kup coś co pływało tam gdy byłaś pierwszy raz.

Technicznie fajnie sobie to ułożyłaś, ale osobiście nigdy więcej nie wystartował bym z dużym panelem na całym tyle akwarium. Panel ala komin (skośny, lub kwadratowy w narożniku) na dnie mała pompka obiegowa i powrót zrobiony fajką nad grzebieniem. (Panel - w tak małym zbiorniczku traktował bym raczej jako zasłonę dla grzałki, miejsce na czujnik dolewki, osłonę pompy obiegowej a na samej pompie można ułożyć media) Tu nie ma co szaleć bo co za dużo to też nie zdrowo.
Lampa
- Hydra -> nadal przepalają się soczewki / diody ? ,
- MJ-L165blue kolor przytłumiony niebieski przypomina raczej barwę świetlówek T5 niż samych ledów. Ale serwis lamp jest w PL i korale pod nimi wyglądają na zadowolone. Niestety przy 100% mocy nad takim zbiornikiem najprawdopodobniej będzie się grzała woda :) to chyba bolączka wszystkich lamp z jakimikolwiek soczewkami... Czasami wystarczy podnieść wyżej...
- Radion :) - o ile cena nie przerazi. To wg mnie wypośrodkowanie fluorescencji , przyjemnej barwy a zarazem wzrostu koralowców.
- ReefFlare - podbicie fluorescencji bajkowe, ale nie każdemu tak silne wysycenie niebieskim światłem odpowiada.
- Kessil - fajne światełko, od lat dostępne na rynku, choć nie wiem jak to jest obecnie z ich serwisem.
- Chinka LED - potoczna nazwa, ale w starszych opisach baniaków znajdziesz sporo dobrego o tych lampach. Wiadomo nie jest to Wifi, chmura itd ale świeciło i rosło pod tym wiele a przy okazji cena czyniła cuda. Ogólnie im prostsza tym lepsza, dwa kanały, dwa włączniki, dwa pokrętła. I tak naprawdę wystarczy kanał biały i niebieski.

Cyrkulator - pompa z elektronicznym regulatorem zapewniająca zmienny kierunek przepływu wody.

Na koniec - latorośl uprzedź aby nie wkładał rąk do akwarium morskiego. Również dla jego własnego bezpieczeństwa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, chwialek napisał:

image.png.8e6201fd68579773fbf8be74bc31d108.png

Właśnie znalazłem gotowca... Bezobsługowe, bez ciebie i obsługi poradzi sobie nawet dłużej niż 14 dni. Skała jest sztuczna, zresztą podobnie jak cała reszta. Na 100 % łapie się w low cost, low tech. Latorośl będzie bezpieczna bez wkładania rąk do akwarium.

A bez kąśliwości witaj. Czeka Cię długa droga nie zawsze wyściełana płatkami róż, jeśli do tego wszystkiego masz za dużo wolnego czasu i nieco za dużo wolnych środków to hobby idealne dla Ciebie. Gotowe rozwiązania od A do Z zaproponowane przez sklepy bywa iż działają od sprzedaży do pierwszych zgonów, z tym faktem musisz się liczyć.
Jeśli to Cię nie przeraża - startuj, pytaj przed zakupem i nie idź do sklepu z nastawieniem kupię to co będą mieli. Planując zakup życia idź raz drugi trzeci poobserwuj wszystkie zbiorniki a po 3 tygodniach odwiedzin kup coś co pływało tam gdy byłaś pierwszy raz.

Technicznie fajnie sobie to ułożyłaś, ale osobiście nigdy więcej nie wystartował bym z dużym panelem na całym tyle akwarium. Panel ala komin (skośny, lub kwadratowy w narożniku) na dnie mała pompka obiegowa i powrót zrobiony fajką nad grzebieniem. (Panel - w tak małym zbiorniczku traktował bym raczej jako zasłonę dla grzałki, miejsce na czujnik dolewki, osłonę pompy obiegowej a na samej pompie można ułożyć media) Tu nie ma co szaleć bo co za dużo to też nie zdrowo.
Lampa
- Hydra -> nadal przepalają się soczewki / diody ? ,
- MJ-L165blue kolor przytłumiony niebieski przypomina raczej barwę świetlówek T5 niż samych ledów. Ale serwis lamp jest w PL i korale pod nimi wyglądają na zadowolone. Niestety przy 100% mocy nad takim zbiornikiem najprawdopodobniej będzie się grzała woda :) to chyba bolączka wszystkich lamp z jakimikolwiek soczewkami... Czasami wystarczy podnieść wyżej...
- Radion :) - o ile cena nie przerazi. To wg mnie wypośrodkowanie fluorescencji , przyjemnej barwy a zarazem wzrostu koralowców.
- ReefFlare - podbicie fluorescencji bajkowe, ale nie każdemu tak silne wysycenie niebieskim światłem odpowiada.
- Kessil - fajne światełko, od lat dostępne na rynku, choć nie wiem jak to jest obecnie z ich serwisem.
- Chinka LED - potoczna nazwa, ale w starszych opisach baniaków znajdziesz sporo dobrego o tych lampach. Wiadomo nie jest to Wifi, chmura itd ale świeciło i rosło pod tym wiele a przy okazji cena czyniła cuda. Ogólnie im prostsza tym lepsza, dwa kanały, dwa włączniki, dwa pokrętła. I tak naprawdę wystarczy kanał biały i niebieski.

Cyrkulator - pompa z elektronicznym regulatorem zapewniająca zmienny kierunek przepływu wody.

Na koniec - latorośl uprzedź aby nie wkładał rąk do akwarium morskiego. Również dla jego własnego bezpieczeństwa.

 

Też latorośli proponowałam opcję z lampką 🤣 Niestety podróby nigdy nie były akceptowane... za dzidzi butelki z mlekiem lądowały w śmietniku - tylko metoda "naturalna" była akceptowana 🤣

Co do wkładania rąk - oj trudno tego nauczyć samym gadaniem rodzica. Najskuteczniejsza nauka jest wtedy, kiedy dzieciak sam się sparzy (a rodzic może tylko ograniczać konsekwencje).

Zobaczę proponowane lampy :D  - mam fizia na punkcie spektrum światła.

I dziękuję za rady 😊

Czy w małym akwarium - około 60l cyrkulator jest konieczny?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Lula napisał:

Czy w małym akwarium - około 60l cyrkulator jest konieczny?

Raczej tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×