Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
W dniu 6.08.2022 o 19:27, AnT napisał:

Pamiętaj o tym by nie zachodził - algami , gąbkami itp , będzie inaczej pokazywał 

Tak czy siak, będzie pokazywał inaczej - to nie jest sonda, tylko hydrometr spławikowy, a dyndający w sumpie jest tyle wart co cyt - „te małe gówniane spławiki”

bo nie jest wówczas przyrządem precyzyjnym.

Na marginesie, szkiełko pryzmatu czy fiolkę fotometru - też zostawiacie „obślumpaną”?

Ale skoro to nie apteka🤗

jak twierdzi @JerzyB., to hulaj dusza 😂😂😂

A dla dociekliwych, tak lubiane linki 🤭

Porównanie dwóch metod http://misclab.umeoce.maine.edu/education/VisibilityLab/reports/SIO_76-1.pdf

edb58795-6d6e-4d91-a424-5e41116f9884_830
P.S. 
 

Rekomendacja TM -1.025 do 1.027 dla ciężaru właściwego czyli Specific Gravity. A sam spławik jest wyskalowany dla gęstości czyli Density 1022 do 1025. 
Prawda ?!

Czyli jakie zasolenie @Raff2022, @JerzyB. utrzymujecie w swoich zbiornikach?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Osmodeusz  Niem mam takiej wiedzy jak Ty na temat zasolenia, ale wcale mi nie jest potrzebna.Zasolenie u mnie to różnie od 1.025  do 1.026.ale myśle , że to nie istotne dla samych ryb w akwa. Jeśli dojdą koralowce , to będę się  trzymał 1.0264. aha ja wodę badam w cylindrze , a po skończeniu  spławik jest wytarty do sucha.

Spławik posiada skalę od 1.018 do 1.028, zakres błędu to 0.0001.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JerzyB. napisał:

Witam

@Osmodeusz  Niem mam takiej wiedzy jak Ty na temat zasolenia, ale wcale mi nie jest potrzebna.Zasolenie u mnie to różnie od 1.025  do 1.026.ale myśle , że to nie istotne dla samych ryb w akwa. Jeśli dojdą koralowce , to będę się  trzymał 1.0264. aha ja wodę badam w cylindrze , a po skończeniu  spławik jest wytarty do sucha.

Spławik posiada skalę od 1.018 do 1.028, zakres błędu to 0.0001.

Pozdrawiam

Dlaczego kolege w takim razie pchasz w to samo? Koralowce to nie ryby - tam powinna byc stala okreslona wartosc. U Ciebie zasolenie dla ryb powinno byc o duzo mniejsze i czy pokaze 1.020 czy 1.024 to jest chyba malo istotne. 

A te splawiki Wasze .. Drozsze i bardziej daremne od tych Refraktometrow za 50zl ktore skalibrujesz w dowolnej chwili nawet woda RO 😁 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Bart1996 napisał:

te splawiki Wasze .. Drozsze i bardziej daremne od tych Refraktometrow za 50zl ktore skalibrujesz w dowolnej chwili nawet woda RO

Nie neguje użycia spławika, o ile wiesz co, i jak nim mierzysz🤗

Refraktometr jednak, wolę kalibrować płynem referencyjnym, do wartości jaka ma być mierzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Nie neguje użycia spławika, o ile wiesz co, i jak nim mierzysz🤗

Refraktometr jednak, wolę kalibrować płynem referencyjnym, do wartości jaka ma być mierzona.

Tam bylo napisane "NAWET" 😝

Jak nie mialem plynu to zrobilem woda RO i w momencie przyjscia plynu sprawdzilem lunetke i bylo jak byc powinno 😋

W tescie na CA bodajze, albo MG juz nie pamietam jest fiolka z plynem tez o okreslonym zasoleniu i tym tez kalibrowalem 😂😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bart1996 napisał:

Dlaczego kolege w takim razie pchasz w to samo? Koralowce to nie ryby - tam powinna byc stala okreslona wartosc. U Ciebie zasolenie dla ryb powinno byc o duzo mniejsze i czy pokaze 1.020 czy 1.024 to jest chyba malo istotne. 

A te splawiki Wasze .. Drozsze i bardziej daremne od tych Refraktometrow za 50zl ktore skalibrujesz w dowolnej chwili nawet woda RO 😁 

Miałeś ten spławik ?  Ja spławika nie kalibruje . Ostatnio kupiłem chińszczyznę  dwa w jednym i jak chciałem skalibrować sondę zasolenia , to  był problem w czym . Mam już nawet dwa płyny do kalibracji , ale problem był.

Może już nie o soli , bo to kolegi wątek o Mieszko I więc niech się toczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Raff2022 kontynuuj bardzo ciekawy wątek , nie daj się prosić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2022 o 11:48, Raff2022 napisał:

Od czasu jak go używam zrobiłem 6 testów ICP i za każdym razem pokrywa się z dokładnością 0,5%
Nie muszę wykonywać żadnych czynności, tylko pacz

I przepraszam za ignoranctwo, ale nie interesuje i nie ciekawi mnie dokładna analiza zasolenia, a takie roztrząsanie tematu po prostu mnie nuży. Może, jak będę na bardziej zaawansowanym etapie, to wrócę do dyskusji.

Kontynuując wątek Mieszka I myślę, że to właśnie niedosolona woda była przyczyną niepowodzeń w akwarium. 
Po doprawieniu solą do wartości 1.026 (odczyt ze spławika) wszystkie świeżo wklejone Seriatopory, Stylophory a nawet Acropory po trzech tygodniach powiększyły swoją objętość o kilka milimetrów🪴

Jest sukces, euforia! 
Wstyd się przyznać, ale chyba większa niż przy narodzinach pierwszego dziecka, a bo to człowiek jeszcze młody, głupi i w dodatku pijany. 
Moze na poniższym zdjęciu nie widać tych małych twardzieli, ale zapewniam, że są ;)

3C166E20-CE79-471B-97A1-B710CF4602A3.jpeg.8bea8d904aac7b8e6725e572b70dc0f4.jpeg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Raff2022 napisał:

sukces, euforia! 

Cokolwiek by było w zbiorniku, to w tym stwierdzeniu zawarłeś podstawy istnienia domowego zbiornika - czyli zadowolenie codziennego obserwatora. (Stwórcy i właściciela mikrorafy). I o to w tym powinno chodzić o nasze zadowolenie z hobby.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chwialek napisał:

Stwórcy i właściciela mikrorafy

Gdyby zastanowić się na tym głębiej, to może być odpowiedź na pytanie: skąd biorą się nasze pasje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę o kręgowcach  zamieszkujących Mieszko.

Pierwsze stworzenia nabywałem od akwarystów, którzy likwidowali swoje akwaria lub pozbywali się zbyt wyrośniętych okazów. Ryby zawsze były zdrowe, silne i z ogromnym apetytem. Problemy, natomiast pojawiły się, gdy zacząłem robić zakupy w sklepach, w których sprzedawcy sprowadzali je prosto z oceanu.
Co druga ryba padała w przedziale, od kilku do kilkunastu tygodni. Moja irytacja sięgnęła zenitu, gdy jednego dnia pokolce pływały nie wzbudzając żadnych podejrzeń, a drugiego padały przyklejone do grzebienia.
W ten sposób pożegnałem się na zawsze🪦z Acanthurus leucosteron, Acanthurus lineatus, Naso elegans, Ctenochaetus strigosus, Acanthurus pyroferus, więcej grzechów nie pamiętam…

E884285E-6C03-4ACD-84DC-099A74BE0341.thumb.jpeg.d6d62324a0f3da7a138e7e8dc23163f4.jpeg

Zrezygnowany porażkami zacząłem przeszukiwać fora w celu znalezienia przyczyny nagłych i niewyjaśnionych zgonów. No musiało być jakieś wytłumaczenie.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Raff2022 napisał:

No musiało być jakieś wytłumaczenie.

I znalazłeś jakie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 28.08.2022 o 12:27, Raff2022 napisał:

I przepraszam za ignoranctwo, ale nie interesuje i nie ciekawi mnie dokładna analiza zasolenia, a takie roztrząsanie tematu po prostu mnie nuży.

raczej nikt się nie obraził, mnie znów doprowadzają do mdłości eseje pisane stylem Harlequina - wolę książki czy też opracowania naukowe, które poszerzają wiedzę m.in. w rafowym hobby 

No kto, co lubi...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.08.2022 o 22:20, Ariel napisał:

I znalazłeś jakie ?

Natknąłem się na artykuł @tomko o stosowaniu arechinu podczas aklimatyzacji ryb.
Lek, który był bardzo popularny w czasach zwalczania covidu działa także na naszych podopiecznych w akwarium. 
100% obsady, która przeszła kwarantannę z lekiem żyje do dziś.  

Niedawno kupiłem Synchiropus ocellatus i wpuściłem go do akwarium bez kąpieli w arechinie. Zapomniałem już o kłopotach z przeżywalnością i w skutek tego mandaryn przeżył tylko 3 tygodnie.
FAD2ACE5-F98B-4E13-B169-EA6E0C851476.jpeg.b26a7294de2bec79550437cd02423a81.jpeg

Może to czysty przypadek, ale mi wystarczył do potwierdzenia działania lekarstwa, które zwalcza pierwotniaki w organizmie.

18 godzin temu, Osmodeusz napisał:

No kto, co lubi...

Dokładnie. 
Z tym, że jak mnie coś nudzi, to tego nie czytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kiedyś co w jednym sklepie kupowałem ryby zawsze mi zdychały,  brałem z innego i nic się nie działo.  Nie wiem o co chodziło , ale jak przestałem tam to problemów nie miałem.  Po kilku latach jednak kupiłem tam ryby i było wszystko ok . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eseju ciąg dalszy… 

Po roku istnienia domowej mikrorafy, stworzonej przez, jak to Chwialek wyniośle nazwał; Stwórcę👽 nastała stabilizacja. 

Tak się nad tym głębiej zastanowić, to przez rok stworzyłem ekosystem, który normalnie tworzy się miliony lat.

Niepojęte i fascynujące!

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Raff2022 napisał:

Tak się nad tym głębiej zastanowić, to przez rok stworzyłem ekosystem, który normalnie tworzy się miliony lat.

A klęknąć może w jeden dzień. I tu również przy współudziale "stwórcy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Raff2022 dał byś jakiś dłuższy filmik , bo nawet człowiek nie zobaczy co tam masz , a już koniec 😏 . I tak kilka razy trzeba oglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×