Skocz do zawartości
chwialek

Anacropora - wrzosiec koralowy...

Rekomendowane odpowiedzi

Na dobry początek tematu 2 artykuły z zagranicznych źródeł.

Anacropora Coral: Przewodnik po pielęgnacji

W każdym akwarium koral jest niezbędny. Ale które z nich powinieneś uwzględnić? Jednym z nich do rozważenia jest Anacropora Coral. Wspólna nazwa Anacropory to wrzośca koralowa, która, jak można sobie wyobrazić, opisuje sposób, w jaki koral wygląda, gdy kolonia zaczyna rosnąć. Jego gałęzie łączą się ze sobą, przypominając, jak się domyślacie, kępę wrzośca. Jeśli chodzi o same gałęzie, polipy są bardziej rozstawione, a na końcówkach nie znajdziesz żadnych polipów końcowych.

Blisko spokrewniona z innymi koralowcami SPS, Acropora i Montipora, Anacropora jest obecnie niedostatecznie reprezentowana w akwariach hobbystów. Te egzotyczne koralowce pochodzą z obszarów otaczających Wielką Rafę Koralową, a także z wysp Fidżi i Tonga i stanowią świetny dodatek do prawie każdego zbiornika do budowy raf.

Odmiany kolorystyczne koralowców Anacropora mogą być jednak dość ograniczone, przy czym najczęstsze to czerwony, jasnozielony lub jasnobrązowy. Jeśli więc szukasz odmiany kolorystycznej dla swojego zbiornika rafowego, możesz poszukać gdzie indziej. Jednak te kolory są komplementarne do innych już w twoim zbiorniku, więc radzę nie od razu ich odrzucać.

Opieka nad tymi koralowcami wymaga staranności i stałej obserwacji. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz musiał monitorować oświetlenie, przepływ wody, jakość wody, a nawet potencjalnie karmienie, jeśli chcesz, aby koralowce Anacropora kwitły w twoim akwarium. Oto kilka konkretnych sugestii dotyczących Anacropora Coral Care.

anacropora.JPG.5303d18492f8f51eb866ba652cebdf3f.JPG

Oświetlenie

Anacropora Coral jest wrażliwa nie tylko na rodzaj oświetlenia, które masz w zbiorniku, ale, co ważniejsze, na intensywność tego oświetlenia. Trzymaj się niskiego do średniego poziomu światła. Może to być gdzieś pomiędzy, powiedzmy, 50 PAR i 150 PAR.

Należy pamiętać, że intensywność światła może powodować zauważalne zmiany koloru koralowca. Na przykład im więcej światła jest wystawiony na twój koral, tym jaśniejsze będą kolory kolonii. Jednak osoby narażone na bardziej umiarkowane, średnie poziomy światła mogą spodziewać się bogatszych kolorów i pojawienia się brązowych polipów.

Tak jak w przypadku wszystkich koralowców, które dodajesz do swojego akwarium, powoli wprowadzaj Anacroporę do wyższych poziomów światła. Nie chcesz szokować koralowców prześwietleniem, zwłaszcza na samym początku.

Jeśli oświetlenie w akwarium jest już intensywniejsze, powiedzmy powyżej 200 PAR, będziesz musiał pozwolić Anacroporze powoli przystosowywać się do ustalonych warunków oświetleniowych. Wtedy ważna będzie obserwacja. Pamiętaj, aby obserwować oznaki blaknięcia lub skrajnego wybielania. Jeśli zaczniesz dostrzegać, że to się dzieje, natychmiast przesuń koralowiec do miejsca schowanego pod górnym dołem lub do miejsca poza osią światła, gdzie intensywność nie jest tak wysoka.

Pływ

W przypadku Anacropory zalecany jest przepływ średni do wysokiego. Zwróć jednak szczególną uwagę na gęstość i wielkość kolonii koralowców. Gdy kolonia zaczyna rosnąć, zaczyna przybierać kształt jeżyny, co powoduje mniejszy przepływ do polipów w jej wnętrzu. W związku z tym przepływ składników odżywczych do środka i odpływ odpadów może potencjalnie prowadzić do załamania, zaczynając od środka.

Będzie to wymagało od czasu do czasu regulacji przepływu wody w zbiorniku. Jeśli chodzi o Anacroporę, to nie jest tylko zestaw i zapomnij o tym, jak płynie. Zamiast tego będzie wymagał ciągłej obserwacji i uwagi. Większa pompa może być najlepszą opcją, ponieważ można ją ponownie ustawić, dopóki nie będziesz potrzebować większego przepływu.

Karmienie

Anacropora jest bardziej subtelna, jeśli chodzi o pokazywanie jedzenia, a to może spowodować, że ograniczysz wysiłek, jeśli chodzi o faktyczne ich karmienie. Zaleca się, aby odnoszący sukcesy hobbyści byli proaktywni i odpowiednio planowali karmienia. Będziesz chciał uwzględnić wyjątkowo małe mięsne potrawy, takie jak wrotki lub jajka ostryg. Rozważ również dodanie aminokwasów.

Chemia wody

Chemia wody dla Anacropory to kolejny aspekt pielęgnacji, który wymaga stałej uwagi ze względu na szybko rosnące właściwości koralowców. W miarę powiększania się kolonii wchłania coraz większe ilości niezbędnych pierwiastków. Poziomy wapnia, magnezu i zasadowości muszą być stale utrzymywane, a to może stać się wyzwaniem.

Twoim celem jest spójność. Chociaż wielu hobbystów tworzy niewielki bufor na wypadek niewielkiego zagłębienia, lepiej pozostać na nim i odpowiednio dostosować w razie potrzeby.

Chociaż może w tym pomóc filtracja, usuwanie składników odżywczych i regularne podmiany wody, istnieją również inne sposoby na zastąpienie tych pierwiastków w wodzie zbiornika. Obejmują one:

  • system dozowania, w którym wstrzykuje się przyrostowe ilości odpowiednich suplementów
  • reaktory wapniowe
  • intensywne karmienie pokarmami SPS dla koralowców

Zbadaj te różne opcje dla swojej sytuacji i wybierz to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Ogólnie rzecz biorąc, przy odrobinie staranności Anacropora może być świetnym dodatkiem do zbiornika rafowego każdego hobbysty.

Często Zadawane Pytania

Dlaczego moja Anacropora Coral traci kolor?

Istnieje kilka powodów, dla których koral Anacropora traci swój kolor. Jeden dotyczy poziomu oświetlenia, które masz w swoim zbiorniku. Ten rodzaj koralowca jest bardzo wrażliwy na intensywność światła, na które jest wystawiony. Najprawdopodobniej intensywność w twoim zbiorniku jest zbyt wysoka, co powoduje rozjaśnienie twojej Anacropory. Zmniejsz intensywność światła do bardziej średniego zakresu, aby pojawiły się bogatsze kolory.

Jeśli nie możesz obniżyć intensywności z powodu innych koralowców już zasiedlonych w zbiorniku, przesuń Anacroporę w miejsce oddalone od osi światła lub wsuń ją pod górny dół. Światło o większej intensywności może powodować blaknięcie kolorów, a także wykazywać oznaki blaknięcia.

Czy mogę dodać Anacroporę do już założonego zbiornika rafowego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Należy jednak pamiętać, że Anacropora szybko rośnie i będzie wymagała szczególnej uwagi. Na początek będzie wymagał oświetlenia od niskiego do średniego. Jeśli twój zbiornik jest już na wyższych poziomach, umieść Anacroporę pod zbyt nisko lub w miejscu, gdzie światło nie jest tak intensywne. W przypadku Anacropora Coral Care będziesz również musiał monitorować przepływ wody i dostosowywać go w miarę wzrostu Anacropory. Ponadto najprawdopodobniej wymagane będzie obfite karmienie, więc pamiętaj, aby dodać pokarmy specyficzne dla koralowców SPS.

Źródło:https://aqualifehub.com/anacropora-coral-care-guide/
Tłumaczenie: google

 

 

 

 

 

Anacropora Coral: kompletny przewodnik po pielęgnacji

Screenshot_20210407-001329.png

Anacropora jest dość rzadkim koralowcem w hobby rafowym. Jest to jeden z tych koralowców, których nazwa naukowa jest taka sama jak nazwa zwyczajowa. Powszechną nazwą tego koralowca jest Briar Coral, ale ta nazwa jest mniej powszechna niż sam koral. Pomimo tego, że nazwa Briar jest dość pasująca, ponieważ wraz z powiększaniem się kolonii gałęzie łączą się i przypominają plamę Briar, nie jest ona często używana.

Klasyfikacja

Jeśli chodzi o klasyfikację, Anacropora należy do rodziny Acroporidae wraz z popularnymi koralowcami, takimi jak Acropora i Montipora. Ten koral wygląda jak bardziej rozgałęziona wersja Montipora Setose, zwłaszcza gdy patrzysz na polipy i jak są one oddalone od ciała, a także na to, jak nie ma końcowych polipów na końcach każdej gałęzi, jak miałby Acropora.

Wariant kolorystyczny

Na rynku dostępnych jest tylko kilka różnych odmian kolorystycznych tego korala, co jest rozczarowujące, biorąc pod uwagę liczbę odmian kolorystycznych innych koralowców z tej rodziny. Kilka kolorów, które ma to:

  • Kolor opalenizny
  • Elektrycznie-zielony kolor
  • Kolor czerwony

W naturze może być więcej wariantów, ale ich dostępność na rynku jest zupełnie niemożliwa, biorąc pod uwagę miejsce formowania się tych koralowców w Indonezji.

Przyjazny dla początkujących

Jedną z zalet tego koralowca jest to, że jest dość odporny w porównaniu z innymi SPS. Jest to bardzo szybko rosnący koral, który jest zarówno pozytywny, jak i negatywny. 

Szybko rosnący SPS sprawia, że utrzymanie chemii wody jest bardziej ruchomym celem. Utrzymanie stałego poziomu wapnia, zasadowości i magnezu na początku nie jest strasznie trudne, ale gdy kolonia rośnie do 10, a nawet 100-krotności swojej pierwotnej wielkości, wchłania znacznie większą objętość głównych i mniejszych pierwiastków. 

Więc to, co działało na początku, później może nie działać tak dobrze. Kiedy już kolonia zacznie rosnąć, miej oko na te parametry i pamiętaj, że należy strzelać do konsystencji.

Powinieneś spróbować odtworzyć naturalne parametry wody morskiej. Ludzie lubią utrzymywać ich poziom nieco wyższy niż naturalna woda morska, ponieważ zapewnia lekki bufor w przypadku zanurzenia, ale tak naprawdę jest to bardziej kula, ponieważ znowu spójność jest kluczem.

Plusem szybkiego wzrostu jest to, że ten koralowiec może łatwo się rozmnażać.

Oświetlenie

Zaleca się trzymanie tych koralowców w średnim lub wysokim świetle, od 100PAR do 300PAR. Ten koralowiec zmieni kolor w zależności od rodzaju i intensywności oświetlenia:

  • Więcej światła = kolor kolonii
  • Średnie światło=bardziej nasycony kolor (brązowe polipy)

Karmienie

Oprócz oświetlenia koralowce otrzymują składniki odżywcze z żerowania. Anacropora, jak każdy inny SPS, nie jest osobą, która wystawia spektakularne pokazy karmienia, a wielu odnoszących sukcesy hobbystów nie podejmuje żadnych specjalnych wysiłków, aby je karmić. Mając to na uwadze, jeśli chcesz być proaktywny w kwestii karmienia, spójrz na bardzo małe mięsne potrawy, takie jak wrotki, i rozważ również aminokwasy.

Pływ

Zaleca się utrzymywanie tych koralowców w przepływie średnim do wysokiego, ale zwracaj uwagę na wielkość i gęstość kolonii. W miarę jak kolonia rośnie i zaczyna pojawiać się jeżyna, coraz mniej przepływu dociera do wewnętrznych polipów. Dlatego może być konieczne dodanie przepływu w miarę upływu czasu.

Źródło: 
https://www.tankfacts.com/article/anacropora-coral-a-complete-care-guide_339
Autor: Anshika Mishra
Tłumaczenie: google

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek, rozumiem że zapraszasz do dyskusji ? 🤗

Koralowiec dość ciekawy, z mojego „grzebania” w sieci wynika, że w głównej mierze wód mętnych (od 5 do 25m) i tzw. deep water (stąd być może mało popularny w zbiornikach SPS, ze względu na mocne światło) 

https://www.marinespecies.org/aphia.php?p=taxdetails&id=206932

W naturze nie specjalnie urodziwy, w kolorach brązu, zieleni bądź czerwieni. Niektóre pod grupy pod ochroną, jak np. Spinosa

https://www.fisheries.noaa.gov/species/anacropora-spinosa-coral

Dość łatwo zmieniający kolor w zależności od natężenia światła?!

I może stąd różne nazewnictwo w handlu, w obrębie jednego gatunku np. Green Goblin, Electric Lemonade czy Banana Hammock.

Osobiście nie posiadam, więc gdybam - czekam aż urośnie 🤗😜🤭

gdybanie swe opieram na podstawie, art. np. z https://reefbuilders.com/2016/11/22/anacropora-reticulata/

i dostępnych zdjęć z naturalnego środowiska np. http://www.coralsoftheworld.org/species_factsheets/species_factsheet_summary/anacropora-forbesi/

Opera-Zrzut-ekranu-2022-03-09-154512-www

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

wód mętnych (od 5 do 25m) i tzw. deep water

z doświadczenia daje radę w mocniejszym oświetleniu.

7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Dość łatwo zmieniający kolor w zależności od natężenia światła?!

Im więcej światła tym kolor staje się jaśniejszy i bardziej zbliżony do żółtego - zwłaszcza w fazie "zachodzącego" blue...

7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

I może stąd różne nazewnictwo

Właśnie zastanawia mnie coraz częściej na ile jest to faktyczne wybarwienie danych "odmian handlowych" anacropora a na ile gra/zabawa światłem i filtrem.

7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

rozumiem że zapraszasz do dyskusji ?

Oczywiście. Linki przejrzę w miarę możliwości czasowych.

Koral według mnie zaliczył bym do ścisłej kategorii inne, ciekawe, zaskakujące w obserwacjach. Taka fajna inność, ale wg. mnie nie tak prosta, łatwa i oczywista jakby mogło to wynikać z artykułów które wrzuciłem na początku wątku.

Mój egzemplarz przeczy części teorii jakie można znaleźć w pierwszych artykułach jakie tu podrzuciłem o koralu. A jak długo im przeczy... za krótko aby mieć pewność a zarazem trwa to już ponad rok/półtora także coś już udało się zaobserwować... wg miernika seneye PAR w miejscu gdzie posadowiony jest mój osobnik wyniosło 898 także jak na deepwater to wynik wydaje się być dziwny. ( o ile ktoś wierzy w mierniki tego typu - innego niestety nie miałem do dyspozycji).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za Corals of the World (i tu znajdujemy ciekawe zdjęcia z naturalnego siedliska)

http://www.coralsoftheworld.org/species_factsheets/species_factsheet_summary/anacropora-forbesi/

Siedlisko: Płytkie, zwykle mętne środowiska rafowe i miękkie podłoża głębokowodne. Czasami spotykany również na odsłoniętych zboczach górnych raf.

 

https://inaturalist.ca/taxa/86434-Anacropora

Przedstawiciele tego rodzaju występują na Oceanie Indyjskim i zachodnim Pacyfiku , występując głównie w wodach błotnistych. Są na ogół rzadkie i nie są gatunkiem rafowym .

 

 

 

 

 

 Tropical Marine Biology II

Classification of Scleractinian (Stony) Corals

Headed by: Dr. K. Kleemann

 

Struktury koralitów są podobne do Montipora , natomiast kształt kolonii jest podobny do Acropora . Acropora mogła wyewoluować z przodka podobnego do Anacropory . Ponieważ teraz występuje w środowiskach innych niż rafy, zapisy dystrybucji są generalnie niewiarygodne.
Delikatne formy koralowe, które tworzą małe, rozgałęzione kolonie, rzadko osiągające 10 cm wysokości. Gałęzie mogą być skupione lub szerzej rozłożone, czasem zrośnięte. Kielichy są zaokrąglone i mają średnicę od 0,5 do 1 mm. Zwykle jest 6 przegród głównych i dodatkowych drugorzędnych. Niektóre przegrody są w pełni rozwinięte. Nie ma koralitu osiowego. Coenosteum między kielichami jest porowate i pokryte małymi guzkami.
OBECNY ROZMIESZCZENIE: od zachodniego Oceanu Indyjskiego do zachodniego Pacyfiku, występują głównie na wodach mętnych.
OGÓLNA OBFITOŚĆ: niezbyt często, przeważnie bez rafy.
REKORD Skamieniałości: brak.
LICZBA OBECNYCH GATUNKÓW: 7 znanych gatunków .

http://biophysics.sbg.ac.at/coral/family.htm

 

Tyle ciekawostek, które udało mi się znaleźć w sieci @chwialek - reszta to niestety już "handlowe" info na temat kolorystycznych odmian z akwakultur.

https://reefbuilders.com/tag/anacropora/

Osobiście nie posiadam, ani też nie nurkowałem w regionie jej naturalnego wystepowania, więc własnymi obserwacjami się nie podzielę.

Z "lektury powyższej" wynika, że dość łatwo (w zależności od gatunku) można ingerować w jej wybarwienie, w zależności od dostępnego światła i organiki w zbiorniku (bo tą domniemywam lubi, zważywszy na jej występowanie)

 

 

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza na świecie szczepiona Anacropora pojawia się na Rafcie Rafowej

 1 tydzień temu

  grafted-anacropora-reef-raft-goldenrod-T

Widzieliśmy zjawisko "przeszczepiania" różnych białek fluorescencyjnych  infekujących szeroką gamę koralowców SPS, w tym  Acropora,  Montipora , Stylocoeniella , a nawet  Turbinaria , ale nowa przeszczepiona  Anacropora z Reef Raft jest pierwszym tego rodzaju. Dopiero całkiem niedawno akwarystyka rafowa zaczęła cieszyć się bardziej kolorowymi odmianami i gatunkami  Anacropory , takimi jak Green Goblin i czerwona Anacropora TNT oraz kilkoma mniej popularnymi pomarańczowymi lub niebieskimi odmianami, więc jest całkiem ekscytujące wiedzieć, że ich kolory mogą być zremiksowane, jak widzieliśmy w powiązanych koralowcach SPS.

Reef Raft doświadczył tego wyjątkowego, naturalnego podziału pigmentów fluorescencyjnych, naturalnie uprawiając swój żółty szczep Goldenrod obok bardziej powszechnego czerwonego Anacro TNT i nisko, i oto niektóre czerwone białka anacro TNT znalazły drogę do tkanek żółtej nawłoci, aby uzyskać motyw kolorystyczny, który jest bardzo popularny w wielu logotypach firmowych. Jesteśmy bardzo podekscytowani, gdy dowiadujemy się, że te Anacropory są tak samo podatne jak inne koralowce kamienne na zapylanie krzyżowe ich barw białkowych i na pewno nie zaszkodzi, że ten rodzaj jest znany z braku agresywności wobec swoich sąsiadów.

grafted-anacropora-reef-raft-goldenrod-T

Mając ten precedens, jesteśmy ciekawi, czy można wywołać wzajemną infekcję – czy żółty nawłoci lub zieleń goblina może zainfekować czerwony TNT Anacropora, czy też możemy zachęcić bardzo popularny szczep goblinów do zaakceptowania fluorescencyjne białka od ich blisko spokrewnionych  koralowych kuzynów z Montipora . Będzie bardzo interesujące zobaczyć, jak szybko rozwijają się te nowo  ulepszone Anacropory i jak kolorowe białka wpływają na ich tempo wzrostu, ponieważ zielone szczepy – jak dotąd – wydają się rosnąć o wiele szybciej niż ich czerwone i pomarańczowe odpowiedniki.

grafted-anacropora-reef-raft-goldenrod-T

Źródło: https://reefbuilders.com/2022/03/01/worlds-first-grafted-anacropora-pops-up-for-reef-raft/
Autor: Jake Adams
tłumaczenie: google

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kolorowania... tak żeby był temat o anacroporze i przy anacroporze.

20220317_213427.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ale masz sine ręce :D 

Koral fajny nie wypowiem się - bo nie mam ;)  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2022 o 21:50, chwialek napisał:

Bez kolorowania... tak żeby był temat o anacroporze i przy anacroporze.

rozumiem, by temat rozwijać?

:biggrin:

bo szczerze mówiąc temat Anacropory mnie zaciekawił, w naturze to "brunatne gąłązki" - tu od jakiegoś czasu (akwakultury?) mamy do czynienia, z dość ciekawie

wybarwionym koralowcem :ru:

Z "naukowego" pkt. widzenia temat, prosty do wyjaśnienia (poprawcie mnie jeśli błądze) otóż "ponieważ bo"  - wywód taki...

Kolorystyka koralowców zależy od wielu różnych i wzajemnie na siebie oddziałujących czynników.

Woda uboga w składniki odżywcze, takie jak węgiel, azot i fosfor, jest również uboga w zooplankton, którym żywi się koralowiec, który jest organizmem heterotroficznym.

Koralowce dzielą się na korale hermatyczne i korale aermatyczne ; w szczególności koralowce hermatyczne żyją w symbiozie z zooxantellae . Jednokomórkowe zielone algi, które produkują cukry, w szczególności glukozę, dzięki dobrze znanej fotosyntezie chlorofilu.

Zooxanthellae to organizmy autotroficzne, które wykorzystują produkty przemiany materii polipów do własnej fotosyntezy. W ten sposób pozyskiwane są te składniki odżywcze, które nie są obecne w wystarczającym stężeniu w środowisku zewnętrznym. Zooxanthellae , osadzone na wapiennym szkielecie koralowca, dzięki wysokiej koncentracji pigmentów nadają różne kolory:

-chlorofil;

-karotenoidy stymulowane głównie przez widma światła niebieskiego i zielonego;

- perydyna ksantofilu  ,  dinoksantyna  i  diadinoksantyna .

Mieszanina chlorofilu i perydyniny wydaje się być odpowiedzialna za „brązowawy” kolor tych jednokomórkowych alg, które przyjmują głównie światło o niebieskiej lub niebiesko-zielonej długości fali (400/550 nm).

 

W warunkach słabego oświetlenia wzrasta zawartość barwników fotosyntetycznych w tkance koralowców (Oswald, 2007). To sprawia , że kolonie stają się bardziej brązowawe .

Zabarwienie koralowców można przypisać różnym substancjom, głównie o charakterze białkowym.

Białko absorbuje część widma światła, któremu jest poddawane, podczas gdy niezaabsorbowany zakres częstotliwości jest odbijany. Właśnie te odbite częstotliwości są odpowiedzialne za postrzegany przez nas kolor.

Barwniki fotosyntetyczne : zielony chlorofil, niebieskie antocyjany, czerwone karotenoidy, czerwone lub żółte betalainy;

Chromoproteiny (białka sprzężone): charakteryzujące się wiązaniem z innym atomem lub cząsteczką o charakterze niebiałkowym, na przykład jonem (Fe2 +, K + itp.).

Szczegółowe badania wykazały pewien związek między tymi elementami a kolorami:

Żelazo: Chromu Zielone i żółte białka

bor: białka chromu czerwone, różowe i fioletowe

jod: Niebieskie i fioletowe białka chromu

brom: Białka fluorescencyjne chromu

mangan: Białka chromu niebieskiego i czerwonego

Pigmenty fluorescencyjne : zawierają grupę, która po pochłonięciu promieniowania o określonej długości fali wykazuje fluorescencję. W praktyce ponownie emitują promieniowanie elektromagnetyczne o większej długości fali, a zatem o niższej energii.

Pigmenty te działają jak „ ochrona przeciwsłoneczna ” zarówno dla samych koralowców, jak i glonów żyjących z nimi w symbiozie (takich jak zooxanthellae).

 

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×