Skocz do zawartości
chwialek

Wybór muszli kraba pustelnika

Rekomendowane odpowiedzi

Finatics lubi pisać o opiece nad zwierzętami i jest „własnościcielem” świnki morskiej, czterech krabów pustelników, trzech afrykańskich żab karłowatych i betta rybki.

choosing-hermit-crab-shells.webp

Ten zabłąkany krab pustelnik wybrał jako skorupę mały szklany słoik.

Kraby pustelnicze przystosowały się do wykorzystywania muszli innych zwierząt, które wypłynęły na brzeg, jako strategii przetrwania. Drapieżniki nie mogą tak łatwo dosięgnąć krabów, gdy chowają się do swoich muszli. Te mobilne domy pozwoliły krabom pustelnikom przetrwać i rozwijać się w wielu środowiskach morskich na całym świecie.

Czy kraby pustelniki zmieniają muszle, kiedy linieją?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że kraby pustelniki zmieniają muszle, kiedy linieją. Kiedy kraby pustelniki linieją , mogą zmieniać muszle, jeśli chcą, ale niekoniecznie muszą.

Szereg opcji powłoki.

Jeśli posiadasz kraba pustelnika, muszle powinny być wybierane ze szczególną uwagą pod kątem ich rozmiaru i kształtu, aby znaleźć najlepsze dopasowanie dla twojego kraba. Wyobraź sobie, że nosisz ubrania, które nie pasują i są za małe lub za duże. Pociski o niewłaściwych rozmiarach również są dla nich niewygodne.

Krab pustelnik zmienia muszle

Mierzenie muszli do wymiarowania

Zmierzenie otworu skorupy kraba da ci dobre wyobrażenie o wielkości muszli, których potrzebują. Jeśli próbujesz złożyć zamówienie przez Internet, niektóre sklepy rozdzielają muszle według rozmiarów, takich jak otwory od ¼'' do ½'', aby ułatwić ich wybór. Ważne jest również zapewnienie im dobrej jakości pocisków. Muszle z pęknięciami nie są odpowiednie, ponieważ nie zatrzymują dobrze wilgoci. Kraby również odmówią użycia uszkodzonych muszli.

Oczyść nową skorupę kraba

Przed włożeniem muszelek do zbiornika gotuj je przez kilka minut w celu oczyszczenia, a następnie pozwól im ostygnąć.

Preferencje muszli różnych gatunków

Pierwszym krokiem jest określenie gatunku kraba pustelnika . Nie jest to całkowicie konieczne, ale niektóre rodzaje krabów wolą niektóre rodzaje muszli od innych. Wiadomo na przykład, że kraby ekwadorskie wolą muszle z otworami w kształcie litery D niż te z otworami okrągłymi, ponieważ mają szersze i bardziej płaskie klatki piersiowe niż kraby karaibskie. Wiadomo również, że trzymają się jednej muszli przez długi czas, nawet jeśli jest ona trochę za mała, podczas gdy kraby karaibskie mają tendencję do częstszego zmieniania muszli.

Każdy krab pustelnik musi być wyposażony w szereg muszli, aby mógł zmieniać muszle, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dodając muszle do krabitatu, pamiętaj, aby szukać muszelek z otworami o podobnej wielkości, a niekoniecznie muszli o podobnej wielkości. Kraby pustelnicze mogą być dość wybredne, jeśli chodzi o wybierane muszle, więc upewnij się, że masz ich wiele. Jeśli uważasz, że skorupa twojego kraba jest trochę duża, dodaj trochę mniejsze. Bez dobrego wyboru muszli, walki na muszle są bardziej prawdopodobne, a to może być śmiertelne dla krabów pustelników

choosing-hermit-crab-shells.webp

Malowane muszle mogą być szkodliwe dla zdrowia twoich krabów.

Niebezpieczeństwa malowanych muszli

Muszle to nie tylko akcesoria, są wręcz niezbędne do przetrwania kraba. Krab pustelnik bez muszli staje się pokarmem dla innych zwierząt. Ponieważ kraby pustelniki są wciskane w pomalowaną muszlę, często nie mają odpowiedniego rozmiaru. Ponadto piasek może zeskrobać farbę ze skorupy (która może być toksyczna) i zanieczyścić żywność, wodę, a nawet cały krabitat.

Czasami, gdy kraby są wpychane do muszli, które są zbyt małe lub mają mokrą farbę, mogą utknąć w ich muszli i powoli umrzeć z głodu.

Chociaż pomalowane muszle wyglądają ładnie w sklepach zoologicznych, kraby pustelniki są zwykle zmuszane do tych muszli przez kilka rodzajów bolesnych i przerażających doświadczeń, takich jak:

  • pęka skorupę kraba, żeby się tego wystraszył, a jedyne inne opcje muszli są pomalowane
  • próba wyrwania kraba ze skorupy (tylko większość krabów jest rozerwana na pół)
  • wierci dziurę w jego skorupie, a następnie szturcha go, aż się przestraszy i przestraszy
  • wepchnąć kraba pustelnika do zamrażarki, aby go spowolnić, a następnie włożyć do pomalowanej muszli
  • zostawiając jedzenie z jednej strony zbiornika, a następnie blokując krabowi dotarcie do niego, chyba że opuści swoją skorupę. Gdy to zrobi, jego skorupa zostanie zastąpiona pomalowaną

Malowane muszle kraba pustelnika

Malowane muszle są okrutne, niebezpieczne, a sposób, w jaki kraby pustelniki są do nich wciskane, jest jeszcze gorszy. Nie tylko są one szkodliwe i potencjalnie katastrofalne, ale pomalowane muszle mogą wyglądać po prostu brzydko, a nawet tandetnie. Naturalne muszle mogą być zarówno piękne, jak i realistyczne i stanowią znacznie lepszy wybór.

Podczas polowania na muszle nie kupuj pomalowanych muszli i dokonaj dobrego wyboru dla siebie i swoich krabów. Twoje kraby będą żyć szczęśliwszym, zdrowszym życiem, a Ty nie będziesz musiał wydawać tyle pieniędzy.

choosing-hermit-crab-shells.webp

 

Przy tak wielu wspaniałych naturalnych muszlach do wyboru, nie ma potrzeby uciekania się do podróbek lub malowanych.

 

Ten artykuł jest dokładny i zgodny z najlepszą wiedzą autora. Nie ma na celu zastąpienia diagnozy, prognozy, leczenia, recepty ani formalnej i zindywidualizowanej porady lekarza weterynarii. Zwierzęta wykazujące oznaki i symptomy niepokoju powinny zostać natychmiast zbadane przez weterynarza.

Uwagi

finatyka (autor) 21 czerwca 2012 r.

Źródło artykułu: https://pethelpful.com/reptiles-amphibians/choosing-hermit-crab-shells

Tłumaczenie: google.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne są też szklane muszle dla krabów :) - sam miałem . 

Można fajnie gagatka podglądać . :biggrin:

Chyba tylko , oprócz robienia kupy - kto lubi patrzeć jak idzie nad głową :crazy:  - jak dobrze pamiętam lub nie. :ru:

 

 

hermit-krab-w-szklanej-muszli-1392752207

Photo+128.jpg

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie te szklane muszle można kupić?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mazmaciek napisał:

a gdzie te szklane muszle można kupić?? 

Dawno temu bo z 10 lat znajomy z Krakowa miał takie dla krabów. Teraz to nie wiem trzeba szukać , ale efekt super . Mi też tato zrobił , znaczy się jak jeszcze był hutnikiem teraz już emeryt . 

Tak że więc musisz poszukać w sieci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×