Skocz do zawartości
chwialek

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum istnieje już kilka tematów dotyczących tej metody lecz każdy z nich podaje nieco odmienne wartości, w każdym wywiązała się dyskusja w wyniku której bardzo często pojawiają się dawki stosowane w Metodzie Ballinga lecz znajdują się one na 2 lub 3 stronie wątku. Celem ułatwienia początkującym postanowiłem stworzyć kolejny wątek - który podepnę pod stronę główną.

Zaczątek tematu nie będzie autorski a postaram się zaledwie wrzucić kilka cytatów z tego forum lecz nie tylko. Wszystko opatrzę źródłami gdyż szanuję treści opublikowane w różnych miejscach oraz ich autorów - zatem nie są to moje słowa a jedynie zbieranina cytatów. Mam nadzieję iż ułatwi to żywot początkującym a być może otworzy pole do dyskusji dla pozostałych.

Tytułem wstępu było by na tyle. Lecz wypada wiedzieć skąd się wzięła nazwa metody, kto ją stworzył, kiedy i jak potoczyły się dalsze losy autora.
 

Cytat

Hans-Werner Balling urodził się w marcu 1965 i dorastał w Hendungen (Dolna Frankonia).

W latach 1981-1983 kształcił się jako asystent techniczny w muzeach historii naturalnej
i instytutach badawczych w Muzeum Senckenberga we Frankfurcie nad Menem. Szkolenie odbyło się
w sekcjach ichtiologii znanego ichtiologa Wolfganga Klausewitza. Tu narodził się jego pierwszy kontakt z akwariami morskimi.

Po odbyciu służby wojskowej i pracy w Instytucie Mineralogiczno-Petrograficznym Uniwersytetu w Monachium w 1987 roku przeniósł się do Muzeum Jury Eichstätt i opiekował się tam akwariami. Oprócz kilku akwariów słodkowodnych zadbano o akwaria morskie o pojemności 1000 l, 1500 l i 5000 l. Ponadto przebudowano dwa akwaria rafowe z koralowcami po 800 l każde i przeprowadzono przebudowę dużego akwarium koralowego o pojemności 5000 l na akwarium rafowe.

Po tym, jak na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się na rynku pierwsze korale Acropora, opracował on tak zwaną dziś „metodę Ballinga” dla akwariów. W 1994 roku został opublikowany w magazynie DATZ.

W 2001 roku przeszedł na Tropic Marin® (Dr. Biener GmbH) w Wartenberg / Hesja i od tego czasu pracował tam jako projektant produktów w laboratoriach chemicznych i akwarystycznych. Duża część portfolio produktów Tropic Marin® to nowe rozwiązania Hansa-Wernera Ballinga.

Z Carbo-Caclium i opartym na nim All-For-Reef , zrobił kolejny rewolucyjny krok w zaopatrzeniu akwariów w 2014 roku. Dostarczanie twardości wapniowej i węglanowej za pomocą tylko jednego roztworu ułatwia wielu klientom obsługę akwarium morskiego.

Źródło: https://www.tropic-marin.com/kopie-von-frag-balling tłumaczenie translator google.pl

 

W sposób dość obszerny z uwzględnieniem naukowych obliczeń Metodę opisał również Bartek Stańczyk - którego zapewne kojarzycie z portalem ReefHub.pl oraz od jakiegoś czasu z filmami informacyjnymi firmy Tropical. Dla tych z zacięciem naukowym podrzucę od razu link do pełnej treści artykułu stworzonego przez Bartka. Oto i link.
https://reefhub.pl/metoda-ballinga/
 

Ale nie każdy przebrnie przez pełen opis z wyliczeniami mas molowych, rozpuszczalnością oraz z wiedzą merytoryczną dla niektórych pełnią wiedzy jaka jest niezbędna w ujęciu prowadzenia akwarium morskiego z wykorzystaniem owej metody będzie stanowiło to jaki środek zakupić, i ile gram danej substancji rozpuścić w jakiej ilości wody. Jak obliczyć dozowania itd. Doktoryzacja w każdej dziedzinie jest nam niekoniecznie potrzebna. A zatem.

Podstawowa Metoda Ballinga - zakłada ona dozowanie 3 roztworów, a są to:
Roztwór I - wodny roztwór chlorku wapnia CaCl2 ale żeby nie było tak zerojedynkowo to mamy możliwość zakupu 3 stopni uwodnienia owej substancji oto i one
gallery_10763_1760_6081.png

Źródło: Reefhub.pl

Jak łatwo się domyśleć dozowanie tego roztworu posłuży nam do podnoszenia wartości Ca w wodzie akwariowej. Aby np przygotować 1 litr roztworu odważamy ilość proszku CaCl2 podaną w tabeli dla 1l lecz wsypujemy ją do np 0,7l wody, mieszamy - substancja spowoduje ogrzanie się roztworu, po rozprowadzeniu chlorku wapnia w roztworze dopełniamy całość do uzyskania pojemności 1l gotowego roztworu.
Jak dozować uzyskany roztwór? Wg testu Ca jaki wykonamy. Aby łatwo zapamiętać to spadek Ca o 1mg/l wymaga dozowania 6ml na każde 100 litrów wody w naszym systemie. Jeśli wartość wapnia spadnie nam w kolejnym dniu o 10mg/litr to musimy do systemu wlać 60ml roztworu dziennie. Jeśli w systemie mamy 600l wody i Ca dziennie obniża nam się o 10mg/litr to dozujemy 600ml roztworu każdego dnia. Całość oczywiście potwierdzamy wykonując kolejne testy.
 

Roztwór II - wodorowęglanu sodu (kwaśny wodorowęglan sodu) czyli w wersji dla opornych chemicznie soda oczyszczona którą znacie zapewne ze sklepów spożywczych.
gallery_10763_1760_127.png

Źródło: Reefhub.pl

Sporządzenie owego roztworu może przysporzyć nieco więcej trudności. Maksymalna rozpuszczalność wodorowęglanu sodu w wodzie RODI wynosi 95,3 g/l dla temperatury 25°C ale już 191,2g/l dla temperatury 100°C. Aby ułatwić sobie proces rozpuszczania możemy wcześniej podgrzać wodę RODI do temperatury np 40°C co ułatwi nam rozpuszczenie pożądanej ilości substancji. Uwaga... ochłodzenie roztworu poniżej temperatury spowoduje osadzenie się wodorowęglanu sodu na dnie pojemnika z roztworem.

III Roztwór - SBS - i tutaj mamy najmniej do myślenia 25g gotowej substancji na 1l roztworu. Zamiennika raczej nie ma co szukać jest to mieszanina związków chemicznych sporządzona w formie gotowej przez kilka firm.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego nie opisałem dozowania magnezu :) Z tego co dawno temu czytałem to w pierwotnej metodzie chlorek magnezu był zawarty w SBS, a sama metoda nie służyła do uzupełniania braków magnezu...
W późniejszych opracowaniach można natrafić na opisy 4 roztworu z dolewaniem, odlewaniem, przelewaniem i mieszaniem substancji. Ale być może coś mi się tylko miesza bo o tym czytałem dość dawno i w tym momencie nie pamiętam źródła tej wiedzy.
Lecz i tu z pomocą przychodzi wiedza zawarta wiele lat temu na forach internetowych - choć sam przyznaję się iż sam nie stosowałem się do owej wiedzy prostej lecz wystarczającej. Bazowałem na wartości podawanej w odniesieniu do systemów innych użytkowników. Często natrafić można na wpis aby 4 roztwór dozować wg zużycia Mg. Dolewanie, odlewanie mieszanie roztworu MgCl2 z CaCl niesie za sobą pewną komplikację mianowicie powtarzalność stężeń w kolejnych baniakach jakie będziemy musieli wcześniej czy później przygotować. Lecz są przecież gotowce 3 butelkowe i tu nie ma dolewania odlewania i mieszania zatem jak możliwe jest zmieszanie 4 roztworów w 3 butelkach nie mając pojęcia o zużyciu...
Z pomocą przychodzą właśnie dawne wpisy forumowiczów i niezawodny @AnT który podczas pewnej prywatnej rozmowy wyłapał również moją niewiedzę w owym temacie. Kusi aby zakończyć wywód podając wartość g/l roztworu lecz równocześnie korci aby pozostawić tę wartość nieuzupełnioną i być może tym samym rozruszać nieco ospałe towarzystwo forum. Ale obawiam się iż pozostawienie tej kwestii niedopowiedzeniu może doprowadzić do rozmycia metody którą postanowiłem Wam nieco uprościć i mam nadzieję streścić w najkrótszy możliwy sposób.

Otóż wartością jaka wielokrotnie się powtarza to 17 g/l MgCl2 x 6H2OI na każdy 1l roztworu CaCl2. Wiem nie wynika to jednoznacznie z treści opisanej przez Bartka ale wartość tę można już odszukać w kalkulatorze akwarystycznym jaki stworzyli koledzy na reefhub.pl
https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/

Owe 17g/l MgCl2 odnajdziecie również na forum tym i równoległym ... zatem nie wynikają one znikąd.

Metoda zakłada równe lanie wszystkich roztworów oraz równą konsumpcje Kh, Ca, Mg a życie ukazuje nam iż nie zawsze jest tak jak być powinno. Dlatego właśnie powinno się trzymać powtarzalnej bazy roztworów g/l a ewentualne rozbieżności korygować za pomocą roztworów tzw buforowych.

Wszystkich zachęcam do wypowiedzi i być może skomplikowania tematu o dalsze warianty metody. @AnT napiszesz coś od Siebie, a może gdzieś popełniłem rażący błąd w opisie i go skorygujesz? Żyłki historyka i chemika we mnie brak zatem w opisie mogą znaleźć się błędy za co przepraszam :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff , dobrze nie popłynąłeś z równowagą jonową w temacie :crazy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2021 o 17:45, AnT napisał:

Uff , dobrze nie popłynąłeś z równowagą jonową w temacie :crazy:

https://aqua-reef.pl/topic/2640-rownowaga-parametrow/?do=findComment&comment=30447

hmm... Ale obecnie stały się modne metody Bez podmian, bez odpieniacza itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×