Skocz do zawartości
Gość

Aqua Medic Armatus XD

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Nadarzyła się okazja na zmianę więc trzeba było ją wykorzystać . Z fluvala z panelem , przeszedłem na zbiornik Aqua medic XD 300 . Wymiary dna to 75x65 i komin wewnętrzny z 3 otworami . Prosty sump z regulacją poziomu wody , 2 skarpety które zmienię na pojemniki z watą , pompy narazie te same aqua medic 2 x 4.3 i obieg 2.3 . W sumpie planuje glony , a siporax jakieś 7l w filtrze przepływowym wystawionym na zewnątrz szafki zasilany osobną pompą ( narazie podłączę tą co mam , czyli fluval , a jeśli będzie głośna lub będzie miała zbyt mały przepływ to wymienię na jnną ) , w przyszłości plan zakupu komody lub regału i tam umieszczenie filtra i zbiornika na dolewkę o pojemności 30l po to bym mógł na spokojnie pojechać gdzieś na 2 tygodnie . Piach narazie czarny ( ledwo zakrywający dno ) zobaczę jak się sprawdzi w dłuższym użytkowaniu . Skała ta co była w poprzednim baniaku , ma być minimalistycznie i sporo przestrzeni dla ryb . Lampa ta co była czyli giesemann vervve plus i dojdą jeszcze 4 x t5 od ATI 2x blue plus , 1 x aquabee special i 1 x coral plus . Pompa dozująca ta co była , czyli aqua medic i ATI essential pro . Obsada to 3 dywanowe kilka lps i miękkie plus kilka rybek . 
Ps : zapomniałem dodać , że refugium zrobię z kratki restrowej prawie po całości sumpa , a oświetlenie będzie Led od tetry . Mam dwie takie lampki i każda jeśli się nie mylę ma 7,5W 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślane od początku do końca. Brzmi bardzo sensownie, jedyne co spowodowało u mnie pojawienie się pytania to zbiornik ma 268l a parowanie zaledwie 30 na dwa tygodnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
52 minuty temu, chwialek napisał:

Przemyślane

Nie do końca , zawsze coś można zmienić na przykład obiegówkę , czy chłodzenie o którym nie pisałem ale jest . Mam dość mało czasu na dokładne opisanie przemyśleń , jak ja to widzę i co będę pózniej zmieniał . Ale może jutro się wyrobie ze wszystkim , to dopiszę to co trzeba . 

 

56 minut temu, chwialek napisał:

zbiornik ma 268l a parowanie zaledwie 30 na dwa tygodnie?

To w sumie tak napisałem , bo najpierw takie było założenie . Baniak ma orginalnie dolewkę grawitacyjną , ale mam jeszcze z poprzedniego zbiornika Tunze . Najpierw sprawdzę ile paruje na tydzień a wtedy pomyśle jaki zbiornik na dolewkę wstawić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Osmodeusz napisał:

@Ariel 

Ciebie może zainteresować (o ile zbiornik, pozostaje w klimacie) od str. 38

2d13dd919b0ec4519c4a0967c4c7cd47-cover.j

 

Ultimate Reef: zawilce dywanowe maxi i mini :  art. Gordona Greenleya

 https://issuu.com/reefhobbyistmagazine/docs/phpo2tgez

 

Opera-Zrzut-ekranu-2021-10-21-202452-iss

 

no szczerze mówiąc - hmm :woot::wub::blush:

Piękne , dzięki wielkie . Będę miał co czytać bo na nockę idę . Tak szczerze mówiąc , w baniaku są narazie 3 dywanowe , krabik i 3 ślimaki . Pełno brązowych glonów i glony wyższe w sumpie . Jest jeszcze xenia , która dostanie jutro po tyłku , bo będę musiał skałę z nią wyciągnąć by usunąć valonie . Dziś dostałem resztę zamówionych gratów i od rana siedziałem przy zbiorniku . Trzeba było lampę poskładać , zmienić mocowania by wytrzymały obciążenie 2 lamp . Wcześniej miałem plastikowe , a teraz wymieniłem na aluminiowe i trzeba było je okleić by były czarne . Pompa obiegowa wymieniona na mocniejszą , filtr który zamówiłem nie przyjdzie i zamiast mieć glony w całym sumpie , to jest tylko kawałek a resztę zajmuje siporax . Pojemniki na watę od Red sea przyszły dopiero dzisiaj i teraz czeka mnie czyszczenie sumpa , bo glony które padły w głównym zasyfiły cały sump . No ale tak jest że czasami nie idzie tak jak byśmy chcieli . 
Testy robiłem w niedziele i musiałem trochę skorygować Ca i Mg i dzisiaj wygląda to tak :

Kh 9.9 , Mg 1300 , Ca 450 , No3 0 , Po4 0 na salifercie , zasolenie 1.025 

Po przesiadce z fluvala na ten zbiornik miałem wykrywalne przez 2 dni no2 . 90 l wody było ze starego zbiornika a reszta nowa , skała tylko ta co miałem i stary siporax . Wszystko dałem do znajomego , przed wczoraj musiałem odebrać to co siedzi w baniaku. Jeden dywanowy został sprzedany razem z nemokami i krewetką czyszczącą. A teraz sam mam problem coś znaleść , by mi pasowało pod dywanowe . Niby co dostawa to jestem w sklepie , ale nie przychodzi im to co zamawiają . Trzeba trochę poczekać i coś się znajdzie .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Ariel napisał:

No ale tak jest że czasami nie idzie tak jak byśmy chcieli . 

czyli u mnie nigdy :wink::D

 

4 minuty temu, Ariel napisał:

Trzeba trochę poczekać i coś się znajdzie .  

skąd ja to znam, zbiorniczek który posiadam - ciągle powstaje :facepalm:

ale też jakoś się nie spieszę specjalnie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, Osmodeusz napisał:

skąd ja to znam, zbiorniczek który posiadam - ciągle powstaje :facepalm:

 ale też jakoś się nie spieszę specjalnie

Wiesz jak to mówią , co nagle to po diable 😁 .

Muszę coś poszukać by siporax z sumpa wywalić do jakiegoś filterka , 9 l trochę mi miejsca zajmuje , a ten sump nie jest pod takie media dostosowany i szybko będzie się brudził . Podejrzewam , że jeszcze piasek raz zmienię . Ten mi się podoba , no ale po zmianie pompy widzę że się przemieszcza . Patrzę za rybami , ale też nic takiego nie ma . A jak jest to w kiepskim stanie , jak nie ospa , to jakieś chude . Jak nic nie znajdę , to wpuszczę wpuszczę gupiki 😪 by miało co produkować No3 dla glonów i xeni 

Pierwszy raz mam porządek z kablami w szafce 😎

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Patrzę za rybami , ale też nic takiego nie ma . A jak jest to w kiepskim stanie , jak nie ospa , to jakieś chude . Jak nic nie znajdę , to wpuszczę wpuszczę gupiki

przypomnij sobie temat o Parambassis ranga :biggrin:

i może, coś znajdziesz :biggrin::wink::whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

przypomnij sobie temat o Parambassis ranga :biggrin:

 i może, coś znajdziesz :biggrin::wink::whistling:

Ostatnio przeglądałem 😅 , ale przez grzebień przepłyną 😏

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś znów siedziałem przy baniaku , by podłączyć pompę dozującą. Zbyt szybko spada mi Ca i Mg , Kh stoi w miejscu No 3 i po 4 nie wykrywalne . Wszystko glony konsumują , w sobotę doszły ślimaki turbo i tak do tej pory siedzą na skale , ale nic dziwnego bo mają tam co robić . Rano wyczyściłem szyby , ale jak zwykle coś ominąłem . Wszystko robię na drabince , bo jakoś nie urosłem do tak wysokich baniaczków a szerokość też swoje robi . Dolewka jest Tunze , orginalna czeka na leprze czasy , ale może jeszcze się przydać . Pojemnik na RO 42l starczy na ponad 2 tygodnie , obecnie nie leje do pełna , tylko jak gdzieś będę jechał . Z ryb kupiłem Labroides dimidiatus i Ecsenius bicolor , odbiorę w przyszłym tygodniu . Będę jeszcze szukał parkę Amphiprion polymnus , ciekawe rybki tylko trochę płochliwe . Siporax nadal siedzi w sumpie i jakiś czas tam pozostanie , bynajmniej do puki nie zakupie jakiegoś filtra by się cały zmieścił . Glony siedzą w pojemniku od filtra jbl 1500 który miałem w piwnicy , był nieszczelny ale tu nie ma różnicy . Ważne , że nie jest przezroczysty i lampa nie oświetla mi całego siporaxu . W planie jest zakup filtra , przerobienie hydrauliki by wszystko zasilała jedna pompa , obecnie glony zasila Aqua medic 2.3 , a akwarium Maxspect 6k . T5 narazie nie świecą , do puki korali nie ma starczy vervve . Pojemniki na produkty żywnościowe w dobrej cenie przydały się też do akwarium . Po czyszczeniu szyb wata do wymiany , bo cała brązowa . Muszę zakupić Mg+ bo trochę szybciej spada niż Ca które są razem w ATI essential pro , póżniej może sie to wyrówna i będę mógł lać samo ATI . Krabik miał dzisiaj wylinkę i od rana go nie widziałem , dopiero teraz się pokazał . 

26AD25BB-A374-48A3-9D29-EF4E442849FB.jpeg

9AA85829-2AA3-48BE-B78F-A5052AB57A37.jpeg

D987CDF3-CD23-48A0-85F0-E4ABA1114076.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 godzin temu, Bart1996 napisał:

Sump pełna profeska 😲

Powodzonka i cierpliwości 😁

Dzięki , ale wiesz sam , że tak naprawdę nic tam nie ma . A za powodzenie i cierpliwość nie będę dziękował , by nie zapeszyć . 
Spadek Kh z wczoraj na dzisiaj o 0,3 , Ca mniej o 30 , Mg stanęło w miejscu , bynajmniej między wczoraj a dziś . I jest tak Kh 9,6 , Ca 405 , Mg 1260 . Podniosłem trochę na pompie ATI z drugiej butelki . Glony po wyczyszczeniu szyb zrobiły się bardziej zielone i te na skale i te w sumpie . Dziś po długiej przerwie moje ukwiały ładnie jadły , marudzą po przenosinach i kiepskich parametrach . No3 i Po4 nie jest wykrywalne na salifercie , co zaowocowało brakiem przyrostów glonów na skale . 
Kilka słów o lampie giesemann vervve plus , dobrze działa , na oko ma świetne światło i kształt , mankament to dość głośny wentylator po przekroczeniu 60% mocy . Narazie tylko on swieci , bo to starczy na to co jest w baniaku . Plan jest taki , najpierw powoli obciążać baniak , a potem dokładać korali , lub ukwiałów . Lampa giesemann stellar jest bez wodotrysków , przez włączniki czasowe będzie się załączać . Przez Led nie potrzebuje ściemniania i tego typu bajerów w t5 , ale chciałem mieć optycznie ładną lampę , która dobrze swieci . Ostatnia świetlówka wisi nad kominem , przed ostatnia przed , przez to kilka watt idzie w … , ale za to dobrze oświetli boki komina , a z tym miałem zawsze problem . Zawsze jakieś korale na magnesach próbowałem tam mieć . Oczywiście mogę skręcić lampę po szerokości , ale wtedy będę musiał dać wyżej na mocowaniach Led , wtedy oświetli bardziej środek . Pompa Maxspect chociaż wedłóg innego forum jest super stabilna , nie różni się od Aqua medic . Mam spore wachania poziomu wody i wcale nie jest taka idealnie cicha , moim zdaniem jeden kij . A nawet trochę głośniejsza niż AM . Plusem są ustawienia . Najprawdopodobniej przerobię rewizje by była pod kontem tak jak w standardowych akwariach , wtedy plus - minus w poziomie wody tak nie przeszkadza . Nie jest źle , ale może być lepiej . Jeszcze z tego co zaobserwowałem , może dokupię trzecią pompę cyrkulacyjną , lub założę locklein , by za skałą trochę wywiało syfku  . Wszystko w kwestii przemyślenia , tak to jest jak coś nowego się zakłada . Pojemnik na glony ma 3 otwory , bo zastanawiałem się ile światła będą potrzebowały , w tej chwili swieci tylko jedna lampa na środku , ale mam dwie i wtedy będą po bokach . Glony na szybach od wczoraj nie urosły , co mnie cieszy , ale mogę przez tak niskie No3 i Po4 doprowadzić do wymierania glonów w sumpie i xeni w baniaku , która wczoraj była wyciągnięta by usunąć valonie . I przez to kiepsko wygląda . 
Jeszcze co chodzi o pompę Maxspect , dużo mocy , więcej od AM , ale jest głośna . Więc nie dajcie się zwieść , bo może to egzemplarz , a może ten typ tak ma . Ja pisze jak jest u mnie . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś doszły dwa ślimorki , lekko wyrośnięte . Widać lekki brązowy nalot na piasku , w planie dokupienie jeszcze kilku co ryją w piachu . 29A220F8-58C6-438B-B810-028A80B4B527.thumb.jpeg.122740923d75e7f4a68bdd92f7dd34c0.jpeg

glony ładnie rosną , Ca trochę niskie bo dziś miało 395 , Mg 1275 i Kh 9,6 - zmniejszyłem dozowanie Kh o połowę . ATI mam rozcieńczone 1:1 by pomóc pompie . AM nie jest dokładne i poniżej 1ml nieustawie.

8D0B8E3B-62F9-4EC1-B655-690A222E80E8.jpeg

Pompę Maxspect rozebrałam , wydaje mi się że teraz jest lepiejz głośnością i jest bardziej stabilna . Ale przekonam się za kilka dni . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja , odkąd mam te akwarium próbuje kupić czyścik Tunze i akurat ten co chcę nie mogę dostać 4 sklepy w Berlinie , 3 poza i żaden nie ma i nie dadzą gwarancji że przyjdzie w przeciągu miesiąca od zamówienia 😁 . Glony na skale powoli schodzą a wyższe odrastają ze skały i w sumpie ładnie rosną . Tydzień temu była mała podmiana wody , dokładnie 18 l na Red sea coral pro , na niej też częściowo startowałem , bo woda z poprzedniego baniaka była na TM pro reef , 80 l Dupla i reszta Red sea . Na dzień dzisiejszy dozuje 4x3 ml ATI z drugiej butelki i 2 ml z pierwszej , oczywiście rozrobione na 1:1 z osmozą i jod .
Zasolenie 1.024 , Kh 9.3 , Mg 1300 , Ca 430 , No3 mniej niż 2 , Po4 wedłóg saliferta mniej niż 0.03 bo nic nie pokazuje . 

Będę musiał dokupić jakaś pompę cyrkulacyjną i tu zastanawiam się nad czymś od maxspecta , tylko jak czytam , że co kilka miesięcy wymiana części bo luzy są to słabo to widzę . Podoba mi się , że może w dwie strony kręcić i jak bym wstawił magnes w komin to by było pięknie . Lub dojdzie jeszcze jedna Aqua medic . W planie jest całkowite przerobienie spływu na standardowy z normalnym zaworem i rewizji był spływ do pierwszej komory , a nie do komory pompy . Wszystkie 3 przeloty są pod rury 40mm i w środku są zwężki , coś się wymyśli tylko kwestia czasu by się za to zabrać . W baniaku od tygodnia pływa 6 rybek i już coś cieszy oko . Polymnusy siedzą w dywanowym razem i bynajmniej narazie są bardzo dobrane ( moje poprzednie ciagle się ganiały ) . Ryby dostają 2 razy dziennie , jedzą suche i mrożone . Kolejna podmiana planowana jest za tydzień . Obiegówka Maxspect była wymieniona i nowa jest cicha .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś kolejna podmiana 18l , przez słabą cyrkulację pojawił się brązowy osad na skale , wyglada jak nalot bakteryjny i również jest śliski . Dość ciężko się go usuwa szczoteczką do zębów . Dziś oczywiście było czyszczenie , lecz nie usunąłem wszystkiego , zbyt mocno się trzyma . Dodatkowy cyrkulator zamówiony , czyścik również , może przyjdą w przyszłym tygodniu , jak wcześniej pisałem Tunze ma problem z zamówieniami . Ryby dość przytyły przez te kilka dni co są u mnie . Fajnie wyglada jak ukwiał nie chce jeść i wyleci mu kawałek ryby , bądź krewetki i polymnusy łapią ten kawałek z toni i wciskają w niego . Mają swój ulubiony ukwiał i tylko jego karmią . Filtr przepływowy na media kupiłem inny niż planowałem , powinien się sprawdzić , co prawda ma mniejszą pojemność niż planowałem ale powinien się sprawdzić . Zostanie podłączony jak przerobię hydraulikę w baniaku , wtedy po całości sumpa będą glony . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

By nie było , że nie mówiłem . Temat będzie kiepsko aktualizowany inspiruje się kilkoma baniakami i tu jest problem , dwa były na naszym forum . Czyli inspiracja zielsko i taniość , inne nie są na polskim forum i tu ciężej znaleść , ale chce to połączyć . Narazie baniak bez wodotrysków a No3 salifetr i Po4 Hanna 0 . Sól na podmiany Red sea , przed żywicą 1 oświetlenie 4x24t5 i tu widzę już plusy i Led 185W , dojdzie wymiana cyrkulacji i orurowania baniaka . Może więcej skały dla tego co będzie i jeszcze jedna pompa dozująca . Cześć już mam i coś odmówię . Filtr na media nie powstanie , narazie nie jest potrzebny . W baniaku dalej ze skały wychodzi brązowy malot , ale już wiem co to , wystarczy poczekać i zniknie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pełen tuning akwarium się robi pod nowy pomysł i bardzo dobrze , co do nalotów i innych dziwnych rzeczy ja powiem tak u siebie zaczynałem kombinować i baniak również zaczynał kombinować z filetowym , przestalem od 2 tyg podawać super mixtury i dodatki baniak przestał strajkować zostało po staremu czysty balinning i swiatlo odpieniacz i zmiana ułożenia cyrkulacji i fioletowego nie widać.

Wracając do Twojego akwarium tak jak piszesz co ma wyjść to wyjdzie trzeba czasu i bez energicznych ruchów i jak planujesz miękkie i Lps to też jest piękne , mam kostkę z ukwialami plus kilka miekkasow i śmiem twierdzić iż wolę je oglądać niż SPS bo w kostce się coś dzieje cały czas przez ruchy tych zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, JaRRoT napisał:

Czyli pełen tuning akwarium się robi pod nowy pomysł i bardzo dobrze 

Orurowanie muszę , a w sumie chce zmienić . Spływ i rewizja pójdą do pierwszej komory , bo teraz jak widać rewizja jest puszczona do komory pompy i przez to czasami jak poziom wody się podniesie , to przelewa przez rewizje a ja mam bąble w baniaku . Teraz spływ jest na róże 40 a rewizja na 25, będą obydwie na 32 . Myślałem by dać reaktor na siporax , ale nie ma to sensu , bo bez pożywki i odpieniacza już mam azotany i fosforany na 0 i powoli usuwam siporax z systemu , a zastępują go glony . Z resztą wczoraj oddałem całe wiadro glonów do sklepu . Przez to że miał być reaktor na siporax miałem przerabiać również powrót , by móc wszystko zasilać jedną pompą i dodatkowe 2 wyjścia jak bym coś jeszcze chciał dodać , ale nie będzie , chociaż rurki i zawory już kupiłem . W baniaku będą też ukwiały , moje haddoni weszły na skałe z której odrastają glony i to między innymi pozwala mi mieć miękkie i lps , bo nic innego nie utrzymam . Ciężko mi dostać teraz ładne haddoni w dobrej cenie , po prostu za czerwonego jak wcześniej były po 200€ to tak teraz widziałem za 750€ a w innym sklepie nie był to haddoni tylko SP i cena 400€ więc trzeba czekać i szukać . Glonów wyższych też nie mogę dostać tych co chcę , tylko kupuje to co się trafi . Nawet zwykłego sarco by był z długimi polipami i fluo nie widzę na miejscu . Cyrkulacja zamówiona , ale też już ponad dwa tygodnie czekam . Moja jest za słaba i kupy pozostają w baniaku . Na czyścik do szyb czekam już miesiąc . 

7 godzin temu, JaRRoT napisał:

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×