Skocz do zawartości
Gość

Stabilność sprzyja sukcesowi

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Autor: Austin Lefevre

Większość pytań dotyczących hodowli koralowców dotyczy idealnych parametrów rafy. Kiedy mamy do czynienia z parametrami w naszych akwariach rafowych, w przypadku wszystkich gatunków koralowców obowiązuje jedna zasada:  stabilność sprzyja sukcesowi . Niesławny  Greg Carrol użył tego nawet jako akronimu „SPS”, który większość ludzi czyta jako „Small Polyp Scleractinian”. Podczas gdy rodzaje, takie jak  Acropora, Montipora, Seriatopora itp., na ogół wymagają stabilnych parametrów, aby nawet przetrwać, wszystkie gatunki koralowców będą się dobrze rozwijać, gdy zapewnią im stałe parametry skalne, jak widać w oceanie.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Co to znaczy? Koralowce muszą podlegać pewnym zmianom parametrów w przyrodzie, prawda? Oczywiście, że tak. Zmiany sezonowe, przesunięcie prądów oceanicznych, zakwaszenie itp. mogą zmieniać parametry. Jednak te zmiany parametrów zwykle następują w okresach czasu mierzonych w tygodniach lub miesiącach. Natomiast w naszych małych pudełkach zmiany te mogą nastąpić w ciągu kilku minut lub godzin. Kiedy te zmiany zachodzą drastycznie, koralowce mogą wybielać, ulegać dolegliwościom lub po prostu umierać.

Jak więc zapobiec drastycznym zmianom parametrów w naszych akwariach? Krótko mówiąc, przewidywanie i przygotowanie.

Zdjęcie autorstwa <a class=

ESV.” szerokość=”700″ wysokość=”870″/> Zdjęcie autorstwa ESV .

Woda źródłowa jest najważniejszym (i często pomijanym) aspektem utrzymania stabilnych parametrów. Widziałem hobbystów, którzy wydawali tysiące dolarów na sprzęt, aby utrzymać wodę w nienaruszonym stanie, zaczynając od wody o kiepskiej jakości. Należy pamiętać, że koralowce można hodować w wiadrze ze słoną wodą, zakładając, że zapewniony jest przepływ, światło i zmiany wody, aby utrzymać stabilne parametry. Cały inny sprzęt to próba utrzymania nieskazitelnej wody między podmianami. W dzisiejszych czasach niektórzy akwaryści starają się zapobiegać zmianom wody podczas dozowania pierwiastków śladowych i eksportowania składników odżywczych przez algi, GFO itp. To tylko kolejny sposób i nie zmienia faktu, że zaczynanie od złego źródła wody prowadzi do dalszych problemów. Dla większości z nas najlepsze źródło wody zaczyna się od jednostki RO/DI, aby wytworzyć TDS 0 ppm (należy wybrać jednostkę najlepiej dopasowane do  Twoich  potrzeb ). Poza tym istnieje mnóstwo opcji soli, aby stworzyć idealną syntetyczną wodę rafową. Polecam używać soli, która została wyciśnięta  przez wyżymaczkę zarówno przez hobbystów, jak i podmioty komercyjne. Jeśli masz sprzedawcę, z którego często korzystasz, polecam używać tej samej soli, której używają. Niektórzy akwaryści mają dostęp do wody morskiej, co jest fantastyczne. Musisz być jednak świadomy źródła tej wody; studnie głębinowe lub pompy umieszczone głęboko w kanałach są zazwyczaj najlepszym źródłem naturalnej wody morskiej.

Studium przypadku

Otrzymałem wiadomość e-mail od sfrustrowanego wieloletniego właściciela rafy, który losowo miałby poważne problemy z pozornie zdrowym koralem. Zorganizowaliśmy kilka wideokonferencji dotyczących jego sprzętu, interakcji ze zwierzętami i schematu konserwacji. Patrząc na wodę źródłową zauważył: „ Mam tendencję do zmiany marki soli w oparciu o cenę lub to, co moi zaufani przyjaciele mówią o nowej soli na rynku. Oczywiście, nie pozostając konsekwentnym, szykował się na pojawienie się problemów. Zmodernizowaliśmy jego system RO/DI, przekształciliśmy go w solidną, dobrze przyjętą sól i problemy zniknęły.
 

Fot. MRC.

Fot. MRC.

Wybór sprzętu na ogół nie tworzy ani nie psuje akwarium, chociaż wymagana częstotliwość konserwacji, niezawodność między konserwacją i łatwość konserwacji może zepsuć akwarystę. Celem większości hobbystów jest siedzenie i cieszenie się swoim akwarium. Nowicjusze często dowiadują się, że większość czasu spędzają na majstrowaniu przy sprzęcie. Niestety istnieje ogromny rynek tanich produktów skierowanych do nowych hobbystów. Prowadzi to do frustracji, powodując, że wiele osób porzuca pośpiech związany z hobby. Oczywiście są nieliczni, którzy doświadczają zapalenia się sprzętu. Rzadko, jeśli w ogóle, słyszy się o sprzęcie do refowania wyższej klasy, który rozpala ogień. Chociaż co miesiąc lub dwa widzimy tani sprzęt klasy podstawowej wzniecający pożary. Nie mogę się wystarczająco stresować, aby wykorzystać drip-loopy, zamontować całą elektronikę nad ziemią z dala od stref rozbryzgów, korzystaj z gniazd GFI, utrzymuj sprzęt w czystości i kupuj sprzęt z certyfikatem UL. Jest powód, dla którego ci z nas, którzy pracują w branży, nazywają sprzęt „systemami podtrzymywania życia”. Bez właściwie działającego sprzętu życie, które cenimy, przestaje istnieć. Korzystanie z niezawodnego sprzętu, który jest łatwy w utrzymaniu, jest niezawodnym sposobem na utrzymanie stabilnych parametrów, pozostawiając czas na cieszenie się akwarium.

Przygotowanie na nieuniknione przerwy w dostawie prądu jest koniecznością. Jeśli masz już generator awaryjny dla całego domu, jesteś w dobrych rękach i możesz pominąć ten akapit. Jeśli jesteś jak większość hobbystów, którzy czytają przy świecach podczas przerwy w dostawie prądu, możesz mieć prawdziwy koszmar, dopóki zasilanie nie zostanie przywrócone. Najpierw zainstaluj urządzenie monitorujące, jeśli często podróżujesz lub masz długie dni pracy. Moim celem jest bezprzewodowa kamera internetowa, ponieważ nie jestem fanem większości kontrolerów typu „wszystko w jednym”. Jeśli używasz kontrolera typu „wszystko w jednym”, upewnij się, że wiesz, co dzieje się z każdym elementem sprzętu, gdy połączenie internetowe i  zasilanie zostaną utracone. Bez względu na metodę monitorowania konieczne jest, aby jak najszybciej ostrzegała o awarii. Moje  kamery Nest mam 30-minutowy bufor, więc otrzymuję alert 31 minut po awarii. Baterie zapasowe są teraz dostępne dla kilku popularnych opcji pomp i są fenomenalnym sposobem kuśnięcia akwarium, dopóki nie będziesz mógł zasilić całego systemu za pomocą generatora. Istnieją bardzo niedrogie zasilane bateryjnie pompy powietrza, które mogą pomóc w takich sytuacjach, jednak nie są one w stanie zapewnić wystarczającego przepływu koralowi, co można zobaczyć po około dniu. Generator powinien być dostępny, aby przywrócić cały system w ciągu kilku godzin, w przeciwnym razie możesz napotkać poważne problemy z utrzymaniem stabilnych parametrów do momentu przywrócenia zasilania. Im dalej zmieniają się parametry podczas przestoju, tym większy stres muszą znosić zwierzęta.

Studium przypadku

Był czas, kiedy braliśmy na prawie każde konto serwisowe. Jeden klient zdefiniował, że jest  tani, nawet prosząc mnie o rozbicie paczek jedzenia i sprzedanie jej po połowie. Kiedy przyszło do omawiania przygotowań do przerwy w dostawie prądu, oczywiście nie chciała niczego na miejscu, „Zadzwonię do ciebie, jeśli stracę zasilanie…” było niedopuszczalną odpowiedzią, którą początkowo otrzymałem. Po poinformowaniu, że nie wrócimy, dopóki coś nie będzie na miejscu, zgodziła się na zakup pomp powietrznych zasilanych bateriami. W pewnym momencie straciła moc na trzy dni, a drugiego dnia wszystkie koralowce wykazywały duży stres. Do trzeciego dnia zginęła połowa. Straty zwiększyły ilość składników odżywczych, co spowodowało więcej długotrwałych problemów. Wszystkiego można było uniknąć dzięki odpowiedniemu planowi przerwy w dostawie prądu. Wkrótce potem została wypuszczona i przestaliśmy oferować całkowicie zasilane bateryjnie pompy powietrza.

Zrzut ekranu telefonu autora pokazujący widok z kamery gniazda w jego biurowym akwarium rafowym.  Zdjęcie: Austin Lefevre.

Zrzut ekranu telefonu autora pokazujący widok z kamery gniazda w jego biurowym akwarium rafowym. Zdjęcie: Austin Lefevre.

Pogoń za liczbami to bardzo powszechna i niebezpieczna gra. Naturalne rafy mają (stosunkowo) bardzo różne parametry w zależności od miejsca, jednak ich specyficzne parametry pozostają stabilne. Dlatego widzimy duży zakres „dopuszczalnych” parametrów oferowanych w literaturze (np. zasadowość powinna być utrzymywana na poziomie 7-14 dKH). Niektórzy próbują emulować parametry innych systemów na podstawie wyników jednego hobbysty, co może prowadzić do poważnych problemów. Każdy system reaguje inaczej w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak dostępny tlen i nadmiar dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym znajduje się akwarium. Powinniśmy skupić się na tym, na jakich poziomach stabilizuje się nasza woda źródłowa i dążyć do utrzymania parametrów na tych wartościach. Daje nam to również możliwość dokonywania od czasu do czasu dużych podmian wody bez obaw o drastyczną zmianę parametrów.

Studium przypadku

Miałem klienta, który próbował gonić pH w akwarium tylko dla ryb. Wyraźnie nie rozumiał funkcji pH i tego, co wpływa na zmiany, raczej przeczytał gdzieś, że pH powinno być utrzymywane na poziomie 8,2. Jego pH stale oscylowało wokół 7,7, więc miał zwyczaj dodawania buforu basenowego do swojej wody uzupełniającej, co podniosłoby pH po zmianie wody do ~8,1. Oczywiście za kilka godzin znowu zacznie spadać. Podczas mojej pierwszej wizyty wszystkie problemy były bardzo widoczne: duże akwarium (około 1000 galonów) wypełnione ogromnymi rybami, akrylowe blaty na wystawie akwarium, brak przepływu powietrza z zewnątrz do pomieszczenia filtracyjnego o powierzchni około 30 stóp kwadratowych itp. Dwutlenek węgla nie był są wystarczająco odpędzane, powodując chronicznie niskie pH. Podczas gdy gonił ten poziom, huśtając się z 7,7 na 8,1 i z powrotem w dół podczas każdej zmiany wody, mocno zestresował swoje zwierzęta, co prowadzi do innych problemów. Chociaż pozostawienie przy pH 7,7 prawdopodobnie nie jest idealne na dłuższą metę, nie spowoduje to żadnych poważnych problemów u ryb morskich, ale ściganie tej liczby z pewnością tak. Zainstalowano naścienną jednostkę klimatyzacyjną doprowadzającą świeże powietrze do pomieszczenia filtracyjnego, która ustabilizowała pH na 8,0-8,2 bez użycia buforów.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Skakanie na przysłowiową modę jest powszechne na forach hobbystycznych. Nauka stojąca za tym, co robimy, jest solidna, odpowiedni schemat konserwacji nie jest trudny do wypracowania, gdy zrozumiesz podstawy. Jednak ludzie wciąż próbują szukać magicznej różdżki, która sprawi, że wszystkie bóle głowy znikną. Jestem tutaj, aby ci powiedzieć, że w chwili pisania tego nie ma żadnego. Trzymaj się dobrego, niezawodnego sprzętu, bądź na bieżąco z utrzymaniem, kupuj wysokiej jakości zwierzęta, a odniesiesz sukces. Nie oznacza to, że anegdotyczne doniesienia hobbystów nic nie znaczą,  wręcz przeciwnie  . Jednak najlepiej dla  większości zbirników, aby usiąść wygodnie i czekać, aby zobaczyć długoterminowe wyniki jakiejś nowo wprowadzonej metody/dodatku/sprzętu. Zawsze znajdzie się ktoś, kto spróbuje pozornie szalonej nowej metody/dodatku/elementu wyposażenia… nie ryzykuj życia swoich zwierząt, gdy regularna konserwacja naprawi podstawowy problem. Wdrożenie czegoś nowego w istniejącym systemie to niezawodny sposób na zmianę parametrów, więc uważnie obserwuj wszelkie zmiany, bez względu na to, jak małe mogą się wydawać.

Studium przypadku

Na forach promowany był płynny dodatek (przez producenta), który twierdził, że całkowicie redukuje uciążliwe glony za pomocą zastrzeżonych środków. Dziesiątki, jeśli nie setki akwarystów, skorzystały z okazji, by wypróbować tę potencjalną magiczną różdżkę. Początkowo było kilka interesujących, korzystnych wyników, potem nastąpiły przypadkowe wypadki czołgów. Nie mniej niż sześć osób ze wspaniałymi założonymi zbiornikami rafowymi poniosło całkowite straty po użyciu produktu. O produkcie nie mówi się już nawet szeptem wśród większości hodowców rafy, chociaż widziałem, jak producent teraz celuje w świat stawów.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Zdjęcie autorstwa Cherry Corals.

Wydaje się, że wśród hobbystów istnieje coraz większy trend do przenoszenia koralowców, dopóki nie znajdą szczęśliwego miejsca. Chociaż oczywiście nie wpływa to bezpośrednio na parametry, z pewnością wpływa na stabilność zwierzęcia. Jedną z rzeczy, które zauważyłem podczas nurkowania i przeglądania milionów zdjęć publikowanych przez nurków w Internecie, jest zdolność koralowców do przystosowywania się do szerokiej gamy wzorców światła i przepływu. Parametry na tych rafach są stabilne, ale sztormy mogą wypierać kolonie, duże ryby mogą z łatwością oderwać gałąź, a niewytrenowany nurek może zrzucić koral z podstawy. Doświadczeni akwaryści wiedzą, że pozwolenie koralowi na osiedlenie się, pod warunkiem odpowiedniego przepływu i światła na początek, jest najlepszą metodą zapewnienia długoterminowego sukcesu zwierzęcia. Poruszanie zwierzęciem podczas porównywania jego wartości PAR z innymi hobbystami nie ma nic korzystnego dla większości gatunków; powinni mieć czas na wstępne przystosowanie się do twojego systemu. Zacznij od koralowca nisko w akwarium, aby zaaklimatyzować się do źródła światła, i powoli przesuwaj się do ostatecznej pozycji w ciągu około tygodnia.
 

Podsumowując, bądź przygotowany, przewidywaj nieuniknione okoliczności i pozwól naturze robić swoje bez interwencji, chyba że jest to absolutnie konieczne. Pamiętaj, że chociaż kolekcjonowanie niesamowitej różnorodności koralowców, jaką mamy do dyspozycji, jest zabawne i satysfakcjonujące, to są one zwierzętami, a nie monetami czy kartami, jak inne hobby. Te zwierzęta zasługują na nasz szacunek, wymagają zrozumienia i będą nagradzać nas w nadchodzących latach, jeśli zapewnimy im stabilność, której szukają.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny artykuł, sam wiem ze swojego doświadczenia że stabilność w akwarium to połowa sukcesu.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sam tytuł wątku mówi nam że coś w tym jest, dużo młodych akwarystów czasem dąży w inny świat (parametrów) zupełnie niepotrzebnie..sukces czasem jest na wyciągnięciu ręki, wystarczy go poszukać ;)

@Osmodeusz genialna robota ,tak trzymaj😍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Beti napisał:

dużo młodych akwarystów czasem dąży w inny świat (parametrów) zupełnie niepotrzebnie..

@Beti było już na ten temat, ale chyba zbyt długie, i nudne :ru::wink::biggrin:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=15091]Beti[/mention] było już na ten temat, ale chyba zbyt długie, i nudne :ru::wink:
 
Nie jest zbyt długie i nudne.
Tylko nie warto słuchać super akwarystów z YT , ja nie słuchając mojego( Medium) pomagał aż w końcu się wkur....ił
A ja wreszcie posłuchałem, , jak dla mnie, to niestety, coś mi podziałało.Ale kiedyś dla mnie super wzorzec, (super Tester i kolega Dyzma), nie ma co mówić wiedzę mają chlopaki ale nie mają co się porównywać, z " Beti czy do Ant czy do Osmodeusz". Nie widziałem zbiornika Dyzmy tu na forum ale p.Tester, masz wiedzę to moim zdaniem powinieneś coś pokazać.
Tak samo.
O, p.Dyzma nie pisz jakie to super są wynalazki do akwa morskiego, pokaż zdjęcia od a do z, z jakimi problemami się toczyłeś ze zbiornikeiem i ile życia ci padło.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz napiszę jako hobbysta. 

Co do parametrów. 

Zacytuję klasyka . 

 

Jak parametry w akwa ? 

... Chu...owo ale stabilnie ... .  :D

 

I co najlepsze , coś w tym jest . 

p.s

Piotrek wieszo kogo chodzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Alcoholik napisał:

Nie jest zbyt długie i nudne.
Tylko nie warto słuchać super akwarystów z YT , ja nie słuchając mojego( Medium) pomagał aż w końcu się wkur....ił
A ja wreszcie posłuchałem, , jak dla mnie, to niestety, coś mi podziałało.Ale kiedyś dla mnie super wzorzec, (super Tester i kolega Dyzma), nie ma co mówić wiedzę mają chlopaki ale nie mają co się porównywać, z " Beti czy do Ant czy do Osmodeusz". Nie widziałem zbiornika Dyzmy tu na forum ale p.Tester, masz wiedzę to moim zdaniem powinieneś coś pokazać.
Tak samo.
O, p.Dyzma nie pisz jakie to super są wynalazki do akwa morskiego, pokaż zdjęcia od a do z, z jakimi problemami się toczyłeś ze zbiornikeiem i ile życia ci padło.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

Nie ładnie . Ja wy… baniak w powietrze , ale jakąś tam wiedzę mam . 

 

24 minuty temu, AnT napisał:

Zacytuję klasyka . 

 

 Jak parametry w akwa ? 

 ... Chu...owo ale stabilnie ... .  :D

Tu akurat popieram , sam wiesz że czasem jest …. ale jednakowo . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilnie czyli niezmiennie. Widziałem kilkanaście baniaków gdzie sprawdzając parametry człowiek dochodzi do szybkiej konkluzji... to nie ma prawa działać. Po czym patrzy na zbiornik, a tam życie kwitnie... Żeby nie było... zgony tych baniaków też widywałem podobnie zresztą jak tych UNLS.

@AnT jak już wywołałeś to przytoczę krótką rozmowę sprzed kilku lat...

Cytat

- Roman jak zbiornik?


- Chu...owo ale stabilnie.

 


Kilka lat upłynęło a prawda wiecznie żywa... :) @BAU

Czasami to system sam wie co dla niego najlepsze, jakie parametry będą mu pasować, nie zawsze warto walczyć z naturalnym dążeniem baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mnie zrozumieć, ale chodzi mi o to, że mają chłopaki wiedzę.
A opisują sztuczne metody.
Bez zastosowania naturalnych środków np..( Ostatnio czytałem jak, Dyzma i Tester podbijali ph, musieli się udać w sztuczne podbijanie, a wystarczyło dodać z 2 kostki napowietrzające więcej i ph samo się podnosi.)
Chwiałek nie mówię tu o wzorcowych parametrach.
Mogą odbiegać od tych, pokazywanych przez Ytowych magików, tak jak piszecie mają być stabilne.
Zobacz sam każdy na forum ci pisze jakie parametry, zrób icp( też robiłem, hanką inaczej i icp inaczej, co się okazało że moją lampę samoruba mogę sobie w d....e włożyć)
Dożyłem do wzorcowych parametrów, nie słuchając kolegi, a zawsze mi mówił ustabilzuj.
Wreszcie psłuchałem


Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, Alcoholik napisał:

Ciężko mnie zrozumieć, ale chodzi mi o to, że mają chłopaki wiedzę.

Nie jest tak źle , tylko trochę bardziej rozwijaj o co chodzi . Wcześniej też pisałem , że stałe parametry są ważne , choć czasami sporo odbiegają od normy . Temat fajny , zgadzam się z tym . Tylko należy zaznaczyć , że wszystko ma swoje granice . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To takie pytanie ? 

No3 powiedzmy 50 -100 . Po4  0.15

Ładnie wszystko rośnie nie ma brązów na koralach . Karmimy dużo . Korale wybarwione gruba tkanka mięsista . 

Wiadome przyrost zookxanteli w koralu przez karmienie i parametry. 

Czym ograniczyać zookxantele w koralu ale trzymać takie parametry i karmić ? 

Ktoś coś podpowie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą, ale moim zdaniem, ja by zwiększył ilość światła.
Parametry bym zostawił bo samo No3 jest pokarmem dla zooxanteli.
Można by spróbować jeszcze podnieść magnez, ale tu to nie jestem pewien jaki jest dokładnie wpływ magnezu na zooxantele

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czasem do dzisiejszego dnia nie pojmuję akwarystów których przysłowiowo "sfedzą łapki i pchają nonstop do akwarium" mając co na celu ? tylko sami nie wiedzą co tak naprawdę chcą zmieniać. 

Wysróbowane parametry prawie na zera..gdzie i system i tak zrobi po swojemu.

Natomiast w mojej ocenie i praktyce zaobserwowałam zjawisko szybkiej destabilizacji biologii w zbiorniku przez złe rozumienie jak to działa, następnie parunastu ochotników sie wypowie kupuj purigen zbijaj na siłę bo musi być zero, go...no prawda ...

Następnie, szkoda że ludzie czasem nie wzorują się na kimś kto dobrze radzi i pokazuje swoje osiągnięcia,  nie mowa o mnie, też się uczę ale są akwaryści co naprawdę są wzorcami, słuchają się czasem takich ekspertów co mają tylko cel wywołać GB na forum zamiast pomóc. 

Bardzo mnie cieszy to że tu na tym forum jest dużo tematów na które można dyskutować merytorycznie, gdzie ostatnio na NR tego brakuje,mimo że ich czasem człowiek chce zachęcić. 

Jeszcze raz @Osmodeusz gratki za chęci do tematów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W pierwszym „strzale” przyszły mi do głowy przemyślenia Juliana Sprunga na temat składników odżywczych w akwariach, i ograniczonego oświetlenia.

Ale nie przeczytałem pytania ze zrozumieniem… i zbłądziłem 🤗😔
Także konkurs trwa…

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Irek no niby tak .

Logicznie patrząc , może być tak

No tak , ograniczę światło będzie mniejszy przyrost parametry Ca,mg ,kh mogą pójść wyżej . Brak światła i też będzie brąz . 

Albo samo niebieskie ale więcej , ale "troszkę" wolniejszy przyrost . 

Nikt nic więcej nie  podpowie ? 🤔 Przemyślenia pomysły jak ograniczyć zookxantele  ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2021 o 21:51, AnT napisał:

Ktoś coś podpowie ?

Wiem, ale nie powiem bo zepsuje zabawę ... A tak to może ktoś jeszcze się wypowie.
 

W dniu 25.08.2021 o 21:51, AnT napisał:

No3 powiedzmy 50 -100 . Po4  0.15

W dniu 25.08.2021 o 21:51, AnT napisał:

Czym ograniczyć zookxantele w koralu ale trzymać takie parametry i karmić ? 

Dla przypomnienia... Nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×