Skocz do zawartości
Gość

Flexi-Plexi 123l z ukwiałami

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Opiszę jak to było , że akurat taki zbiornik wybrałem , albo to on wybrał mnie , sprzęt na jaki się zdecydowałem i czemu akurat taki a nie inny .
A więc dawno dawno temu , jakieś 3-4 miesiące  temu jeden z forumowiczów pod nikiem osmodeusz wstawił ciekawy temat , oczywiście dołączyłem się do burzliwej dyskusji i jako akwarium testowe założyłem 34l z panelem , na jednej pompie , światełku ze słodkiego , piasku i skale wulkanicznej . Potem dostałem glony , rybki i trochę innego życia od znajomego . Mimo słabej cyrkulacji i wodzie kranowej szło lepiej niż myślałem i postanowiłem poszukać czegoś większego . Małe działało ponad 3 miesiące , po likwidacji zauważyłem , że lawa się trochę rozpuszczała . Ale brak wymagających mieszkańców i podmiany wystarczyły by wszystko ładnie rosło . W międzyczasie dostałem propozycje zabrania akwarium od jednego pana bo i tak się przeprowadza i większe już stoi w nowym mieszkaniu , a za te akwarium mało dostanie , bo musiał by je szybko sprzedać . W zamian zaproponowałem pomoc w przeprowadzce i noszenie gratów z chaty do auta i z auta do nowego mieszkania . Był mega zadowolony , bo na rodzine nie może liczyć , a znajomi nie mają czasu . 
Nowy zbiorniczek to fluval flex 123l , mały panel na tylnej szybie , ładnie wyglada i akurat pasuje na szafkę którą miałem . Zostało wysłane przez DHL i szło 7 km dwa tygodnie , już byłem pewien , że nie dojdzie . Ale doszło i tak narodził się nowy początek morskiej przygody 🤗

A więc :

- Akwarium Fluval flex 123l

- Filtr osmozy miałem Dennerle 190l/24h ( ma już dwa lata , prefiltry mają 4 miesiące ) nowe prefiltry i membrana zamówiona , żywica Aqua Biotica , korpus na żywice miałem bodajże Dupla .

- Spławik dostałem Aqua Medic 

- Sól kupiłem Tropic Marin pro reef

- Regulator temp. kupiłem , bo w starych akwariach się sprawdzał Aqua Medic twin

- Chłodzenie Aqua Medic z czterema wentylatorami . Kupiłem , bo myślałem że jest cichszy , ale nowa wersja jest głośniejsza od starej .

- Pompa obiegowa Aqua Medic 2.3 jest niesłyszalna nawet na 100% mocy ( miała być Jebao 2500l/h ale nie mogłem dostać )

- Dolewka tak jak zawsze Tunze osmolator 3155 ( poprzednią miałem 8 lat i dalej działa u kolegi )

- Piasek myślałem o CaribSea live czarny , ale ostatecznie padło na Tonga Pearls 10kg

- Skała , po macaniu wszystkich jakie są w Berlinie ( sztuczne , suche , żywe ) padło na żywą z Indonezji ( ładna , lekka , porowata i ma sporo życia )

- Światło padło na prawie nowe lampy Aqua Medic qube led , padły razem z moim sterownikiem . Oddałem je i powiesiłem jako zastępstwo 2xt5 24W i Led od fluvala 44W . Mimo to nie są na stałe , bo brzydko to wygląda i nie tylko chodzi o to jak wygląda wszystko w zbiorniku , ale sama lampa potrzebuje obudowy , by to jakoś wyglądało . Myślałem o Maxspect RSX , ale do 2 miesięcy musiał bym czekać ( brak w Niemczech w 4 sklepach dostałem taką informację ) , a nie chcę mieć lampy sterowanej przez Wifi , bo mój nowy ruter mimo przestawienia go na 2,4G to i tak nie trybi z lampami , ani pompą Aqua Medic . Więc wybór padł na lampe Giesemann Vervve Plus 185W wiem jak świeci , bo w jednym sklepie oświetlane jest akwarium 200x60x60 dwiema lampami od 6 lat i zawsze mi się podobało te światło , korale też dobrze rosną . Znalazłem 2 używki , ale jedna bez paragonu i nie wiem ile ma lat , a druga ma paragon ale źle wygląda . Nowa przyjdzie w przyszłym tygodniu , a znając moje szczęście używana pewnie by padła po kilku dniach i sporo kasy poszło by w diabły .

Nad sprzętem jeszcze myśle , a w zasadzie cyrkulacji i biologii ma być bezpiecznie dla ukwiałów będą to praktycznie jedyni mieszkańcy baniaka w dodatku mobilni , więc albo pompa cyrkulacyjna owinięta gąbką , albo jeden lub dwa kubełki . Wloty wsadził bym w panel a wylot z jednej i drugiej strony akwa . Na razie jest w panelu 2litry ceramiki Sera siporax pomieszane z Matrixem  i oryginalne gąbki . 
Start miałem na swojej starej wodzie 60l i reszta nowa rozrobiona jakieś 38 godzin szybciej ( z pompą cyrkulacyjną , napowietrzaczem i grzałką ) , litrze starej ceramiki z poprzedniego akwaria . Glony wyższe , jeden quadri , jeden nemok , dwa ślimaki , jedna rurówka , jedna krewetka czyszcząca i szczepka poparzonej przez ukwiał xenii . Nowym piasku i po tygodniu wsadziłem żywą skałe . Narazie to wszystko a w planach kupno różnych odmian quadri , jeszcze jakieś glony , ślimaki i parka nemoków ( jakie dokładnie nemoki i czemu te opiszę jak je kupię , podpowiem tylko , że ma to związek z ukwialami jakie będą )

Dziś w planie czyszczenie szyb i lampienie się na to co mam 😜

63267C49-B435-4F98-A51A-90225165A97E.jpeg

5B3C22B5-B7D5-4DD8-9EF8-E89433A22BFD.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze można w miarę bezpiecznie, oprzeć cyrkulację na jakichś małych głowicach typu Hydor Pico.

I do nich ewentualnie dokupić czy też dorobić, jakiś „wylot” ewentualnie założyć deflektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Zawsze można w miarę bezpiecznie, oprzeć cyrkulację na jakichś małych głowicach typu Hydor Pico.

I do nich ewentualnie dokupić czy też dorobić, jakiś „wylot” ewentualnie założyć deflektor

Dzięki , też o tym myślałem . Tylko wiesz jak w niedużym zbiorniczku wyglada sprzęt . A ma być ładnie i przyjemnie . Mi czyszczenie kubła nie przeszkadza , przeciwnie , lubię siedzieć nad baniakiem i potem dostrzegać efekty mojej pracy . Sam wiesz najlepiej jak się człowiek cieszy , z małego kroku do przodu . Jeszcze mogę wyciąć dziurę w panelu i dać jeszcze jedną pompę i lockline ( to akurat mam ) tylko wtedy złoża na biologię nie powiększę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Ariel napisał:

ma być ładnie i przyjemnie

A do tego prosto i funkcjonalnie 😉

osobiście nie lubię utrudniać sobie życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Osmodeusz napisał:

A do tego prosto i funkcjonalnie 😉

osobiście nie lubię utrudniać sobie życia

Dokładnie 😉 . Ma wszystko działać , bez zbędnych komplikacji . Przez to zależy mi na dobrej biologii w zbiorniku , bez zbędnej chemii która czasami robi się upierdliwa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, Osmodeusz napisał:

ewentualnie Sicce voyager
https://sklep.seafarm.pl/pl/p/SICCE-Pompa-cyrkulacyjna-VOYAGER-2/11585

dzięki swojej budowie, praktycznie w 100% bezpieczna 

 

 

Trochę poszukałem i ludzie chwalą , że drgań nie przenosi i jak jest z kontrolerem to podczas startu też jest cicho . Facet ma w akwarium z ukwiałami od 2012 roku tylko te pompy i jeszcze nic nie zmielone . A to bardzo ważna informacja . Problem z cyrkulacją by się rozwiązał , a 2 litry ceramiki i trochę skały dla 3-4 ryb powinno wystarczyć . Bynajmniej tak mi się wydaje , bo glony dobrze zbijają mi No3 i Po4 . 
Do mojego akwarium starczył by model 2 - 3000  l/h i 7W 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja 

W końcu coś się dzieje w zbiorniku , po dodaniu skały piasek się lekko brązowy zrobił po 2 dniach , ale teraz już prawie tego nie widać . Mały mandarynek oddany , ze względu na obsadę jaka będzie . Ślimak chyba ma remont chaty , bo wyszedł z muszelki i już przez 5 dni łaził bez niej , co jakiś czas wracając w jej pobliże . Powiem szczerze , nigdy takiego czegoś nie widziałem i nie słyszałem . Byłem pewien , że zdechnie , ale żyje dalej tylko łazi na golasa . Nie nam nic co mogło by go z domku wyciągnąć , więc zrobił to sam . 

90B2504A-62D1-4787-A35E-DAA41796BE4C.jpeg

7B9B3585-C4BF-451B-94EA-C1075822B526.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, ciekawy ślimak. Może głodny?

Jakie masz ph? Gdzieś tam kiedyś czytałem, ze nie lubią kwaśnej wody, bo nie mogą wtedy powiększać muszli.

A i Ca jaki , właśnie znalazlem ,ze jak mało wapnia w wodzie, to własną muszlę mogą szamać, ale czy to prawda ?

Jak bryka po piachu, to chyba to nie pasożyty? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
53 minuty temu, Octopus napisał:

Wow, ciekawy ślimak. Może głodny?

Kijek wie co mu chodzi po głowie , pH i ca nie mierzyłem . Zbiornik niedawno zalany , trochę glonów wyższych . Sól Tropic marine pro reef , tak to nic z baniakiem się nie dzieje , zwykle objawy dojrzewania . Tylko ten jeden tak ma , następne 7 sztuk siedzi w muszlach . Nic o takim przypadku nie znalazłem , bo wzmianka jest , tylko serwer padł i nie da się strony otworzyć , ale tak na dobrą sprawę nic mu nie jest i jakichś widocznych zmian nie zauważyłem . Nie zdziwił bym się jak miał by jakiegoś pasożyta , ale nic nie widać . Łazi po zbiorniku w nocy , czasami ruszy się w dzień , ale ponownie wraca w okolice muszli . Jutro poszukam jeszcze raz , bo znalazłem na niemieckim forum o turbo i jeszcze innym ślimaku co muszle opuścił , tylko serwer nie działa . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, Octopus napisał:

Może ma gazy, i nie chce w domu smrodzić😎.

Raczej nie chce mu się takiej ciężkiej chaty nosić na plecach . Mimo , że nie ma muszelki zakopuje się w piasku tak jak wcześniej i rurkę wystawia . Wszystko co znalazłem do tej pory to o słodkowodnych ślimakach i w sumie nic co wcześniej nie wiedziałem . Ścięcia wsadził bym go z powrotem , ale pewnie go uszkodzę . Musi sobie biedak jakoś poradzić sam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

napewno nie jest to normalne, być może przyczyną jest jakiś pasożyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 13.05.2021 o 22:41, Osmodeusz napisał:

napewno nie jest to normalne, być może przyczyną jest jakiś pasożyt?

Tak też myśle , złe warunki takie jak niskie pH , kh i gh to ze słodkiego rozpuszcza się skorupka , tam jeszcze często robale potrafią doprowadzić ślimaki do tego stanu , przez głupotę właściciela ( zalegające resztki pokarmu i tym podobne ) . Ale u mnie wszystko dopiero wystartowało i od złych warunków szybciej by zdechł niż opuścił domek . Tylko nic po geniuszu nie widać . Dziś po pracy go wyciągnę , to może coś zauważę . Rozglądałem się za nim teraz , ale jak zwykle rano go nie ma koło skorupki , zazwyczaj w dzień wraca i siedzi w jej pobliżu . 
Ps : znalazłem go był po drugiej stronie akwaria . Nic na nim nie ma , żadnych zmian , wrzodów , nic w środku się dodatkowo nie rusza , żadnych uszkodzeń na ślimaku . Kompletnie nic , w muszelce też nic nie widziałem . Myśle , że długo tak nie pociągnie , bo delikatny jest bez muszelki . Co prawda niby nic nie mam w baniaku co by mogło go zjeść , ale może zainteresować wieloszczety , lub sam się uszkodzi bo flaczki ma nie osłonięte . Niby tylko ślimak , ale i tak szkoda. 
W DE od kilku dni były problemy z serwerami , ktoś je schakował , nie działały strony sklepów i fora . Ale dziś rano już wszystko działa i udało mi się znaleść podobne przypadki do mojego ślimaka . Z jakichś przyczyn i nikt nie jest pewien jakich , potrafią same opuścić muszle . Praktycznie każdy ślimak bez muszli stał się pokarmem dla ryb i nie żył dłużej nisz 1-2 dni . Mojemu dziś pomyka 7 dzień bez muszelki , rano go widziałem , a teraz siedzi za skałami . Z tego co też wyczytałem ślimak nie będzie w stanie odbudować skorupy więc jego dni są w zasadzie policzone . Dziś jak wróciłem z pracy o 22:00 nosarius już leżał martwy , rano jeszcze jadł . Szukałem jakichś informacji na ten temat , ale są tylko wzmianki że czasami tak się dzieje . Ale dalej nie wiem dlaczego , zawsze była informacja że tylko jeden tak miał , a reszta zdrowa . Mimo to przeżył 7 dni bez muszelki .

Ostatnio miałem wenę więc wymieniłem membranę , prefiltry i żywice . Udało mi się następne 2 ukwiały kupić , w późniejszym czasie będę szukał jeszcze zielonego i pomarańczowego quadri . Lampa jeszcze nie doszła , giesemann ma ostatnio straszne opóźnienia , jedyne co to dostałem informacje , że dojdzie na koniec miesiąca . Nalot na piasku zszedł i ukwiały spacerują po całym akwarium , ale są bezpieczne i nikomu nie przeszkadzają .

B3ECE785-B97B-4DAA-A133-5B11F4DDA97F.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poniżej wklejam dwa linki do opisów jakie nemoki mogą żyć w symbiozie z danymi ukwiałami jak o nie dbać i na co zwrócić uwagę . Strona jest po niemiecku , ale tabelkę zrozumie nawet mój synek . 
http://mathgame.de/Aqua/Anemonen-FAQ_Deutsch.pdf

Drugi link jest po angielsku , to co mnie najbardziej interesowało , to jakie ukwiały mogą żyć w jednym akwarium nie robiąc sobie krzywdy .

https://www.reef2reef.com/threads/anemone-compatibility-spreadsheet.254141/

Wkleiłem to u siebie w temacie , bo jest to wszystko powiązane ze sobą .

63293D97-CF30-47DB-98BA-81754947FFEB.jpeg

2EDED8A9-63B5-4B82-A55D-97D6C7A0A510.jpeg

1BF6C677-756D-44B1-B989-33C776041169.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja , nowej lampy jeszcze nie mam , czekam już ponad miesiąc . Jedna była już wysłana , lecz nie doszła w jednym kawałku bo auto z DHL miało dzwona i z lampy niewiele zostało . Ponoć jutro giesemann wyśle bezpośrednio do mnie nową lampę . Dziś robiłem uchwyty do lampy , by mieć do czego linki podwiesić , sufit mam starego typu i tam lepiej nic nie podwieszać ( sprawdzone 😊 ) . Z przykrych wiadomości , zamiast cyrkulatora miałem głowice z gąbka i jakimś cudem spadła i zmieliło mi ukwiał . Był naprawdę ładny i miał już jakieś 25-28cm , działo się to w nocy i rano już nic z niego nie zostało . O dziwo prócz lekkiego zakwitu przez 16 godzin nic się nie stało . A ja narazie wstawiłem stare Tunze 2500l/h zabezpieczone gąbką i trytytkami . Jedyny mankament z tą pompą to to , że jest głośna . Zamowilem już nową , nowe testy do wody bo moje już stare są , Zabezpieczenie pompy przed zmieleniem ukwiała , pompę dozującą do ballinga ( Kh i Ca mocno zjeżdża w dół , więc glony swoje pochłaniają ) , w planie będzie lanie ATI essential i fito . Doszedł też nowy glon , co prawda jest brązowy , ale mi się podoba , w planie są jeszcze inne glony i wychodzi na to , że będzie mało miejsca na ukwiały . Jeszcze swieci stara lampa , tylko dodatkowo ma założone odbłyśniki i pomalowane z zewnątrz by to jakoś wyglądało . Jakaś naklejka też się znalazła , więc lampa jest firmowa 😉

5BFE2AFC-321F-47E1-987A-CB2106854589.jpeg

B2473018-9AFA-4F64-875C-BC7E6677BC82.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nowa lampa już przyszła , wczoraj siedziałem trochę by popatrzeć jakie ma ustawienia . Narazie ustawiłem na 40% i zobaczę jak będzie się sprawować , ustawienia jak ktoś miał już jakieś inne lampy jest proste , chociaż sporo tego jest . 

4814F7B8-3EA7-4424-A535-685E551F5F6D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mała aktualizacja .

Przyszły nowe testy i refraktometr i pierwsze co po zrobieniu testów kopara mi opadła . Szybkie sprawdzenie zasolenia spławikiem i pięknie stoi 1.024/1.025 a refraktometr pokazuje 1.030 . Sprawdziłem na płynie kalibracyjnym i refraktometr dobrze pokazuje . 
No3 - 0

Po4 - 0.03 

Kh - 9,3

Ca - 560

Mg - 1550

sprawdzane kilkukrotnie .

Plan na kolejne dni to odlewanie wody ze zbiornika przez następne kilka dni i dolewanie RO . Przydało by się podnieść No3 , bo jest zbyt nisko . Może w sobotę będę miał chwilkę , to podjadę do innego sklepu i kupię coś na podbicie No3 . Glony zjeżdżają No3 do 0 więc będę musiał dozować . 
Pompa cyrkulacyjna też przyszła , nic jej nie słychać . Zabezpieczenie przed zmieleniem ukwiałów założone , tym razem coś w rodzaju plastikowej siatki . Dobrze to wygląda i raczej jest bezpieczne , bynajmniej takie się wydaje i ludzie chwalą . Pompa dozująca czeka na leprze czasy jak będzie potrzebna , ATI essential czeka razem z nią .

12.06.2021

By jeszcze raz sprawdzić refraktometr kupiłem 2 płyny , jeden Aqua medic i drugi salifetra . Działa jak należy i potwierdza zasolenie , kupiłem dziś No3 w płynie . Pierwsza dawka 1 ml powinna mi podnieść No3 o 0,5 sprawdzone po 2 godzinach i nic , więc poszła jeszcze jedna dawka . Obie rozłożone na 2 porcje , po 0,5 ml i dopiero po godzinie sprawdzane . Nadal 0 , wiem że podniesie się , bo już to testowałem wcześniej . Więc dziś już starczy , jutro zrobię następny test i będę wiedział czy lać dalej . 
 

14.06

Od kilku dni leje fitoplankton w ilości 100ml/100l wody widać więcej życia w baniaku . Dodatkowo leje No3 w płynie w ilości 2ml dziennie co pozwala mi utrzymać No3 na poziomie około 0,2 . By taki stan utrzymać leję 1 ml rano i 1ml wieczorem . Jednak po kilku godzinach test salifetra już się nie zabarwia , jak wolałem wczoraj drugą dawkę o 20:00 to rano test już nic nie wykrył . Raczej zwiększę dawkę i sprawdzę co będzie się działo , według różnych źródeł powinienem mieć No3 na poziomie 10 i Po4 0,5-1 by większość glonów rosła bezproblemowo . Dodatkowo obniżyłem już zasolenie z 1.040 do 1.027 . Odlewam wodę systematycznie co kilka godzin i dolewka leje do baniaka RO .

20.06

Zasolenie zbite do 1.026 , zwiększyć dawkowanie No3 nie mogę bo wywala cyjano w dużych ilościach , lampa podwieszona nieco wyżej bo częściej czyszczę szyby i trochę przeszkadzała . Zamówiłem drugi cyrkulator , bo w jednym miejscu zbiera mi się syfek i nie mogę tego ogarnąć . Wczoraj pierwszy raz załączyło się chłodzenie w akwarium , gdy temperatura skoczyła do 26 stopni . Wczoraj była przycinka glonów i zauważyłem , że jeden od dołu się rozpuszcza  . Szybki telefon do faceta od którego brałem ten glon i mam za niski poziom No3 i Po4 , bo u niego No3 jest 25 i Po4 0.5 . Fito dalej leje i chyba spróbuję sam hodować , musiał bym tylko kupić mała lampkę i napowietrzacz , bo resztę mam .

21.06

Przestawiałem dzisiaj skałę by było trochę więcej miejsca dla glonów , oczywiście też piasek ruszyłem i po godzinie mierzyłem parametry .

No3 25

Po4 0,03

Kh 9,3 trochę wysokie 

Mg 1350

Ca 450 

Zasolenie 1.025

na skale wyrosło trochę różnych glonów i sporo jest bardzo fajnych , jeszcze malutkie są ale może uda mi się je utrzymać i podrosną . W planie jest utrzymanie No3 i Po4 . Dziś nic nie lałem do baniaka , zobaczę jak szybko będzie spadać . Wiem , że dla was takie wartości są kosmiczne , ale jeden glon mi się rozpuszczał jak miałem niskie No3 . Narazie martwą tkankę odciąłem i zobaczę czy zacznie rosnąć . Z baniaka z którego go brałem No3 jest 50 i Po4 1 . Tam rósł pięknie . Przerobiłem też półkę w szafce by na górze była pompa dozująca a na dole płyny . A tak po za tym w 11 dni wolałem do baniaka około 4 litrów fito i mam pełno robali i trochę więcej rurówek . 

25.06

fito skończyło mi się przedwczoraj , czyli 23.06 poszło całe 5l , robale na szybach siedzą nawet w dzień . Po czyszczeniu szyb mija parę minut i są z powrotem na szybie . Cyjano ładnie schodzi No3 i Po4 zaczęło być stabilne i utrzymują się na poziomie 25 i 0,03 ( przydało by się zwiększyć Po4 do 0,5 ) . Po kilku dniach nie zauważyłem dalszego rozpuszczania się glonów wyższych , mam nadzieje że będą miały dobrze i nie znikną . Za kilka dni mam urlop i dopiero po nim będę zwiększał obsadę rybną i cokolwiek dokupowali do zbiornika . Jeszcze przed urlopem mam zamiar zrobić reaktor na fito lub 2 po 5 litrów ze słoika . Pompę napowietrzająca już mam , czekam na starter i pożywkę do fito , oraz muszę lampę kupić . Bo 2x24W t5 wydaje mi się trochę za dużo . 

 

306440B1-8E64-497B-9760-013AA461A221.jpeg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×