Skocz do zawartości
Zenek2424

450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, JaRRoT napisał:

Otwór się wierci na wylocie rurki już w akwarium , jak wyłączysz pompę i wylot dość mocno będziesz miał poniżej poziomu wody w akwarium to powrotem będzie zaciągać wodę do sumpa , dlatego wierci się otwór zaraz poniżej poziomu wody na powrocie tak aby zassało powietrze a nie wodę z akwarium

Aaa dobra teraz czaje o co kaman :D

W planie jest podwójny loc-line więc dam wyloty zaraz pod tafla a jeśli będą miały być głębiej to nawierce dziurki. Dzięki za wyjaśnienie. 

Odniesie się ktoś do tych otworów i na jakich rurach ma być spływ, rewizja, powrót? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2021 o 13:31, Zenek2424 napisał:

Otwory w kominie: 2x35 i 1x26 mierzone metrówka

spływ i rewizja przelot na rurę 25mm
powrót - czyli woda powracająca z sumpa do akwarium głównego... i tu jest najgorzej bo jeśli zmierzyłeś dokładnie to producent deklaruje dla przelotu pod rurę 20mm otwór w szkle 27mm taki przelot tam powinien się znaleźć tylko czy fizycznie się zmieści ? Rura i przelot na 16mm wg mnie nie jest dobrym wyborem. Już o tym pisałem w temacie.

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
spływ i rewizja przelot na rurę 25mm
powrót - czyli woda powracająca z sumpa do akwarium głównego... i tu jest najgorzej bo jeśli zmierzyłeś dokładnie to producent deklaruje dla przelotu pod rurę 20mm otwór w szkle 27mm taki przelot tam powinien się znaleźć tylko czy fizycznie się zmieści ? Rura i przelot na 16mm wg mnie nie jest dobrym wyborem. Już o tym pisałem w temacie.
Z tego co zmierzyłem to ten jeden mniejszy otwór napewno ma 27mm ale czy nie będzie to za słabe (rura20mm) na powrót przy tym litrażu akwa i pompie dcp 10000? Może lepiej szukać w pobliżu szklarza który powiększył by te otwory pod rury 1x25 i 2x32?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej. Tylko czy sie zmieszczą w aktualnym kominie...

PS. Pompa 10000 to za dużo w zestawieniu ze spływem fi32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lepiej. Tylko czy sie zmieszczą w aktualnym kominie...
PS. Pompa 10000 to za dużo w zestawieniu ze spływem fi32.
Pompę kupiłem większą niż potrzebuje to fakt ale po co kupować mniejsza która miała by pracować na 100% lub prawie na maxa. W kominie wydaje się wizualnie że jest miejsce choć trzeba by to dokładnie zmierzyć.
Jak nie sump nie pewny to teraz komin :/ ten zakup zaczyna mnie już irytować bo mogłem poczytać wcześniej o tych otworach i szukać konkret wymiarow a nie na wariata zakupiłem coś co się nie nadaje zbytnio na tą chwilę. Chyba że uda się przerobić4606daa462e63f1dddeb63cc5af47e73.jpg

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę 10000, w zestawieniu zasilanie i powrót fi 32, fakt zawór spływu odkręcony na maxa.
Pompa chodzi na 15 biegu.
Rewizja fi 25, wszystko chodzi ok, wcześniej miałem inna pompę, to miałem problem ze skokami poziomu.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Alcoholik napisał:

zasilanie i powrót fi 32... zawór spływu odkręcony na maxa....Rewizja fi 25,

A którędy popłynie woda jak coś zablokuje spływ?

@Zenek2424 strasznie mały ten komin...  mało miejsca na grzebień...
Radził bym Ci zapoznać akwarystę z bliższej okolicy i na żywo zobaczyć u normalnego zjadacza chleba jak to wygląda w praktyce. Pogadać przy kawie lub butelce dobrego piwa z 3-4 godzinki 3-4 wizyty u kogoś komu się będzie chciało przekazać część wiedzy i zrozumiesz dużo więcej niż przez XX godzin spędzonych na czytaniu.
Widząc ten komin ... widzę duuuużo pracy (nauki) Cię czeka.
 

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



A którędy popłynie woda jak coś zablokuje spływ?

Jeśli chodzi o mnie to jest rewizja fi25.
A tak prawdę mówiąc, to co może zablokować spływ?
Mam założone sitko spływu,więc nie wydaje mi się że, może coś je zablokować, tymbardziej że jest założone 10cm nad dnem komina.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



A którędy popłynie woda jak coś zablokuje spływ?

[mention=14528]Zenek2424[/mention] strasznie mały ten komin...  mało miejsca na grzebień...
Radził bym Ci zapoznać akwarystę z bliższej okolicy i na żywo zobaczyć u normalnego zjadacza chleba jak to wygląda w praktyce. Pogadać przy kawie lub butelce dobrego piwa z 3-4 godzinki 3-4 wizyty u kogoś komu się będzie chciało przekazać część wiedzy i zrozumiesz dużo więcej niż przez XX godzin spędzonych na czytaniu.
Widząc ten komin ... widzę duuuużo pracy (nauki) Cię czeka.
 


Wcześniej pisałem że nie ja projektowałem ten zbiornik, komin, sump itd.
Tu chodzi głównie o to żeby to jakoś wyprostować to co jest skopane. Czy jest sens bawić się w to czy poprostu odpuścić i kupić inny baniak..

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2021 o 18:57, JaRRoT napisał:

Otwór się wierci na wylocie rurki już w akwarium , jak wyłączysz pompę i wylot dość mocno będziesz miał poniżej poziomu wody w akwarium to powrotem będzie zaciągać wodę do sumpa , dlatego wierci się otwór zaraz poniżej poziomu wody na powrocie tak aby zassało powietrze a nie wodę z akwarium

było o tym powiedzieć jak bał sie ze mu sump wody nie pomieści :P

ja tam tego nie mam i z akwarium 336l spływa mi może z 15l - wystarczy powrót dać odrobinę poniżej poziomu lustra wody u mnie z 1-2 cm to jest i wtedy wody duzo nie jest zasysane, ale ciekawi mnie czy taki otwór jak sie zrobi na powrocie to co woda nim nie będzie lecieć? Bo chyba będzie sikało na boki czy gdzie tam otwór będzie?

W dniu 14.01.2021 o 01:13, Zenek2424 napisał:

Z tego co zmierzyłem to ten jeden mniejszy otwór napewno ma 27mm ale czy nie będzie to za słabe (rura20mm) na powrót przy tym litrażu akwa i pompie dcp 10000? Może lepiej szukać w pobliżu szklarza który powiększył by te otwory pod rury 1x25 i 2x32?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

pompe masz fajna ta dcp nawet  jak skręcisz to mniej prądu ciągnie wiec ok

spływ i powrót musisz na 32 zrobić a najcieńsza rura rewizje normalnie tak sie nie robi ale niezbyt masz jak to rozwiązać 

jedna opcja rozwiercić ten otwór 20 pare mm na większy pod rurę np 40

albo zostawić na spływ i tak zakładasz sitko nawet jak cos sie stanie to w 100% spływu nie zatka i dodatkowo na spływie pewnie będziesz mieć zawór  częściowo zamknięty a rewizja to tam parę litrów normalnie sie przeleje  na 99,9 % bedzie to ok ale jak chcesz 100% pewności to trzeba by rozwiercić otwór  na większy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i temat się rozwiązał :D czytając wasze uwagi na temat tego akwa i sumpa stwierdziłem że lepiej będzie wystawić na sprzedaż niż bawić się w przeróbki. Akwa i sump szybko się sprzedalo :D Został mi stelaż na 160 blat na 165 a więc zamysł jest na zakup nowego akwa 160x60x55. 

Doradzi ktoś gdzie dać komin i jakie otwory zastosować pod pompę obiegową dcp 10000. Zastanawia mnie jeszcze jak grube dać szkło pod ten wymiar. Tym razem chce wszystko dograć jak trzeba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin mam zewnętrzny na bocznej szybie w nim spływ i rewizja rury 32, powrót idzie poza kominem rura 25na pompie 8000 szkło mam 12mm wymiar 160x60x50

IMG_20210118_204912853.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, JaRRoT napisał:

Komin mam zewnętrzny na bocznej szybie w nim spływ i rewizja rury 32, powrót idzie poza kominem rura 25na pompie 8000 szkło mam 12mm wymiar 160x60x50

IMG_20210118_204912853.jpg

Możesz pokazać lub opisać jak masz rozwiązany powrót? Domyślam się że wylot masz po przeciwnej stronie niż komin. 

Zapomniałem dodać wcześniej że ze sprzętu mam jeszcze Reefwave 45 red sea i nie wiem jak zaplanować rozmieszczenie względem siebie w sensie gdzie komin gdzie wyloty od pompy, gdzie falownik... 

Mam akwa morskie nie całe 1,5 roku ale to nowe z sumpem chyba mnie przerasta ???? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie wylot mam po przeciwnej stronie , ciężko to uchwycić na foto

 

IMG_20210120_192552075.jpg

IMG_20210120_192526747_HDR.jpg

IMG_20210120_192601159.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po dość długim czasie
Z uwagi na wasze komentarze stwierdziłem że nie ma co kombinować tylko kupić konkretny zbiornik/zestaw.
Tak też uczyniłem i kupiłem zestaw 120x65x55+sump+stelaż+hydraulika, do tego sprzęt który już zgromadziłem to: odpieniacz Red sea RSK 900 (nie wiem czy nie za duży i nie za silny pod to akwa) lampa maxspect recurve r6-090, pompa obiegowa jebao dcp 10tys, falowniki red sea wave 45 i maxpect podobnej wielkości nie pamiętam modelu .
Chciałbym już zrobic przesiadkę do nowego akwa ale nie bardzo wiem jak do tego się zabrać. Nie chcę popełnić jakichś grubszych błędów więc może napisze jak ja bym to widział a was prosil bym o komentarze i ocenę mojego planu.
A więc tak kupiłem nowa konstrukcje skalna gdyż stara skała to mieszanka różnych skał. Obawiam się że część dokładanej skały coś oddaje. Układ tych skał troche bez sensu pod sps.
Chciałbym ruszyć w stronę glownie sps i 1/3 lps.
W starym akwa nie mogę poradzić sobie z plaga wirków i powracającym co jakiś czas cyjano.
Zakupiłem 2l atm colony na całość litrażu. Myślę zlac 250l wody że starego akwa i reszta świeżej solanki. Do tego 1,2l life bio fil, 3kg kulek maxpecta (1kg ze starego akwa, 2kg aktualnie moczone w akwa)
Na czas wstawiania nowego w miejsce starego będę miał szkiełko 300l do przełożenia i przetrzymania życia.

Z góry dzięki za rady
Pozdrawiam 962b537fde27dd34c0f068b1363f31a7.jpg1974a26ef3fe02f60151294bd8797e2a.jpgd0a668ad1046e09eab75998b630eb34a.jpg

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie napewno Cię nie ominie

Jeśli masz możliwość zalania drugiego bez gaszenia pierwszego to bym może ruszył odrazu i pomału przekładal życie? Zależy jeszcze jaka masz obsadę i czy wogole ja przekladasz? Napisałeś że w planie głównie sps i 1/2 lps jak to rozumieć? 

Wirki i cyjano.. Wirki raczej normalne, zawsze będą jak aiptasia czy ślimaki osiadłe ale pomyśl o cyjano, dlaczego je masz i czemu nie możesz sb poradzić? Skąd wiesz ze w Nowym akwa nie będzie tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Dojrzewanie napewno Cię nie ominie
Jeśli masz możliwość zalania drugiego bez gaszenia pierwszego to bym może ruszył odrazu i pomału przekładal życie? Zależy jeszcze jaka masz obsadę i czy wogole ja przekladasz? Napisałeś że w planie głównie sps i 1/2 lps jak to rozumieć? 
Wirki i cyjano.. Wirki raczej normalne, zawsze będą jak aiptasia czy ślimaki osiadłe ale pomyśl o cyjano, dlaczego je masz i czemu nie możesz sb poradzić? Skąd wiesz ze w Nowym akwa nie będzie tak samo



Dojrzewanie to oczywista sprawa.
Część życia będę chciał dipowac i przełożyć do nowego. Te niechciane korale będą musiały zostać w zastępczym akwa i raczej na sprzedaż, do wydania.
Obsade korali będę chciał głównie sps i 1/3 tej obsady będzie lps co w tym nie zrozumiałego?
Jeśli chodzi o cyjano to stawiam na słaba filtrację która nie ogarnia tak dużego baniaka. Nie wiem czy czytałeś caly post ale przypomnę że to stare akwa jest bez sumpa.
Bez urazy ale nic nowego nie dowiedziałem się z twojego komentarza Mimo to dzięki w ogóle za komentarz bo poruszasz kwestie może trochę nie dopisane przeze mnie wcześniej.

W morskim siedzie juz trochę czasu ale nigdy wcześniej nie przenosiłem życia na taką skalę więc lepiej wszystko dobrze zaplanować/przygotowac. Stąd kontynuuje ten post żeby nie zakładać nowego wątku i opisywania sytuacji od nowa.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×