Skocz do zawartości
Gość

Stosowanie węgla. Wady i zalety

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

A teraz wszystko jest, a problem jakby większy

Wydaje mi się że ludzie dziś za bardzo wydziwiają z tymi swoimi zbiornikami  a potem problem goni problem,tu na wodzie kranowej tu zaś po tygodniu wpuszczają większość zwierzaków ,tak jak kolega z innego znanego  forum  :)i skończyło się wiadomo  czym :)  

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, MorskiMen napisał:

Wydaje mi się że ludzie dziś za bardzo wydziwiają z tymi swoimi zbiornikami  a potem problem goni problem,tu na wodzie kranowej tu zaś po tygodniu wpuszczają większość zwierzaków ,tak jak kolega z innego znanego  forum  :)i skończyło się wiadomo  czym :)  

Najbardziej drażni mnie to co się dzieje na fb i za każdym najmniejszym problemem z glonami czy woda polecane chemiclean. Środek zrobił się lekarstwem na wszystko. Wyskoczy ci Dino użyj Chemi, w wodzie pływaja paprochy użyj Chemi, niedługo będzie używane zapobiegawczo przy podmianach.... 

 

Wracając do tematu który się wyczerpal ale chcialbym jeszcze przedyskutować temat ? węgiel można podzielić na mikro i makro porowy. Stale zastosowanie ma sens przy tym drugim pytanie czy akwarysci zdają sobie z tego sprawe przy stosowaniu węgla? Mikro porowy tak ale tylko w przypadkach problemów. Myślę że większość akwarystów (w tym ja) nie miała pojęcia o takim podziale i konieczności wybrania odpowiednich mediów do danej sytuacji. 

Dobrze rozumiem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

2 godziny temu, Pawku napisał:

węgiel można podzielić na mikro i makro porowy. Stale zastosowanie ma sens przy tym drugim pytanie czy akwarysci zdają sobie z tego sprawe przy stosowaniu węgla?

Myślę że nie wszyscy zdawali sobie z tego sprawę( w tym też i ja),makro porowy czyli mniej agresywny a co za tym idzie mniej związków wyłapie z wody.Tylko rodzi się pytanie jak uzyskać informację o danym węglu(dostępnym w akwarystycznym sklepie)jak producent takiej informacji nie podaje? 

Ja np używam ten : Fauna Marin Ultra Carb L a to krótki opis ze strony producenta 

Carb L jest trwałym 
węglem aktywnym do długotrwałego stosowania w akwariach rafowych. Wysoce czysty, aktywowany parą, przemyty wysokoaktywny węgiel filtracyjny wykonany z najlepszego surowca do ligniny węglowej.

Służy do skutecznego usuwania żółtej materii, zmętnienia i szkodliwych trucizn pokrzywowych. 
Niezbędny do utrzymania i utrzymania czystości naszych systemów akwariowych. Carb L ma wyjątkowo niską zawartość fosforanów i bardzo wysoką zdolność wiązania. 
Carb L nadaje się do ciągłego stosowania, ale należy go wymienić po 3-4 tygodniach. 
Carb L jest idealny do akwariów słodkowodnych i morskich. Oczyszcza wodę, nie będąc zbyt agresywnym i zbytnio zmieniając PH.

Stałe filtrowanie przy użyciu Carb L (węgiel granulowany aktywowany o wysokiej czystości) jest kamieniem węgielnym systemu Zeo-Light.

Carb L jest stosowany jako „węgiel stały” i nadaje się do pielęgnacji wrażliwych koralowców SPS i LPS.

Filtrowanie węgla aktywnego utrzymuje krystalicznie czystą wodę - fenole, związki białkowe, barwniki i trujące pokrzywy są odfiltrowywane z wody i unieszkodliwiane.   

Zero informacji czy jest makro porowy czy mikro porowy  : /                                                                                                                                                                                                    

A tu dość stary temat z naszego forum i z testem co wcześniej podawałem :

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

makro porowy czyli węgiel długiego stosowania ?, i tak zaskoczony jestem że tyle informacji ,powiedzmy „producent” tego węgla udzielił 

czyli, z czego, czym aktywowany ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, MorskiMen napisał:

Oczyszcza wodę, nie będąc zbyt agresywnym i zbytnio zmieniając PH.

Ciekawi mnie jak węgiel aktywowany, w tym przypadku Fauna Marin Ultra Carb L, może mieć wpływ na PH? Ogólnie zmierzam w kierunku zwiększenia PH w okresie zimowym, kiedy to rzadziej otwieramy okna i brakuje wymiany CO2. Mogę sobie tylko wyobrazić, że węgiel klarując wodę, tym samym daje większe możliwości wymiany gazowej. Nie wiem, może ktoś pomoże mi z tym tematem bo zaczyna się robić ciekawie. Od węgla do PH a to już mnie zaczyna bardziej interesować :).

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, AniaWol napisał:

Ciekawi mnie jak węgiel aktywowany, w tym przypadku Fauna Marin Ultra Carb L, może mieć wpływ na PH?

AniaWol zobacz test adam_s co podałem powyżej,każdy węgiel oddaje do wody ph ,więc jest to możliwe że po zastosowaniu węgla będzie on miał pływ delikatnie na ph.W przypadku fauna marin powinien być nie za wielki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@AniaWol pewnie węgiel uzyskany z torfu może obniżać PH

a co do podwyższenia, próbowałaś dołożyć kostkę ze zwykłym „brzeczykiem”? , albo rurka od odpieńka za okno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam ciekawy tekst dla tych co przekonani są co do stosowania węgla aktywowanego 24/7.

"Activated carbon can also remove the trace elements and minerals that are important to your fish, invertebrates, and corals. A recent study has found that the heavy use of activated carbon in marine aquariums can cause Head & Lateral Line Erosion disease (most often seen on fish in the Surgeonfish Family). This can be avoided by using a trace element additive in the aquarium."

źródło tekstu: https://www.thesprucepets.com/using-activated-carbon-in-aquarium-systems-2924393

 

 

12 minut temu, Osmodeusz napisał:

@AniaWol pewnie węgiel uzyskany z torfu może obniżać PH

a co do podwyższenia, próbowałaś dołożyć kostkę ze zwykłym „brzeczykiem”? , albo rurka od odpieńka za okno?

Myślę że skorzystam z opcji rurka za okno :). Dzięki Osmodeusz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, AniaWol napisał:

Znalazłam ciekawy tekst dla tych co przekonani są co do stosowania węgla aktywowanego 24/7

Dzięki za artykuł,czym więcej zródeł tym więcej możemy się dowiedzieć albo odwrotnie możemy nic z tego nie wiedzieć :) a tak na poważnie to wychodzi na to że co za dużo to nie zdrowo i korzystajmy z dobrodziejstw natury z umiarem,i wybierajmy dobrej jakości produkty :) czyli u mnie węgiel 24/7 ale nie za dużo :) 

ps.swoją drogą wiecie czy udziela się jeszcze gdzieś autor testu adam_s? 

 

Ciesze się że tak licznie się tu wypowiadamy i pogłębiamy swoja wiedzę,w kulturalny sposób nie atakując się ani nie obrażając tak jak to bywa na innych forach czy też fb.

Jako że temat węgla się dość mocno rozwinął to polecam wam stronkę tym razem o występowaniu węgla(nieorganicznego) w oceanach :) mam nadzieję że znów się czegoś ciekawego dowiemy.

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/szybki-cykl-weglowy-czesc-2-wegiel-w-oceanach-378

Korzystając z okazji bo już raczej będę nieuchwytny  w tym starym roku,chciałbym Wam wszystkim życzyć wszystkiego najlepszego  w 2020r jak najmniej plag oraz cierpliwości  w tym naszym pięknym hobby z węglem w obiegu lub bez :) 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MorskiMen napisał:

Dzięki za artykuł,czym więcej zródeł tym więcej możemy się dowiedzieć albo odwrotnie możemy nic z tego nie wiedzieć :) a tak na poważnie to wychodzi na to że co za dużo to nie zdrowo i korzystajmy z dobrodziejstw natury z umiarem,i wybierajmy dobrej jakości produkty :) czyli u mnie węgiel 24/7 ale nie za dużo :) 

ps.swoją drogą wiecie czy udziela się jeszcze gdzieś autor testu adam_s? 

 

Ciesze się że tak licznie się tu wypowiadamy i pogłębiamy swoja wiedzę,w kulturalny sposób nie atakując się ani nie obrażając tak jak to bywa na innych forach czy też fb.

Jako że temat węgla się dość mocno rozwinął to polecam wam stronkę tym razem o występowaniu węgla(nieorganicznego) w oceanach :) mam nadzieję że znów się czegoś ciekawego dowiemy.

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/szybki-cykl-weglowy-czesc-2-wegiel-w-oceanach-378

Korzystając z okazji bo już raczej będę nieuchwytny  w tym starym roku,chciałbym Wam wszystkim życzyć wszystkiego najlepszego  w 2020r jak najmniej plag oraz cierpliwości  w tym naszym pięknym hobby z węglem w obiegu lub bez :) 

Bardzo mi miło, dziękuje za życzenia i sympatyczne słowa, skierowane do Wszystkich na naszym forum.


Życzę Wam wszystkim Dużo zdrowia, pomyślności w nowym nadchodzącym 2020r. i optymalnego polipowania :).

AniaW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×