Skocz do zawartości
Gość

Stosowanie węgla. Wady i zalety

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
W dniu 24.12.2019 o 02:24, Pawku napisał:

 

Ja osobiście używam od początku (wymieniam co 3-4 tyg) i nie widzę żadnych negatywnych skutków.Wręcz przeciwnie woda kryształ,pozbywam się związków chemicznych których jak wiemy w wodzie morskiej jest mnóstwo,pozbywam się zanieczyszczeń dzięki niemu,wiadomo węgiel usunie też pożyteczne metale ale podmianki + ewentualny balling załatwi sprawę.Ameryki nie odkryłem bo większość  o tym fakcie wie .....ale zastanawia mnie czemu odradzacie stosowanie węgla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, MorskiMen napisał:

Ja osobiście używam od początku (wymieniam co 3-4 tyg) i nie widzę żadnych negatywnych skutków.Wręcz przeciwnie woda kryształ,pozbywam się związków chemicznych których jak wiemy w wodzie morskiej jest mnóstwo,pozbywam się zanieczyszczeń dzięki niemu,wiadomo węgiel usunie też pożyteczne metale ale podmianki + ewentualny balling załatwi sprawę.Ameryki nie odkryłem bo większość  o tym fakcie wie .....ale zastanawia mnie czemu odradzacie stosowanie węgla?

Odradzam na początku gdzie nie ma znaczenia kryształowa woda a wa tak małym baniaku ma znaczenie każdy siporax w kaskadzie. Trzeba pamiętać że zbiornik opiera się tylko na kaskadzie brak jest sumpa by można było włożyć co się chce w jakiej się chce ilości. 

Po zamknięciu cyklu azotowego jak najbardziej ale tylko jeśli ktoś chce kryształową wodę lub ma problem z wodą. Po za tym węgiel jest zbędny i jak sam wspomniałeś pozbywamy się niechcianych jak i chcianych minerałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Woreczek z węglęm  (z  50 -100 ml ) bo tyle max by potrzebował nasz autor zajmie naprawdę mało miejsca ,nie zapominajmy że na węglu też osadzają się bakterie.Nie zapominajmy również że skała też potrafi dużo niepożądanych rzeczy oddać do wody :) 

A co ma wpływ na kryształową wodę w akwarium? właśnie zanieczyszczenia,barwniki itp.Dlatego ja jestem za umieszczeniem węgla od samego początku :) wiedzę opieram na swoich doświadczeniach akurat w tym aspekcie.A autor oczywiście zrobi jak uważa za słuszne.

Godzinę temu, Pawku napisał:

pozbywamy się niechcianych jak i chcianych minerałów.

żeby się pozbyć tych wszystkich minerałów (wyjałowić wodę ) to naprawdę nie wiem ile byś musiał dać tego węgla,pewnie całą kaskadę może i dwie na wspomniany litraż  :) a niedobory tygodniowymi podmiankami nadrobisz,spokojnie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, MorskiMen napisał:

Woreczek z węglęm  (z  50 -100 ml ) bo tyle max by potrzebował nasz autor zajmie naprawdę mało miejsca ,nie zapominajmy że na węglu też osadzają się bakterie.Nie zapominajmy również że skała też potrafi dużo niepożądanych rzeczy oddać do wody :) 

A co ma wpływ na kryształową wodę w akwarium? właśnie zanieczyszczenia,barwniki itp.Dlatego ja jestem za umieszczeniem węgla od samego początku :) wiedzę opieram na swoich doświadczeniach akurat w tym aspekcie.A autor oczywiście zrobi jak uważa za słuszne.

żeby się pozbyć tych wszystkich minerałów (wyjałowić wodę ) to naprawdę nie wiem ile byś musiał dać tego węgla,pewnie całą kaskadę może i dwie na wspomniany litraż  :) a niedobory tygodniowymi podmiankami nadrobisz,spokojnie.

To podobnie jak z stosowaniem lampy UV jedna stosują zapobiegawczo inni nie. Ja swoje zbiorniki opieram o jak największą ilość natury bez absorberow. Jakoś to się toczy. Ty stosujesz węgiel ale właściwie nie wiadomo po co (prócz przejrzystości wody) niby jakieś zanieczyszczenia ale nikt nie wie jakie bez testów icp. Takie gdybanie. Każdy robi jak mu intuicja podpowiada. I proponuję zakończymy dyskusje która prowadzi do niczego ciekawego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Pawku napisał:

Ja swoje zbiorniki opieram o jak największą ilość natury bez absorberow

Węgiel jest bardzo naturalnym produktem otaczającym nas na co dzień :) bez niego życie mogłoby być uciążliwe. Trzeba tylko właściwie się z nim obchodzić.

2 godziny temu, Pawku napisał:

I proponuję zakończymy dyskusje która prowadzi do niczego ciekawego

dlaczego do niczego ciekawego? To forum więc idealne miejsce do dzielenia się obserwacjami ,spostrzeżeniami:) nikt nikogo nie obraża ani nie ma złych intencji ,bynajmniej Ja :) 

 

2 godziny temu, Pawku napisał:

To podobnie jak z stosowaniem lampy UV jedna stosują zapobiegawczo inni nie

Również stosuję i jest ok :) przy naszych pokolcach jest bardzo przydatna :)

 

2 godziny temu, Pawku napisał:

Ty stosujesz węgiel ale właściwie nie wiadomo po co

wiadomo już to wcześniej napisałem,:)dodatkowo absorbuje toksyny które wydzielają korale 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taki temat do dyskusji. 

Specjalnie dla Ciebie @MorskiMen ;)

 

1 godzinę temu, MorskiMen napisał:

Węgiel jest bardzo naturalnym produktem otaczającym nas na co dzień :) bez niego życie mogłoby być uciążliwe. Trzeba tylko właściwie się z nim obchodzić.

dlaczego do niczego ciekawego? To forum więc idealne miejsce do dzielenia się obserwacjami ,spostrzeżeniami:) nikt nikogo nie obraża ani nie ma złych intencji ,bynajmniej Ja :) 

 

Również stosuję i jest ok :) przy naszych pokolcach jest bardzo przydatna :)

 

wiadomo już to wcześniej napisałem,:)dodatkowo absorbuje toksyny które wydzielają korale 

 

Węgiel w formie jaką kupujemy w sklepach jako absorber nie jest naturalnym filtratorem. Z faktem że bez węgla życie byłoby uciążliwe zgodzę się nawet niemożliwe.

Wegięl, UV czy inne absorbery zawsze będą miały swoich zwolenników i przeciwników. Ja jestem zwolennikiem unikania wszelkiego typu wspomagaczy które sa zbędne w naturalnym zbiorniku. Może masz rację przy Pokolcach jest to niezbędne ale akurat mnie to nie dotyczy i osób które startują z akwarium również.

Reasumując moje wywody. Węgiel tak ale tylko w razie konieczności nie jako stały dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, Pawku napisał:

Taki temat do dyskusji. 

Specjalnie dla Ciebie

Dziękuję nie trzeba było :p 

jeśli można to przytoczę ciekawe wywody  innych kolegów :) tak dla potomnych :) 

https://sklep.seafarm.pl/pl/n/2017/SeaFarm-Reef-Story-odcinek-trzeci-Wegiel-aktywowany-uzywac-czy-nie-Artykul-bonus-/4

http://mojarafa.pl/wegiel-aktywny-w-akwarium-czym-jest-do-czego-sluzy-i-jakie-jest-dzialanie-wegla-aktywnego/

 

 

 

48 minut temu, Pawku napisał:

Ja jestem zwolennikiem unikania wszelkiego typu wspomagaczy które sa zbędne w naturalnym zbiorniku

Również uważam że za dużo to nie zdrowo :) ale węgiel oraz uv dobrze mieć w swoim baniaku :) W naturze uv też występuje dzięki promieniowaniu słonecznemu 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, MorskiMen napisał:

 

Również uważam że za dużo to nie zdrowo :) ale węgiel oraz uv dobrze mieć w swoim baniaku :) W naturze uv też występuje dzięki promieniowaniu słonecznemu 

 

Ale diody UV również mamy w lampach :D

To jest właśnie taka dyskusja. Każdy z nas ma rację i się myli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Pawku napisał:

unikania wszelkiego typu wspomagaczy które sa zbędne w naturalnym zbiorniku

@Pawku ja akurat też stosuje węgiel prawie w każdym moim zbiorniku, i zależnie od tego czego oczekuje taki stosuje, ale mnie najbardziej interesuje temat naturalnego zbiornika, jako że w temacie morskim raczkuje ale zbiorników trochę posiadałem przez te ponad 30 lat i posiadam

Mógłbyś rozwinąć pojęcie Naturalnego Zbiornika? bom ciekaw wywodu niezmiernie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

@Pawku ja akurat też stosuje węgiel prawie w każdym moim zbiorniku, i zależnie od tego czego oczekuje taki stosuje, ale mnie najbardziej interesuje temat naturalnego zbiornika, jako że w temacie morskim raczkuje ale zbiorników trochę posiadałem przez te ponad 30 lat i posiadam

Mógłbyś rozwinąć pojęcie Naturalnego Zbiornika? bom ciekaw wywodu niezmiernie

 

Jeśli chodzi o myśl naturalnego zbiornika. Dążę do tego by w zbiorniku nic po za cyrkulatorami i pompą obiegową, lampą i ewentualnie ballingiem nie stanowiło przedmiotów innych niż sa w naturze. Chyba to w słodkim się nazywa lowtech. Zero absorberów zero mediów filtracyjnych. Cała filtracja biologiczna i  mechaniczna oparta na refugium, DSB i skale zamiast Siporax-u.

Dalej powtarzam twierdzenie że węgiel nie jest zły. Po prostu nie jest to medium niezbędne w akwarium morskim a na początku przygody nawet bardzo nie potrzebne. Tak jak mówisz stosowanie w konkretnym celu ok ale  zapobiegawczo... Nie ma to dla mnie sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Osmodeusz napisał:

a jak zachowa się ta naturalna metoda w razie braku prądu?

Co ma jedno do drugiego? A jak będziesz dawał apsorbery i zdarzy się zanik prądu to będzie wszystko ok? 

 

Nie wiem czy mnie nie rozumiecie czy nie wyraźnie mówię. 

Stosowanie węgla tak ale tylko w konkretnym celu nie zapobiegawczo!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
46 minut temu, Pawku napisał:

Stosowanie węgla tak ale tylko w konkretnym celu nie zapobiegawczo!! 

Ja stosuje w konkretnym celu i cały czas :) 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie no @Pawku nie gniewaj się, ale założyłeś temat więc dyskutujemy?

dotychczasowe Twoje wypowiedzi przypominają trochę rozmowę

dwóch ruskich na temat, jaki to chleb ze smalcem pyszny jest

na pytanie czy któryś z nich jadł odpowiadają, że nie

ale widzieli jak żyd jadł

po prostu konkretów brak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Osmodeusz napisał:

nie no @Pawku nie gniewaj się, ale założyłeś temat więc dyskutujemy?

dotychczasowe Twoje wypowiedzi przypominają trochę rozmowę

dwóch ruskich na temat, jaki to chleb ze smalcem pyszny jest

na pytanie czy któryś z nich jadł odpowiadają, że nie

ale widzieli jak żyd jadł

po prostu konkretów brak?

Się nie gniewam,

Spytam Inaczej, W jakim celu mam stosować węgiel w swoim zbiorniku? Woda wyklarowana. Parametry raczej dobre. Korale i ryby nie marudzą. Wszystko rośnie lepiej lub gorzej ale rośnie. Co ma mnie skłonić do stosowania absorberów zapobiegawczo które w jakimś stopniu wyjałowią mi wodę?

 

12 minut temu, MorskiMen napisał:

Ja stosuje w konkretnym celu i cały czas :) 

W jakim celu skoro stosujesz cały czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie do @MorskiMen ale ja odpowiem za siebie, w jednym z moich zbiorników węgiel granulowany aktywowany kwasem fosforowym, robi za medium filtracji biologicznej z racji swojej porowatości

Widzisz @Pawku, mamy różne rodzaje węgla, i różne metody aktywowania, ważne jest żeby wiedzieć co chcemy osiągnąć

Rady w stylu nie stosuj, bo ja nie stosuję to nie rady?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawku

Z całym szacunkiem ale moim (zaznaczam moim) zdaniem nie ma czegoś takiego jak filtracja naturalna w zbiorniku typu akwarium itp. Każda ingerencja ze strony akwarysty jest zaprzeczeniem tego pojęcia. Chcący stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych podopiecznych jesteśmy niejako zmuszeni do ingerencji w ten mikroskopijny w porównaniu właśnie z naturą świat który sami próbujemy stworzyć. Czy to będzie DSB, reefugium, siporax czy inne media nie ma znaczenia - to i tak jest ingerencja nad którą musisz panować. Nie ważna jest droga ważny jest cel który chcesz osiągnąć. Balling ,reaktor, suplementy, węgiel - jest ich kilka rodzai stworzonych właśnie na potrzeby akwarystyki co słusznie przedstawił Osmodeusz - wszystko to pomaga nam się zbliżyć do natury. Zauważyłeś że węgiel używasz również non stop w osmozie? Tu jego zadanie jest trochę inne ale nie zmienia to faktu że jest niezbędny...

Edytowane przez cichy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Pytanie do @MorskiMen ale ja odpowiem za siebie, w jednym z moich zbiorników węgiel granulowany aktywowany kwasem fosforowym, robi za medium filtracji biologicznej z racji swojej porowatości

Widzisz @Pawku, mamy różne rodzaje węgla, i różne metody aktywowania, ważne jest żeby wiedzieć co chcemy osiągnąć

Rady w stylu nie stosuj, bo ja nie stosuję to nie rady?

Co ma dawanie rad w stylu zastosuj nie zaszkodzi? Taki sam przykład. Nie ma potrzeby stosowania węgla więc się go nie stosuje. Czy się stosuje? 

 

31 minut temu, cichy napisał:

Pawku

Z całym szacunkiem ale moim (zaznaczam moim) zdaniem nie ma czegoś takiego jak filtracja naturalna w zbiorniku typu akwarium itp. Każda ingerencja ze strony akwarysty jest zaprzeczeniem tego pojęcia. Chcący stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych podopiecznych jesteśmy niejako zmuszeni do ingerencji w ten mikroskopijny w porównaniu właśnie z naturą świat który sami próbujemy stworzyć. Czy to będzie DSB, reefugium, siporax czy inne media nie ma znaczenia - to i tak jest ingerencja nad którą musisz panować. Nie ważna jest droga ważny jest cel który chcesz osiągnąć. Balling ,reaktor, suplementy, węgiel - jest ich kilka rodzai stworzonych właśnie na potrzeby akwarystyki co słusznie przedstawił Osmodeusz - wszystko to pomaga nam się zbliżyć do natury. Zauważyłeś że węgiel używasz również non stop w osmozie? Tu jego zadanie jest trochę inne ale nie zmienia to faktu że jest niezbędny...

Źle mnie zrozumiałeś lub złe sformułowałem swoją wypowiedź. Chodziło mi o zbudowanie zbiornika z jak najbliższą naturze filtracja. odpieniacza=refugium. Siporax = gruz koralowy/dsb. Oczywiście że będziemy ingerować. Samo akwarium jest ingerencja w naturę. Kwestia tylko jak blisko będziemy tej natury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×