Skocz do zawartości
fresz33

Akwarium morskie SPS/LPS/Miękkie - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium prowadzone bez odpieniacza, podmiana około raz w miesiącu.

Wymiary szkła 80x60x45.
Falownik Jebao RW-8 i JVP 131
Obieg pompa Jebao DCS-3000
Lampa DIY led 120W na sterowniku aqma arduino z bluetooth i 1x24w t5.
Dozownik ballinga MarineColor
Czujnik temp wody z wentylacją turbinową smile3.gif
Automatyczna dolewka grawitacyjna.
80% żywej skały i reszta Marco Rocks.
Za filtrację mechaniczną robi włóknina a biologiczną siporax i wypełniony po brzegi żywą skałą sump.

bl9t3cA.jpg

9qsZrvj.jpg

1KxJOiy.jpg

5q9NoYV.jpg

Z7UlKun.jpg

XJ8KsAy.jpg

DsdM5J7.jpg

BZUou17.jpg

wzvOAbg.jpg

gI6boFR.jpg

Y9pAMdS.jpg

q5F1ULK.jpg

Przed wpadką z chemiclean.

emDXpTv.jpg

W trakcie ratowania zbiornika

0y8fPYr.jpg

Aktualnie - zdjęcie zrobione wieczorową porą.

MMrFWJV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie widać, że wcyhodzi baniak na prostą :). Ciekawe akwarium, choć chyba nie odważyłbym się bez odpieniacza przy takich koralach i takim zbiorniku :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dopóki nie odwaliłem z chemicleanem to acropory rosły jak dla mnie w zadowalającym tempie i ładnie się wybarwiały. Najlepsze jest to że nie miałem odpieniacza i nie robiłem podmian ponad rok a parametry wzorowe...Teraz po wpadce wróciłem do podmian raz w miesiącu bo mi został nawyk po tym jak ratowałem podmianami zbiornik, a tak pewnie dalej bym nie robił. Z ballingiem leci po 5ml Grotech ABCM raz w tygodniu i codziennie po kilka kropli potas,stront,jod. Jako ciekawostka chwast jakim jest briareum pada u mnie, a acropory z Australii rosną :P 

Aktualne parametry podstawowe: Ca 420, Kh 7,5 Mg 1420, No3 około 2, Po4 0

I jeszcze jedna ciekawostka pomimo że chemiclean poszedł w ruch to cyjano i tak przeżyło i zwiększyło swoją ilość. Dopiero po moim odsysaniu przy podmianach, po zwiększeniu ilości lanych bakterii i obniżeniu się temperatury na dworze cyjano jest w odwrocie i mam już tylko malutkie ogniska które z dnia na dzień się zmniejszają. No i widok cyjano przestał mi przeszkadzać hehe 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Baniak bardzo mi się podoba

Też jestem na etapie walki z cyjano ale chemii żadnej nie chce lać tylko odsysam przy podmiankach

Chciałem zrobić większy baniak też bez odpieniacza ale się nie odważyłem bo mały jest z odpieniaczem

U Ciebie jest co pokazać a u mnie na ten moment nie ale moje oko cieszy i to mi wystarczy

Będę śledził Twoje akwarium bo pewnie nie jednego jeszcze się nauczę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Baniak bardzo mi się podoba
Też jestem na etapie walki z cyjano ale chemii żadnej nie chce lać tylko odsysam przy podmiankach
Chciałem zrobić większy baniak też bez odpieniacza ale się nie odważyłem bo mały jest z odpieniaczem
U Ciebie jest co pokazać a u mnie na ten moment nie ale moje oko cieszy i to mi wystarczy
Będę śledził Twoje akwarium bo pewnie nie jednego jeszcze się nauczę
Szczerze cyjano to taki sezonowy przybłęda w okresie letnim i każdy go ma w większej lub mniejszej skali. Poprzedniego roku walczyłem z cyjano dodając zwiększone ilości bakterii i odsysając no i sobie poradziłem, a w tym roku podkusiło mnie z chemią. Nauka nie poszła w las i już nigdy tego nie użyję ;)

Jeżeli chodzi o odpieniacz to sporo osób od tej techniki filtracji odeszło i sobie chwali i to osoby które mają 4 razy większe zbiorniki ode mnie i wypchane po brzegi acroporami. Jeżeli mam w zbiorniku No3 około 2 a Po4 0 to co ja mam odpieniać?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Karmisz czymś? I czym świecisz? Ładne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, karol86 napisał:

Karmisz czymś? I czym świecisz? Ładne akwarium.

Kupy ryb :P fitoplankton w żelu, fauna marin lps food, solowiec.

A świecę lampą LED DIY zrobioną przeze mnie i dopalane jedną świetlówką 24w. Kombinowałem z różnymi diodami 3w i w końcu po trzeciej wymianie doszedłem do tego co mi i koralowcom się podoba :P 

94b102b2cbb511551781e10d41eed661.jpg

8ea93c1c007de875228708ec37c4ac05.jpg

Serce lampy - sterownik bluetooth od magu

fbf6b02ca100caca73947953a490cda2.jpg

Przed dołożeniem świetlówki t5 i automatycznego chłodzenia które utrzymuje maks temp 34 stopnie.

c9f541de4cae774c8792c03b035079a3.jpg

Po dołożeniu. Mam jeszcze możliwość dołożenia drugiej świetlówki t5 po drugiej stronie lampy ale na razie tyle światła mi wystarcza.

7b36f6593ee7ce53b10fafabe5c7e538.jpg

Edytowane przez fresz33

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawy zbiornik, kolorowy, ale odieniacz dobrze mieć. Tylko nie przewymiarowany.  dopasowany do produkcji w akwarium. Najczęściej to widać po urobkach w kubku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzucę później zdjęcia zbiorników SPS prowadzone bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Pante napisał:

Ciekawy zbiornik, kolorowy, ale odieniacz dobrze mieć. Tylko nie przewymiarowany.  dopasowany do produkcji w akwarium. Najczęściej to widać po urobkach w kubku

Jak poznać czy odpieniacz jest przewymiarowany?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podejrzewam że to taki który "wytrzepie" nam z wody wszystko do zera bo jak wiadomo nie tylko biomasę wysysa z wody ale i wszelką chemię ale i te pożyteczne bakterie.

Skoro mi się udaje utrzymać nutrienty przy wzorcowych ilościach to po co mam pchać kolejny prądożerny i hałasujący sprzęt za nie małe pieniądze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo odważnie bez odpieniacza . Akwarium śliczne.

Podziwiam . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Aggi napisał:
Bardzo odważnie bez odpieniacza . Akwarium śliczne.
Podziwiam . 

Ale dlaczego bardzo odważnie? ;) przecież odpieniacz to nie wyrocznia powodzenia.

A o zbiorniku bez podmian i na wodzie kranowej słyszeliście?

Edytowane przez fresz33

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

😅 Odniosłam wrażenie ze odpieniacz to podstawa do morskiego akwarium ale widać ze można i bez ale na jak długo i czy to nie stwarza jakichkolwiek utrudnień?  

Tu gdzie mieszkamy kręcili nosem w sklepie i odradzali nam a nawet twierdzili ze sie nie da użyc zbiornika nie przystosowanego do morskiego (pustego) Proponowali nam juz gotowy zbiórkom z wszystkim wmontowanym . Ale co to za radocha kupić i wstawić . Cale szczęście był jeden sprzedawca w sklepie ktory wiedział o co chodzi i z chęcią pomógł . Chociaz skal odrazu nam nie sprzedał twierdził ze moga umrzeć , dopiero po kilku dniach mogliśmy je kupić , jak była juz gotowa woda i piasek . Ale jeden człowiek co ma o tym troche pojęcia na całą ekipę w wielkim sklepie to dość słabo 🤭. No cóż , juz nie przynudzam.

Ale bez podmian i o wodzie kranowej  nie słyszeliśmy . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co fresz z napowietrzaniem ?  Jakaś pompka i kamień ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To są tak zwane stereotypy ;) ja i jak widać kilka innych osób idzie pod prąd heh 

jurko niczym dodatkowo nie napowietrzam i nie kontroluję ph ;) mam tak ustawione falowniki żeby robiły "burzę" na tafli wody i spływ mam tak ustawiony żeby delikatnie chlupało. Wszystko łącznie z trudnymi acroporami z australii rośnie, No3 mam około 2, Po4 0 więc nie potrzebna jest tu dodatkowa filtracja w postaci odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze byłem za upraszczaniem naszego hobby 🙂 . I nawet czasami mam chęć wywalenia odpieniacza Ale jakoś tak powstrzymuję się przed tym ..... Natomiast nie kontroluję żadnych parametrów . Nie mam testów i nie interesuje mnie ile czego jest w wodzie . Jestem zdania że wygląd akwarium jest samym w sobie miernikiem  parametrów  . Brawo fresz33 ! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi