Skocz do zawartości
Mlody81

Jak zbic no3 po4

Rekomendowane odpowiedzi

 

Hej mam pytanie.Zalalem nowy baniak redsea 625xxl 2 tygodnie temu oprocz tego mam okolo 50 kg skaly caraibsea nowej  i jakies 25 kg piasku parametry na dzien dzisiejszy zasolenie 1.025 ca360.mg1260 kh 10.5 po4 0.5 .phosphate robione hanka 165 jak oprocz tego pojawia mi sie cyjano jak zmniejszyc po4 i phosporus testy salifert.odpieniacz deltec 1000i 2×wave makery  maxpect gyre xf350 oswietlenie 3×red sea led 90 

Pare korali miękkich 7 ryb i krewetka czyszcząca 20 ślimaków 15 krabow .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 tygodnie zalane akwarium i już wprowadziłem życie? Sprawdzałeś czy zamkną ci się cykl azotowy? 

Jakie bakterie podajesz?

Zrobiłeś podstawowe testy? 

Nh4 no2 no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że miałem akwarium już z zyciem a ogólnie nie mam miejsca żeby trzymać 2 akwaria dla tego tak wyszło wodę okolo 30% wlalem.ze starego akwarium ktore mialem 8 miesiecy

Bakterie podaje codziennie aquaforest pro bio s i npro 

I aquaforest bios to niby amoniak usuwa .Pytam żeby dojść do ładu i składu z tymi parametrami wiem że wydaje się to trochę śmieszne że tak szybko wszystko było zrobione ale naprawdę nie miałem warunków żeby trzymać 2 akwaria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po takim czasie to trudno pilnować parametrów skoro zbiornik się nie ustabilizował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz ponowne dojrzewanie zbiornika. To nic że zrobiłeś przekładkę. 

Teraz będziesz musiał przeczekać plagi które cię nawiedziły. Podawać bakterie i mierzyć nutrienty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odnosnie cyjano jak sie tego pozbyc  ?

A co z podmianka?robic co tydzien 10%?jedni mowia tak drodzy nie więc wolę się upewnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dawać więcej? Pytam bo uslyszalem.zeby zredukowac jedzenie bo To cyjano i no4 po3 to być może przez to .

Wolę zapytać ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 i po4 rośnie przy obfitym karmieniu.  Plagi też przy tym korzystają . Ja pozbyłem się cyjano stosując mycosydol z colombo. Tylko trzeba uważać. Bo korale dostają po kościach trzeba stosować mniejsze dawki niż zalecają

zasolenie 1.025 ca360.mg1260 kh 10.5 po4 0.5 .phosphate robione hanka 165 jak oprocz tego pojawia mi sie cyjano jak zmniejszyc po4 i phosporus testy salifert.

napisz to jeszcze raz z przecinkami i kropkami.

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że to cyjano? Zrób fotkę i wrzuć do wglądu.

Wyczytałam, że to jest świeżynka zbiornik:)...najprawdopodobniej akwarium zwyczajnie dojrzewa. 30% wody z "dojrzałego" zbiornika nic nie dało. Wrzuciłeś 50kg surowej/suchej skały i masę życia. To wszystko musi się teraz jakoś dogadać:). Dojrzewanie, za wcześnie tak dużo ryb. Zbiornik dojrzeje to i cyjano zniknie. Cierpliwości :).

Dodatkowo możesz;

1. sprawdź tdsem osmozę po żywicy demi.
2. możesz kupić Ati phosphat out na zbicie Po4., albo Rova Phos.

Ryb masz sporo ale też nie jest to jakaś tragedia. W każdym razie nie nazwała bym tego przerybieniem:). Możesz trochę mniej karmić 4 kostki max raz dziennie.
Nie szalej z tak częstymi podmiankami. Co 2gi tydzień 70l przy twoim litrażu będzie ok. Nie ma sensu dawać świeżej pożywki dla cyjano. Jak dbasz o utrzymanie parametrów? Dozujesz balling?

Masz całkiem sporo cyrkulatorów. Mimo wszystko, upewnij się, że nie masz martwych stref, szczególnie na piasku.

Staraj się raczej unikać ciężkiej chemii. Próbuj w miarę możliwości uratować zbiornik naturalnymi sposobami. Jeśli się nie uda zawsze możesz spróbować chemii. Tylko weź pod uwagę, że tym bardziej jeśli masz dojrzewający zbiornik to w jakim celu chcesz lać chemię. Daj mu czas.

PS. KH masz całkiem wysokie. Jeśli masz balinga, zmniejsz powoli etapami co parę dni dawkowanie kh tak między 8-8,5.

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mycosidolem to dopiero ostateczność. Jak już wszystko zawiedzie. Ale musi być akwarium dojrzałe . Ciekawe jakieasz inne parametry? No3 nh4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli man byc szczerze nie dozuje ballinga jeszcze za bardzo nie wiem o co chodzi ale poczta I ogarne to dzisiaj przyszla pompa dozujaca .uzywam poki co redsea no3po4x.jezeli chodzi o cyjano mysle ze to jest to robi mi sie czerwony nalot na skale I szybie czyszcze to codziennie no ale to walka a wiatrakami.testy na no3 nh4 zrobie jutro .Z gory dziekuje za zawsze podpowiedzi.zdjecia dodam jutro poki co wyglada to jak wyglada poniewaz powiedziano mi zeby skale ze starego baniak wsazic do nowego rowniez w sumpie trzymam skale że starego .powoli chce to wymienić na kulki ceramiczne maxpect(czekam na wasze podpowiedzi czy warto czy zostawić ta skale w sumpie)?ogólnie wystawilem na sprzedaż aquaroch skale i czekam aż kupiec przyjedzie to wtedy będę mógł zacząć układać moja skale tak jak mi się podoba 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to brzmi jak byś pytał się nas o zdanie a sam wiedział lepiej co robić. Nie jestem żadnym guru ani wyrocznią i nie chcę żeby moje odpowiedzi były podstawą do wszelkiego działań. Jeśli odpowiadam na jakiekolwiek problemy czy pytania związane z naszym hobby, to znaczy, że miałam z tym sama do czynienia i znam z autopsji.

Teraz do rzeczy :).

Jeśli masz plan to go realizuj. Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze robisz to "zanim zaczniesz działać", porozmawiaj z ludźmi na forum, poczytaj, przeanalizuj i podejmij decyzję czy w lewo czy w prawo.
Pytanie. Uważasz że to dobry pomysł z dozowaniem no3po4x w świeżym zbiorniku z nieustabilizowanymi parametrami, gdzie tak na prawdę nie zamknął się jeszcze cykl azotowy? Przecież robiąc takie ruchy tylko odkładasz w czasie dojrzewanie. Czym więcej pośpiechu, tym więcej błędów.

Chcemy Tobie pomóc ale z tego co piszesz to wychodzi na to, że najpierw coś tam sam zadecydujesz nie wiedząc do końca czy to ma sens w danym momencie a następnie pytasz nas o zdanie czy dobrze zrobiłeś. Najpierw zapytaj, potem zdecyduj jak rozwiązać problem. Uwierz mi, efekt będzie znacznie lepszy.

Moje zdanie; Przestań lać to no3po4x....jestem pewna, że woda w Twoim zbiorniku śmierdzi już amoniakiem od tego ustrojstwa.
Lej bakterie...kup dobre szczepy bakterii do morszczyzny w akwarystyku...kup Microbelift special blend...kup sobie również probiodibio...jedna ampułka na tydzień i pożywkę tej samej firmy. Dozuj bakterie i spokojnie czekaj aż zbiornik dojrzeje. W trakcie dojrzewania nie podmieniaj wody, niech biologia zaskoczy i zacznie konsumować. Jak zobaczysz jakieś plagi, nie panikuj i nie leć do sklepu po kolejne no3po4x bo tylko narobisz więcej złego na tym etapie. Proces dojrzewania potrwa parę miesięcy nawet do roku w niektórych przypadkach jeśli będziesz bezwiednie resetował biologię za każdym razem może nawet nie uda ci się uruchomić zdrowego systemu. Po tym no3po4x proponuje zrobić podmiankę z 20% na świeżą solankę i zacznij od nowa na spokojnie, jak pisałam powyżej.

Powodzenia i wytrwałości w cierpliwości:)

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem.tak bardzo mnie to cieszy co mówisz i dostosuje się do tego miałem takiego znajomego co konto polecił więc teraz już sam wiem żeby nie działać za szybko napisać poczytać wysłuchać i wtedy zadecydować.jeszcze raz bardzo dziękuję za podpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie bo też nie wiem czy dobrze zrobiłem zmieniłem pompę na 8000l/h i mam teraz problem bo nie mogę tego uregulować woda w sumpie przelewa mi sie tam gdzie są skarpetki już kombinuje tak i tak zle 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol.....nie mogę z Tobą kolego. Czy pompa jest sterowalna? Co to za pompa? Czy masz jakiś zawór na spływie, żeby zdusić trochę pompę? Ale zaraz, jeśli masz za wysoki poziom w sumpie to znaczy, że pompa za wolno kręci. Zwiększ obieg to poziom w sumpie się obniży. Nie wiem jak ci pomóc, bo nie opisałeś szczegółowo sprzętu, przekroju rur itd itp. Ile litrów ma twój sump?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już ogarnięte ?wystarczy włączyć Youtube mam to akwarium od niedawna stare było o dużo łatwiejsze w obsłudze. Akwarium 502 litry sump 123 ogólnie jest to zestaw red sea 625xxl deluxe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×