Skocz do zawartości
Borys_HD

Xenia ginie ...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jest u mnie ok 3 tygodni, od 4 dni marnieje w oczach ...

kilka czesci juz zamienilo sie z rozowego w fioletowa mase bezksztaltna... 2 czy 3 pozarl jezowiec...

co moze byc przyczyna? jezowiec zzera je? brak zarcia ?

??? szkoda zwierza... prawie 200zl za skalke 5x8cm z 8 sztukami dalem... zostaly 3 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza Xenia również w ten sam sposób odeszła w zapomnienie, dokładnie takie same objawy, może tylko ciut wolniej, trwało to jakieś 2 tygodnie.

Ostatnio przywiozłem duży kawał skały obrośnięty tym koralem i już miałem zawczasu oczyścić by nie zepsuła wody, ale zbiegło się kilka rzeczy na raz i wylądowała w sumpie na 2 dni. Jednak nic nie wskazywało na to żeby miała się źle więc poszła do głównego zbiornika. Rozwinęła się pięknie i zdaje się, że będzie teraz plagą jak to często o xeni słychać było.

Myślę, że ona jednak potrzebuje trochę organiki, jakiś azotanów, fosforanów, właśnie na początku miałem to wszystko na poziomie zera. Teraz jest choć nie wiele i jak widać xenia ma się raczej dobrze. Minimalna zawartość tych substancji nie wpływa również niekorzystnie na inne korale, w tym SPS. Może gdy nadejdzie odpowiedni czas i obsada, xenia i u ciebie będzie dobrze rosła i stanie się plagą. Słyszałem też, że choć uważana przez niektórych za "chwasta" nie w każdym nawet dojrzałym akwarium się trzyma, jednak szkoda zwierzaka tak jak mówisz, ale wszystko wskazuje na to że warunki jej nie służą, wychodzi na to że możesz mieć za "czysto".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało jodu w wodzie ?

a poza tym to kto Ci wcisnal xenie za 2 stówki ?? ja dostalem od kolegi na forum za darmo w ramach pozbycia sie chwasta ktory sie u niego rozrasta na potege.

rozumiem, ze niektorzy robia kase na czym sie da, ale jakby nie patrzec walory xenii jako koralowca nie sa az tak duze , zeby mial tyle kosztowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenia lubi papke, czyli troche nie za czysta wode :-)

U mnie stała sie plaga i na szczeście ja wytępiłem ...

choć ładnie wyglada falując w wodzie....

co do ceny zgadzam się z kaziko - chyba że ta cena była za skałe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak z tą ceną to faktycznie trochę wyszło nie ten teges, ja dostałem xenię razem ze skałą ekstra, a jest tego hmm nie do policzenia, LAS normalnie.

Ale dla pocieszenia powiem, że mi gość wcisnął skałę ładnie porośniętą aiptasią i tez wpierał że to cenny koral, że tylko niektórzy nie chcą tego hodować, ale tak w ogóle to ładny zwierzak. Takie to są niestety początki, każdy albo prawie każdy dostanie na czymś po d...ie, ale co to by była za atrakcja, gdyby wszystko szło gładko i ładnie rosło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ceny to przypominam, ze mieszkam w Norwegii ... tutaj ceny skalek 5x5 z czymkolwiek zaczynaja sie od ok. 200zl...

za druga z kilkoma zielonymi i pomaranczowymi zoa dalem tez kolo tego... niestety...

o czyms kolorowym to wogole moge zapomniec... od 400do nawet 1500 zl/szt.

byle blazenek od 200zl zaczyna sie... :)

ja zona byla w PL i zobaczyla ceny w sklepie ... ech... bajka....

juz zostaly 2 szt. ta trzecia w postaci kawalka galarety zostala pozarta przez jezowca ... a poniwaz nie mam pewnosci daczego znow na niej siedzial (czyscil resztki albo sam pozarl) wec postawilem w rogu pod innym koralem... zobaczymy..:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziwiłbym się, gdyby to była robota jeżowca. A co do zwierzaków to dowiedz się, jak jest ze sprowadzaniem ich z krajów UE. A nóż się okaże, że taniej wychodzi kupić przy okazji wizyty w Polsce i zapłacić ew. za nadbagaż niż płacić takie kosmiczne sumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borys bez jaj, w sztokholmie blazenki chodza po 35-40 zl, a twardego korala dostaniesz juz za 70zl i to w sklepie nie wspomne juz o prywatnych sprzedawcach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, ale do Sztokholmu to mam pol dnia drogi :) albo lepiej

Predzej cos latem dowioze z PL ;)

poki co stabilizuje tez zbiornik :)

niestety wiekszosc zbiornikow tutaj wyglada biednie, stad tez ceny uzywek sa smiesznie niskie... mozna ladny zbiornik z full sprzetem za 20-25% kupic...

jezowiec podpada mi ... mialem juz wczesniej zamia go oddac... ale dzieciaki go lubia... shitos... bede Z nimi negocjowac :)

niestety mam wszedzie daleko, jak juz pisalem... najblizszy sklep z morszyzna to 240km ...ladny i drogi hehe

jest troche rzeczy na forum i necie (tak zdobylem 3 ryby ostatnio za free) ale nie zawsze moge pojechac ot tak kilkaset km ...

zazdroszcze Wam czesto mozliwosci i naprawde fajnych wymian czy prezentow od znajomych :) bo naprawde pieknie sie czyta jak osoba obdarowuje inna szczepkami, ktore potem rozrasaja sie i dalej wedruja po jakims czasie w swiat !!! jestescie super !!!

wybieram sie chyba na Swieta do PL to pobuszuje po sklepach w W-wie (moze w Olsztynie cos tez znajde?) zrobie rozeznanie na zakupy 2010 :D

a w temacie - poki co jezowiec nie ma dojscia wiec zobaczymy...obserwuje:good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borys HD opisywane przez ciebie objawy miały miejsce również u mnie przy pierwszej xenii, wtedy jednak nie miałem żadnego jeżowca, obecnie xenia rośnie jak głupia a jeżowca mam i nie interesuje się nią. Sądzę, że on po prostu na "padlinkę" przychodzi, czyli robi pożyteczną robotę. Najprawdopodobniej twojemu koralowi nie odpowiada woda, chwast to chwast ale też nie wszędzie wyrośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no po xenii mi fotki juz pozostaly :/

ale dzieki za info, za czas jakis znowu sprobuje :D

znalzlem goscia co ma ceny od ok. 75 zl/szt. - musze sie z nim spotkac :)

pzodroofka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BorysHD ... wiecej jodu, wiecej jodu... jak pamietam to xenia na to reaguje jak glupia, do tego nie boj sie silnej cyrkulacji i postaw ja wysoko pod swiatlem... :dance3:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze sie w sobote zaopatrzyc w jod :rolleyes: naczytalem sie o nim sporo i rzeczywiscie moze to byc przyczyna...

moja sol nie daje rady ... teraz jod a za czas jakis zrobie drugie podejscie ;)

pzdr ze slonecznej NO

Michal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do tego nie boj sie silnej cyrkulacji i postaw ja wysoko pod swiatlem... :rolleyes:

Nieztety kaziko niezgodze sie z Toba, wg tego linku http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+1492+2295+2803&pcatid=2803 Xenia wymaga serdniego swiatla i sredniej cyrkulacji wiec nie ma co przesadzac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, ja nie czytalem tego co pisza na liveaquaria, ale za to widzialem jak sie potrafi rozrosnac xenia w silnym swietle tuz pod powierzchnia wody w mocnym strumieniu z pompy... :rolleyes: wspomniany wczesniej przeze mnie kolega ktory odstapil mi szczepki xenii pozbywajac sie jej jako chwasta ma 2W swiatla na litr wody w akwarium, a ze akwarium male to xenia rosnie w odleglosci jakis 15 -20 cm od zrodla swiatla.

pomijam juz kwestie tego co oznacza w hameryce srednie swiatlo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z kaziko. W poprzednim mialem xenie i najlepiej się czuła w nurcie wody. A dodać mogę że łatwo zwierzaka też wprowadzić na szybe. Wystarczy szpilkęlub igłę, czy nawet wykałaczkę przez nogę przebić i do czyścika magnetycznego. Po około 2-3 dniach u mnie była jużprzytwierdzona do szyby.

@Borys jak wpadasz do Warszawy na święta to się odezwij, tu jest kilku akwarystów którzy się z chęcią z Tobą podzielą. Jak ja coś u siebie uchoduje to też bardzo chętnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bez urazy, ale niejeden oddał by wiele, aby pozbyć sie tego chwasta. Owszem na początku każdego cieszy bo jak się zaczyna akwarystykę, to xenia stanowi obowiązkowy punkt. Pamiętam jak szalałem mając zwykłą xenię a chciałem mieć szczepke egipskiej. W końcu tak sie dziadostwo rozrosło, że przestałem nad nią panować. Zarosła nawet tylną szybę. Ale nie powiem. Jak się pilnuje żeby sie nie przerzucała na inne skały, to można mieć gdzieś z boku kawałek. Bo ma jedną wspaniałą zaletę. Pięknie faluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak naprawdę przez xenie o mały włos nie skończyłem z akwarystyka morska, ten chwast strasznie się rozplenił porósł niemalże wszystko. Jedynym wyjściem z mojej sytuacji było wysuszenie żywej skały... jak dla mnie Xenia=Aiptasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×