Skocz do zawartości
fal

Co się dzieje ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam spory problem z koralami od tygodnia zaczęła się kanonada , parametry są dobre

ca - 450

mg - 1320

tw - 9

ph - 7,9

redox 440

NO3 - 2-5

PO4 - 0,04 - 0,06 ( testy hany )

cała historia zaczeła się od dolożenia świeżego piasku , szczerze mówiąc nie mam pojęcia co robić.

1769_thumb.attach

1770_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie podrzucic zdjecia calego zbiornika? Cos oprocz lecenia tkanki korali obserwujesz? Jak jest rozwiazana filtracja u Ciebie? Nie zmieniales nic w obsadzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn utraty tkanki na tipach może być kilka.

Zbyt duże lun zbyt małe zasolenie najczęściej. Ponadto zbyt wysokie Ca , pływające KH , zbyt szybki spadek PO4 lub zbyt duza przezroczystośc wody . Wtedy korale sa palone na tipach , jesli stosujesz za dużo węgla lub inne oczyszczacze wody jak coral snow czy zeozym.

pozdarwiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze czy nie dodajesz preparatów z potesem , na przedawkowanie potasu również tak korale reagują .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wody nic poza magnezem nie dodaję , korale karmie tylko reef boosterem , Ca na niezmiennym poziomie 450 , wahania są bardzo minimalne 450 - 455 ( chodzi reaktor wapienny ) , magnes nizmienny 1320 , jedynie parametr kh spadł mi ostatnio przez tydzień o 1 stopień , przy wysokiej temperaturze pomieszczenia i chlodzeniu przez wentylatory jest wysokie parowanie i spory ubytek wody , więc sądze ze to może być przyczyną skoku kh.

Prawdą jest , że cała historia zaczęla się po ostatniej podmianie wody , mialem końcówkę soli , ale nic nie wskazywalo , żeby byla nie dobra , dlatego bym jej specjalnie nie winił. Sól to preiss mersalz

Zasolenie w zbiorniku jest na poziomie 1,0250 przy temperaturze 27 stopni , mierzone sondą i kompem IKS.

Wegiel stosuję w filtrze przeplywowym około 1 litra na 700 litrów w obiegu , więc nie wiem czy to dużo , czy też mało , ale tak robię zawsze , więc węgiel chyba też raczej nie , ale pewny już nie jestem.

Ubytek tkanki jest błyskawiczny , po dwóch dniach wygląda to tak

1776_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgla dajesz zdecydowanie za dużo , ogranicz o połowę.

Przy takiej ilosci wegla za mocno czyscisz wodę i korale dostaja zbyt duzo światła.

Koniecznie porównaj zasolennie u kogos na innym sprzecie , najlepiej na precyzyjnym spławikowym. Te elektroniczne trzeba traktowac jak wskaźnik a nie jak precyzyjny pomiar.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wymienię węgiel i dam go o połowe mniej , zastanawiam się czy w takim wypadku w chwili obecnej nie jest zasadnym przeniesienie korala np na samo dno ? Światła będzie zdecydowanie mniej , zresztą co mam do stracenia tak zrobię i zobaczę co będzie się działo.

Swoja drogą nie myślałem , że węgiel ma aż tak duży wpływ na korale , uzmyslowilem sobie też , jak mało jeszcze wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie , czy koral który stracił tkankę , ma szanse na jej odbudowanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ,ze tak . Przy dobrych warunkach tkanka powróci.

Wyjatkiem sa seriatopory , jesli tracą tkankę od dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem skok no3 z zera do 20 w ciagu 3 dni, po tym jak puscilem wode z sumpa, ktora w nim stala 24 godziny bez cyrkulacji. poleciala mi sieriatopora hystrix, od dolu zaczela bielec, tkanka zostala moze ze 3 cm od koncow tipow. Mowisz Andrzeju ze juz moge ja ciac na szczepki z tego co zostalo bo nie ma opcji aby zarosla od nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seriatopora nie zarosnie od dołu . Ma zbyt cienka tkanke i w miejscach gdzie nastapiła utrata nalot glonowy uniemożliwi to.

Acropory mają zdecydowanie grubszą tkanke i potrafią spowrotem przykryć odsłonięty szkielet.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostawic to w baniaku z nadzieja ze cos z tego bedzie,

czy wywalic bo rozkladajaca sie tkanka bedzie szkodzic calemu baniakowi? 280litrow w obiegu, bez dsb

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabierz tego korala jak najszybciej ze zbiornika , ponieważ infekcje sa zaraźliwe i szkoda innych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilem mu kwarantanne w miske z kranówą:rolleyes:

Andrzeju znasz jakis sposob na oczyszczenie szkieletu z tkanki tak aby nie smierdzial jak zdechnie? chce sobie na pamiatke zostawic

ile korali zdechlo osobie z takim stazem jak Ty?

po awarii z no3 rhodactis nie wyglada najlepiej, skurczyl sie i przez srodek przeswituje mu skala spod niego, tez go wywalic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do oczyszczenia szkieletu z tkanki wystarczy wymoczyć w wodzie z kalkwasserem .Mozna w samej RO tyle że zapach będzie dłużej się utrzymywał.Rodactis dopuki nie rozsypuje się to go nie wywalaj , może się odpije.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka czy sprawdzałeś zasolenie u siebie bo moim zdaniem masz złe zasolenie i dlatego padają korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, sprawdzalem, takie same jak zawsze. na refraktometrze i na moim salimetrze uchylnym wyszlo tyle samo, 1,0235 SG

padla tylko ta seriatopora i rhodactis sie skurczyl. a ledy leza w kącie i czekaja az sie wszystko unormuje;(

co do tego co mowilem Ci Seba przez telefon o wazeniu soli do baniaka wagą to prawda, bo miernik zasolenia taki jak splawik lub uchylny dziala na zasadzie prawa archimedesa. wiec jesli masz odwazona ilosc soli, dokladnie odmierzona ilosc wody oraz znasz temperature wody to mozesz sobie bez problemu wyliczyc zasolenie i takie musi byc i mozesz sobie nawet na tym kalibrowac urzadzenia pomiarowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak zgodze sie z tym ja inaczej zrozumialem ja tez waze sol do solanki a refraktometrem robie co jakis czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×