Skocz do zawartości
Natan

[60 L] :: Niefoto :: projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam projekcik mojego akwarium:

Mój stary zbiorniczek:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16199

A wiec zbiornik ma 63 L, niestety aktualnie mogę sobie pozwolić tylko na taki litraż :/

Akwarium: 60x30x35h ~ 63 L

Odpieniacz: AM Biostar Flotor

Oświetlenie: 1x24W – ATI AquaBlue

Cyrkulacja: Koralia 2

Kaskada: HBL 502

Osmoza: Od Olka :sad:

Sól: KZ

Suplementacja:

* Mix mrozonek

* KZ Coral Vitalizer

* PhytoPLAN

* Eco Carbon

* Eco Phos

* Purple Up, Tech M, Iodine itp.

...

Wielkie dzieki dla Merriq za wszelka pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie daj czarny piach i zrób fotke jak to wyglada i ogólnie pózniej opisz jak to jest z tą mrocznością bo sam sie zastanawiam nad takim rozwiązaniem :) .

Co do całości to widać że już troche liznąłeś ten temat więc nie wiem po co pytasz jak pewnie wiesz lepiej :sad: i masz jeszcze taką pomoc.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo szybko Twój zbiorniczek zrobił się za ciasny :sad:

fajnie, że i litraż powiększasz i obsada ambitniejsza. gratuluję i będę trzymać kciuki. jedyne co mnie zastanawia, to odpieniacz (pamiętam, że o tym już pisaliśmy). ale jak mówiłam, przy niefoto jestem jedynie teoretykiem i nie powiem, że wszystko przeczytałam. mam tylko wrażenie, że zwierzaki, które lubią dobrze zjeść mocno się karmi, a wtedy niezbędna jest dobra filtracja.

nie wiem ile planujesz skały, ile piachu, i na czym chcesz tą filtrację oprzeć.

jeżeli zasadniczym elemetem składowym ma być odpieniacz, to nie wiem czy taki wystarczy...

ale jak mówię, jest to tylko moje wrażenie nie poparte żadną praktyką z takimi zwierakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie skaly mam jakies 4 kg, no i planuje dokupic jakies 4-5 kg, wiec docelowo bedzie jakies 8-10 kg.

Co do piasku to stwierdzilem, ze jak sie nie bedzie podobac, to bedzie go mozna wymienic na bialy... teraz mam 4,5 kg piachu bialego, co dalo mi warstwe 2-4 cm... jak sie patrzy na akwarium to jest go sporo, wiec do nowego tez wrzuce worek 4,5 kg i mysle ze bedzie w sam raz, w razie czego sie dosypie :sad:

Odpieniacz ma taka sama konstrukcje jak miniflotor, tylko ze jest krotszy, teoretycznie producent podaje ze jest on przeznaczony do 300 litrow, no ale to teoria.

Generalnie zobaczymy jak sie bedzie sprawowal, jak bedzie trzeba mocniejszy to sie wymieni na mocniejszy.

W sumie jak narazie od 2-3 miesiecy wszystkie niefoto zyja sobie bez odpieniacza i jedyne co zauwazylem to wzrost i wiecej polipow :)

...

macie cos pod skala na dnie awarium ? ja aktualnie nic nie mam, ale sie zastanawiam czy nie wkleic jakiegos pcv tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz sie na czarny piasek to wklej na dno czarne spienione pcv zabezpieczy przed rysowaniem sie dna i kiedy pompy odsłonia dno to nie bedzie widać ze brakuje piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

...

W sumie jak narazie od 2-3 miesiecy wszystkie niefoto zyja sobie bez odpieniacza i jedyne co zauwazylem to wzrost i wiecej polipow :)...

to super :sad:

mi bardziej chodziło o efekty uboczne obfitego karmienia (wysyp glonów itp.) ale jak pisałam, przy tych zwierzakach jestem tylko teoretykiem.

...

macie cos pod skala na dnie awarium ? ja aktualnie nic nie mam, ale sie zastanawiam czy nie wkleic jakiegos pcv tak na wszelki wypadek.

podobny dylemat przechodziłam przy przeprowadzce ze starego zbiornika, i też chciałam wkleić pcv. ale doświadczeni forumowicze, odradzili mi to. niektórzy w poprzednich zbiornikach mieli pcv, i uważali że jest dobrze przyklejone a przy przeprowadzce okazywało się, że jednak sporo syfku się dostało pod spód.

jeżeli w zbiorniku nie planujesz zwierzaków silnie kopiących, to poprawnie ułożona skała będzie stabilna.

sporo osób i to z dużymi litrażami, gdzie i skały jest sporo ma skałę bezpośrednio na szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak pisałam, przy tych zwierzakach jestem tylko teoretykiem.

No wlasnie wysypu glonow nie zauwazylem, wszystko jest tak jak bylo, dziwi mnie to no ale nienazekam :sad:

...

myslalem nad czarnym pcv, ale jak sie zdecyduje wymienic piach na bialy to bedzie to slabo wygladalo.

wiec jednak nie bedzie nic wklejone... moze jedynie dam grubsza szybe na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Natan.

To na wstępie zajmiemy się filtracją bo kolor piachu to sobie zostawmy na deser.:wink:

Wiem, że zoanthusy zostawiasz a i kilka jeszcze zapewne dołożysz.

One wydzielają toksyny, więc musisz pamietać o węglu aktywnym bo bez tego ani rusz.

Z uwagi na to, że zwierzaków przybywa ( apetyt rośnie w miare jedzenia i zapewnie nie poprzestaniesz na tych zwierzakach co już masz) a wraz ze wzrostem karmienia nie obedzie się bez eliminatora fosforanów.

Pisałeś, że nie miałeś na razie żadnych glonów problemów itd. co mnie bardzo cieszy ale uwierz mi że lepiej zapobiegać niż póżniej naprawiać szkody. Będziesz musiał też zadbać o dobrą wydajną filtracje mechaniczną bo szybkie usuwanie nie zjedzonych resztek ułatwia utrzymanie zbiornika w odpowiedniej kondycji. A w tak małym zbirniku będzie to kluczowa sprawa.

Na ciągłej, częstej podmianie wody też nie możesz się tak do końca opierać bo to drażni zwierzęta (np swiftia potem się nie otwiera co już zauważyłeś) Dlatego nie więcej niż 15% podmiany wody tygodniowo.

Odpieniacz jaki proponujesz nie będzie wydajny do tego systemu a poza tym zajmie miejsce w zbiornku wiec lepiej może wydać troche wiecej i zainwestować w np Deltec MCE300, BiostarFlotor lub pobaw się w jakieś konstrukcje DIY.

24W – ATI Blue Plus jak najbardziej tak.

Ogólnie uważam, że 48w to będzie troche za mocne.

Tam całości powinno być ok 20-kilku W.

Może zastanów się nad 8W philipsem Aquarel- ta świetlówka ma 10tys K. wiec spokojnie zastąpi specjala.

I co do czarnego piachu ja nie mam zastrzeżeń. Myśle, że jak ciekawie ułożysz skałe będzie naprawde bardzo klimatycznie.

Jeszcze co do pokarmu pokarmu proponowałabym zastanowić się nad jakimś grubszym typu : Ultra seafan, Zoplan oraz grotech nutri marine instant- te pokarmy są bardzo skoncentrowane i wszystkie korale na niego bardzo dobrze reagują.

Doskonale się nadają do karmienia i gorgonii i jako "zanęta" dla tubastrea, żeby się ładnie otworzyły przed karmieniem grubszym pokarmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry Merriq :D

Tak zoa zostawiam, nawet juz pare nowych doszlo :)

Co do wegla i absorbera to naturalnie beda - Wegiel KZ albo TM, absorber - eco phos.

Za filtracje mechaniczna bedzie robila kaskada, mysle nad zrobieniem dwoch 'wlotow' po 2 stronach akwarium, by w miare szybko wyłapała to co nie zostalo zjedzone.

No niestety ten odpieniacz musi narazie zostac, jak narazie na tyle mnie stac, i juz sobie lezy obok biurka :)

Ale zastanawialem sie nad dwoma wymienionymi i na pewno bede polowal na taki uzywany na forum.

Zreszta juz w mojej glowie zrodzil sie plan przerobienia tego AquaEl PS300 na cos w rodzaju MCE300 albo Biostara, wystarczy dodatkowy pojemnik, pompa i lekko przerobic ten odpieniacz i bedzie :)

Druga swietlowka jest ze wzgledu na zoa i te miekkie ktore jeszcze zostaly, nie bede nia zbyt dlugo swiecil. obiecuje :)

a co do piachu to wysypie czarny, zobaczymy jak to sie bedzie prezentowalo... jak by co to bedzie na was :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten deltec MC300 to jakaś pomyłka na mikro pompce maxi jeta. Produkuje niesamowicie mało piany i zdecydowanie odradzam jego zakup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek przyszedł Biostar Flotor, a wiec rozkręć odpieniacz na części i go wyczyść, 12 godzin w occie i 12 godzin w wodzie + szczotkowanie.

Dołączona grafika

Akwarium tez było w piątek, jako tło czarna folia samoprzylepna, przyklejona na wode ro + zabezpieczenie górnej i bocznych krawędzi silikonem... tak na wszelki wypadek.

Dołączona grafika

Lampa 2 x 24 W + dwie diody w ramach lampki nocnej - tu w trakcie produkcji, aktualnie schnie w piwniku po malowaniu, jutro wrzucę fotki jak to wyszło.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka z dzisiaj - przywieź o 12 w nocy 40 litrów ro od Olka, wraz z tragarzem, którego rękę widać na foto.

Dołączona grafika

No i solimy te 40 lirów.

Dołączona grafika

Solonez, klimat prawie jak na księżycu.

Dołączona grafika

...

Jutro przeprowadzka.

...

Generalnie mam przez to mega bardach w pokoju, stare akwa stoi centralnie na środku pokoju powodując jedynie utrudnienia w jakiejkolwiek próbie przemieszczania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzka zakończona B)

Jestem mocno styrany :), a to tylko 60 litrów, wyobrażam sobie, co musza czuć ludzie jak się przerzucają z np. 100 na 250

Lampa skonczona, tak się prezentuje:

Dołączona grafika

Dół wyklejony jakąś taką folia odblaskowa za 5,80 cala rolka.

Dołączona grafika

Podłączamy stateczniki.

Dołączona grafika

I się swieci.

Dołączona grafika

W trakcie przenoszenia wszystkiego.

Jeszcze mnie spotkał niefart niezły, jak kończyłem lampę ostatnie przycięcie pcv skalpelem i wraz z nim piękna dziura na opuszku palca wskazującego prawej reki, krew to z pół godziny próbowałem zatamować... dwie rękawiczki przyklejone taśmą do reki i dałem rade :)

Dołączona grafika

Wszystko przeniesione.

Dołączona grafika

I mega dziwny patent - wyciągałem rurówkę z piasku, 'tunel' pod piachem to sobie na pół akwarium zrobiła, no i się jej wypadło.

Czy ona może się przyczepić do skały i zrobi sobie twardy 'pancerzyk' tak jak takie małe rurówki na skałach? czy musi być w piachu ?

Dołączona grafika

...

Korale przeżyły wszystko bardzo dobrze, myślałem ze gorgonie strzela focha na pare dni, a tu po 30 minutach już cale pootwierane były... chociaż jak je znam to jutro rano będą pozamykane.

Tuby ładnie pootwierane, zaraz je nakarmię.

Zoa tez się trochę pootwierały... otworzyły się na tyle by można było zobaczyć, jakie mega kolory maja przy świetlówce blue plus, masakra po prostu, jak by jakieś diody miały w środku.

Skala rzucona na razie bez ladu i skladu jutro musze cos podumac nad tym jak to ma wygladac.

Jutro musze uruchomić odpieniacz, bo dziś już nie zdążyłem i w jakiś sposób w środku zrobić miejsce na włókninę... co prawda mam tę okrągłą gąbkę, ale przy takiej ilości karmienia mi się ona nie widzi, za dużo syfu w niej będzie, a tak włókninę można co 2-3 dni wymienić.

Generalnie, w 25 litrach wszystko wygladalo ladnie pod wzgledem wielkosci korali, a teraz mam mikro gorgonie :/ mam nadzieje ze po dolozeniu skaly jakos bedzie to wszystko lepiej wygladalo jakos sie optycznie powiekszy...

.......

[purple]Jak by ktos mial za duzo korali niefoto to chetnie przygarne, lub kupie szczepki (gorgonie > 10 cm)[/purple]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry.

Temp. 25-26 *C

Sol: 1,024

Kh: 7

No3: 25

Ca: 540

Mg: 1060

Zaczęły się pojawiać okrzemki, na jednej malutkiej skałce, musze w koncu dodać Eco Phos może sobie z tym poradzi.

Czarny piach niestety przy tym oświetleniu nie daje rady całość wygląda jak jedna wielka ciemna masa z plamami kolorów.

tak wiec sprzedam czarny piach w ilości 9 kg za połowę ceny, czyli 65 zł

Fotki wstępnego ułożenia skałek i korali:

W paskudnej barwie blue plus:

Dołączona grafika

I tu o niebo lepiej przy dwóch włączonych świetlówkach:

Dołączona grafika

Zoa przy dwóch i jednej świetlówce:

Dołączona grafika

Błazenek jak na razie zestrachany ciągle pływa w tym samym miejscu po lewej stronie akwa.

Dołączona grafika

Heniek odpieniek daje rade, tu czterogodzinna produkcja.

Dołączona grafika

...

Otóż kupiłem sobie większy okaz, diogorgoni co widac na załączonym obrazku, ponieważ okazała się za duża tak wiec najchętniej wymienię zaznaczony na czerwono fragment (wysokości jakieś 16 cm) na jakąś inna gorgonie, może być mniejsza niż ta oferowana na czerwono. albo jak ktoś ma za dużo to Dendronephtya biało-czerwona/różowa/fioletowa

Gorgonia po zmianie skory, dlatego pozamykana, zaczyna powoli otwierać polipy, co również widać na foto.

Naturalnie zmieściła by mi się i do zbiornika, ale zajęłaby 1/3 jego powierzchni a wole dodać jakieś inne rodzaje.

Jak nie będzie chętnych do wymiany to będzie na sprzedaż.

Dołączona grafika

...

Zawsze się dziwiłem ludziom, którzy mówili ze miękkie śmierdzą, ze xenia śmierdzi, mi tam nigdy nie śmierdziała, ale jak wkładałem Dendronephthye do akwarium to poczułem prawdę, naprawdę nieźle daje.

W/w koral się napompował, ale jeszcze nie wystawia polipów, mam nadzieje ze się to zmieni.

...

Świetlówka ATI Blue Plus zostanie wymieniona na Korallen-Zucht - Coral Light New Generation, bo jakoś nie mogę ścierpieć tego niebieskiego koloru, owszem fajnie to wygląda, ale na 5 minut albo u kogoś w domu.

W ogóle zastanawiam się nad zostawieniem tylko jednej świetlówki, czy zoa wtedy sobie poradzą?

Nad estetyka wlotu pompy od Henka odpienika naturalnie jeszcze popracujemy.

Czekam az obie tubki odzyja wtedy bedzie styl i klasa. Zle zniosly kapiel we wczorajszym błotku no ale juz jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan, jak puscisz w dobrej cenie to biore ten okaz zaznaczony na czerwono :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×