Skocz do zawartości
mutek78

Przesiadka na morskie.

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie można zrobić panel ale... problemem jest właśnie wielkość baniaka a do tak wąskiego panelu ciężko będzie z odpowiednio wydajnym odpieniaczem. Moim zdaniem przy tej wielkości to już tylko sump nawet jedno komorowy ale zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w sklepie i gość powiedział mi że można wydzielić z akwarium , tzn. zabrać 25 cm z długości akwarium i podzielić na 3 (panel), ale w zasadzie to  w szafkę wejdzie mi samp 40x40 i naprawdę będzie to takie upierdliwe w obsłudze?

post-4863-0-11374800-1423916154_thumb.jpg

post-4863-0-29126400-1423916172_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ocenisz z czasem. Generalnie do X baniaka robi się X sump. Możesz dać 40x40? Ok. Lepszy taki niż żaden. Cudów nie będzie ale z braku laku... Panelu nie polecam w tak dużym baniaku. Poszukaj sobie odpieniacza, który tam się zmieści i ogarnie cały ten baniak i nie zapomnij o powrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyką zajmuję się już sporo lat i nie jedno już przeszedłem , skoro mam robić akwa na zasadzie ''z braku laku i ........" to dopóki nie będę miał miejsca na porządnego  sampa dopóty nie będę zakładał morskiego akwarium, dziękuję za odpowiedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co zadajesz takie pytania? Skup się, zaczekaj i zrób  to jak przystało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed naszą rozmową myślałem że spokojnie mogę przejść na morskie , po to są takie pytania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CHlopie czemu sie poddajesz,jedz do sklepu z morszczyzna niech Ci włacza odpieniacz wew,Tunze i zobaczysz czy hałas jest akceptowalny dla twojego ucha,jak sie okaze ze dasz rade to stawiaj baniak na tym Tunze reefpacku 505.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś przy okazji wizyty w sklepie akwarystycznym celem zakupu belki oświetleniowej zacząłem myśleć o założeniu akwarium morskiego.

Właściwie myślałem nad tym już dużo wcześniej jednak bałem się kosztów z tym związanych.

Do działania zmotywowała mnie żona po zobaczeniu na żywo akwarium morskiego w sklepie.

I tak :

akwarium mamy zamówione - 240L o wym. 100x40x60 (dł x gł x wys) - było z przeznaczeniem na słodkowodne ale jest szansa, że gość go nie skończył i byłaby możliwość dorobienia w nim komina przelewowego.

Belka 4x39W zakupiona dzisiaj :)  (jest pod słodkie ale w razie czego mogę pojechać wymienić świetlówki na morskie)

Filtr kubełkowy Eheim 2228

 

Moje pytanie dotyczy przede wszystkim sumpa.

Czy jest konieczny, a jeśli tak to jakie powinny być jego minimalne wymiary oraz jak powinien być zbudowany (co powinno być w nim umieszczone) ?

 

Odpieniacz planuję zakupić tego typu : http://aquario.pl/akwarystyka-morska/2271-macro-aqua-awn-20.html

 

Czy do pompowania wody mogę użyć mojego filtra kubełkowego czy lepiej go sprzedać i zakupić pompę obiegową ?

Czy w akwarium morskim należy używać (podobnie jak w słodkowodnym) lampy UV do sterylizacji wody czy jest to niewskazane ?

 

I na koniec - jakie są faktyczne koszty eksploatacyjne akwarium morskiego (poza ceną en. elektrycznej) i jakie zabiegi należy wykonywać przy takim akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci filtr kubełkowy do morskiego,w morskim potrzebny jest odpieniacz.

Wymiary akwa do d...lepiej daj niższe a szersze,bo głębia jest w morskim akwarium bardzo ważna przy ukladaniu skaly.

Do pompowania wody z sumpa lepiej się sprawdza obiegówka.

Ja nigdy UV nie miałem i jakoś ryby mi nie chorowały,bo nie pchałem dużo ryb na raz do akwa i gatunków wyjątkowo trudnych w hodowli.

Koszty zależą od tego jakie korale chcesz trzymać,przy miękasach będą sporo niższe niż przy sps'ach,a średnia to 0,8-1zl/litr.pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem nowicjuszem w tym temacie więc przez dłuższy czas na pewno nie będę brał się za sps-y.

A możesz wyjaśnić dlaczego koszty wynoszą średnio ok 1zł/litr ? Jaki wpływ ma na nie pojemność oraz co składa się na te koszty ?

 

Jaka powinna być minimalna wysokość sumpa ?

Jaka wydajność pomp cyrkulacyjnych (chciałbym dwie) do takiej pojemności akwarium ?

Oraz jaka powinna być gradacja piasku tak aby pompy nie podnosiły mi go z dna i nie robiły w akwarium burzy piaskowej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×