Skocz do zawartości
mutek78

Przesiadka na morskie.

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, także witam wszystkich serdecznie.

Posiadam w tej chwili akwarium słodkowodne z Tanganiką 180x60x60. Ostatnio trochę myślałem i chyba się przesiąde na morskie. Tylko pytanie czy techniczne uda się wszystko połapać. Akwarium stoi pod wiszącym telewizorem na szafce o wysokości 40 cm, także nie ma mowy o sumpie, bo nie ma na niego miejsca. Do szafki przylega druga szafka w kształcie słupka o wymiarach 40 szerokość, 60 głębokość i 220 wysokość. W tej szafce są podłączone dwa kubły filtrujące. Akwarium ma też pokrywę aluminiową firmy Diversa. Z tego względu, że nad akwarium wisi telewizor pokrywa musi zostać.

Teraz pytanie czy można by w akwarium wkleić przegrodę i zrobić tam coś jakby panel. Tam wsadzić odpieniacz. Np. z faktycznego teraz 180 zrobić 140cm do pływania a 40x60x60 zostało by na filtrację. Pytanie jeszcze o oświetlenie. Czy pod pokrywą jest możliwość zainstalowania czegokolwiek co by dało radę oświetlić taki zbiornik.

Proszę o wszelkie sugestie i podpowiedzi jeżeli chodzi o zorganizowanie tego i za jakim sprzętem ewentualnie się rozglądać. Pewnie będę się rozglądać za jakimiś używanym.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy :)

Akwarium bedzie spore i nie bardzo sobie wyobrażam takie akwarium bez sumpa . (użytkowanie na dłuższy okres)

Odpieniacz musi być już sporych wymiarów pod takie akwarium do tego masę innych zabawek :)

Czy tam gdzie są kubły da sie postawić sump ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę w tej szafce wstawić akwarium o wymiarach ok 35x55 dno, a wysokość dowolna.

Choć nie ukrywam, że wolałbym zrobić wszystko w akwarium, bo pewnie niższe koszty założenia i utrzymania później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty raczej niższe nie będą, za to stracisz dużo miejsca w akwarium, a w przyszłości będziesz tego żałował. Nie jesteś w stanie zrobić nowej szafki, gdzie  swobodnie wstawisz sump i wszystkie "zabawki" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zrobić sump w tym słupku? 35x55xnp 80 cm? Dało by to ze 150l, a na odpieniacz dokleić w sumpie jakiś stopień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie dodane

Nie ma mnie w domu i jestem w stanie wkleić tylko to co mam w telefonie.

post-4742-1419595356,7169_thumb.jpg

Edytowane przez mutek78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na upartego, to oczywiście, że da się coś zrobić, ale to raczej będzie później duży problem dla Ciebie, co sam zobaczysz z praktycznego punktu widzenia. Na słodkowodne akwarium i filtry kubełkowe ta szafka była praktyczna, ale w morskim takie "upychanie na siłę" nie będzie praktyczne.

Rozważ lepiej postawienie stelaża pod tym akwarium, a nie będziesz żałował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wypomina będzie to dosyć upierdliwe w przyszłości.

Teoretycznie na taki zbiornik przydał by się odpieniacz na rurze 200 co spowoduje że zajmie cały sump .

Czy zastanawiałeś się co chcesz trzymać w tym zbiorniku w jakim kierunku będziesz szedł?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nad ''wsadem'' nie myślałem.

Jakby postawić stelaż pod tym akwarium to i tak nie może on przekroczyć 40 cm wysokości, bo przecież telewizor wisi, a wtedy gdzie dać odpieniacz?

Może faktycznie rozważyć wydzielenie przegrody-panela w obojętnie którym miejscu ( może to być prawa strona lub uskok z tyłu prawej strony). Już sam nie wiem co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj możesz zrobić jeszcze tak jak na foto akwarium korallen zucht panel na boku i grzebień przez całość odpieniacz plus obieg, ewentualnie filtr na media. Pozdrawiam

[ http://www.reefnews.eu/wp-content/uploads/2010/05/IMG_5353.jpg URL]

Edytowane przez hanysek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się przekonać żonę :banana:  :banana:  :banana:  . To duże akwarium będzie sprzedane, a stanie nowe w nowym miejscu :banana: . Po przemierzeniu wszystkiego uda się postawić akwarium o maksymalnych wymiarach  dna 130x60cm. Wysokość dowolna. Myślę, że 65 cm będzie optymalnie. Teraz trzeba zaprojektować całość i zamawiać szkło z szafką. Wysokość szafki myślę zrobić na 90 cm. Jakie byście proponowali wymiary sumpa ile przegród i  jakie akwarium na dolewkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się przekonać żonę :banana:  :banana:  :banana:  . To duże akwarium będzie sprzedane, a stanie nowe w nowym miejscu :banana: . Po przemierzeniu wszystkiego uda się postawić akwarium o maksymalnych wymiarach  dna 130x60cm. Wysokość dowolna. Myślę, że 65 cm będzie optymalnie. Teraz trzeba zaprojektować całość i zamawiać szkło z szafką. Wysokość szafki myślę zrobić na 90 cm. Jakie byście proponowali wymiary sumpa ile przegród i  jakie akwarium na dolewkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10848843_1532442980364514_63158466141981

tu masz fajny projekt tylko z dlugosi zmniejsz na 120cm ,jak nie masz w planach refugium to po prostu powieksz komore pomy ile sie da i tam sobie zrob przegrode na dolewke wody. komore odpieniacz tez mozesz pomniejszyc ale najpierw musisz wiedziec jaki bedziesz mial odpieniacz..taki sump ja mam tyle ze nie potrzebuje komory na dolewke bo mam na elektrozaworze:D pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Wszystkich

To mój pierwszy post , mam na imię Piotr jestem z gdańska  i jak założyciel tematu noszę się z takim samym zamiarem przejścia z holendra na morskie,posiadam  akwarium 150x50x50. Czytając odpowiedzi wnioskuję że nie ma sensu zakladać morskiego akwarium o takich rozmiarach bez sampa i to w dodatku o wielkości 120cm. :woot:  Mam identyczną szafkę jak Mutek78 i nie wchodzi w grę zamiana na coś innego, nie ma innych możliwości ? -_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×