Skocz do zawartości
jotef

dastaco - jakaś tam jego opcja ...

Rekomendowane odpowiedzi

w procesie 'lepienia' nowego baniaczka udało mi się wydłubać maszynkę, zasadą pracy nie odbiegającą od wszystkim znanego, różniącą się jedynie formą, reaktora Ca Dastaco :

 

2fc02b412c9c06b4.jpg

 

jeszcze w zasadzie nie jest skończony > brakło czasu na diy ale już przetestowałem szczelność wykonawstwa z perystaltykiem i jest dobrze   :)

2'gą kolumnę też oczywiście wystrugałem ale ... położona na stole 'pięknie' się skatulała i wzięła się i rozpękła w paskudny sposób   :(

noż k..wa, człowiek to ma czasem pod górkę. tyle roboty i o kant 4'ech liter rozbić wszystko ...

no nic, nie poddaje się > wezmę i to chyba pospawam, bo klej zrobi z tego piękną pajęczynę pęknięć plaszcza rury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jak sie zachowuje z podawaniem Co2 i zrob test wyłączenia pompy na min.

Mozliwe ze trzeba bedzie odwrócić pompę i mieszacz co2 o 180 stopni ale to wyjdzie Ci po tescie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@jotef   Jaką pompę zainstalowałeś?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie dales pompy w pionie? latwiej by bylo i rurki roste.

ale poza tym super :-) - bedziesz zadowolony :-)

 

dodam tylko praktyczne aspekty rozwiazania.

Jak dasz tak nisko zasilanie woda z sumpa + wlot CO2 to przy kazdym odpinaniu reaktora od systemu 

bedziesz musial spuszczac wode ponizej tych wlotow aby odpiac rurki.

 

Ja bym dal ta komore wysoka.

Nie widze tez odejscia na dole do spuszczania wody z komory.

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jak sie zachowuje z podawaniem Co2 i zrob test wyłączenia pompy na min.

Mozliwe ze trzeba bedzie odwrócić pompę i mieszacz co2 o 180 stopni ale to wyjdzie Ci po tescie.

pompa jest on the top, a przełożenie tego jest proste > zanik zasilania natychmiastowo odgazowuje komorę CO2.

na razie komora CO2, to tylko rura fi 50 > wstrzyknięcie gazu z uwagi na pionowe tłoczenie zawirowuje go na całej wysokości fi 50.

docelowo rurę muszę 'dostroić' wkładem, kierownicą jedną lub dwoma, wyjdzie w praniu ...

 

klarowniej napisz proszę o co chodzi z tym odwracaniem ?

[...]

Jaką pompę zainstalowałeś?

[...]

AquaBee UP500 > jest niezła do Ca z uwagi na ceramiczną ośkę.

łożyskowanie wirnika, nad czym boleję, ceramiczne niestety nie jest > PEEK to nazwa, z którego wystrugał je producent.

5W poboru prądu też między bajki można włożyć > obecnie miernik pokazuje 9W > no ale bez obciążenia pracuje. to niemal tyle co UP1000   :no:

ograniczenie przepływu (w maszynce mam dostęp jedynie od strony ssącej) ogranicza pobór do 7W.

być może obciążenie napędu wkładem i dostrojeniem komory CO2 jeszcze zredukuje pobór prądu ... ?

dlaczego nie dales pompy w pionie? latwiej by bylo i rurki roste.

ale poza tym super :-) - bedziesz zadowolony :-)

 

dodam tylko praktyczne aspekty rozwiazania.

Jak dasz tak nisko zasilanie woda z sumpa + wlot CO2 to przy kazdym odpinaniu reaktora od systemu 

bedziesz musial spuszczac wode ponizej tych wlotow aby odpiac rurki.

 

Ja bym dal ta komore wysoka.

Nie widze tez odejscia na dole do spuszczania wody z komory.

w/g mnie jest w pionie > osie wirnika pompy i komory głównej reaktora są równoległe   :wink:

 

dzięki za uwagi > odpinanie będzie wykonane w sposób wykluczający potrzebę, o której wspominasz   :yes:

 

wszystko jest jak powinno > podstawę stanowi prostokąt pleksi 10'cio milimetrowej grubości z otworami o adekwatnym fi.

rury są wklejone w podstawę. zarówno sito, górna zaślepka rozłączna jak i dno ze spustem są kołami wklejonymi wewnątrz rur ...

smithpl, no miałem taką koncepcję > mi się podoba   :P

 

:thanks:

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę fotek ...

edyta do post'a wyżej > nie wiem nie mogę edytować > PEEK, to nazwa materiału rzecz jasna ...

post-971-0-34738600-1392314143_thumb.jpg

post-971-0-65644300-1392314153_thumb.jpg

post-971-0-65604900-1392314165_thumb.jpg

post-971-0-21073000-1392314176_thumb.jpg

post-971-0-06963400-1392314184_thumb.jpg

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Janek :)

wracasz do formy widze ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli tak uważasz, to nie mogę się nie ucieszyć ...   :D     :blush:

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kiedys bedziesz otwieral muzeum to mam jeden eksponat ;)))

a tak powaaznie to fajna maszynke wystrugales :))

gdybym sie kiedys zdecydowal przejsc z ballinga na reaktor to wiem gdzie cie szukac :))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skończyłem reaktor w części z komorą CO2.
jako wypełnienia/labiryntu zostały użyte krzyżyki do kafelków i twarda siatka plastikowa.
napęd nie jest tłumiony za wyjątkiem w/w wypełnienia > pompa 'dmucha' całą mocą (miernik pokazuje 9W).
czujnik poziomu steruje kontaktronem > pomiar poziomu w interwale  ~ 10 s ...
słyszalny 'strzał', to moment wtrysku CO2 do komory mieszania.
krótki filmik pokazuje pracę komory przy zasilaniu perystaltykiem z wydajnością ~ 1 ltr/godz ...

 

ce1667e535b26525.jpg

 

 

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek,

zmierz fosforany po wyjjsciu z tego zwiru koralowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, tak ale w Kraku nic nie mam w sensie zaplecza i testuję na zwykłej kranówie jedynie poprawność pracy reaktora ...

he, he wsad żwirowy w cenie 5 pln za 1 kg nieźle wypada w kontekście ceny CaCO3 od producentów   :yes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powidzedz gdzie kupiles ten grys, tez taki uzywalem ale od kiedy Skiba przepadl przeszedlem na firmowe wklady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjablonski, użytkownik allegro > Retne.

odbierałem osobiście, na allegro cena 6 pln/kg. żwir pakowany jest  po 20 kg w worku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najwyższy czas zamknąć n/n wątek w części pracy samego reaktora.

testy maszynki pokazały, że diy reaktor Ca działa poprawnie :)

pomiar wartości kH odcieku w 1'wszej kolumnie wyniósł 61 dkH.

ciekawość zwyciężyła i test na PO4 pokazał 0.25 ppm dla żwiru koralowego :(

instrukcja Salifert'a zaznacza, że przy wartości węglanowej powyżej 20 dkH odczyt może być przekłamany.

nie mam fotometru więc nie wiem czy występuje taka sama zależność j/w ... ?

producenci CaCO3 podają PO4 dla swoich produktów > jak oni to mierzą, bo przecież odciek reaktora Ca ma zawsze powyżej 20 dkH ... ?

co ciekawe, kranówka w Krakowie na Kazimierzu wykazała się zerową wartością PO4   :)

 

planuję jeszcze wydłubać zaślepienie komory głównej z osadzeniem dla sondy pH. 

z ciekawości sprawdziłem sondą wartość pH w samej komorze głównej > komputer pokazał 6.16 ph.

pH w naczyniu testowym pokazuje 6.24 ...

 

acha, znalazłem jeszcze kit, gotowiec > płytkę z elektroniką, którą można wykorzystać do interwałowego sterowania pracą napędu reaktora.

nas interesującą opcją jej pracy jest opcja loop > w pętli > zakres ustawienia > 0 - 60s i 0 - 60 godz.

zamówiłem i jak przetestuję dam jeszcze znać tutaj ...

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jotef

acha, znalazłem jeszcze kit, gotowiec > płytkę z elektroniką, którą można wykorzystać do interwałowego sterowania pracą napędu reaktora.
nas interesującą opcją jej pracy jest opcja loop > w pętli > zakres ustawienia > 0 - 60s i 0 - 60 godz.
zamówiłem i jak przetestuję dam jeszcze znać tutaj ...
 
Witam
Ja mam pytanie , co będzie sterował ten timer ?
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[...]
płytkę z elektroniką, którą można wykorzystać do interwałowego sterowania pracą napędu reaktora.
nas interesującą opcją jej pracy jest opcja loop > w pętli > zakres ustawienia > 0 - 60s i 0 - 60 godz.
[...]

Jerzy, dokładnie to, co napisałem wytłuszczonym drukiem   :)

żeby odgazować komorę CO2 raz na dobę lub częściej, musisz wyłączyć napęd reaktora, czyli pompę która w obiegu zamkniętym cyrkuluje wodę w maszynce.

wyłączenie zasilania napędu musi być równoczesne z wyłączeniem zasilania czujki kontaktronowej. 

w innym wypadku będzie podawany CO2, bo pływak pójdzie do góry przy nie pracującej pompie i zasteruje jego dozowanie  ...

timer automatyzuje w/w czynności > działa w pętli czasowej > ustawiasz czas zasilania i czas pauzy.

pauza 60 sekund > odgazowanie komory CO2,

zasilanie > np., 12 godz lub przyjmujesz inny, dowolny interwał czasowy ... i tak w kółko   :)

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×