Skocz do zawartości
loccutus

Sterownik pompy cyrkulacyjnej inaczej.

Rekomendowane odpowiedzi

No przecież to jest oczywiste że uzwojenie silnika 24VDC o mocy 100W, MUSI być grubsze niż uzwojenie silnika 100W/230V - podstawowe zasady fizyki to są.

Nie zamierzam raczej zezwolić na czas pracy pompy poniżej 5/5sekund - raz że efekt będzie beznadziejny moim zdaniem, dwa to sie mija z celem ładowania do falownika funkcji slow-start/stop. Rampe na mam 10Hz/sek więc poniżej 5s pompa się nawet nie rozpędzi do mocy nominalnej a gdzie mowa jeszcze o płynnym hamowaniu.... Właśnie dlatego nie po to pisałem te funkcje żeby amortyzatory stosować jakieś ;)

 

A co do zwiększonego grzania - we filmiku widać wiaderko po soli RS w którym katuje te biedną pompkę dosłownie w cyklu 10/10s 70-130% od niedzieli non stop i nie grzeje się wyczuwalnie bardziej niż zwykle ale to niemiarodajny test. Zrobię test porównawczy z 2ma takimi samymi pompkami jak już dojdzie paczka - jedna będzie pracować na napięciu z gniazdka, druga z falownika, pomiary, potem na odwrót - wydaje mi się że to rozstrzygnie choć już i tak jestem pewny że nie ma co szaleć - to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej pisalem o wielkosci wirnika nie stojanu.

5/5sek czyli co 1 sek? to nie rozbujasz raczej akwa 100-120cm do pelnej amplitudy bujania.

Oni stosuja amortyzator wlasnie po to aby zatrzymywac pompe natychmiast i od razu startowac.

Nie ma wtedy zadnych stukniec czy buczen a pompa dostaje od razu 100% mocy, no i moga zalaczac ja czesciej niz co sek.

 

Dokladnie, mysle ze grzanie to najmniejszy problem :-)

 

ale poza moim marudzeniem... swietna robota :-D !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie powstaje żeby bujać wodą w akwarium w sposób jaki pokazany jest na filmach Vortecha czy innych gdzie tworzy się fala o objętości całego zbiornika. Nie wiem - mnie się osobiście za cholerę nie podoba taki efekt w akwarium, pomijając kwestie techniczne że trzeba pompy dosłownie zarzynać żeby to zrobić, wygląda to maksymalnie sztucznie bo z uwagi na wielkość zbiornika fala musi być bardzo krótka.

Jeśli falownik zrobię na dwie "strony" akwarium, to po to żeby symulować... nazwijmy to prądy a nie fale w rozumieniu tego jak to robi się na filmiku wyżej.

Wstępny kształt i pomysł na obudowę - będzie to raczej w formie listwy zasilającej. Sterowanie enkoderem z przyciskiem zwanym pieszczotliwie kręciołkiem - szybsze i bardziej ergonomiczne niż 4  guziki. Detale jak wymiar i kształt samego kółka, czy wielkość obudowy  jeszcze nie są dograne.

gwpYRgP.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko wyjasnia, zle zrozumialem intencje projektu.

 

Mialbym jeszcze jeden pomysl do tego rozwiazania.

Jak wiesz pompy obiegowe AC maja staly wydatek ale zalezny od wachniec napiecia na zasilaniu.

Czy dalo by sie uwzglednic taka funkcjonalnoasc jak:

 

1. Wieszasz czujnik plywakowy ( albo 2  ) w kominie

2. Podpinasz to do w/w urzadzenia

3. Na podstawie odczytow sterownik pompy obiegowej zwieksza lub zmniejsza jej wydajnosc aby zachowac staly poziom wody w sumpie

 

To by sie chyba wszystkim przydalo a nie ma takiego produktu dla pomp AC

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzedziłeś temat o tydzień - Stabilizator pompy to będzie kolejny wynalazek ale zrobię to inaczej

Zamiast pływaka w kominie - można monitorować na bieżąco napięcie sieci i reagować zmianą obrotów pompy. Teoretycznie poziom wody powinien stać jak drut.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie :-)

A moze liniowy czujnik poziomu cieczy?

 

Bo badanie napiecia sieci nie uwzglednia niestety zabrudzenia pompy/ukladu.

I czesto jak obiegowka sie przybrudzi to spada wydajnosc.

A takto wraz ze wzrostem zabrudzenia bedzie wzrastac wydajnosc.

Wtedy mozna ustawic aby pompa pracowala na 80-90% mocy a 20% zostawic na korekty :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe - o sprzęt trzeba dbać i czyścić. Jak się zatka całkiem a  ja będę tylko ciśnienie w układzie zwiększał to w końcu komuś rurę rozerwie i co wtedy  :crazy:  ?

Sądzę że z pomiarem sieci rozwiązanie bardziej eleganckie - zero dodatkowych kabli. Z czujnikami więcej pitolenia, Separacje izolacje...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie zgłaszam moje akwarium jako zbiornik testowy dla nowego falownika/sterownika dla pomp cyrkulacyjnych :devil:


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No brawo Loccutus!!! 

Żeś się wziął za zrobienie falownika :)

Nawiasem mówiąc, podobnie jak Smith, uważam, że okres 0,7-0,9s dla akwariów jakie mamy w domu towrzy falę, która ma ręce i nogi. Wiem, bo mam i widzę :) I mnie się podoba. No ale steruję pompami Tunze (DC), więc mam łatwiej. Ale tak jak napisałeś. Masz inną koncepcję. Wolisz pralkę :)

Rozumiem też, że stanąłeś przed niemożliwym, czyli włączaniem pomp na 230V co 0,8s. Tego to chyba żadna pompa nie wytrzyma. Albo rampa albo krótki czas.

Natomiast drugi Twój projekt, czyli utrzymywanie odpowiedniej wydajności pompy w zależności od poziomu wody w kominie, bardzo mnie zainteresował. Bardzo dobry pomysł. Ale też wolałbym, żeby mierzył poziom w kominie. Tylko, żeby to faktycznie działało precyzyjnie, to trzeba by było użyć jakiegoś ultradźwiękowego czujnika zbliżeniowego. Kurcze. Gdyby doba miała ze 36godzin :)

 

Powodzenia w dalszych pracach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszły pierwsze prototypy uczciwie zrobione nie na pająka do druku, wkrótce będę miał.

Co do pływaków w kominie - można dać ale chciałem uniknąć dodatkowych kabli. W ten sposób o którym mówiłem wcześniej  (ale najpierw sprawdzę u siebie) można monitorować napięcie sieci i reagować na nie bez żadnych dodatkowych kabli. Wtyczka w gniazdku jest zarazem czujnikiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie uwzglednisz w ten sposob wolnych zmian zwiazanych z zarastaniem rur czy brudzeniem pompy.

Pomiar poziomu w kominie to jest to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak to tak... tak zwyczajnie, banalnie sprawdzać poziom wody w kominie i na jego podstawie przyspieszać lub zwalniać pompę... a tu się kroiła taka fajna impreza z pomiarami w realtime. Nie lubię cie - popsułeś mi zabawę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem zwolennikiem takich krótkich fal. To nie wygląda naturalnie. Właśnie dlatego kibicuję temu projektowi i czekam z niecierpliwością  na gotową wersję. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przenosimy dyskusje o stabilizowaniu obiegu do nowego tematu - tu zostawiamy sam falownik ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×