Skocz do zawartości
loccutus

Sterownik pompy cyrkulacyjnej inaczej.

Rekomendowane odpowiedzi

wiem;)

"architektura urządzeń nie daje takiej możliwości"... jak się używa zamkniętej architektury to tak jest. U mnie falownik jest tylko elementem wykonawczym, zarządzanym przez mikrokontroler. To jak działa całe urządzenie zależy w zasadzie tylko od oprogramowania. Dziś jest ono sterownikiem pompy cyrkulacyjnej, jutro dodam do całości czujnik poziomu wody, podłącze do obiegówki i zapomnę o wahaniach poziomu wody w kominie...

ja nie mówię nie - po prostu chcę najpierw przetestować solidnie wszystkie założenia na podstawowym poziomie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam coś takiego, i na pewno będę miał na tym falowniku pompy cyrkulacyjne.

Pozdrwiam

post-401-0-25126000-1381762445_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to to jest właśnie przemysłowy przemiennik częstotliwości zwany falownikiem :) - jaki to ma zakres regulacji w % ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie falowniki chyba sa w piecach na ekogroszek do sterowania dmuchawa ale tam przy niskich obrotach slychac takie cykanie i zanika wraz z wzrostem predkosci obrotowej dmuchawy. Chodz mi to wyglada w tych piecach na impulsowe podawanie napiecia a to ch6ba szkodzi chodz u mnie juz 3 lata tak pracuje jedna dmuchawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. W takich piecach są sterowniki fazowe wykorzystujące poślizg silnika dmuchawy, a sam sterownik realizuje to zmieniając kąt zapłonu triaka. Mówiąc bardziej po polsku - układ sterowania wykrywa moment w którym sinusoidalne napięcie sieciowe spada do zera, odczekuje chwilkę i załącza  silnik tak żeby nie był zasilany całym przebiegiem sinusa tylko jego "końcówką" - od długości przebiegu który się "pominie" zależy prędkość dmuchawy.

triac-dimmer.jpg

 

silnik nie ma lekko bo zasilany jest takim "pochlastanym" napieciem, zamiast ładną sinusoidą.

 

A to cykanie to jęk uzwojenia silnika włączanego i wyłączanego 100x na sekundę (masz więc w pewnym sensie rację że to rodzaj impulsowego zasilania). Nie ma tu zmiany częstotliwości prądu - efektywnie uzyskuje się jedynie zmianę napięcia.

Identyczna metoda stosowana jest we wyłącznikach z funkcją ściemniania do żarówek tradycyjnych. O ile metoda taka w przypadku dmuchawy czy wentylatora się sprawdza bo wykorzystuje się bezwładność silnika - coś takiego podłączone do pompy wody która stawia znacznie większy opór już nie zadziała. Dlatego w piecach CO masz pompę wody sterowaną skokowo przełącznikiem lub przez sterownik ( pompa ma odczepy na uzwojeniu)

 

Nasz falownik zmienia tą sinusoidę kompletnie - zagęszcza i podnosi napięcie  kiedy pompa ma przyspieszyć, lub rozciąga i zmniejsza napięcie kiedy ma zwolnić - silnik cały czas otrzymuje prawidłowy przebieg. Stosunek napięcia i częstotliwości pozostaje niezmienny.

schem8.jpg

To nie jest przebieg z mojego falownika - wklejam tylko żeby pokazać zasadę - rysunek pochodzi stąd: http://www.isep.pw.edu.pl/OsrodekPromocji/seliga.htm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele jak na lekcji z elektrotechniki z oolotem termodynamiki:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt !

Ale mam jedno ALE. Proszę przy tym aby wypowiedzieli się Ci, którzy mają w akwariach falowniki wytwarzające falę.

Mianowicie zrozumiałem, że 10 sekund to minimalny okres fali (LO 10 s i HI 10 s). Czy te  10 sekund wystarczy ?? Czy nie powinno być mniej ??

 

Pozdrawiam

T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawić mogę od sekundy, ale  zdefiniowałem 10 jako minimum bo po moim skromnym zdaniem krótsza fala wygląda po prostu śmiesznie i nienaturalnie kiedy korale sie bujają jak wahadło w dziadkowym zegarze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to to jest właśnie przemysłowy przemiennik częstotliwości zwany falownikiem :) - jaki to ma zakres regulacji w % ?

 

 

Witam

Podam w Hz czyli od 0 do 200Hz

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam w Hz czyli od 0 do 200Hz

No to widzicie - fabryczny falownik umożliwia zakres regulacji do 200Hz a  my tu rozmawiamy o "marnych" 68-70 i rozwodzimy się na temat szkodliwości społecznej czynu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawić mogę od sekundy, ale  zdefiniowałem 10 jako minimum bo po moim skromnym zdaniem krótsza fala wygląda po prostu śmiesznie i nienaturalnie kiedy korale sie bujają jak wahadło w dziadkowym zegarze....

 

 

Akwa dlugosci 100cm aby bujalo okolo 3-4cm to czas 0,6-0,8sek.

 Zgadzam się Leszku w zupełności... taka częsta fakla jest "dziwna" ale niestety smithpl ma rację. W naszych akwariach, przy kilku sekundach Hi-Lo, fali nie będzie chyba....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Zgadzam się Leszku w zupełności... taka częsta fakla jest "dziwna" ale niestety smithpl ma rację. W naszych akwariach, przy kilku sekundach Hi-Lo, fali nie będzie chyba....

 

przy kostce 75 cm i ustawienu 6105 na 1,4 sek wode wychlapuje az milo :), litrami..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że da się pół wody z akwarium wylać 2ma nawet małymi pompkami - wystarczy dobrać odpowiednio długość fali i wprowadzić wodę w rezonans. Jestem w stanie nawet zbudować system z 2ma pływakami który pomoże taką falę generować automatycznie. Ale po co - szkoda podłogi no i za krótkie mamy zbiorniki żeby to wyglądało normalnie - Mówię o takim efekcie jak na filmie

spokojnie można go uzyskać ale dla mnie to wizualna porażka. O wiele bardziej osobiście podoba mi się "zwykła pralka" po kilka-naście sekund przepychanie wody w jedną to w drugą stronę. Stąd taki limit czasu w oprogramowaniu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompki sterowalne 6055 i 6095 i sprawdzilem to dokladnie - wprowadzenie wody w odpowiedni rezonans przy dlugosci akwa do 120 cm zawsze sa ponizej sekundy a regulacja musi byc z czuloscia/skokiem 0,03-0,04 bo inaczej przeskakujesz amplitude.

Z drugiej strony zastanawiam sie jaki to wplyw bedzie mialo na pompy po pol roku i pobor pradu oraz o ile wzroasta wydawane cieplo.

No bo jakos nie sadze aby producenci wchodzili w drozsze produkcyjnie pompy na prad staly czy to cyrkulacyjne czy regulowane obiegowe, skoro mogli by zrobic proste falowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd tkwi w założeniu że falownik  (Mostek H kontrolowany SPWM) to proste urządzenie. I to kolosalny błąd ;) Drugi błąd tkwi w założeniu że pompy na prąd stały są droższe w produkcji - koszt jest taki sam. Nie ma żadnej różnicy. To że się ich nie produkowało/produkuje spowodowane jest tylko i wyłącznie tym że do pompy DC trzeba dołączyć zasilacz - a jeśli nie ma być to sterowalna pompa to po co sobie koszt zwiększać?

Producenci doją bo inaczej tego nie można nazwać rozwiązania proste, tanie i z brodą poniżej kolan. Przecież rozkręcałeś niejeden dozownik, czy sterownik w życiu - doskonale wiesz co tam siedzi. Dziwi Cię że wolą zrobić generator astabilny na scalaku z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku jak robi to np TUNZE i sprzedawać za gruby szmal, zamiast ładować się w naprawdę skomplikowany temat jakim jest budowa przemienników częstotliwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

falownik nie jest w brew pozorom prostym urzadzeniem :) Zwlaszcza taki na sieciowym zasilaniu :) dlatego sie robi wlasnie silniki na prad staly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze moze, niech ktos przetestuje w dluzszym okresie czasu.

Mi przeszkadzalo , jak sie bawilem, zwiekszone grzanie, i uszkadzal mi sie wirnik. Porownujac z DC zauwazylem z regule wieksze wieniki i grubsze - ale moze to tylko przypadek przy porownywaniu.

Przy trybach ponizej sek nalezy tez dodac amortyzator taki jak w tunze - gumowy ring, aby niwelowac pukniecie przy odpalaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×