Skocz do zawartości
Admin

Żywa skała vs. ceramika

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy na forum bardzo często pojawiają się posty dotyczące ceramiki przy tej okazji spory dotyczące tego co jest lepsze ... no właśnie ?

Chciałbym żeby ten temat był takim zbiorem argumentów za i przeciw stosowaniu skały albo ceramiki w zbiornikach, na pewno wielu ludziom to pomoże i trochę "rozjaśni".

Na korzyść ceramiki na pewno przemawia fakt, że z nią do akwa nie trafiają nie mile widziane zwierzaki, po drugie ceramikę można formować w taki sposób jaki tylko nam przyjdzie do głowy, jak ktoś chce to i sufit podwieszany zrobi w baniaku :)

Skała, do akwarium z nią trafia wiele potrzebnych organizmów ale przy okazji z nimi te mniej mile widziane, dostajemy ją w danym kształcie, możemy oczywiście tworzyć wiele kompozycji ale już nie tak spójnych jak z ceramiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie podstawową wadą ceramiki jest okres podczas którego nabiera kolorów.

Pewnie, że można się przemęczyć, ale oglądanie żółtego klocka w akwarium przez 4 miesiące było dla mnie uciążliwe i powróciłem do żywej skały.

Natomiast za ceramiką dla mnie przemawia jej stabilność- zamawiamy sobie gotową konstrukcję ładnie rozrysowaną i mamy gotową podstawę. W przypadku skały bywa różnie, czasem gdy sobie ustawimy ten porządny układ dochodzą korale i nie sposób jest je sensownie przyczepić do tej konstrukcji, więc ją rozbijamy.

Jak dla mnie to indywidualna sprawa podobnie jak barwa światła- kto co lubi.

Teraz mamy modę na zeovit, w tych systemach to złoże z bakteriami stanowi filtrację natomiast nie wyobrażam sobie akwarium bez zeovitu i żywej skały, gdzie mamy 100% ceramiki, no ale może mam kiepską wyobraźnie, nigdy takiego akwarium nie prowadziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W klasycznym berlinie ceramiki ja tez nie widze,tylko zywa skala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ceramika ma jedna podstawową wade, Krzemiany. Nie wiem czego używa Balon ale reefkeramik uzywa do produkcji swojej ceramiki szkła wodnego czyli krzemianu wapnia, z tąd konieczność dodawania eliminatorów krzemianów w zbiornikach z ceramiką aczkolwiek bardzo podobaja mi sie zbiorniki z ceramicznymi skalami sa poprostu niepowtazalne, o ile oczywiscie nie sa to tylko 3 pilary i nic wiecej. Ceramika daje spore mozliwosci ale trzeba z nich umiejetnie skozystac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak widziałem,na żywo zbiornik Andrzeja,jestem w 100% przekonany do ceramiki.

Po paru miesiącach pięknie porośnięta glonami wapiennymi,niczym nie różni się od skały,a stwarza więcej możliwości w aranżacji.

pozdr Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ceramika ma jedna podstawową wade, Krzemiany. Nie wiem czego używa Balon ale reefkeramik uzywa do produkcji swojej ceramiki szkła wodnego czyli krzemianu wapnia,

Chyba raczej krzemianu sodu,lub potasu:),głownie te pierwsze używane są w ceramice,nie będę się na ten temat wywodził bo zanudzilibyście się na śmierć:) w wielkim skrócie szkło wodne pozwala min.szybko i bez wysiłku "lecieć w góre ,z budową konstrukcji..."co przy masowej produkcji ma napewno duże znaczenie ,(ale nie tylko szkło wodne ,używa się też do tego sporo innych róznej maści chemikaliów),używa się go także do zagęszczenia masy aby przedmioty stały się nie nasiąkliwe "nie przeciekały"

Ja osobiście czasami używam ale tylko do przedmiotów dekoracyjnych nie użytkowych typu jakas rzeżba,lampa,fontanna etc.

Do produkcji skałek czy to słodkich czy morskich używam tylko i wyłącznie naturalnych mas oczyszczonych z atestem tych mas używa się między innymi w medycynie do inplantów ...jedyne co w nich jest nienaturalne to wypalanie w temp.1250-1280* są sterylne i nie puszczają nic do wody!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balon, jak wygladaja ceny Twoich skalek?? Mysle o kompletnej konstrukcji pod baniak 120x80x55h. Mozesz na PW orientacyjnie napisac jak szacuja sie ceny? Ksztalt rozumiem dowolny?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balon, jak wygladaja ceny Twoich skalek?? Mysle o kompletnej konstrukcji pod baniak 120x80x55h. Mozesz na PW orientacyjnie napisac jak szacuja sie ceny? Ksztalt rozumiem dowolny?

pozdrawiam

Tak, kształt można zrobić dowolny,jak pisał wcześniej Tomek nawet podwieszany sufit:) w zasadzie wszystko co sobie wymyślisz:) reszte masz na PW. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Balon

Prawda moj blad chodzilo o krzemian sodu:) ciesze sie ze go nie stosujesz bo pomimo iz ulatwia kształtowanie ceramiki to strasznie dlugo uwalnia krzemiany do wody dlatego ceramika niemiecka powoduje ogromne wysypy okrzemkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie na obecna chwile stawiam dwa male zbiorniki jeden dla klienta drugi dla mnie

Klient niestety chce LR ale do swojego daje ceramike od Balona raz nie mam zamiaru walczyc z robactwem i innymi nie chcianymi zyjatkami dwa bedzie to wykonana konstrukcja na zyczenie wg moich widzimisie

Po nowym roku stawiam nastepny zbiornik w ktorym tez w calosci bedzie ceramika od kolego Balona niestety nie bede inwestowal w ceramike Reefkeramic raz ze ceny masakryczne a dwa jak to Yoka stwierdzil niestety bez wad to ona nie jest

Wole zainwestowac w ceramike ktora jest sprawdzona i ma pozytywne opinie

Co do samej zywej skaly kto da reke co to jest to ze opis ma ze jest z Bali czy tez Indonezji o niczym nie swiadczy znam czlowieka ktory kupuje martwa skale wrzuca ja do zbiornikow na kilka miesiecy i wpozniej wystawia na allegro jako zywa z Indonezji itp..

Inna sprawa to co moze przyjsc z taka skala moze doprowadzic nie jednego akwaryste do szalu mialem podobnie z skala zakupiona w AM raz ze mialem na wiekszosci mase niechcianego zielsak lacznie z zielonymi kulkami :) to jeszcze w postaci bonusa dostalem 1 metrowego wieloszczeta

Tyle ze nawet majac ceramike a kupujac korale z odlowu tez w latwy sposob mozna nawet ja zapaskudzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze się wtrącę ale jak myślicie - można odpalić akwarium na "zabitej" żywej skale (przez kilka tygodni leży w osmozie a póżniej będzie się wietrzyć na powietrzu) ?? Można zaryzykować czy do śmieci ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie karcherem napewno pomoze ale najlepiej skale odgotowac :) wsadz ja do wilkiego gara i pogotuj ta metoda poodpychasz wszystkie kanaliki i usuniesz syf z wnetrza skaly

Wg artukulu ktory jak sie nie myle pojawil sie na RC ta powinno sie robic z kazda skala ktora jest pare lat w zbiorniku

Skala z biegiem czasu zapycha sie i traci wlasciwosci filtracyjne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał - możesz mieć rację co do zapychania ale tylko połowiczną, ja swój zbiornik prowadzę na granicy przekarmienia, efekt jest taki, że w nocy kiedy ryby śpią mój zbiornik przypomina mrowisko. Po dokładniejszych oględzinach (wiem, jesteśmy z żoną wariatami - kto normalny siedzi z latarką w ręce kilka godzin w nocy przy zbiorniku i komentuje "a zobacz jeszcze tutaj :-) ) okazuje się, że to całe tałatajstwo cały czas chowa się w skale coś tam ciągnąc, w tym czasie inne robaczki wywalają ze skały jakiś dziwny pyłek. Przy likwidowaniu obecnego zbiornika okazało się, że ten pyłek gromadzi się pod skałą gdzie było go multum. Spodziewałem się, że będzie to strasznie śmierdzieć itp. - nic podobnego. Co więcej w złogach tego pyłu nie znalazłem widocznych gołym okiem organizmów (cały czas zastanawiam się nad zakupem mikroskopu :-D ), wyciągam zatem wniosek iż może to być coś na kształt "morskiego śniegu" który w naturze gromadzi się w rowach oceanicznych itp. Na filmach "śnieg morski" wygląda bardzo podobnie do tego co znalazłem pod skałą. Dla zogniskowania uwagi - o ile się orientuję naturalny "śnieg morski" nie ma nic wspólnego z niektórymi pokarmami tak reklamowanymi. NŚM - jest substancją "prawie" martwą organicznie i tylko bardzo wyspecjalizowane organizmy są w stanie coś z niego pozyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu czekala na mnie paczka a w niej skalka ceramiczna od kolegi Balona

Powiem tak jestem pod wrazeniem porownujac ja do skalki niemieckiej Reefkeramik ktora widzialem sklaka od Balona wypada juz wzrokowo o wiele lepiej no i najwazniejsze to ja decydowalem o jej wygladzie gdzie kupujac niemiecki wyrob jestesmy zdani na wymysl producenta

Twor ktory widzicie nie jednego pewno zdziwi ale zostala ona wykonana na moje zyczenie ja z grubsza okreslilem wymiary i ogolny jej zarys reszte wykonaly rece i bajzel w glowie Balona :rolleyes:

Za tydzien laduje w zbiorniku docelowym wiec wtedy bedzie widac o co chodzi

1104_thumb.attach

1105_thumb.attach

1106_thumb.attach

1107_thumb.attach

1108_thumb.attach

1109_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako sama ceramika wyglada jak ... kamienna choinka :-)

Ale jak znam zycie to masz jakis szelmowski plan i w akwa, za pol roku bedzie wygladac elegancko :-)

PS. I dobrze ze wrociles bo musze od ciebie wyrwac sitko do filtra przeplywowego :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałka wejdzie na... "bazukę" :rolleyes: i będzie git :sad:

Oj coś czuję, że i ja stopniowo przeskoskoczę*na ceramikę, a jak sprzedam ponad 100 kg skały z zoathusami to jeszcze sporo do przodu będę finansowo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×