Skocz do zawartości
smithpl

SPS - nowe spojrzenie na karmienie

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu ciekawego artykułu zapraszam do dyskusji. Z tego co wynika z badań karmienie nocne SPSów wzale nie jest dla nich optymalne. Czy warto przetestować wyniki badań w naszych zbiornikach ??

Wstawiam link do artykułu

http://www.advancedaquarist.com/2012/12/corals2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dodanie paru kostek drobnego przy karmieniu rybek nie rozwali nam parametrów a może korale będą ładniejsze. U mnie poccilopora reaguje bo chowa po chwili polipy ;-) a acry bez żadnego szału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem :) kilka wniosków mi się nasuwa. Po pierwsze badania były prowadzone na lps-ach głównie, ciekawe jak by to wyszło przy sps-ach. Druga sprawa to dlaczego sps-y właśnie w nocy wysuwają "polujące" polipy, skoro lepsze niby dla nich jest żerowanie w dzień? Przez miliony lat ewolucji przystosowały się do tego że plankton najbardziej aktywny jest w nocy i wtedy jest bardziej dostępny, a może robią tak właśnie dlatego żeby zapewnić sobie pokarm 24/24? Moze w ciągu dnia energia z fotosyntezy plus niewielki udział planktonu jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość paliwka do wzrostu, a w nocy jako że fotosynteza nie zachodzi to muszą sobie to rekompensować polowaniem? Z drugiej strony skoro w nocy nie zapewniają sobie energii poprzez fotosyntezę, to skąd ja biorą na polowanie, które nie dość że wymaga wkładu energii, to jeszcze rzekomo zakwasza ich "organizm", przez co utrudnia kalcyfikację? Dużo niewiadomych... Szkoda że nie przeprowadzili tych badań na sps-ach.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którymś z zeszłorocznych korali był artykuł na temat tego jak żywią się SPSy. Tam padło stwierdzenie, że energia uzyskana w ciągu dnia z fotosyntezy umożliwia żerowanie koralom w nocy. Bez tego nie były by w stanie wystawić polipów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, pytanie najważniejsze to moim zdaniem to, czy polują w nocy bo tak wolą, bo jest łatwiej i należałoby je karmić tak jak do tej pory w nocy, czy żerują w nocy bo muszą, tylko po to żeby dotrwać do rana i zachować 24 godzinny cykl żerowania?

Szkoda że taki fajny temat pozostaje praktycznie martwy, a tam gdzie można się poszarpać to ruch jak w Paryżu... :(

Edytowane przez seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego tak jest. Ale nie ulega wątpliwości, że większość SPSów polipuje zdecydowanie mocniej w nocy. Nawet w tych zbiornikach, w których korale karmi się za dnia. Natura je tak nauczyła i trzeba wykorzystywac ten fakt, żeby karmienie było jak najbardziej efektywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszecie o polipowaniu w nocy to się zastanawiam, czy coś jest nie tak z moimi SPS i LPS. Według mnie jak mają co jeść to im jest obojętne kiedy się odżywiają. Może się mylę, ale wydaje mi się, że pokazują duże macki w tedy, gdy mało jest pokarmu, gdy jest sporo nie chce im się zanadto wysilać. Jedzą w tedy, gdy mają potrzebę. To są zwierzęta, więc tak jak każde zwierzę łatwo się przystosowują zwłaszcza jeśli pokarm jest właściwy. Ostatnio coraz więcej się czyta o rewelacyjnych odkryciach uczonych o przystosowywaniu się rafy koralowej do zmieniających się warunków klimatycznych i żywieniowych. Więc nie należy przesadzać z tą ewolucją nie do zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy to polipowanie wiąże się z faktem że SPSy sa bardziej żarłoczne czy po prostu polipują aby wyłapywać pokarm którego jest mniej w tym okresie i dlatego wystawiają "łapacze" pokarmu.

Coraz częściej tez spotykam się z opinią że koralowce twarde przy stosowaniu pokarmów drobniutkich - głównie płynnych pożywiają się wprost przez tkankę. Nie wiem czy ja coś przekręciłem ale głównie chodzi o to że pora dnia przy skarmianiu takim pokarmem nie ma znaczenia.

Dodatkwoo obserwuje w swoim baniaku sytuację iż tylko wybrane SPSy polipują zdecydowanie bardziej nocą. Nie mogę powiedzieć że to standard zachowania. Część twardzieli utrzymuje wysokie polipowanie w dzień i w nocy.

Seb wydaje mi się że w badaniach prowadzono testy na SPS - po prostu fotki dotyczą głównie LPS.

Ciekawi mnie też konluzja:

"Hipotetyczne skutki karmienia w warunkach oświetlania i ciemności. Karmienie zwiększa tempo metabolizmu, produkcji CO2, i jako rezultat produkcję protonów w tkance korali. W świetle, protony te są neutralizowane przez proces fotosyntezy generowanych jonów wodorotlenkowych. W ciemności, protony gromadzą się w tkance korala. Ten czasowo spowalnia zwapnianie, ponieważ proces ten ( zwapniania) jest wrażliwy na spadek pH."

Reasumując, wynika z tego że koral który karmi się głównie w nocy, wolniej przyrasta niż koral który pożywia się w dzień. W dzień koral nie jest spowalniany spadkiem pH i gromadzeniem protonów w tkance.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuję koralowce ze zbiorników, które karmione są za dnia (chyba wszystkie sklepy karmią za dnia).

A mimo to od pierwszego dnia w moim zbiorniku polipują zdecydowanie mocniej w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość sklepów karmi przed zamknięciem ( przynajmniej w Warszawie ) pamiętaj że okres świecenia w sklepach przesunięty jest do godzin jego otwarcia :-)

Dodatkowo:

"Przyszłe badania będą musiały określić zależność dawka-reakcja między karmieniem i stopniem zwapniania. Jak nocne karmienie może negatywnie wpłynąć na wzrost koralowców, wydaje się zastanawiające, że w naturalnym środowisku, wiele gatunków koralowców rozwija polipy do karmienia w nocy. Możliwym wytłumaczeniem tego zjawiska jest to, że w nocy, stężenia zooplanktonu są znacznie wyższe niż w ciągu dnia (Holzman i wsp. 2005;.. Yahel i wsp. 2005a, B). Stężenie widłonogów, może zwiększyć się pięciokrotnie w nocy (Yahel wsp.. 2005a). Plankton jest źródłem składników odżywczych, hamowanie zwapnienia w nocy można przewyższać zysk jaki koralowce uzyskują ze skarmiania się."

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

od września karmie tylko w dzień

w baniaku praktycznie same sps( do tego same acry )

daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel gratulujemy :crazy: :crazy:

W watku bardziej chodzi o jakieś przemyślenia, konkluzje i obserwację więc jak masz porównanie to napisz jakie są efekty, zmiany itp.

Sam fakt że karmisz nic nie wnosi dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba będzie zaraz zacząć wklejać fotki z koralami karmionymi w dzień i z tymi karmionymi w nocy.

I wyjdzie na to że i jedna i drugie są ok:)

Ja jadę na zeovicie. Właściwie to drugie podejście bo przy pierwszym zagłodziłem korale.

W ciągu dnia podaje płynne pokarmy typu SpongePower, CV, ZF i AAC.

I korale mam wypolipowane cały dzień. Ale na noc dostają szału i acry robią się wręcz kudłate:)

Więc pokarmami stałymi (mrożonki, suche) karmię w nocy. A jeszcze na 30 min przed karmieniem podaje CoralBooster, żeby jeszcze bardziej zwiększyć polipowanie.

Gdyby moje korale polipowały bardziej w dzień, to bym je karmił za dnia:)

Edytowane przez ragoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ragoo OK są i tu nie ma wątpliwości. Pytanie tylko która metoda jest bardziej optymalna dla wzrostu SPSów i wybarwiania się.

Jeżeli przez odpowiednie karmienie możemy zyskać 20-30% to może warto przeanalizować tą kwestię.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl wiec :crazy:

bardziej polipują w dzień jak już zaczniemy karmić

przyrosty są naprawdę duże

kamie dużo - ale mam pienidło prze wymiarowe - wiec śmiało sypię :thumbsup:

a co to macie te fotki :crazy:

sps : - 4 miechy

post-840-0-38831800-1358161131_thumb.jpg

dziś

post-840-0-77262300-1358161141_thumb.jpg

post-840-0-89776400-1358161151_thumb.jpg

dziś

post-840-0-31915800-1358161157_thumb.jpg

lps : 4 miechy

post-840-0-77483500-1358161163_thumb.jpg

dziś

post-840-0-62536900-1358161168_thumb.jpg

daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT troszkę ciemne te korale. Ale zauważyłem u siebie jedną prawidłowość. Im korale ciemniejsze (nie mówię o skrajnych przypadkach) tym lepsze polipowanie.

Tu jest mój tenuis jak był jeszcze ciemny (wyglądał jak szczotka)

post-2356-0-06783900-1358161963_thumb.jpg

A tu ten sam koral tylko już jaśniejszy i słabiej wypolipowany

post-2356-0-18743000-1358162015_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i tu coś mamy :-)

Zarzuciłeś karmienie nocne?

Ile karmisz na 400l i czym?

Zauważyliście prawidłowośc że acry na szczytach przyrostowych słabiej polipuja w dzień?

( u ciebie Ant też to obserwuje )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT troszkę ciemne te korale. Ale zauważyłem u siebie jedną prawidłowość. Im korale ciemniejsze (nie mówię o skrajnych przypadkach) tym lepsze polipowanie.

A tu ten sam koral tylko już jaśniejszy i słabiej wypolipowany

post-2356-0-18743000-1358162015_thumb.jpg

mam tenius - cały czas jest jasny jak u ciebie na drugiej fotce :)

to może troszkę mniej podawaj ja tak dopiero niedawno wyczaiłem przy swoich acra

i nawet pomogło ( jedna porcja mniej :) )

O i tu coś mamy :-)

Zarzuciłeś karmienie nocne?

Ile karmisz na 400l i czym?

Zauważyliście prawidłowośc że acry na szczytach przyrostowych słabiej polipuja w dzień?

( u ciebie Ant też to obserwuje )

w nocy bardziej wystawiają - mowa o końcówkach

a na pewno acry z rodziny deep water

p.s

fotki robię z marszu bez żadnej zabawy aparatem i programami do tego

mowa o przyrostach i polipowaniu :)

przy ledach zrobić fotkę to już trzeba mieć fajny sprzęcik :(

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×