Skocz do zawartości
mpc

200L + Sump kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Do tego celu możesz sobie kupić jakąś tania pompkę np. JVP 102,bo łyżką to się zamachasz :)

Oki dzięki, wysłałem ci email w tej sprawie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest przygotować sobie wodę dzień wcześniej , przed podmianką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinus - nie ma jasno okreslonej temp. dla wszystkich soli 25st C ktora to podawal by producent

Ja np. nigdy nie podnosilem temp. wody do podmianki i pewnie ma standardowe 20-21st

A z grzaniem dodatkowo wody pod solanke to i dodatkowe kable i zabawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to bede kombinować jedyne co muszę ustalić to gdzie dac mocniejsza pompe a gdzie slabsza ale to pewnie jak będzie zalany zbiornik to wyczaje...v:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm natrafiłem na mały problem, kupiłem dzisiaj belkę do oświetlenia 4x39W którą będę montować na brzegach akwarium. Stopa tej belki ma szerokość ~20cm, chciałem belkę umiejscowić na środku (bo chyba to najlepsza opcja), akwarium jest głębokie na 40cm. Odpieniacz który zamówiłem (deltec 600 mce) jest szeroki na 20cm więc nie za bardzo wiem gdzie go dać, są dwie opcje:

1. Dać go na tylną ścianę akwarium... problem jest taki że mam tam przyklejony kawałek szkła równoległego do dna - taki statecznik czy "falochron" (nie wiem jakto sie profesjonalnie nazywa). Obawiam się że to uniemożliwi zaczepienie odpieniacza. Oczywiście mógłbym ten kawałek odkleić bo jest on przyklejone na silikon wiec może jakbym go rozgrzał lutownicą czy czymś to by udało sie to odkleić.

2. Powieszenie belki oświetleniowej nad akwarium, problem jest taki że nad akwarium jest tylko sufit nie ma żadnej półki więc linki zwisające przez jakieś prawie 2m wyglądałyby nie zbyt dobrze, dodatkowo te dodawane w zestawie nie są wystarczająco długie...

Może mam mylne pojecie na temat tego jak się montuje deltec'a, pomóżcie proszę ;) ;)

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, po akwarium słodkowodnym został mi taki JBL e900 filtr zewnętrzny czy jest jakiekolwiek zastosowanie dla niego w akwarium morskim (przypominam że nie mam sumpa)?

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy olali mój temat? :P Czy nikt nie ma zdania?:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL'a możesz wykorzystać, możesz tam wrzucać wkłady typu węgiel i coś na fosforany/ Nie wrzucaj tam skały, gąbek, bioballi itp.

Co do lampy i delteca, to jak przyjedzie odpieniacz sprawdź, czy na pewno to wzmocnienie będzie przeszkadzało, jeśli tak, to raczej go nie wycinaj, bo albo uszkodzisz akwarium, albo zmniejszysz jego wytrzymałość. Jeżeli delteca nie da się zamontować na tylnej szybie, to niestety trzeba będzie lampkę podwiesić,może nad szafką uda zrobić Ci się jakiś ''daszek'' żebyś nie musiał ciągnąć linek aż do sufitu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuściłbym sobie ten filtr.

Po podłączeniu będzie zbierał detrytus,co będzie skutkowało złymi parametrami wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to już sam nie wiem co zrobić z tym filtrem... Co do tych "falochronow" w akwarium to one raczej nie wpływaja na konstrukcje to jest 2 cm kawałek szkła ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz go wykorzystać jako filtr przepływowy.

Takie wkłady trzeba średnio co 2-3 tygodnie wymieniać, więc przy każdej wymianie wyczyść też dobrze filtr i problemu z detrytusem raczej nie będzie.

Wrzuć zdjęcie tego czegoś w baniaku, bo myślałem,że chodzi o wzmocnienie wzdłużne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego to już to usunąłem wyglądało to tak, http://http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/28/77/22/25/2877222513 odciąłem to nożem od akwarium tylko mam problem bo zostało trochę silikonu zastanawiam się czym go usunąć bo nożem ciężko schodzi...

Co do JBL'a to filtry mam wymieniac co 2-3 tygodnie? W sensie ten węglowy i na fosforany? Jeśli tak to pasuje bo za zeolit ostatnio płaciłem jakieś 60 zeta wiec kupowanie zestawu filtrów co 2-3 tygodnie jest raczej średnio opłacalne ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz sobie po litrze węgla i jakiegoś adsorbera na fosforany. Taka ilość w Twoim litrażu wystarczy na kilka miesięcy.

Jeżeli chcesz dać do kubełka wkład, który będzie tam kilka miesięcy to daruj sobie kubełek, on musi być regularnie czyszczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim poprzednim akwarium płukałem ten filtr średnio co 1-2 tygodnie więc myślałem że przy tym to też wystarczy do koszyczka myślę że wchodzi z 0,5kg takiego węgla aktywnego na raz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanko oglądałem teraz filmy na YT o przygotowywaniu słonej wody, jak długo czekacie aż sól się rozpuści, niektórzy piszą że czekają 4 godzinny inni że 24h ...

Dodatkowo tak sobie myślę żeby kupić jakąś tania pompkę która by mi ułatwiła napełnianie zbiornika + każda podmianę wody, co myślicie o takim rozwiązaniu. Myslałem o tej pompce, górną krawędź akwarium mam na 1,2m http://erybka.pl/pro...ompact-600.html lub o tej http://erybka.pl/product-pol-499-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-750.html

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, nie dajesz 0,5kg węgla na raz, tylko około 100ml i za 2-3 tygodnie wymieniasz dawkę. To samo tyczy się adsorbera fosforanów.

Odnośnie soli, ja jestem nauczony po staremu: leję ro, włączam pompę i grzałkę, dogrzewam do 25*C i zaczynam powoli solić, potem czekam 20-24h i robię podmianę.

Nie wiem czy jest sens kupować taką pompkę, ja biorę krzesło stawiam na nim wiaderko ,biorę wężyk zasysam i woda grawitacyjnie sobie leci. Potem analogicznie wlewam wodę, tylko ,że z wiaderka na krześle woda leci w dół do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wiadomo ze tak można ale taka pompa kosztuje 50 PLN więc nie jest to duży koszt a dużo wygodniejsze rozwiązanie niż stawiać wiadro wyżej zasysać...

P.S Co do filtra to narazie to oleje, zobaczę jak będzie dojrzewanie przebiegać... czy taki filtr z filtrem węglowym itd może przyspieszyć dojrzewanie?

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr z węglem nie przyśpieszy dojrzewania, poczytaj o do czego używamy węgla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×