Skocz do zawartości
remel

Reaktor wapna - łopatologiczny wyklad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktos moze wyskrobac lopatologicznie wyklad na temat zasady dzialania, szans i zagrozen oraz budowy i instrukcji obslugi ?

Siedze 3 lata w solniczce ale nigdy nie uzywalem a mieszanie kilkunastu litrow ballinga w miesiacu przestalo mnie bawic i mysle ze wielu z nas przyda sie taka wiedza a doswiadczenie przyjdzie po teorii:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktos moze wyskrobac lopatologicznie wyklad na temat zasady dzialania, szans i zagrozen oraz budowy i instrukcji obslugi ?

Siedze 3 lata w solniczce ale nigdy nie uzywalem a mieszanie kilkunastu litrow ballinga w miesiacu przestalo mnie bawic i mysle ze wielu z nas przyda sie taka wiedza a doswiadczenie przyjdzie po teorii:))

Jestem na tym samym etapie Remel co ty - aktualnie do mojej 450 leję na dzień 320 ml płynu na KH (Ca i magnez leję stężone jak że 10L bańka starcza mi na 6 miesięcy) - i nie cieszy mnie rozrabianie KH w wiadrze po 25 kg soli i tak co 2 - 3 miesiące :)

Ogólnie temat reaktora mnie zaintrygował i bardzo mi się podoba:)

Zwłaszcza, że właśnie likwiduję moją 450 z powodu remontu piętra i nowe akwarium będize miało nowe małe pomieszczenie filtrownię - nie będę się musiał gnieść z tym całym majdanem w jak zawsze za małej szafce pod zbiornikiem :)

Jesem na etapie rokminiania zasady działania zagrożeń itd - widziałem też kilka zbiorników na reaktorze jak i zdecydowanie więcej na Ballingu/psudoBallingu (zwał/jak zwał chodzi o chemię na KH/Ca/MG i mikroelementy) - zdecydowanie ładniejsze akwaria widziałem na reaktorze - ale może takie miałem szczeście :)

Porady praktyków mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys polozylem zbiornik 500 litrowy, tylko dlatego, ze puscil mi zawor od CO2 i 2 litrowa butla poszla mi w pare godzin do akwarium przez bypas ktorym woda byla doprowadzona z pompy glownej do reaktora.

500 litrow wody nasyconej CO2 to nie jest fajny widok.

dlatego jesli planujesz to nie podlaczaj doplywu wody przez bypas tylko osobna pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten artykol ale mi chodzi dokladnie jak to dziala.

Jak podawana jest ilosc wody z akwa do reaktora , jak podawany jest odciek do akwa jesli dobrze pisze. Jak ustala sie ilosc potrzebna na akwarium.

Po co mikser i czy musi byc.

jak wydajne musza byc pompy prystaliczne.

Abc uzywania reaktora bo jak wpiszemy w google niby wszystko jest ale rozwalone po calej sieci a niech forum bedzie skarbcem gdzie na konkretny temat dostaniemy dokladny opis.

Ja wiem ze to takie marzenie forumowicza ktore moglbym wpisac w temacie o marzeniach ale jak co jakis czas ktos opisze dokladnie temat tak jak kiedys tester na nr o ballingu to bedziemy mieli instrukcje dzialania sprzetu do morszczakow a to juz bardzo duzo.

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do dyskusji bo jednak też postanowiłem postawić reaktor.Mam do wyrobienia około 20 litrów ballinga więc jest czas na naukę i zakupy.Chętnie bym to zobaczył u kogoś,mile też widziane wsparcie w sprawach zakupów.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest juz nas tak duzo ze musimy jakos zmotywowac starych wyjadaczy reaktorow do wypocin. Stawiam 6 pak piwa na zlocie w katowicach za piekny referat na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odemnie będzie następny 6-pak :)

pzdr

Rozumiem problemy z elektrozaworami ale dla bezpieczeństwa można zastosować dwa:) tak jak do dolewki prosto z filtra bez zbiornika (chyba przez dolewkę położył bagno SEB) - jeden może zawsze paść i to wiem a mi sięzwiesiłą kiedyś pompka dolewająca KH i płyn nasycony KHlał się przez 2 godziny po 30 ml/m - każdy wyliczy ile to - każdąmetodą można położyć zbiornik - mnie interesują zagrożenia - czyli co kogo niemiłego spotkało :)

1. już mamy (dzięki Sushi:)- elektrozawór CO2

A jak ze szczelnością - ja planuję postawić (może nawet zrobić reaktor DIY) na półce w filtrowni i nie mogę sobie pozwolić na wyciek.

Jak lepiej zaislanie grawitacyjne czy dodatkowa pompka wolnego przepływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem reaktor, którego producentem jest Skiba, stał poza sumpem przez dwa lata i nigdy nie puścił sam z siebie kropelki. Zasilanie reaktora w wodę miałem z bajpasu poprzez szybkozłączki jak do osmozy i nigdy się nie zatkało (nie miałem żadnego filtra). Zasilanie grawitacyjne może nie zdać egzaminu ponieważ w komorze reaktora jest zawsze jakieś ciśnienie (delikatne) co będzie powodować zapowietrzanie reaktora (dwutlenkiem węgla dostarczanym z butli) cofanie się wody akwariowej, a w skrajnej sytuacji nawet CO2 do akwarium.

A jeszcze zapytam, że ten temat analizowaliście ??:

http://aqua-reef.pl/topic/2321-reaktor-krok-po-kroku/page__hl__reaktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor zasilany pompą, elektrozawór dla CO2 + 2 elektrody pH. Jedna wewnątrz komory reaktora sterująca procesem rozpuszczania wkładu, druga kontrolująca odciek, sterująca pompą - wtedy masz 100% zabezpieczony zbiornik. Kwestia zrobienia elektroniki - która na życzenie jednego z kolegów już się w sumie robi :)

1.jpg

Jeśli są inne pomysły to chętnie wysłucham...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ze juz jakis czas ujezdzam reaktor mysle ze dwie elektrody sa zupelbie zbedne. za to sterowanie pompa dozujaca bardzo wskazane i jesli koncert zyczen mamy to jakis patent za przytykanie sie wezyka z odciekiem :) zanurzenie w wodzie oczywiscie dziala ale jakby czujnik jakis cisnienia zapiac czy cosik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciśnienie nie problem - na odcieku trójnik, na trójniku czujnik... ciśnienie podciśnienie - do koloru do wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja bym jeszcze prosil doinstslowac mario albo giana sisters do kontrolera :) umili nowym posiadaczom godziny spedzane na pierwszych regulacjach :) nie wiem czemu, ale to zdjecie co dales, gdyby zastapil te gbiazdko glosnikiem, przypomina mi gierke z wilkiek zbierajacyn jajka od czterech kur, ktora to posiadalem za lebka prosto z baltony :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich reaktor to proste urządzenie mam od początku baniaka i nie za mienie się na balinga , proste lenistwo ,działa tak zasyp wapienny i magnezowy w proporcji 3/1 ,butla z co2 elektrozawór ,kontloler ph do stabilizowania ph reaktora na poziomie 6,2-6,5 aby się rozpuszczał wkład ,kropelkowo podawana woda z bajpasa od pompy obiegowej ,reaktor stabilizuje w baniaku niedobór kh,ca.mg ,ale za to obniża ph w akwarium bo odciek jest kwaśny ,i do tego jest potrzebny mixer z kalkwaserem aby podnieść ph i w niewielkim stopniu ca ,podawany też kroplowo ale z wodą z dolewki ot cała sprawa ,i nie polecam na pewno stosowania tego bez kontrolera ph , oszczędność w skali roku 570l wody w obiegu ,koszty eksploatacyjne to około 200-250 zł rocznie, i jak dla mnie święty spokój ,na początku będzie zabawa z ustawieniem ,reaktor się zasypuje ,podpina się go aby się kręcił sam w sobie bez odcieku do akwarium kilka dni pilnować ph takie jak podałem ,potem puszczacie odciek kroplowo 1-2 na sec i badacie test jak co tydzień w akwa jeśli za wysoko lub za nisko parametry kropla +lub - i tak sobie płynie ,na początku mogą być skoki i rozbieżności w parametrach kh,ca,mg to się ustabilizuje wkład musi się dobrze wymieszać i zacząć rozpuszczać, lepiej jest aby były niższe parametry w baniaku zwłaszcza kh ja w moim mam kh 7,ca430-450,mg1200-1300 i nie ,wymiana wkładu co rok, mixer 2 łyżki stołowe co tydzień dosypać ,płukanie i mycie mixera co miesiąc powodzenia, popisałem co wiedziałem

Edytowane przez akvarius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak się dziwię co niektórym , że tak długo jadą na balingu :).

Reaktor piękna sprawa , dobry zasyp , dobrze ustawiony odciek i z głowy na kilka miesięcy , wystarczy raz w tygodniu sprawdzić KH i ewentualnie robić drobne korekty.

Może kilka słów ode mnie jadę na reaktorze powiedzmy od 4 lat , butlę CO2 wymieniałem w tym czasie dwa dosłownie dwa razy faktem jest , że butla ma 6kg.

W pierwszym okresie stosowałem też mikser głównie w celu podbicia PH , później jednak z niego zrezygnowałem zbyt upierdliwy :) , za reaktorem postawiłem filterek z wkładem magnezowym :) i w zasadzie problem z PH zniknął , a właściwie nie zniknął dopiero odpieniacz to załatwił , ale mieszam :).

Jednak co do reaktora utarło się , że potrzebny jest zawór , sonda , komputer i jeszcze milion innych rzeczy a jak jest naprawdę opowiem tylko i wyłącznie z mojego doświadczenia a więc oczywiście miałem zawór ale się zepsuł , miałem sondę ale wysiadła ,dzisiaj jadę tylko i wyłącznie na odcieku , sprawdzam jakie mam KH i CA i to w zasadzie mi wystarczy.

Dla mnie najważniejsze jest podłączenie pompy zasilającej reaktor , mam ją podłączoną w interwale pod IKS i tak naprawdę to tylko nią reguluję KH i CA.

W moim zbiorniku na rok zużywam 7 kg zasypu Knopa w mojej ocenie jeden z lepszych na rynku , nie uwalnia zbyt dużo PO4 do wody.

Podsumowując , w mojej i tylko mojej opinii , żeby wszystko chodziło jak należy a nie chcemy wydać majątku to musimy zaopatrzyć się

1. Reaktor

2. Zasyp

3. Pompa zasilająca

4. Butla z CO2

5. Zawór regulujący CO2 ( AM w mojej opini jedne z lepszych na rynku )

I to chyba wszystko :) , jeśli mi się cos przypomni to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×