Skocz do zawartości
Bartolomeo84

Dylematy początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

W swoim pierwszym poście chciałbym się z Wami podzielić moimi dylematami odnośnie zakładania własnej solniczki. Zapewne niejednokrotnie słyszeliście takie pytania ze strony żółtodziobów i proszę o wyrozumiałość.

Bardzo dużo już czytałem na temat akwarystyki morskiej i postanowiłem przygotować się do założenia swojej solanki.

Sprawa pierwsza i oczywista to.. Wielkość. Martwię się czy sobie poradzę i wacham się czy zacząć od 112 czy od razu docelowe 200-250 litrów. Z tego co wiem to pomiędzy takimi litrażami różnica w cenie nie jest aż na tyle duża więc biorę ten przedział objętości pod uwagę.

Z racji, że nigdy nie miałem zaufania do sumpów to planuję np w 200l akwarium, na jednym z jego boków, wydzielić filtr przelewowy o poj. 30-40l. Gdy z czasem nabiorę przekonania, że będę chciał sump to pozbędę się panelu zyskam te kilkadziesiąt litrów dodatkowo.

Z racji, że wolę naturalne rozwiązania chciałbym prowadzić akwa bez odpieniacza z żywym piaskiem oraz DSB w panelu plus kilka mangrowców.

Udeżać od razu w docelowe czy "poćwiczyć" na 112? następnie przenieść całe życie do 250, a ze 112 zrobić np. sump?

Obsada to oczywiście wszystko co pieknie fosfo/czy fluoryzuje na przeóżne kolory ;)

Dziękuję za przeróżne wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam,że lepiej iść od razu w docelowe akwarium. Większy litraż jest łatwiej prowadzić, masz większe możliwości doboru zwierzaków, a późniejsza przesiadka ze 112l na 250l to dodatkowy stres dla zwierzaków.

Nie bój się sumpa, jak wszystko zostanie dobrze zrobione, to nie jest on zadnym zagrożeniem, oczywiście teoretycznie istnieje możliwość ,że coś się stanie,ale naprawdę nie ma się czego bać,musiałbyś zrobić powazne błędy aby sump stał się zagrożeniem, także do 250l sump jest konieczny.

Poczytaj o DSB, ma wiele plusów, ale też dużo minusów, jako początkujący raczej mógłbyś to sobie darować,ale tutaj zdania na pewno będą podzielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiaj od razu baniak docelowy z sumpem, szkoda czasu i pieniędzy na jakieś ćwiczenia w 112 litrach. Chcesz DSB, mangrowce, glony itp. nie mam sprawy, ale odpieniacz też daj, zwłaszcza na początku. Możesz z niego zrezygnować jak nabierzesz doświadczenia, chociaż wątpię że się później na to zdecydujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie lepiej jest iść za ciosem i stawiać od razu docelowe szkiełko. Nakupujesz sprzętu do małego a co potem ? Chyba że sprzęt będzie już pod większy zbiornik ale mija się to z celem. Stawiaj największe jakie możesz , zobacz ile przesiadek ludzie robili. Oczywiście na większe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG ile odpowiedzi i w jak krótkim czasie :) ,a pomyśleć, że u konkurencji do dzisiaj moje konto nie zostało zaakceptowane ;)

Super wielkie dzięki za odpowiedzi.

Tak czułem, że zostanę przeciągnięty na stronę większego zbiornika ;) Zapomniałem napisać dlaczego jeszcze zależy mi na panelu filtracyjnym. Chciałbym DSB na tym samym poziomie co akwa, żeby trzymać tak jakieś drapieżne stworzenia, które same w sobie będą niesamowitą frajdą i nie chcę tego chować do szafki. Takie niebo/piekło obok siebie ;)

Niebardzo usśmiecha mi się stawianie sumpa obok bo:

1. muszę skrócić akwa główne o jakieś 20-25cm abym mógł wcisnąć tam sumpa

2. na tym samym poziomie to raczej nie obyłoby się bez pudełka czy pipe flow, a to zawsze jaieś dodatkowe ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump na tym samym poziomie co akwarium ? To faktycznie panel.

Pudełko przelewowe nie niesie jakichkolwiek zagrożeń,mam takie które pracuje wypełnione do połowy powietrzem :D

Overflow pipe odpuściłem kilka razy udało mi się zalać mieszkanie :(

Jeśli niema opcji sumpa pod akwarium to panel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizuj sumpa :) zrobisz błąd jak postawisz duży litraż bez sumpa i odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie 200,250 l bez odpieniacza to jazda po krawędzi. Chociaż znam jeden przypadek kiedy wyszło piękne akwarium bez odpieniania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja lubię wyzwania i zdaję sobię strawę, że zapewne bez odpieniacza czas przed wpuszczeniem jakichś korali to nie będzie miesiąć lecz np. 3 miesiące. Przede mną cierpliwe czekanie i karmienie żyjątek, których zazwyczaj nie widzimy ;) słyszałem o dodawaniu padliny, etanolu, amoniaku i jeszzce paru, żeby porządnie rozbudować cykl azotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem teraz w stanie przypomnieć gdzie to wyczytałem. na prawdę tyle tego ostatnio czytałem, że po prostu nie wiem

Chodzi o karmienie życia m.in. DSB tych wszystkich żyjątek, które są nawet w żywym piachu, ale w formach przetrwalnikowych. Jako, że padlinę i amoniak mogę zrozumieć to nie potrafiłem określić po co ktoś miał by dawać etanol. Chyba, że coś pokiełbasiłem, ale wątpię. Mięsko byloby pokarmem dla wieloszczetów i innych stworzeń wyższych za to amoniak jako źródło dodatkowego azotu dla bakterii. Chyba, że coś źle rozumuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kolego, jeśli chcesz jechać bez pieniła i myślisz jeszcze o karmieniu wieloszczetów itp. to wierz mi, nie jest to dobry pomysł. Wieloszczety mają zjadać resztki!!

Edytowane przez Piotr34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że mają zjadać reszti, ale prosto po zalaniu oraz kilka tygodni po gdzie w sumie będzie sama skała w akwarium to co mają jeść? Czytałem również, że bardzo dużo ludzi popełnia błąd na starcie w taki oto sposób:

Za szybko kupują ekipę sprzątającą, która wyjada im stwory z i tak ubogiej jeszcze rodziny żyjątek. Czytałem, że w ciągu kilku tygodni powinno się podawać/ "karmić" ową populację wieloszczetów itp. aby przyspieszyć ich namnażanie. Oczywiście nie mam na myśli wrzucenia do aqua kotleta schabowego ;)

Wiedzę teoretyczną czerpię z polskich forów oraz amerykańskich i wyspowych raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu dyskutował, wieloszczety w nadmiarze też nie są mile widziane. Prędzej czy później dojdzie do sytuacji, gdy nadmiernie namnożone zwierzęta zaczną padać z głodu, lub przez ich nadmiar, rozmnożą się drapieżniki polujące na nie. Koło się zamyka, znowu dochodzi do sytuacji, w której jakieś organizmy padają z głodu i zanieczyszczają Ci wodę. Myślę że " nasz tradycyjny" start jest lepszy, bo wszystko się pomału równo rozkręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób prosty test, zawołaj paru kumpli na piwo do domu, dla odwagi wypijcie po browarze :D a następnie wszyscy razem stańcie w miejscu w którym ma stać akwarium. Prosty i skuteczny sposób na sprawdzenie wytrzymałości stropu. :P

Tak na poważnie, myślę że nie masz się czym martwić, wytrzyma spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób prosty test, zawołaj paru kumpli na piwo do domu, dla odwagi wypijcie po browarze :D a następnie wszyscy razem stańcie w miejscu w którym ma stać akwarium. Prosty i skuteczny sposób na sprawdzenie wytrzymałości stropu. :P

Tak na poważnie, myślę że nie masz się czym martwić, wytrzyma spokojnie.

:lol: :lol: :lol: :lol: Swietny pomysł, że też na to nie wpadłem :D Jakbym miał facebooka to bym nacisnął "lubię to" :thanks: w sumie fakt sam ważę ponad 100kg :P

Ale to w takim razie już wiem, że wielkość to będzie 200 --> w kierunku 250 ;)

Edytowane przez Bartolomeo84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×