Skocz do zawartości
Bartolomeo84

Dylematy początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

tak czytam ten wątek i trochę dziwią mnie posty o lampach, że do 430L użytkownika snakecharner proponujecie 400W lampę LED czy do ok 200-250L Bartolomeo84 lampę 200W, bo o ile przy zwykłym t5 przyjmuje się 1L na 1W to w ledach taki przelicznik nie miał by żadnego uzasadnienia... Ogólnie temat oświetlenia w Polsce jest bardzo ograniczony (czytam wątki na kilku forach) i obojętnie czy to t5 czy HQI czy nawet tak jak tutaj LED 1L=1W i koniec tematu a na forach zagranicznych sprawa nie wygląda tak prosto i wymaga kilku obliczeń...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma nic głupszego jak przeliczanie generalnie W/L - zawsze to powtarzałem, ale to już jest tak głęboko zakorzenione że nie jesteś w stanie tego chwasta wyrwać. Ja przyjmuje 1W/L dla ledów jakich używam, i tylko takich i tylko w morskim i tylko jako górną granicę ponieważ zawsze (no 95%) stosuje kontroler którym mogę strumień światła zmniejszyć. Owszem można liczyć i kombinować ale jest tyle zmiennych że mimo że nie cierpię tego cholernego W/L - poległem - tak po prostu jest szybciej i przy założeniu jak wyżej jeszcze nigdy za mało światła nikt nie miał.

A co do zagranicznych for - powiedz od razu że chodzi o amerykańskie - oni bez planu, user manual i obliczeń na klopa nie siadają - taka niestety prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabi, a ile Ty byś dał W/l do baniaka spsowego w ledach?

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, widze u siebie 0,6 calkowicie wystarcza.

i tak widze zielona seriatopore jakies 40 cm pod powierzchnia, ktora sie chowa i idzie w dol wiec ma za jasno

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem i 0.4 starczy - wole dać więcej, zawsze można skręcić a i same plusy z tego. Może koszt na "dzień dobry" większy ale w zamian za to nie mam problemu z temperaturą itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszk, ja wiem, ale zaczynaja dziwic mnie przeliczania 1W/litr przy ledach.

szcegolnie jak mity takie walkuja zainteresowani spredawcy na sasiednim forum.

historia staje sie legenda, legenda staje sie mitem i potem juz nikt nie wi skad biora sie takie przeliczenia (tak jak z podmianami wody).

na jaka chuinke mam kupowac lampe a potem skrecac ja na 40% bo mi korale uciekaja w podcienia.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście odpowiada przelicznik 1w/l ;

Kwestia ułożenia korali , seriatopory nie lubią dużo światła więc na dół z nimi .

Akry grubo szkieletowe uwielbiają światło i mocny przepływ wiec na górę z nimi i jest git :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake, tak, przy HQI i T5 ale nie przy LED-ach

jak powiesisz ledy to zrozumiesz :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie te przeliczenia już nie dziwią. Walczyłem z tym zawsze - możesz sobie sprawdzić nawet tu na forum ile razy jazda była ale nie przeskoczysz jeśli 100 innych osób będzie taką teorię forsowało. Dlatego staram się jak moge nie robić lamp bez kontrolerów. Jak pisałem wcześniej - obniżyć zawsze można z pożytkiem dla samych ledów i zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to ja przewrotnie napiszę, pokażcie mi ładne akwarium spsowe które wyrosło i istnieje pod ledami przy 0,5W/l i przy 1W/l :) Serio piszę, bo jak nie od dziś wiadomo, że ja się przed ledami rękoma i nogami bronię, kiedyś pewnie na nie przejdę, ale póki co nie widziałem zbiornika na ledach który by mi zerwał kapcie :)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No seb. w Twoim przypadku to musiał by być zbiornik na mistrzostwo świata, żebyś wyskoczył z kapci. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę jeszcze przewrotniej - załóż ledy i pokaż wszystkim że można :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, masz linki do tych baniaków nie na Reefmanię tylko na serwisy na jakich została opisana ich geneza? :)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do DTOTQ pewnie znajdę, co do drugiego akwarium może być gorzej bo to akwarium z azjatyckiego forum więc ciężko się będzie znów przekopać przez te ich "znaczki" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na DTOTQ znalazłem, tyle że to prezentacja gotowego zbiornika, a nie jego geneza :) ja stawiam flachę dobrego trunku, że te acry nie wyrosły od szczepki do obecnych rozmiarów w tym baniaku, i ja to wiem i Ty to wiesz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zróbmy tak... jak będziesz jutro jechał to weź tą "flachę" ja do tego czasu znajdę genezę obydwu akwariów:) wymienimy flachę za książkę - nagrodę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×