Skocz do zawartości
weizen

Zywa skała mokra czy sucha

Rekomendowane odpowiedzi

otworzyłem sobie ten temat i jeszcze raz go czytam bo patrzę na te moje gruzowisko żywej skały i zastanawiam się nad jednym. O ile db pamietam skały dzielą się na wulkaniczne, metamorficzne (przeobrażone) i osadowe.Mój gruz napewno nie jest skałą wulkaniczną. Pozostają mi 2 typy. I tu mam mieszane uczucia czym właściwie jest ta żywa skała.... Wydaje mi się to dosyć istotne w toczonej tu dyskusji. Może ktoś wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkielety koralowcow i innych zwierzat morskich. To one tworza rafy koralowe. Jedne umieraja a na nich rosna nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogrzebałem trochę i okazuje się że nie do końca koralowce. One dziś tworzą struktury rafy a wcześniej inne organizmy. Wszystkie je łączy wapienny szkielet (prócz glonów). Skała raf została "utwardzona" przez związki mineralne zawarte w wodzie. Czyli mamy do czynienia ze skałami osadowymi i metamorficznymi. Skoro mam do czynienia z wapieniami - to dla czego stare wapienie np z jury nie mogą stanowić podłoża w akwarium? One powinny być najdoskonalszą "suchą skałą"????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemicznie może i będą ok, ale imo kształt, struktura i porowatość to jest to co jest dla nas akwasytów bardziej porządane, ze względu na biologię...zresztą przy dzisiejszych metodach pewnie baniak by na tym pojechał, ale nie wyglądało by to zbyt ładnie wg mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz kamienie z jury, niektóre mają kształty i porowatość o której można pomarzyć w sklepie. Szkoda ze ten śnieg spadł. W przyszłym tygodniu jadę w tamte strony to bym przywiózł coś na próbę. Jak sie uda wymyję i zaleję parę kamyczków solanką, jakaś cyrkulacja i pobadam parametry. Zobaczę co sie bedzie działo - i podzielę się wynikami DOŚWIADCZENIA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej za...zawsze to nowe doświadczenie i z chęcią zobaczę jak Ci to wyjdzie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie dwa zbiorniki na żywej, dojrzewanie trwało kilka miesięcy, obecny na suchej, suchy piasek + muł i syf ze zdrowego działającego zbiornika - sps-y po trzech tygodniach, mnie więcej dowodów i argumentów za suchą nie potrzeba :)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz kamienie z jury, niektóre mają kształty i porowatość o której można pomarzyć w sklepie. Szkoda ze ten śnieg spadł. W przyszłym tygodniu jadę w tamte strony to bym przywiózł coś na próbę. Jak sie uda wymyję i zaleję parę kamyczków solanką, jakaś cyrkulacja i pobadam parametry. Zobaczę co sie bedzie działo - i podzielę się wynikami DOŚWIADCZENIA.

panowie,

tak swoje 3 grosze....

ktos napisal, ze podstawe rafy stanowia skaly geologiczne. fakt, wszystko stoi na skalach geologicznych, tylko, ze na nich pojawiaja sie skaly osadowe. czy to jakies lupki, czy piaskowce, czy zlepience czy w koncu wapien osadowy....

wapienie w naturze powstaja albo jako pozostalosci po organizmach zywych, czyli wszelkiego rodzaju organizmach morskich, albo jako tuf wapienny w srodowiskach geologicznie czynnych, np. przy wylocie gejzerow. Innych sposobow nie ma. O ile te pierwsze, czyli pozostalosci po zwierzetach morskich sa bezpieczne, to tuf wapienny moze juz zawierac mineraly zawarte w wodzie gejzerow.

pozostaje nam wiec jedynie wapien rafowy, ale wapien czysty... z morza.

wapienie bedace czescia jury sa rzeczywiscie pozostalosciami po morzach. problem w tym, ze skaly te przez dlugi okres byly nasaczane wodami gruntowymi i wnich tez znajduje sie sporo mineralow. jako takie sie wiec nie nadaja.

no chyba, ze sie ktos bedzie upieral to prosze.... jego zbiornik i jego metody :)

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawisz fotę za dwa miesiące to pogadamy :)

Wstawię, wstawię, sam jestem ciekaw jakie będą długofalowe efekty, póki co jestem zadowolony, minusów nie widzę, same plusy póki co, a co będzie później - czas pokaże :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałby sie nie kręcic??

Jak już zaskoczy to nie będzie większej różnicy na jakiej skale startował.Tylko co można powiedzieć o trzytygodniowym zbiorniku?

Ostatnio odpalałem akwarium na dobrej jakości LR i wodzie z działającego zbiornika i obeszło się bez wysypu glonów,a twardziele trafiły do systemu po miesiącu i do dziś mają się dobrze.

To czy glony utrzymują się przez parę miesięcy nie zawsze jest "zasługą" skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałby sie nie kręcic??

Jak już zaskoczy to nie będzie większej różnicy na jakiej skale startował.Tylko co można powiedzieć o trzytygodniowym zbiorniku?

Ostatnio odpalałem akwarium na dobrej jakości LR i wodzie z działającego zbiornika i obeszło się bez wysypu glonów,a twardziele trafiły do systemu po miesiącu i do dziś mają się dobrze.

To czy glony utrzymują się przez parę miesięcy nie zawsze jest "zasługą" skały.

Właśnie o to mi chodzi , że na suchej skale też istnieją akwaria i nawet po kilku miesiącach mają się świetnie.Jest tak jak piszesz że gloniska to nie tylko zasługa skały.Znam akwarium sklepowe gdzie cały czas było dodawane świeżej skały więc proces dojrzewania nigdy się nie kończy.Glonów praktycznie brak,większych katastrof również nie było. I to taki reefmax sklepowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,to ze komuś nie dojrzewa nie musi być winą skały :biggrin:/>

zawsze winne sa obie strony ;)

zona i tesciowa ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie,

tak swoje 3 grosze....

ktos napisal, ze podstawe rafy stanowia skaly geologiczne. fakt, wszystko stoi na skalach geologicznych, tylko, ze na nich pojawiaja sie skaly osadowe. czy to jakies lupki, czy piaskowce, czy zlepience czy w koncu wapien osadowy....

wapienie w naturze powstaja albo jako pozostalosci po organizmach zywych, czyli wszelkiego rodzaju organizmach morskich, albo jako tuf wapienny w srodowiskach geologicznie czynnych, np. przy wylocie gejzerow. Innych sposobow nie ma. O ile te pierwsze, czyli pozostalosci po zwierzetach morskich sa bezpieczne, to tuf wapienny moze juz zawierac mineraly zawarte w wodzie gejzerow.

pozostaje nam wiec jedynie wapien rafowy, ale wapien czysty... z morza.

wapienie bedace czescia jury sa rzeczywiscie pozostalosciami po morzach. problem w tym, ze skaly te przez dlugi okres byly nasaczane wodami gruntowymi i wnich tez znajduje sie sporo mineralow. jako takie sie wiec nie nadaja.

no chyba, ze sie ktos bedzie upieral to prosze.... jego zbiornik i jego metody :)

Te "nasze" rafowe-morskie wapienie też są bogate w minerały które właśnie je utwardziły. Inaczej dawno po "czystych" wapieniach nie byłoby śladu - po prostu woda by je rozpuściła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×