Skocz do zawartości
fabi1990

Bo stary zbiornik okazał się za mały... Nowa 375L kropla oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Po założeniu pierwszego długo oczekiwanego zbiornika, który okazał się za mały, nadszedł czas na coś więksego. Rybki w takich rozmiarach oraz w takiej ilości potrzebują trochę więcej niż te 130L które im zaoferowałem, a sprzęt który udało mi się zakupić przy okazji kupienia skały i ryb pozwoli mi na obsługę nowego akwarium, a więc do rzeczy...

Nowy zbiornik ma wymiary 125cm długości, 60cm szerokości oraz 50cm wysokości co łącznie daje jakieś 375L w akwa komin z dwoma otworami które prowadzą do sump'a o wymiarach 87/39/40cm (jest miejsce na dolewkę ok 35-40L) co daje łącznie ponad 400L w obiegu.

Do tego osprzęt:

Lampa: HQI z dwoma żarnikami 150W (14000K) + dwa kompakty aktyniczne po 27W + nocne 2 taśmy led po 60 diód każda

Odpieniacz: Schuran Jetskim 120 z pompą AquaBee 2000/1 (tutaj mały problem bo kupiłem używanego i miał to być jetskim 100 ale mój wygląda jak 120 bo jest niższy, ma regulację przy wypływie wody oraz ma trochę koloru niebieskiego a nie czerwonego jak w przypadku jetskim'a 100, porównywałem w sklepie internetowym eRybka.pl)

Pompa obiegowa: Aquarium Systems New Jet 3000

Pompy cyrkulacyjne: Tunze 6045 + Tunze 6065

Falownik: Tunze Nano Wavebox 6206.000 + kontroler tunze multicontroller 7092

W akwarium jest 18kg żywego piachu oraz 38 kg nowej ale już odgazowanej skały + dojdzie do tego ok 20-25 kg ze starego zbiornika. Dojdzie do tego żwir koraqlowy do sump'a jako filtracja i to chyba na początek było by tyle. Z życia to zostanie to co mam aktualnie czyli: borsuk, cztery błazenki, jeden błazenek czarny, brzydal oraz Chrysiptera parasema do tego kilka ślimaków, jeżowiec diadema stetosum oraz krewetka boksująca. Dojdzie na pewno też jakaś krewetka czyszcząca na początku, a co do korali to tak: sarcophytony, euphylia, briareum, montipora w kolorze red oraz green oraz czerwone grzybki (discosoma caradinalis). Ale to jeszcze za wcześnie na przeprowadzkę ponieważ akwa zostało zalane 29 września, chociaż jak na razie parametry wody są lepsze niż w istniejącym zbiorniku więc przeprowadzka może zostać przeprowadzona znacznie szybciej niż początkowo zakładałem...

Poniżej fotka akwarium oraz lampy. Lepsze fotki wstawię niedługo, już z ułożoną skałą i "czystą" wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj zadnego zwiru do sumpa.Za filtracje robi zywa skala i odpieniacz a tam tylko syf bedzie sie zbieral.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa polecam odpieniacz i filtr na wegiel +wkład na fosforany,zadnych filtrow biologicznych sie nie stosuje w akwarium morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa polecam odpieniacz i filtr na wegiel +wkład na fosforany,zadnych filtrow biologicznych sie nie stosuje w akwarium morskim.

co Ty za głupoty wypisujesz !! :wallbash:

Edytowane przez michal98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam głupoty wypisujesz.mam akwarium morskie 6lat i nigdy nie stosowalem zadnej filtracji biologicznej,bo do tego jest zywa skala a nie żadne wkłady w sumpie.

Pewnie jeszcze kubełek polecisz koledze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie akwaria które widywałem zawsze miały jakiś wkład aby powstał filtr biologiczny czy było to 500 czy 1500 czy 3000L i właściciele powtarzali że jest to dość ważna filtracja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega jaro37 nie stosuje bo nie ma takiej potrzeby, ale zeovit czy pellety to raczej dość powszechne przykłady filtracji biologicznej.

Skoro akwarium ma 6 lat to pewnie załapałeś się na prawdziwą żywą skałę, a dziś w sklepach sprzedają kawałki cementu porośnięte algami wapiennymi.

Nie ma to żadnych właściwości filtracyjnych chociaż sprzedawcy twierdzą że cement jest suuper porowaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam głupoty wypisujesz.mam akwarium morskie 6lat i nigdy nie stosowalem zadnej filtracji biologicznej,bo do tego jest zywa skala a nie żadne wkłady w sumpie.

Pewnie jeszcze kubełek polecisz koledze?

Że Ty ty nie masz to nie pisz że się nie stosuje , zeovit czy pellety, siprax ,algaescrubber, to są pojedyncze przypadki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pellety to nie filtracja biologiczna tylko żrudło wegla organicznego dla bakterii a algeascubber to tez nie jest filt biologiczny oparty o złoże filtracyjne a o takim teraz rozmawiamy.

O zeovicie kolega @fabi1990 nie wspominał,chciał napchać żwiru koralowego do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co?nie stworzyłby złoża filtracyjnio-biologicznego? Wszystko oczym wspomniałeś tworzy właśnie złoże pod działanie bakterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie, a mianowicie zaczął pojawiać się czerwono/bordowy nalot na piasku i trochę czytając wydaje mi się że to cyjanobakterie, i teraz pytanie (akwarium zalane ok 10 dni) czy zostawić i poczekać aż minie czy lać jakąś chemie? Trochę tego piasku odessałem przez odmulacz (jakieś 3-4 dni temu) i w tym miejscu gdzie odmuliłem piasek jest biały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa polecam odpieniacz i filtr na wegiel +wkład na fosforany, zadnych filtrow biologicznych sie nie stosuje w akwarium morskim.

Nie dawaj zadnego zwiru do sumpa.Za filtracje robi zywa skala i odpieniacz a tam tylko syf bedzie sie zbieral.

Sam przeczysz temu co chwilę prędzej piszesz :).

P.S. Skała to nic innego jak filtr biologiczny ;).

Edytowane przez daro76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już jest znacznie lepiej, całość już po przeprowadzce i jak na razie wszystko się trzyma i jakoś funkcjonuje :) kilka fotek:

0Rwro.jpg

fTL3J.jpg

DmD1U.jpg

HS9KE.jpg

JvryO.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×