Skocz do zawartości
AquaSting

Komin - rewizja

Rekomendowane odpowiedzi

1.

Pytanie baardzo prymitywne ale muszę je zadać ponieważ szukałem wszędzie i odpowiedzi nie znalzałem :)

Do czego służy rewizja w kominie ?

No cóż, czasem łatwiej znaleźć odpowiedzi na skomplikowane pytania niż te najprostsze :)

2.

Czy są jakieś wzory pomocne przy projektowaniu komina i sump`a ? :) Chodzi mi o to jak zaprojektować aby woda się nie przelała przy ewentualnym zaniku prądu. Obliczenia będa dla 300l akwa

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.Rewizja to zabezpieczenie przed zalaniem mieszkania w razie zatkania sie głównego spływu. Rura musi być nieco wyższa ,od poziomu wody w akwarium. Wzoru raczej niema wody z akwarium spłynie max 3 cm, wiec łatwo to obliczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli jeżeli zatka się spływ wody z supm`a do akwarium to rewizja będzie wypompowywać wodę do komina czy tak ?!

W związku z tym, czy należy to jakoś podłączać do pompy czy jak ? Jakieś zdjęcie podglądowe byłoby najlepsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumiałeś. Spływ - woda z akwa do sumpa, więc żadnej pompy tam nie podłączasz :)

Chyba że ja się mylę bo tęż dopiero w lutym będę ruszać z solniczką :D

Edytowane przez Argasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie to chyba na tym polega :)

W końcu w sumpie trochę wody może być a im on większy tym wody więcej :)

Ale proszę jeszcze o potwierdzenie kogoś siedzącego w temacie aby nie było nie porozumień i aby w przyszłości nikt nie musiał się główkować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja tak samo jak spływ, odprowadza wodę z akwarium do supma. Nie potrzebna jest żadna pompa, wystarczy grawitacja.thumbsup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytanka:

1. czy tworząc komin 20x12 (taki myślę wstawić do 300l) wystarczy szyba o grubości 5mm ?

2. czy mocowanie grzebienia przelewowego (np. taki: http://www.aquariumsklep.pl/grzebien-przelewowy-32-cm-z-regulacja-wysokosci-aqua-medic-p3110.html) przykleja się silikonem na stałe do komina czy on jest jakoś inaczej mocowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizję ustaw tak,by cały czas sączyła się nią woda.Łatwiej jest wtedy wyregulować spływ.

Przy projektowaniu sumpa warto wziąć pod uwagę ,że w razie braku zasilania nie tylko spłynie woda z komina,ale również zostanie zassana przez wylot z pompy.Żeby zminimalizować ilość zassanej wody można wywiercić otwór zapowietrzający w wylocie,tuż pod powierzchnią wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuneły mi się takie dwa pytania odnośnie wylotu z pompy:

1. jak patrzę sobie na opisy to w zasadzie w 90% przypadkach każdy wylot wody robi koło komina (tzn woda wychodzi przez komin). Zastanawiam się czy nie lepiej jednak jak woda wypływała by z przeciwnej strony akwarium? No bo jeżeli woda wylatuje przy kominie to za chwilę znowu do niego wpadnie i w związku z tym to chyba jednak w jakiś sposób (pewnie mały ale jednak) zmniejsza przepływ przez komin tej nieoczyszczonej wody prawda?

2. jeżeli chodzi o sam wylot to w sklepach zauważyłem tylko jeden rodzaj końcówki wylotu: http://korale.pl/loc-line-1-2-dyfuzor.html

A ja się zastanawiam czy fajnym pomysłem było bo zainstalowanie deszczownicy ? wtedy woda wpadała by mniejszym strumieniem do akwarium. Co o takim rozwiązaniu sądzicie ?

Edytowane przez AquaSting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Powrót z sumpa większość robi w kominie chyba tylko ze względów estetycznych (brak dodatkowych rur w i wokół zbiornika) choć ja mając 2 otwory w kominie zestawu, który kupiłem przeniosłem powrót na środek zbiornika a w kominie mam tylko spływ i rewizję. Myślę, że nie trzeba się obawiać, że dużo oczyszczonej wody będzie wracać do komina... Pamiętaj, że na wylocie masz całkiem niezłe ciśnienie więc woda raczej rozpłynie się po zbiorniku.

ad 2. Są 3 najpopularniejsze metody zakończenia wylotu pompy powrotnej 1 - rura (rozwiązanie dobre i tanie, nie tłumi pompy), 2 - Loc-Line (można dowolnie kierować strumień ale trzeba dobrać odpowiednią średnicę żeby nie "męczyć" pompy), 3 - dyfuzor, taki jak podałeś w linku (dmucha szeroko dzięki czemu lepiej rozprowadza wodę i nie powstaje silny i cienki strumień, który mógłby uszkodzić/przestawić coś w zbiorniku).

Jeśli chodzi o deszczownicę to niema chyba sensu aż tak kombinować (z tego co pamiętam kiedyś inni pytali i rezygnowali)... Woda i tak jest dobrze natleniona przez cyrkulację, sump, odpieniacz a do tego ciągle "padający deszcz" może zwyczajnie stresować zwierzaki.

Edytowane przez Krell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dyfuzor ma byc równo z powierzchnią wody czy lekko pod??

Edytowane przez druid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deszczownica jest bez sensu.

Wykorzystaj silny strumień wody z powrotu do dobrej cyrkulacji. Tu można pokombinować. W którą stronę, w dół czy w bok, czy na skałę , czy z a skałę, czy na tą czy na tamtą szybę itd....

Wszystko w twoich rękach.

Wtedy pompy cyrkulacyjne są dodatkiem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×