Skocz do zawartości
smithpl

Chłodziarka - podłączenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w związku z tym iż od czasu do czasu trzeba coś podłubać wziąłem się za modernizację sumpa i centralizację funkcji.

Aktualnie mam z 5 fitlrów i chłodziarkę, każde urządzenie zasilane jest z osobnej pompy.

I teraz.....

Planuje modyfikację tej infrastruktury.

Wpadłem na pomysł aby chłodziarkę podpiąć do trójnkia umieszczonego na rurze powrotnej z akwarium.

Część wody z powrotu zasilała by chłodziarkę a reszta główną rurą wracała by do sumpa

Na wyjściu chłodziarki podłączyć filtr z węglem a wylot z węgla umieścić w to samo miejsce sumpa gdzie znajduje się główna rura powrotna.

i tym sposobem wyeliminować 2 pompy :-)

Co wy na to ?

Ktoś podpinał chłodziarkę na powrocie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, powinno to działać, zastanawiam się tylko o ile spadnie wydajność pompy obiegowej oraz słup wody, nie podałeś średnicy oraz czy zastosowano kolanka. Moim zdaniem stracisz około 50 % przepływu na pompie obiegowej, oczywiście nie musi to mieć wielkiego znaczenia. Podaj moc pompy obiegowej i moc pompy w odpieniaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teco TR10 podłączone do AB2000 i na powrocie z chłodziarki FR509 z węglem.

Chyba bezpieczniej jest jednak pozostawić pompę bo chłodziarka nie przeżyje jak nie będzie obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma ryzyka, że z czasem filtr przepływowy + chłodziarka na tyle ograniczą przepływ przez nie ustawiony, że spowodują wahania ilości wody spływającej rewizją (zakładam, że masz :P) na skutek zanieczyszczeń tam osadzających się ? idąc dalej tym tokiem rozumowania - czy chłodziarka (nie znam szczegółów budowy wew.) nie będzie robić za filtr mechaniczny trudny do czyszczenia ?

ps. może trochę tragizuje, ale hmm,. rozważmy wszystkie za i przeciw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja na powrocie mam chłodziarkę TR-15, FR509 i zasilanie refugium. Zrobiłem "manifold" i każde urządzenie mam swój zawór do regulacji przepływu, a grawitacja załatwia resztę :thumbsup:.

Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie przez chlodziarke bedie mikroprzeplwy bo stawaia duzo wiekszy opor niz rura spustowa,, wiec wiekszosc wody poleci do sumpa. jak juz chcesz wyeliminowac czesc pomp to wg mnie jedyne wyjscie to pompa iwaki z korale.pl - ktoras o wiekszym cisnieniu i relatywnie malym przeplywie. tylko ze to skorka za wyprawke. pod taka pompe wpinasz ze 2 filterki i chlodziarke i powianna dac rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca jasno opisałem ?
To dobrze że większość wody poleci bezpośrednio do sumpa bo chłodziarka ma schładzać przy małym przepływie, a jej wylot też trafi do sumpa w to samo miejsce gdzie główne.

Ma to byc tak jak na rysunku:

post-368-0-14102700-1317293777_thumb.jpg


Jacek możesz narysować lub cyknąć jak zrobiłeś mainfold na powrocie?

myslalem tez nad czyms takim :

post-368-0-52746400-1317294906_thumb.jpg

post-368-0-75525700-1317294983_thumb.jpg

 

Dokładnie miałoby to tak działać:
wyjścia z filtrów umiejscowione tam gdzie i powrót do sumpa
Na w/w patencie zasiliłbym węgiel, chłodziarkę, okresowo rowaphos, i co tam sobie wymyśle ?

post-368-0-24697600-1317295211_thumb.jpg

post-368-0-72807200-1317295215_thumb.jpg

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładnie tak jak na zdjęciach. Z chłodziarką nie ma najmniejszych problemów, przepływ taki jak zaleca producent. Co do FR509, to ciśnienie u mnie, na powrocie pozwala na użycie do 200ml phosguard-u.

Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, pierwsze koty za płoty :-)

Chłodziarka działa w obiegu na powrocie.

Fakt stawia większy opór więc reaktory będą podpięte na równoległych zaworach :-)

Na chłodziarce idealny przepływ.

Aktualnie obiegówka przycięta do 3000l/h ale podam 5k/h jak będą kolejne media

i .... 40W mniej po odjeciu pomp dla chłodziarki i węgla :-) :-)

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×