Skocz do zawartości
sPEc

Okryte awka - obawy o wilgoć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje założyć akwa 100x60x60 sporo już się dowiedziałem mam nawet konkretne projekty akwa, do kompletu chciałbym panel do lamp sunpower 8x39 ... Jednak mam obawy przed wilgocią w domu będzie to nowe mieszkanie, i strasznie mnie to nie pokoi. Może się wypowiedzieć ktoś z podobnym akwa ? Jak z wilgocią jakoś ją odprowadzacie ? Czytałem o tym, że zamknięte akwa nie specjalnie się spisują ... Powiedzmy, że przez to jestem w kropce i szukam, jakiejś rady, pocieszenie :D bo dosłownie jest to problem, który może zaważyć na tym czy te akwa powstanie czy nie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100x80 , świecę 250W2x39W i żadnych objawów wilgoci tzn. grzyby na ścianach , zaparowane okna itp , za to w pomieszczeniu stała wilgotność powietrza 65%.

Pokój ma swój komin wentylacyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawy raczej nieuzasadnione, przy baniaku ponad 1000lit można zacząć o tym myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawy raczej nieuzasadnione, przy baniaku ponad 1000lit można zacząć o tym myśleć.

Piotrek ma rację przy sporych zbiornikach to już robi się problem, u mnie np odparowuje 5 L wody dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ma rację przy sporych zbiornikach to już robi się problem, u mnie np odparowuje 5 L wody dziennie.

Ilość odparowanej wody zależy też od powierzchni parowania , u mnie ok 4l na dobę , a baniak o połowę mniejszy :rolleyes:

Choć litraż o połowę mniejszy to powierzchnia dna już tylko o ok 20% mniejsza.

Ale problemów nie widzę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

ogólnie parowanie to moim zdaniem jeden z bardziej upierdliwych problemów przy prowadzeniu akwarium (chyba zaraz po dużych rachunkach za prąd), zależy ono głównie od powierzchni parowania oraz od temperatury w pomieszczeniu, im mniejsze pomieszczenie w którym stoi zbiornik tym większe skutki.

U mnie w zimie paruje ok 2-3L wody, natomiast latem gdy konieczne jest chłodzenie wody poprzez nadmuch wiatraczkami ta ilość zbliża się do 5l. W lato nie ma dużego problemu bo można okna rozszczelnić i wietrzyć często mieszkanie, natomiast w zimę robi się problem, ja zastosowałem pochłaniacze wilgoci takie dostępne w praktikerze czy castoramie i widać różnicę.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku i szczerze nigdy się nie zastanawiałem nad wilgocią,na myśl mi to nie przyszło i jakoś od lat nie mam z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie paruje okolo 14 litrow na dobe i nie widze zadnych problemow ,salon ma ponad 30m2

Edytowane przez vitekzawada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę,że po prostu problem z wilgocią i pleśnią wynika tylko i wyłącznie z powodu złej wentylacji.Wiem,że swojego czasu z pleśnią miał problem Cyganus,jak ją rozwiązał to już nie wiem bo dawno u niego nie byłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi paruje 100 litrow na 2 tydnie, a mimo to nie moge otworzyc okna caly czas, bo po wiosnie zaczal mi sie juz parkiet rozsychac jeszcze bardziej niz po zimie, kiedy okna byly pozamykane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×