Skocz do zawartości
loccutus

ReefTech LED Lighting MKI codename "Prometheus"

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie fajne zdjęcie ze zlotu :teehee: ciekawe czy to wam się uda umieścić na obódowie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie fajne zdjęcie ze zlotu :teehee: ciekawe czy to wam się uda umieścić na obódowie :D

Chyba nie Bo lampy waskie I dziorawe.

Sk

Slawek mowa o tych ladnych krajobrazach.?

Edytowane przez SteveK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś maila w którym padło wprost oskarżenie, że stosujemy nieuczciwą konkurencję i zawyżamy marketingowo moc Prometeusza, ponieważ odnosząc ją do BlackPytona 160W nie mamy znacznie więcej ledów na pokładzie, a lampy te (ponoć od października 2010 też mają Ledy sterowane 1A )wiec jak to możliwe że Prometeusz ma watów prawie 200. W mailu zaś linki do postów na NR, gdzie to zostało potwierdzone (moc i prąd driverów BP).

Nie ukrywam, wkurzyłem się bardzo, dlatego odpowiadam dokładnie, na podstawie tego co wiem i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić z zastrzeżeniem że chodzi o okres do końca roku 2010 i nic później.

Zarówno lampy PS produkowane do końca roku 2010, jaki Prometeusz, posiadają drivery LED oparte na układzie MBI6651. Układ ten może dostarczyć do 1A prądu dla LED, pod warunkiem jednak właściwego zarządzania ciepłem elementów peryferyjnych.

W lampach PS nie było możliwe utrzymanie (nie mylić z osiągnięciem) prądu tego rzędu ponieważ driver był montowany na laminacie FR4 (szklano epoksydowym) co powodowało przegrzewanie się diody SK26 . Dowód w postaci zdjęcia termicznego poniżej:

IRPhoto.jpg

Jak widać przy prądzie ustalonym na 1A dioda ma po chwili pracy naprawdę ciężko.

Jak to jest że w Prometeuszu nie ma problemu? Nasze drivery, choć zrobione tak samo, leżą na podłożu aluminiowym, i ciepło transferują bezpośrednio do radiatora = po problemie. Dlatego ustawiamy je spokojnie a 1A – dowód – proszę zobaczyć na zdjęcie, rezystory pomiarowe . Jak widać w każdej sekcji jest tylko JEDEN rezystor 0.1R który wymusza przepływ prądu 1A - http://www.plusopto.....01-English.pdf strona 16.

Iled = Vsense/Rsense. Vsense jest dla MBI6651 zawsze równe 0.1V

Prąd LED = 0,1/R – zapamiętajcie ten wzór.

R-sense.jpg

(Zdjęcia termicznego RTL nie mogę zamieścić - nie można go wykonać, ponieważ kamera którą posiada firma gdzie testuje elektronikę „ślepnie†od światła LEDów. Musiałbym popsuć płytkę odcinając Ledy i zrobić zwarcie, tak żeby prąd płynął poza ledami.)

Jaką moc osiąga naprawdę Prometeusz? Mamy na każdej z 4 płytek po 6 ledów białych XP-G, po 6 ledów Ruble XP-E i po 3 ledy blue XP-E

Diody XP-E przy 1A osiągają moc 3.5W – strona 5 http://www.cree.com/...f/XLampXP-E.pdf

Diody XP-G przy 1A osiągają moc 3.3W – strona 3 - http://www.cree.com/...f/xlampxp-g.pdf

Łącznie daje to moc 6x3.5 + 6x3.3 + 3x3.5 = ponad 50W ale my, z powodu łatwiejszych obliczeń programowych (PWM 10 bitowy ma 1023 poziomy, obcinamy do 1000 dla łatwiejszego liczenia) OGRANICZAMY programowo do 48W. 4x48W daje 192W mocy LED

Drivery RTL pracują dławikami tylko i wyłącznie (zapamiętajcie to) 68uH co powoduje mniejszą częstotliwość pracy a to sprawia że osiągają sprawność 92% (zmierzone) zatem do tych 192W trzeba dodać 15W strat w driverach.

Kolejne 7W potrzebujemy do zasilania pozostałej elektroniki i wiatraków. Zatem łączny pobór mocy Prometeusza wynosi 214W. Zasilacze meanwell GS220 – dostarczają do 220W mocy. Wszystko jasne jak do tej pory? To co nie pasuje??

Otóż, co mówię z pełną odpowiedzialnością, NIE JEST prawdą aby lampy PS Black Pyton lub jakiekolwiek inne lampy PS, do których produkowałem elektronikę DO KOŃCA GRUDNIA 2010, pracowały z prądami powyżej 0.89A na LED. CHYBA ŻE, drivery te były modyfikowane po dostarczeniu ich przeze mnie do PS.

Dowody:

1 – wiem co montowałem

2 – prąd taki wymusiły badania termiczne driverów – zdjęcie IRED powyżej

3 – zdjęcia na stronie producenta lamp – o ile nie zostaną zdjęte po tym poście to przypatrzcie się uważnie, wszędzie gdzie jest zdjęcie drivera, widać będzie DWA rezystory – i są to łączone równolegle 0,15R i 0,47R co daje wypadkową rezystancję 0,113R – pamiętacie wzór ILED = 0,1/0,113 ??

Co ciekawsze – WSZYSTKIE lampy cree niezależnie od mocy mają ten sam driver, przynajmniej ja nie produkowałem różnych. Były tylko 2 rodzaje – do cree na 0.89A i na LEDy Nicchia.

4 – przyjmijmy jednak że rzeczywiście, drivery były modyfikowane w celu osiągnięcia prądu 1.02A- co wtedy ?

XPE- osiągałyby moc 3,57W na sztukę, XP-G = 3,366W na sztukę.

BP ma 8 paneli po 6XPg i 6XPe na każdym panelu + jeden panel z 3ma XPE. Łącznie moc ledów wynosiłaby 177W. MAX. 177W. A gdzie te 200 w Aniversary Edition??

Idźmy dalej. Sprawność drivera (pamiętacie o dławiku?? W PS często stosowany były rożne 33uH, 47uH, 68uH z powodu dostępności) wynosiła od 84-92%. Przyjmując NAJLEPSZĄ MOŻLIWOŚĆ mamy dodatkowo 15W strat na driverach. Do tego 10W na komputer i wiatraki bo nie było tam impulsowego zasilacza 5V lecz analogowy i robi się suma… 202W. (ponad 215W z dławikami 33uH)

Jakie najmocniejsze zasilacze stosowało PS do końca grudnia 2010…??

PSupply.jpg

Chyba że to są 250W z etykietką 200 - no to ok. Tylko po co na 250 pisać 200 ?

A co z brakującymi optymistycznie 2-15W-mi mocy… no nic, perpetuum mobile, albo odzysk z energii hamowania wiatraków – nie wiem

Reasumując - o ile drivery nie były modyfikowane po wyprodukowaniu ich przeze mnie, to ktoś tu próbuje nieuczciwie dyskredytować nasze lampy i mnie, manipulując faktami – na co obojętny nie będę. Jeśli jednak drivery te były modyfikowane bez mojej wiedzy w celu osiągnięcia zamierzonych mocy, to ABSOLUTNIE nie dziwi mnie ich rzekoma 90% awaryjność, spowodowana to niby ręcznym (w domyśle moim) montażem. Jeśli jednak była przeprowadzana jakakolwiek ingerencja w driver montowany u mnie, bez mojej wiedzy, to jak można WINIĆ za 90% usterki ręczny montaż w domyśle u mnie, kiedy driver nie jest zaprojektowany na taką moc a przerabiany żeby podkręcić prąd??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pamiętasz jakieś 6-8 miesięcy temu zadałem Ci pytanie na innym forum. Czy pewny jesteś że stosowane częsci są tymi co zaprojektowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek pewnie są,tylko w konia się klientów robi...matematyki nie oszukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej :D

dziś obmacałem lampkę :turned: - jedno co można powiedzieć to wykonana full pro, ogólnie produkt z cyklu gorąco polecam :thumbsup:

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Leszka.

To jaką faktyczną moc mają panele PS i jak potencjalny Klient może to zweryfikować. Nie każdy zna się na elektronice.

Ciekawie się robi :confused:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek - NIE WIEM, ja lamp nie składałem, dostarczałem tylko gotowe drivery i komputery. Drivery na cree ustawiałem na 0.86-0.89A (tolerancja ) i takie wysyłałem do PS.

Moc można wyliczyć, na podstawie rezystorów Rsense na driverze. Jeśli są to rezystorki z cyferkami 0R15 i obok 0R47 to to jest robiony przeze mnie, nie modyfikowany driver, sterujący ledy prądem 0.89A. Potem to już tylko kilka mnożeń i znasz moc ledów w lampie. Chcesz wiedzieć co masz - wklej fotkę drivera z bliska to Ci wyliczę na podstawie pdfów, co do miliwata.

BTW - ja nigdy nie twierdziłem i nie twierdze że elektronikę którą dostarczałem do PS była bezawaryjna. Zdarzały się wpadki, które wychodziły w trakcie montażu lamp no i nie było tego dużo. Przecież nie jestem nieomylnym robotem!.

Tymczasem parę dni po moim odejściu, wypisuje się że 90% usterek miała elektronika z mojej winy, a parę dni potem z matematyki i z tego co oficjalnie pisze producent wynika że była modyfikowana - to co o tym sądzić??

No i kto toleruje przez ponad rok producenta którego wskaźnik awaryjności wynosi 90% - no ludzie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek, ja nie myślałem że masz do mnie pretensje nawet przez moment - bo i o co (Ty). Tak jak pisałem, wklej fotki drivera, albo odczytaj wartości obu rezystorów - zaznaczone są w kółka. wystarczy z jednej sekcji bo we wszystkich kółkach muszą być 2 takie same.

rsense_ps.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rozkręciłem Mastera. Foty niepotrzebne. R15 i R47 :mad: Mam już płakać? Czy jednak ma te 160W deklarowane?

Edit:

Kupione 11 grudnia 2010 r.

Edytowane przez Włodzimierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płakać? - Nie, to jest panel z driverem o mocy łącznej 156W. Do tego dochodzi 25W na komputer, drivery i wiatraki - łączny pobór w stresie lampa ma mieć 181W i dostałeś do kompletu 200W zasilacz. Wszystko się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbsup: Edytowane przez cris6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zaczyna być interesujący. Leszek, czy możesz coś więcej napisać o panelu 200W Aniversary Edition. Czy robiłeś do tego modelu elektronikę? Jak oceniasz, czy modyfikacja twoich driverów ma wpływ na żywotność lamp? Rozumiem zbaczamy na lampy BP ale jesteś ich współtwórcą i możesz uświadomić tych co zakupili ten produkt. Pozdrawiam Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×