Skocz do zawartości
michal_natalia

Ogólnie to witam

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to witam. Mam na imię Michał 23lata od zawsze lubiłem akwaria miałem kilka słodkowodnych ale to nie to co kawałek tropików w szkle.

Teraz z żoną planujemy 400l do nowego mieszkania więc jestem początkujący i proszę o wyrozumiałość w miarę możliwości, ale wiem co znaczy sloniczka ponieważ kuzyn miał a mieszkamy w jednym domu.

Trochę już artykułów przeczytałem ponieważ jestem zalogowany też na NR.

Swoje akwarium zamierzam oprzeć na metodzie Ballinga, czy ktoś z własnych doświadczeń wie jaka sól najlepsza?

Przeczytałem już coś na ten temat ale za mało obiektywnych opinii.

A może ktoś proponuje reaktor chętnie wysłucham.

Dziękuję i jeszcze raz witam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baniak 135x60x50h

samp 3 komory nie wiem czy mogę sypać linkami tutaj ale chcę skopiować pewien projekt bo jest prosty i sprawdzony, mianowicie wymiary zew. sampa - 45x45x96 cm, w sampie znajduje się około 130 lit ( http://www.nano-reef.pl/page.php?id=217 ) wiem że tego nie wolno robić ale spróbuję.

I komora: Odpieniacz

II komora: piasek i skała, grzałka, termometr

III komora: pompa obiegowa (plus może kiedyś reaktor na razie z niego rezygnuję), autodolewka, atodozowniki Ballinga czujniki

Jeśli o sprzęt chodzi to wybrałem tak:

- odpieniacz deltec APF 600 lub Terra Nova używany (mam okazję kupić)

- pompa obiegowa deltec HLP 4040 lub NewJet 4500 skłaniam się do NJ bo podobno równie dobry i cichy i mniej kosztuje

- RO + DI Aquafilter

- oświetlenie Aquael Lampa HQI 2x150W +T52x39W

- 2x cyrkulacja AquaEl - Reef Circulator 10000 lub Koralia 5200l Evolution  

- autodolewka SP 3000 Niveaumat

- autodozowanie Ballinga jeszcze nie wiem :)

-grzałka Jager 200W

powiedzmy że dysponuję kwotą 10tyś ale nie chcę wszystkiego na raz kupić, akwarium planuję uruchamiać a maju a powiedzmy że od dziś mogę sprzęt kompletować.

Edytowane przez michal_natalia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesteście dobrze przygotowani na start :-)

Tylko życzyć powodzenia , co do wyboru Balling a reaktor to jak zwykle bedzie duzo osób za i przeciw .

Co do linka to śmiało wklejaj , tylko zrób odstęp miedzy adresem a ostatnim nawiasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie czekam na burzę mózgów bo chcę mieć a miarę bez obsługowe akwarium bo pracuję jako kierowca tira i zdarza się że jestem tylko parę godzin w tyg w domu a żona do chemików i techników też nie należy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie czy przy akwa 400l i pompie new jet 4500 spływ z sumpa wystarczy 32mm a powrót 28mm? czy coś większego?

Nikt Ci na to pytanie nie odpowie miarodajnie. Po pierwsze zależy to od instalacji i ilości np kolanek i zakrętasów, a inna sprawa to wysokość /wydajność/ podnoszenia wody przez pompe

Moim zdaniem wystarczy.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy.

Ja mam pompę NJ 4500 do 300l i spływ właśnie 32mm. Żeby nie chlupało muszę troszkę przykracać zawór na spływie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy.

Ja mam pompę NJ 4500 do 300l i spływ właśnie 32mm. Żeby nie chlupało muszę troszkę przykracać zawór na spływie.

Czyli zaworek warto dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zrobię tak jak właśnie zaplanowałem 2 rury 32mm i jedna na powrót 28 a co do ilości kolanek to planuję ich mało użyć około 5-6 na całą instalację hydrauliczną, prosto bez zakrętasów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór na spadzie jest wymagany, jeżeli chcemy zainstalować ciche "Durso" w kominie. Spad jak największy jaki Ci wejdzie w komin ( maks. 40mm), najwyżej kolankiem skręcisz, a jak z jakiegoś powodu potem będziesz chciał dać mocniejszą obiegówkę to nie będzie problemu. Rewizje najbezpieczniej jest tego samego rozmiaru co spad, choć tutaj ogranicza wielkość komina. Jeżeli to nie zaburzy estetyki akwarium to powrót nie musi wracać kominem - dzięki temu zawsze możemy ten komin o kilka cm pomniejszyć. Szkoda miejsca na duży komin, stąd całe te kombinacje.

Sól do Ballinga dobra jest Preis'a. Miałem jeszcze Tropic Marin, ale ciężko się rozpuszczała i po 3 latach ( na tyle mi 1 puszka starczyła ;)) zmieniłem ja.

NewJet 4500 to dobra pompa, kiedyś cena była jeszcze lepsza, ale i obecnie nie można narzekać. Jeżeli chodzi o odpieniacz to Terra Nova zupełnie nie znam, ale APF 600 to klasyka godna poleceniu :) Jeżeli chcesz pokombinować to pomyśl nad np. Power Cone ATI 200 ( lub 160 jak wyjdą). W swojej klasie cenowej obecnie chyba najfajniejsze odpieniacze, choć niepozbawione wad.

Jeżeli myślisz o hodowli korali SPS to zastanów się jeszcze nad oświetleniem. HQI 150W są dość słabe i bardziej światłolubne korale będą marudzić. Może 250W, za to działająca 6 zamiast 10 godzin na dobę? Albo same T5 ( niestety bez blików, ale takie lampy jak SunPower ATI oferują dobre rozwiązanie w niezłej cenie)? Fajnie by było, jakbyś zobaczył kilka zbiorników na żywo i przyjrzał się plusom i minusom każdej wersji oświetlenia.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz okazje kupić APF-600 to się nie zastanawiaj

a jak chcesz oszczędniej z oświetleniem daj 2x150w plus 3x actynika,spsy też będa rosły,popatrz na BLUE WAVE

u mnie też szybko rosły dopuki nie zagłodziłem korali

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wie ktoś może gdzie można kupić przeźroczyste rury do hydrauliki? fajne są bo czasem lubię patrzyć jak coś działa od środka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

zamiast - autodolewka SP 3000 Niveaumat - weź dolewke od dr vitt na allegro, tańsza i lepsza :)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×