Skocz do zawartości
Morog

Oświetlenie akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Z doświadczenia wiem że LED robi się pod określone akwarium, soczewki skupiające popaliły mi kilka korali za mocne światło punktowe dlatego więc jednak przerabiam u siebie oświetlenie bez soczewek, oczywiście jeżeli LED Cree są oszukane to nic się nie będzie działo ale to inna bajka. Oświetlenie LED + T5 to podstawa tak samo jak HQI + T-5. A tak notabene to faktycznie LED zastąpią HQI.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladam , że chcesz mieć przyjemną barwę światła , więc w zestawieniu z HQI musisz iść w 4xT5 , wówczas możesz troszkę kombinować z barwą , przy zestawieniu 2xT5 i HQI wyboru nie masz wielkiego.

Jestem odrebnego zdania. Posiadam w tej chwili zarnik 400 watt Radium i do tego 1x39watt t5 fiji purple i barwa tego swiatla jest wg mnie bardzo ladna. Co wiecej przy zastosowaniu 4xt5 w duzym stopniu zanika efekt blikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to te bliki?

Takie migotanie światła w akwariumrolleyes.gif, jednym się podoba innym nie!

Edytowane przez Piotr34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem odrebnego zdania. Posiadam w tej chwili zarnik 400 watt Radium i do tego 1x39watt t5 fiji purple i barwa tego swiatla jest wg mnie bardzo ladna. Co wiecej przy zastosowaniu 4xt5 w duzym stopniu zanika efekt blikow.

No coż , w moim przypadku przy 2xT5 i 2x250 kolor był nie do przyjęcia , ale oczywiście jest to rzecz gustu , jednak zestawienie 4xT5 daje dużo większe możliwości w kompozycji barwy światła. Jeśli chodzi o bliki to kolega jest w błędzie , ja mam takie zestawienie i u mnie jest sporo blików , właśnie ze względu na nie zrezygnowałem z paneli Led.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to te bliki?

Takie migotanie światła w wodzie.

Co do możliwości mieszania światła i barwy jednak LED + T-5 ma więcej kąbinacji. HQI ma przewagę w bardziej równomiernym rozkładzie światła ale jak pisałem to tylko kwestja zastosowania odpowiedniego oświetlenia LED. Co do blików pod LED są 100 % mocniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem odrebnego zdania. Posiadam w tej chwili zarnik 400 watt Radium i do tego 1x39watt t5 fiji purple i barwa tego swiatla jest wg mnie bardzo ladna. Co wiecej przy zastosowaniu 4xt5 w duzym stopniu zanika efekt blikow.

A jaką temperaturę ma ten żarnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coż , w moim przypadku przy 2xT5 i 2x250 kolor był nie do przyjęcia , ale oczywiście jest to rzecz gustu , jednak zestawienie 4xT5 daje dużo większe możliwości w kompozycji barwy światła. Jeśli chodzi o bliki to kolega jest w błędzie , ja mam takie zestawienie i u mnie jest sporo blików , właśnie ze względu na nie zrezygnowałem z paneli Led.

Pozdrawiam

W porownaniu do lamp led ktore miales to wierze ze masz super bliki ale z kolei w porownaniu do blikow na samej hqi albo z jedna swietlowka to juz zupelnie inny efekt. Zgodze sie natomiast ze mozliwosci w uzyskaniu odpowiedniej barwy swiatla sa przy 4xt5 duzo wieksze. Ja jestem jednak fanatykiem naturalnego wygladu a bliki na przwdziwej rafie sa niesamowite!

Piotr- Producent Radium nie podaje temperatury zarnikow tylko ze jest on "blue" ale mozna powiedziec ze "na oko" ma jakies 20kk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr- Producent Radium nie podaje temperatury żarników tylko ze jest on "blue" ale mozna powiedziec ze "na oko" ma jakies 20kk.

No to ja się nie dziwie, że nie musisz już dokładać t5 to tego żarnika , widziałem u Thcskiby zbiornik oświetlony refluxem 400w 20kk i Ja do tego żarnika nic już bym nie dokładał , normalnie ekstra światło.good2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w 6 razy 54W T5 jakie byście świetlowki dali i w jakiej kolejności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w 6 razy 54W T5 jakie byście świetlowki dali i w jakiej kolejności?

Nie przejmuj się tymi wywodami bo poruszyłeś temat morze. Ja osobiście dał bym na przemian arktynikę z 50/50 jak wolisz niebiesko no i oczywiście niebieska jako pierwsza.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie jest drogie i kupie je raz na lata

wiec nie chce popelnic blędu i eksperymentować

nie podobaja mi sie niebieskie akwaria

myslalem

4 razy białe

2 razy niebieskie

1 raz fioletowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie jest drogie i kupie je raz na lata

wiec nie chce popelnic blędu i eksperymentować

nie podobaja mi sie niebieskie akwaria

myslalem

4 razy białe

2 razy niebieskie

1 raz fioletowe

Na lata możesz kupić lampy :) natomiast świetlówki będziesz musiał wymieniać co 6-9 miesięcy.

Zrób cos takiego [od przodu]:

ATI ACTYNIC

ATI AQUABLUE

ATI PURPLE

ATI AQUABLUE

ATI BLUE PLUS

ATI AQUABLUE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lubisz niebieskich akwarii to proponuje 2x KZ fiji purple i 4x KZ new generation. Do tego ta kombinacja bedzie dawac duzo PAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lubisz niebieskich akwarii to proponuje 2x KZ fiji purple i 4x KZ new generation. Do tego ta kombinacja bedzie dawac duzo PAR.

faktycznie przy takim zestawie będziesz miał cukierkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak bedziesz miał same t5-ki i zobaczysz gdzieś w sklepie czy u kogoś HQI to bedziesz sprzedawał tą lampę t5,na bank :rolleyes:

i tak jak napisał Marcinus 2x150w i jakieś t5-ki ci w zupełności wystarczą,na 400,wielu ludzi oświetla tym o wiele większe akwaria od twojego,ale będziesz widział przy hqi ze akwarium żyje

a jak uzyjesz standardowych żarników AM 13kk to będzie ci się podobało,nie za niebiesko

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, obejzałem sobie zbiornik pracujacy na żarnikach HQI

faktycznie wyglada lepiej niz oświetlany świetlowkami

nurkowalem na rafie i refleksy swietlne sa podobne

przy nich akwarium oświetlane świetlowkami wyglada jak obrazek

-czy mozna jakoś zmiejszyc zużycie energii przt żarnikach HQI? podobno są jakieś urządzenia?

- jak jest z nagrzewaniem sie zbiornika, boje sie klopotów jak przyjdzie lato? czy schlodze go wiatrakami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 150watowych żarnikach nie ma dramatu z nagrzewaniem,a jeszcze jak dasz 2 wiatraczki na zasilacz to będzie ok

pamietaj ze jest dobra strona HQI a taka ze nie używam grzałki wogóle !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×