Skocz do zawartości
erykgaw

240l początki mojej solanki :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum i posiadam 240l akwarium roślinne które po 2 latach znudziło mi się jestem blady co do akwarium słonowodnego więc proszę o porady

wymiary - dł 120 szer 40 wys 50

filtr - tetra tec 700

grzałka 300w nie wiem jakiej firmy

butla Co2 , dyfuzor

Oświetlenie które pewnie się zmieni ( nie mam HQI tylko Św po 32x 5 )

napowietrzacz - do 240l

Nie śpieszę się z zakładaniem akwarium ponieważ wszystko powoli na spokojnie chcę omówić z doświadczonymi akwarystami

Więc moje pytanie co trzeba kupić ??

Co zostawić a sprzedać

Podłoże może być zwykłe tzn piasek z zoologicznego biały kwarcowy bo na żywy mnie jeszcze nie stać proszę o liki do lektury

Pozdrawiam i dziękuje Eryk :(

trochę pużniej doczytałem na forum i nie wiem o co chodzi

- sól - specjalna sól morska. Sól rozrabiamy w wodzie RO i zasolenie mierzymy hydrometrem aby było takie jak w akwarium. Jeśli chcemy podwyższyć obniżyć zasolenie w akwarium to sypiemy odpowiednio mniej soli. Wodę słoną używamy tylko do podmian wody w akwarium. Do uzupełniania odparowanej wody dajemy wodę RO (nie osoloną).

Jeśli nie mamy jeszcze hydrometru możemy przyjąć że dla uzyskania zasolenia 1,021-1,023 można wsypać 32g soli na 1 litr wody RO.

To jest niezbędne minimum przy zakładaniu akwarium i praktycznie można z tym sprzętem prowadzić całkiem niezłe akwarium rafowe. Dla ułatwienia obsługi przydałby się jeszcze system automatycznego uzupełniania wody

??? Wodę słoną używamy tylko do podmian wody w akwarium. Do uzupełniania odparowanej wody dajemy wodę RO (nie osoloną).

Jeśli nie mamy jeszcze hydrometru możemy przyjąć że dla uzyskania zasolenia 1,021-1,023 można wsypać 32g soli na 1 litr wody RO.

To błąd czy mam to rozumieć że dolewam wodę morską ja wyparuje proszę o wyjaśnienie :0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak na zywy piasek Cie nie stac to ja watpie ze bedzie Cie stac na zywa skale, korale,odpieniacz ,pompy itd. itp.

Napisz ile kasy mozesz przeznaczyc na zalozenie akwarium morskiego, no i radze sporo jeszcze poczytac na ten temat,bo mam wrazenie ze jestes kompletnie zielony w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co powklejałeś to masz mieć w głowie a nie pisać to samo co jest w poradniku...

I nie ma tam błędu. Ta woda co wyparuje to się dolewa czystą wodą RO słodką! Woda z akwa paruje a sól zostaje...

Aha butla, dyfuzor, filtr i oświetlenie możesz sprzedać (bo z tego co widzę masz T8) :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze słodkowodnego jedyną rzeczą która się przyda to grzałka, CO 2 może ale nie musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje 2 babki , amfipriony ( Błazenki ) 2 albo wcale , pokolce , krewetki czyszczące , kraba pustelnika

A z koralowców to koralowce miękkie , ukwiały , ukwiały kolonijne , grzybowieńce ,

Napisałem na razie zbieram pieniądze i wiedzę , posprzedaje rośliny i ryby z dawnego akwarium i będzie w sam raz i gdy jeszcze dozbieram z 1 tysiąc zł. czyli myślę wyjdzie z tego od 2 do 3 tysięcy zł na solankę. Mam przed sobą poradnik sery ale tam napisali żeby kupić wszystko od razu lekarstwa wszystkie testy ,testy to rozumiem ale jak wiedzą że będę mieć od razu chore ryby ?? nie rozumiem. o żywym piasku się pytałem czy musi być koniecznie bo niektórzy dają od morskiego grys koralowy , nie wiem czy to samo. Czytam i czytam,

wielkie dzięki za odpowiedzi pozdrawiam i życzę dużych solniczek :(

Thx

Mam kilka pytań co lepsze 5x t5 czy 4x t8 świetlówki ?? i jakie proszę o sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z 3tyś na początek musisz mieć tak jak pisałeś...

Oświetlenie T8 się w ogóle nie nadaje do morskiego więc nawet nie ma co gadać T5 czy T8. Tylko T5 ew. HQI... :)

2x Blue Plus

2x Aquablue spezial

1x Aktynika ?

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy HQI masz lepsze natężenie a akwa masz wysokie (50 cm ) więc może być problem przy T5 z dostarczenie światła na samo dno (dla wzroku twojego będzie OK ale nie dla stworzeń zamieszkujących dno..)

Więc jeśli nie HQI to zmień zbiornik z wysokości 50cm na 40 i będzie kłopot mniejszy i spokojnie starczy T5. Jak masz złotą rączke to skonstruuj ledowe oświetlanie koszta jak dobrze pogrzebiesz w internecie będą podobne do lampy T5 zakładając że będziesz miał elektroniczne stateczniki (mniejsze zużycie energii, brak migotania przy zapalaniu ogólnie bardziej wydajne) no i jakieś czasowe sterowniki bo czas oświetlania aktyniczną świetlówka a zwykła jest różny. no i pory oświetlania też muszą być mniej więcej takie same, bo jak masz zapalać światło a raz nie bo zapomniało mi się to może lepiej darować sobie morskie. Więc podlicz i przemysl co bardziej się opłaca...

T5 ogólnie mówiąc już o świetlówkach jest taki minus że nie dają reflex'ów.

A naprawdę bardzo ładnie to wygląda... (bardziej naturalnie z reflex'ami)

takie reflex'y daję oświetlanie ledowe i właśnie HQI a... i ledy to nie te co masz w latarkach za 6 zł na bazarku.. jeden led wysokiej mocy kosztuje średnio 18 zł ;]

No i czytaj.. dużo czytaj... bo jak na razie widzę to chyba nie masz podstawowej nawet wiedzy... A akwarystyka morksa WYMAGA od człowieka stałej kontroli i opieki na zbiornikiem. A może spraw sobie reefmaxa?? wszystko w jednym... za 1250 zł będziesz miał gotowe do zalania akwarium.

Mniejsze... ale za to w pełni wyposażone akwarium dla początkującego.

POWODZENIA!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak nie przesadzaj, że przy 50 cm t5 będzie za mało światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego Eryk, sprzedaj wszystko co masz bo sie NIC nie przyda, dozbieraj troche kasy, w miedzy czasie poczytaj poradniki na tym forum i na nano-reef.pl . pozniej wroc tu, powiedz ile masz kasy, ile Cie stac na utrzymanie i bedziemyu dlubac dalej, co mozna za Twoj budzet kupic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie oświetlenie będzie dobre do akwarium morskiego rafowego ??

2x Aqua Medic Reef Blue 39w

2x Aqua Medic Reef White 39w

t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla lps'ow i miekkich bedziem idealne,dla sps'ow natomiast bedzie za malo swiatla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla SPSów musiałbyś dorzucić jeszcze 2x39W

a po za tym Kidult ma rację, niby coś planujesz a sam nie wiesz co - takie pisanie patykiem na wodzie. Moim zdaniem nawet szkło się zbytnio nie nadaje (40 cm na szerokości to pomyłka) Przy zbiorniku ok 200L musisz mieć ok 3000 zł na start (tak na szybko: skała 600-700 zł, piasek 300 zł, oświetlenie 300-400 zł, odpieniacz 500-700zł; cyrkulacja 100, obieg 200zł, hydraulika 100, szkło+komin+sump 500zł, sól 300zł, filtr RO+DI 200zł) i to jak kupisz większość sprzętu używanego - a gdzie życie. Skoro jesteś zielony w akwarystyce to dużo dużo czytania, potem pytaj.

A może Reefmax na początek? http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_11&products_id=2635 - można kupić używany :D - wygląda estetycznie i schludnie, a jak złapiesz podstawy i stwierdzisz, że dajesz radę to założysz swój nowy, fajny i przemyślany baniak.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytuję "im większy zbiornik tym łatwiej go utrzymać " nie chcecie pomagać nie to nie ... ale i tak dziękuję za odpowiedz. Sprzedaję wszystko na razie , bo biorę kredyt na akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuję "im większy zbiornik tym łatwiej go utrzymać " nie chcecie pomagać nie to nie ... ale i tak dziękuję za odpowiedz. Sprzedaję wszystko na razie , bo biorę kredyt na akwarium.

Ty się nie obrażaj, tylko zastanów się nad swoi postępowaniem, chciałeś usłyszeć opinie to masz :D, po prostu lepiej przemyśleć wszystko dwa razy, niż wywalić kasę w błoto.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam cie na ja swoje akwa też chciałem wydać jak najmniej a teraz to juz tyle wydałem że sam nie wiem już nie licze a to "hobby" tak wciąga że nawet nie pytaj to jest jak narkotyk tak uzaleznie ja teraz każdą wolną kase ładuje w akwa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×