Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przeszedłem praktycznie wszędzie na red sea pro coral moim zdaniem obecnie jedna z najlepszych i najbardziej stabilnych soli na rynku. Po przygodach z niestabilnym KZ i bardzo ubogim IO sól red sea jest receptą na zmniejszenie dozowania wszystkich dodatków do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie to zawsze byłem zadowolony z Tropic Marin Pro-Reef, aczkolwiek ciężko nie zauważyć ostatniej mody na Red Sea Coral Pro Salt. Moim zdaniem kwestia doboru soli w znacznym stopniu zależy od tego co trzymamy w akwarium i jakie jest nasze podejście do prowadzenia tego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sol to temat rzeka

i zakrawa o filozofie, ale w rozumieniu praktyki i swiadomosci tego co dzieje sie w akwarium i używania soli jako narzędzia, a nie magicznego środka. Na rynku jest od groma różnych marek i rodzajów soli. Nie tylko różnią się sole między sobą, ale również i nasze praktyki, a przede wszystkim wielkość procentowa i częstotliwość podmian.

O tym jak sie mozna naciąć podsumowując posty z tematu nt soli niech posłuży prosty łańcuszek: BAU stosuje kenta. Niespełna rok temu użył stosowaną przeze mnie sól RedCoral, która była dla niego fatalnym fiaskiem, a którą z powodzeniem od ok 3 lat stosuję (obecnie RedCoral, mieszam w zaleznosci od potrzeb z AquaForest FSRS). BAU zadowolony natomiast jest z soli Kent, do której wielu morszczaków się zraziło. Wielu też ma mieszane odczucia w stosunku do Preis przez jakies partie soli, a dla wielu to najlepsza sól. Co to wszystko oznacza? Dla mnie odpowiedz jest jedna - starać się obserwować zbiornik, rozumieć. Jeśli coś dzieje się niepokojącego dobrze przeanalizować sprawę i nie działać pochopnie dokładając zmian, które dołożą niewiadomych. Pamiętam jeden przykład jak gość przychodził z wodą do analizy i wydawało się na ich podstawie, że parametry ma w normie. Skąd więc taka anomalie mial w baniaku? Kosmiczne zasolenie! Czasami na najprostszych rzeczach mozna sie wyłożyć zwłaszcza na początku praktyki.

Podsumowanie elaboratu. Sama sól nie gwarantuje sukcesu :)

pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez luft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz masz całkowitą rację.

Stosuj to co jest dobre dla Twojego zbiornika. Napisałem tylko że używam tej soli przez prawie dwa lata i jest ok.

I jak powiedział @tester lepsze jest wrogiem dobrego, więc nie eksperymentuję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie traktuję soli jako zbawienia wszelkich dolegliwości trapiących moje akwarium. Przyznaje, że dotąd temat soli traktowałem tak trochę "eee to tylko sól". Jednak nie da się ukryć, że sól to jedno z "ogniw" naszego systemu. Ma ona wpływ chociażby na suplementację nie tylko pierwiastków śladowych. Rodzaj zastosowanej soli wpływa na ustabilizowanie parametrów Ca kH i Mg co już wpływa na metodę Ballinga....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×