Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koledzy akwaryści . Chciałbym poruszyć temat Cites   zakupu , hodolwli i sprzedaży szczepek . Czy któryś z was  kupując korala w sklepie akwarystycznym dostał kiedykolwiek od sprzedającego dokument potwierdzający gdzie go sklep nabył oraz że dany koral jest na liście Cites . 

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon jest potwierdzeniem pochodzenia. wiecej Cie nie interesuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie . Co masz na paragonie napisane . Paragon nie jest  . Jeżeli koral jest na liście Cites to aby go hodować musisz go zarejestrować . A z czego to zrobisz z paragonu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega kajto ma świętą rację...1.cites,2 weterynarz i potem można się bawić w sprzedaż korali sps/lps...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, alenqer napisał:

Kolega kajto ma świętą rację...1.cites,2 weterynarz i potem można się bawić w sprzedaż korali sps/lps...

Tak właśnie jest wedle prawa . Tylko jak kupujemy korale w sklepie akwarystycznym 0 info o papierach a na paragonie coś tam napiszą . Wystawiasz koral na sprzedaż a tu puk puk policja a ty wielkie oczy . Skąd Pan ma tego korala i się zaczyna . Ja właśnie to przechodzę jak to się zakończy to wszystko opiszę na forum . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na policję przyszła odpowiedź od Państwowej inspekcji ochrony środowiska i od Głównego weterynarza kraju . Na każdy kawałek korala zwierzęcia które jest na liście Cites musimy mieć dokument pochodzenia oraz jak chcemy go odsprzedać lub nawet się wymienić trzeba mieć papier od weterynarza . TAGRZE KUPUJECIE PYTAĆ SKĄD SKLEP MA WYMAGAĆ KOPI DOKUMENTU INACZEJ NIE KUPUJ . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Sprawa się toczy . Widzę że na nanoreef następny akwarysta ma wezwanie w sprawie korali Inmar. Jak ktoś z was ma konto na nanoreef to proszę żeby mnie odnalazł tu taj . Nanoreef  mnie zablokowano .A sprawa jest poważniejsza niż ludziom  się wydaje .

Art.128. Kto:
1) bez dokumentu wymaganego na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1, lub wbrew jego warunkom przewozi przez granicę Unii Europejskiej okaz gatunku podlegającego ochronie na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1,

2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:
a) nieprzedkładanie zgłoszenia importowego,
b) używanie okazów określonych gatunków w innym celu niż wskazany w zezwoleniu importowym,
c) korzystanie w sposób nieuprawniony ze zwolnień od nakazów przy dokonywaniu obrotu sztucznie rozmnożonymi roślinami,
d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt,
e) używanie zezwolenia albo świadectwa dla okazu innego niż ten, dla którego było ono wydane,
f) składanie wniosku o wydanie zezwolenia importowego, eksportowego, reeksportowego, lub świadectwa bez poinformowania o wcześniejszym odrzuceniu wniosku,

3) wbrew zakazom, o których mowa w art. 73 ust. 1, posiada i przetrzymuje lub sprowadza z zagranicy żywe zwierzęta gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, lub je sprzedaje, wymienia, wynajmuje, udziela z nich darowizny lub użycza je podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania


- podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Punkt 2 nic nie mówi o przewozie przez granicę UE a mówi o naruszaniu przepisów dotyczacych regulacji obrotu chronionych gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin. 

Pozostaje kwestia tylko interpretacji - o czym mówi punkt 2d  czy o oferowaniu zbycia lub nabycia dziko zyjących zwierzet i roślin czy nie.  Czyli takich pozyskanych z naturalnego środowiska, czy odnosi się do wszystkich przypadków.   

Cała ta ustawa jest ustawą o ochronie przyrody. Jej celem jest ochrona przyrody. Sprzedaż korali wyhodowanych w warunkach sztucznych przyczynia sie do ochrony środowiska naturalnego bo korale na rynku można powiedzieć są z hodowli i nie zubożają środowiska naturalnego.  Ale żyjemy w Polsce - gdzie wykładnia prawa nie bierze pod uwagę celu ustawy a dosłowne zapisy ustawy. A punkt 2d jest niestety precyzyjnie ogólny. 

Swoja drogą zwracam uwagę na zapis oferowania nabycia.  Za samo oferowanie nabycia określonych okazów gatunków i zwierząt grozi od 3 miesiecy do 5 lat. 
 

Edytowane przez kajto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś już przesłuchanie ? Ja mam 10 lipca wyznaczony termin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym dostałem pismo z prokuratury o wysłaniu do sądu w moim mieście wniosku o warunkowe umorzenie mojej sprawy . Oskarżenie jest art 128 pkt 2d. Ustawa z dnia 16 kwiecień 2004r o ochronie przyrody . Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle dobrze, że umarzają... może się zorientowali, że w sądzie prokurator może przegrać sprawę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warunkowe to masz zawiasy z tego co policjant informował przez 2 lata 0 wpadki inaczej odwieszają. Teraz czekam co przyjdzie z sądu.  Oby tam  gwiazdy nie było co chce się wykazać. Mi brali odciski oraz foteczki jak kryminaliście to mi zostaje w aktach na 7lat.  Fajny jest ten kraj. Teraz to nawet nie mogę akwarium zlikwidować szkoda do kibla wywalić tyle kasy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2024 o 00:26, kajto napisał:

Warunkowe to masz zawiasy z tego co policjant informował przez 2 lata 0 wpadki inaczej odwieszają. Teraz czekam co przyjdzie z sądu.  Oby tam  gwiazdy nie było co chce się wykazać. Mi brali odciski oraz foteczki jak kryminaliście to mi zostaje w aktach na 7lat.  Fajny jest ten kraj. Teraz to nawet nie mogę akwarium zlikwidować szkoda do kibla wywalić tyle kasy. 

 

W dniu 17.06.2024 o 14:58, kajto napisał:

W dniu dzisiejszym dostałem pismo z prokuratury o wysłaniu do sądu w moim mieście wniosku o warunkowe umorzenie mojej sprawy . Oskarżenie jest art 128 pkt 2d. Ustawa z dnia 16 kwiecień 2004r o ochronie przyrody . Pozdrawiam 

Czy kolega w ogóle brał prawnika do tej sprawy? Konsultował sprawę u prawnika czy poszedł na żywioł?

image.png.bea52665cbcd676c6d85b1f747c21eb0.png

Czy jesteś w stanie wrzucić pisma dotyczące Twojej sprawy z zamazanymi danymi wrażliwymi? Ewentualnie podać sygnaturę sprawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na ugodę z prokuratorem . Brak paragonu , Brak Citesu . Szkoda czasu na sądy .  POWTARZAM. WSZYSCY CO KUPUJECIE KORALE BRAĆ ZE SKLEPU PARAGON I CITES. .BEZ TEGO NIE KUPUJ . Na Śląsku nagonka trwa . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×