Skocz do zawartości
cba

Nano Reef - 49litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Masz idealny poziom. Zobacz jaki ja mam i jaki zaleca wykonawca testu ICP

Screenshot_2023-11-26-15-18-07-453_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez Basia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzemiany mogą uwalniać się z klejów typu cementowego, lub ze skały albo piasku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2023 o 15:20, Basia napisał:

Masz idealny poziom. Zobacz jaki ja mam i jaki zaleca wykonawca testu ICP

Hej. To prawda ze sam poziom Si nie jest tutaj problemem - choć jak sie oczytałem to jak zwykle szkół jest kilka. Jedni mowia ze nie powinno byc Si w ogole a inni ze nie przeszkadza jesli ten poziom jest wysoki. 

U mnie jednak podejrzewam ze wraz z wysokim poziomem Si (ktory nadal nie wiem skad sie bierze) przyszly tez glony w chorych ilosciach. Na poczatku byly to glownie szyby ktore musialem czyscic codziennie. Pozniej weszlo na skaly ktore teraz wygladaja strasznie. Nie mialem zludzen i wiedzialem ze skaly nie pozostana takie czyste jak po zakupie ale jak widac na zalaczonym obrazku nie wyglada to zbyt atrakcyjnie.IMG_0687.thumb.jpeg.ac401dc7a136300895197c2163d5720f.jpeg

W dniu 27.11.2023 o 12:35, mazmaciek napisał:

krzemiany mogą uwalniać się z klejów typu cementowego, lub ze skały albo piasku 

skala to na chwile obecna glowny podejrzany, przede wszystkim dlatego ze wszystko inne juz wykluczylem. No i w sumie bym to olal gdyby nie te cholerne glony, ale postanowilem troche obnizyc poziom Si poprzez kulki Sili-out2 w filtrze. zobaczymy czy cos sie zmieni. Skaly przy przesiadce na wiekszy zbiornik troszke poszoruje i moze wroci im jasniejszy kolor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyzerowanie krzemu jest tylko proszeniem się o klopoty.

Lepiej poczytaj o dojrzewaniu akwarium morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od sierpnia nie robie nic innego tylko czytam. O dojrzewaniu, o wlasciwych parametrach, bakteriach, glonach, cyjano, dino i nie wiem co tam jeszcze. Dowiedzialem sie z tego czytania tyle ze kazdy baniak to inna historia…z roznych powodow. U mnie jedyny parametr grubo ponad norme (wedlug ICP ze smart reef) to krzem. Do tego mam plage glonow ktore przy niemal zerowym NO3 nie powinna wystapic. Probuje wiec obnizyc krzemiany zeby ta teorie zweryfikowac. Do wyzerowania raczej nie doprowadze bo absorber wyjme kiedy Si spadnie do poziomu ponizej 0,1 mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzem masz na idealnym poziomie, ale skoro uważasz inaczej, to psuj dalej:)

No3 niewykrywalne, to też tragedia. Może i czytasz, ale bez zrozumienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Basia napisał:

No3 niewykrywalne, to też tragedia. Może i czytasz, ale bez zrozumienia.

Stwierdzilem jedynie fakt, ze taki mam obecnie stan co jest zapewne  efektem dojrzewania akwarium i wysokiej konsumpcji NO3 ktore jeszcze 2 tygodnie temu byla na poziomie okolo 10mg/l. Mysle ze jest to dalekie od tragedii ale rozumiem przez to co napisalas ze masz inne doswiadczenia. Podziel sie prosze nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cba napisał:

jest zapewne  efektem dojrzewania akwarium

I w tym okresie łapki precz od akwarium, a od chemii jeszcze dalej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nie kazdy ma tyle cierpliwosci zeby poprostu czekac to raz, a dwa uwazam ze pozostawanie całkowicie biernym to rownież proszenie sie o klopoty. Oczywiscie zgoda co do faktu uzywania chemii, szczegolnie na poczatkowym etapie i sam jej do tego pory nie uzyłem i nie zamierzam uzyc. Niemniej poprzez obserwowanie zmian parametrów wody oraz zachodzacych zmian w akwa,   podawania bakterii, wymiane wody, wymiane wkladow w filtrach uczymy sie jak dane akwarium sie rozwija i reaguje - uczymy sie tez jego obslugi. 

Przy podejsciu "lapki precz" nie mamy szansy popelnic błędu i wyciągnąć wniosków. Zdajemy sie na los i czas... albo sie uda albo nie. Ja wole swoje szanse zwiekszyc, miec przyjemnosci z uczenia sie nowych rzeczy i radzenia sobie z wtopami jesli takie wystąpią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie spodziwałam się innej odpowiedzi od kogoś kto chce prostować idealne parametry.

Dużo szczęścia życzę, bo będzie potrzebne;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje:) odrobina szczescia zawsze sie przyda.

Tobie natomiast zycze bardziej otwartego umyslu…bo mozesz nie miec racji. Z cala pewnoscia jedno z nas jest w bledzie:)  Aquaforest podaje Ci ze mozesz miec SI do 2,9mg/l…przy zalecanym poziomie 1,46 mg/l

SmartReef (jedno z najwiekszych laboratoriow) podaje z kolei ze poziom SI nie powinien przekroczyc 200 mikrogramow/l czyli 0,2 mg/l.

Jak sprawdzisz kto ma racje? Bo wedlug Aquaforest mam wynik w normie a wedlug Smartreef przekroczony wielokrotnie. 
 

Ps. Wynik z zalaczonego screena dotyczy mojej wody RODI

EBF5C866-59FD-4A87-845A-E181D0B0B602.jpeg

Edytowane przez cba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj co to jest woda rodi, co to jest solanka i jakie właściwości czy normy pierwiastków powinna mieć jedna i druga, bo nic nie rozumiesz, ale skoro ci to pasuje, to jak już napisałam, nie słuchaj i psuj dalej:) Żegnam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiem dlaczego nadal ciagne ta dyskusje ale sprobuje jeszcze raz.:) norma Si dla wody RODI wynosi 0.Norma wedlug smart reef dla solanki wynosi 0,005 do 0,2 mg/l. Zignoruj fakt ze napisalem wczesniej ze wynik pochodzi z wody RODI bo to byla przypadkowa zamiana probek ktorej nie mam potrzeby tutaj tlumaczyc. Jedyne co chcialem Ci pokazac to ze co innego jako norme dla SI w wodzie morskiej traktuje Aquaforest a co innego Smart reef. 
 

ponizej NORMA dla wody RODI

8E20CDF7-E96C-4137-87B3-1896B74CE25B.jpeg

Edytowane przez cba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu pracy absorbera Si, udalo sie wrócic do poziomu 0,02 mg/l. I wszystko wskazuje na to ze process dojrzewania stopniowo dobiega konca bo zaczely sie pojawiac glony wapienne. porastaja tylna szybe akwarium i odpieniacz. Troche szkoda ze bede musial przechodzic przez to wszystko jeszcze raz po przeprowadzce do nowego akwarium. Pocichu jednak licze na to ze dzieki wodzie z juz dojrzalego baniaka (60-70%) ten proces bedzie znacznie szybszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2023 o 10:03, cba napisał:

Po tygodniu pracy absorbera Si, udalo sie wrócic do poziomu 0,02 mg/l. I wszystko wskazuje na to ze process dojrzewania stopniowo dobiega konca bo zaczely sie pojawiac glony wapienne. porastaja tylna szybe akwarium i odpieniacz. Troche szkoda ze bede musial przechodzic przez to wszystko jeszcze raz po przeprowadzce do nowego akwarium. Pocichu jednak licze na to ze dzieki wodzie z juz dojrzalego baniaka (60-70%) ten proces bedzie znacznie szybszy

Część morszczaku :)

Co do Pani Basi - nie przejmuj się.... Ale o tym później.

Podobnie jak Ty jestem tu nowy i podobnie jak Ty przechodzę te same problemy. Wiem natomiast, że wysoki poziom SiO2/Si( krzemianów jak kto woli ) sprzyja raczej brązowemu glonu (okrzemki/dino), a nie zielonemu. Ze zdjęć wnioskuję, że problem dotyczy zielonego glona tak? 

Moja rada. Nie szukaj gotowej odpowiedzi na przyczynę tego problemu bo nikt Ci takiej nie udzieli. Jak słusznie zauważyłeś we wcześniejszych wpisach, ile baniaków na świecie tyle, możliwych przyczyn tej plagi niestety.

Ja zawsze w takiej sytuacji skupiam się na możliwych przyczynach powstawania plagi i sprawdzając po kolei eliminuje kolejne z nich.

W Twoim przypadku zacząłbym od sprawdzenia współczynnika Redfielda. Tu masz link żeby było prościej ☺️

https://www.google.com/search?q=stosunek+redfielda&oq=stosunek+re&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqBwgAEAAYgAQyBwgAEAAYgAQyBggBEEUYOTIHCAIQABiABDIHCAMQABiABDIHCAQQABiABDIHCAUQABiABDIHCAYQABiABDIHCAcQABiABDIICAgQABgWGB4yCAgJEAAYFhgeMggIChAAGBYYHjIICAsQABgWGB4yCAgMEAAYFhgeMggIDRAAGBYYHjIKCA4QABgPGBYYHtIBCDQxMzNqMGo3qAIAsAIA&client=ms-android-oneplus-rvo3&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8 

Jeśli irytuje Cię wysoki poziom Si, a do jego zbicia musiałeś posłużyć się absorberem to bardzo dobrze zrobiłeś, że oddałeś wodę RODI na test ICP. To pierwsze co ja bym zrobił szukając wspomnianej wcześniej przyczyny :). Dalej skała, tak jak już ktoś też Ci sugerował. Dalej piasek etc.

Rozumiem że wynik wyszedł wysoki wg któregoś z testów tak? Otóż membrana osmotyczna nie usuwają krzemianów z wody ( niestety ) 

Tu masz link z wyjaśnieniem co usuwa sama membrana osmotyczna tworząc wodę RO:

 https://www.google.com/search?q=jakie+pierwiastki++filtr+ro&client=ms-android-oneplus-rvo3&sca_esv=594304749&sxsrf=AM9HkKmfcBe3XjOU6w6PcE4UcmMICD7jxA%3A1703805314230&ei=ggGOZY7EDeiBxc8Pj_eCiAo&oq=jakie+pierwiastki++filtr+ro&gs_lp=EhNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwIhtqYWtpZSBwaWVyd2lhc3RraSAgZmlsdHIgcm8yBBAjGCcyCBAhGKABGMMEMggQIRigARjDBDIIECEYoAEYwwRI3yFQ9RdY_BtwAXgBkAEAmAF1oAH3A6oBAzMuMrgBA8gBAPgBAcICChAAGEcY1gQYsAPCAggQABiABBiiBMICBxAjGLACGCfiAwQYACBBiAYBkAYI&sclient=mobile-gws-wiz-serp

A tu co usuwa żywica Di tworząc wodę RODi

https://www.google.com/search?q=co+usuwa+zywica+Di&client=ms-android-oneplus-rvo3&sca_esv=594304749&sxsrf=AM9HkKk0sGHtRmwWyakNfJ97eiFRvLZoMg%3A1703805327249&ei=jwGOZem0DoeHxc8Pn9idqA8&oq=co+usuwa+zywica+Di&gs_lp=EhNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwIhJjbyB1c3V3YSB6eXdpY2EgRGkyBxAhGKABGAoyBxAhGKABGApI7zZQqQxYmDNwA3gBkAEAmAGRAaABsA6qAQM5Ljm4AQPIAQD4AQGoAg_CAgoQABhHGNYEGLADwgIHECMY6gIYJ8ICDRAjGIAEGIoFGOoCGCfCAgQQIxgnwgIREC4YgAQYsQMYgwEYxwEY0QPCAgsQABiABBixAxiDAcICDhAuGIAEGLEDGMcBGNEDwgIIEAAYgAQYsQPCAgoQIxiABBiKBRgnwgIKEAAYgAQYigUYQ8ICDBAAGIAEGIoFGEMYCsICBRAAGIAEwgIOEAAYgAQYigUYsQMYgwHCAgUQIRigAcICCBAhGBYYHhgd4gMEGAAgQYgGAZAGCA&sclient=mobile-gws-wiz-serp#sbfbu=1&pi=co usuwa zywica Di

Sama żywica ma właściwości absorbowania krzemianów ale w niewielkim stopniu.

Trochę już późno bo odpisuję po północy ale powiedz mi proszę produkujesz własną wodę RODi czy kupujesz? Bo jeśli własną to może warto zainwestować w pusty wkład liniowy do filtra RO lub dodatkowy pojemnik na prefiltr i tam umieścić wspomniany przez Ciebie absorber?

I na koniec już co do Pani Basi... Nie przejmuj się jej wypowiedziami. Zajrzyj proszę na mój jedyny post tutaj i zobacz w jaki sposób mi "pomogła" 😉 Tobie zarzuca brak rozumienia tego co czytasz, a sama nie potrafi zrozumieć przekazu zawartego w 2 zdaniach. Ta pani najwyraźniej tak samo rozumuje jak i czyta - na raty... 

Tobie natomiast gratuluję i życzę powodzenia! Aha i jeszcze jedno baniak bardzo ładnie zaaranżowałeś. Ja nawet nie próbowałem i kupiłem gotowca z ceramiki 😂

Jeszcze raz gratuluję serdecznie!  

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 

 

Bardzo dziekuję za wszystkie podpowiedzi i linki. O wspólczynniku Redfielda czytalem i na pewno jest to trop do sprawdzenia. Tutaj tez jest to fajnie opisane 

 

Historia z moim Si byla taka, że pojawily mi sie pewne watpliwosci co do dokladnosci testow ICP (tylko dla Si)- moje testy pokazywaly 10x mniejsze ilosci krzemianow niz testy ICP. Napisalem do Reef-Factory gdzie robilem ICP i wywiązala sie ciekawa dyskusja. Powiedzieli mi, że to prawda ze wyzsze stezenie Si samo w sobie to nie problem, ale jesli podamy do akwarium z wysokim Si aminokwasy i /lub jod to prawie na pewno pojawia sie u mnie okrzemki lub cyjano. Oczywiscie nie bylbym sobą gdybym tej teori nie przetestowal :) i faktycznie niewielkie ilosci cyjano wywalily mi na piasku w tydzien po tym jak podalem amino.   

Skad sie same krzemiany biora to juz udalo mi sie ustalic. Moj filtr RODI nie daje rady wszystkiego zaabsorbowac. Tu odpowiem na Twoje pytanie:) sam produkuje wode RODI.  Mam nowy filtr, ale najwyrazniej stezenia Si jakie są w wodzie miejskiej (6 mg/l) sa zbyt duże żeby je całkowicie "zneutralizować" - po filtrze mam 0,5 mg/l. Teraz jesli wezmiemy pod uwagę ze dziennie dolewam do baniaka okolo 2 l wody RODI jako dolewke to nie ma sie co dziwić ze stezenie Si w akwarium rośnie i bez absorbera spokojnie dobija do 1mg/l i wyzej. I to jest generalnie glowny powod mojej walki z Si. 

Zdecydowalem dokupić dodatkowy modul do filtra i wrzuce do niego Sera Silicate - to powinno problem rozwiazać. 

W najblizszych dniach przesiadam sie z 50 do 100L co tez jest dosc ciekawym wyzwaniem logistycznym i akwarystycznym. Postaram sie opisac co i jak robilem bo po konsultacjach z doswiadczonymi morszczakami zapadla decyzja zeby zrobic to w 2 dni od zalania 100L akwarium (przy zalozeniu wykorzystania calej wody ze starego).

A teraz slowko na temat "Pani Basi":)...zupelnie przez przypadek trafilem na inne posty/odpowiedzi tej Pani i po ich przeczytaniu doszedlem do wniosku, ze dyskusja nie ma sensu bo brakuje w jej wypowiedziach jednej rzeczy - merytoryki. Z podobnym efektem moglbym ja wypowiadac sie na forum sadownikow majac z sadownictwem tyle wspolnego ze lubie jeść jabłka ;)

Pozdrawiam 

Czarek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, cba napisał:

 

20 godzin temu, cba napisał:

Cześć Czarku,

20 godzin temu, cba napisał:

Zdecydowalem dokupić dodatkowy modul do filtra i wrzuce do niego Sera Silicate - to powinno problem rozwiazać. 

Czyli moja teoria z problemem "u źródła" się sprawdziła? 😊. U mnie z kolei okrzemki się utrzymują już 2 tydzień. Za to zielonego glona ani grama. Woda kryształ. Kilka korali które dostałem "na start" za darmo z zaprzyjaźnionego sklepu pięknie się pompują. Jeszcze nie robiłem testów ICP ale podejrzewam, że historia będzie podobna jak u Ciebie i pewnie skończy się na modernizacji filtra RODi.

Zobaczymy co pokażą testy. Planuje zrobić w przyszłym tygodniu i chętnie też podzielę się wynikami i wnioskami.

20 godzin temu, cba napisał:

po konsultacjach z doswiadczonymi morszczakami zapadla decyzja zeby zrobic to w 2 dni od zalania 100L akwarium (przy zalozeniu wykorzystania calej wody ze starego).

Bardzo dobra decyzja. Złagodzisz ewentualne ponowne dojrzewanie, a i korale nie powinny marudzić. Jeśli mogę dorzucić swoje 3gr. Polecam Ci przełożyć skałę do jakiegoś dużego wiadra lub miski na czas "przesiadki". Wrzuć też jakiś cyrkulator i byle jaką grzałkę do tego wiadra, bo sama operacja przenosin troszkę potrwa, a bez cyrkulacji korale mogą dostać przyduchy. 

20 godzin temu, cba napisał:

brakuje w jej wypowiedziach jednej rzeczy - merytoryki.

No właśnie... 😉

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez Opelin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×