Skocz do zawartości
cba

Nano Reef - 49litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Jestem nowy na forum jak i calkowicie poczatkujacym "morszczakiem" - do tej pory zajmowalem sie tylko akwariami słodkowodnymi. 

Moj baniak:

  • 49 litrów - 35x35x40
  • Filtr kaskadowy - Seachem TIDAL Filter 110 Filtr zewnętrzny 2000 l/h
  • Media filtracyjne - Matrix, wegiel aktywny, phosphate minus(niewielka ilosc prewencyjnie) 
  • Odpieniacz - Eheim skimmarine 100 
  • Oswietlenie - 2x Fluval Sea Led Marine 3.0 - w sumie 44 Watt. 
  • dolewka Eheim
  • Piasek z AF

Obsada: 

  • Skała Marco Rock - 6 kg 
  • Amphiprion ocellaris 
  • Gobiodon okinawae
  • Neopetrolisthes oshimai
  • Lysmata amboinensis (Krewetka czyszcząca)
  • Lysmata debelius
  • Trochus histrio
  • Nassarius

KORALOWCE

  • Pachyclavularia violacea ULTRA FLUO 
  • Discosoma AUSSIE ULTRA RED
  • Rhodactis inchoata green 
  • Zoanthus SUNNY D ZOA 
  • Briareum sp. FLUO 
  • Rhodactis indosinensis hairy 
  • Cycloseris GOLD AUSTRALIA 
  • Phymanthus crucifer JMC Rock Flower Anemone
  • Ricordea ORANGE 
  • Discosoma RED SUPERMAN 
  • Entacmaea quadricolor RED 
  • Favia

Akwarium zostalo zalane w polowie sierpnia- woda RODI z sola AquaReef.

Przez pierwsze dwa tygodnie dzialal sobie filtr plus oswietlenie i zostawilem baniak w spokoju (nie dodawalem zadnych starterow w tym okresie) 

Od 1 września, przez kolejne 2 tygodnie podawalem AF bio S ( 1 kropla co dwa dni). Caly czas dzialal filtr oraz oswietlenie (12h dziennie o roznym natezeniu)

Przez pierwszy miesiac nie dokonywalem zadnych pomiarow wody - uznalem ze nie ma to wiekszego sensu. Poza tym w pewnym momencie dowiedzialem sie ze moj 7 letni syn wymieszal mi reagenty :) wiec i tak z testow nic by nie wyszlo. 

Po zakonczeniu 8 tygodnia od zalania dokonalem pomiarów (testy exaqua):

  • Zasolenie 34%
  • NH4 - 0 mg/l
  • NO2 - 0,2 mg/l
  • NO3 - 1 mg/l
  • Si - 1,15 mg/l
  • Cu - 0,16 mg/l
  • pH - 7,5
  • KH - 6,5
  • PO4 - 0 mg/l
  • Mg - 1560 mg/l
  • Ca - >600 mg/l

W tym momencie rozpoczalem stopniowe wprowadzanie zycia, rozpoczynajac od slimakow, blazenkow, i kilku koralowcow. Jednoczesnie rozpoczalem suplementacje AF KH plus zeby dociagnac do 9 dKH

W sumie wprowadzanie zycia, do stanu obecnego zajelo mi okolo 2,5-3 tygodnie. 

Pomiary parametrow z dzisiaj (29.10):

  • NH4 - 0 mg/l
  • NO2 - 0,01 mg/l
  • NO3 - 9 mg/l
  • Si - 1,15 mg/l
  • Cu - 0,16 mg/l
  • pH - 8
  • KH - 9
  • PO4 - 0 mg/l
  • Mg - 1400 mg/l
  • Ca - >600 mg/l

Co sprawilo mi najwiecej problemow ?

W sumie tylko aranzacja - brakuje mi tego wyczucia, wizji i w sumie rozmieszczenie skaly oraz koralowcow to byla/jest meczarnia. Uwazam ze popelnilem tu kilka bledow. Przede wszystkim rozmieszczeniem skaly. Skupilem sie na tym zeby zapewnic obieg wody wokol skaly i nie pomyslalem ze nie bede mial miejsca od frontu zeby poustawiac szczepki i zrobic ladna eskpozycje -  efekt jest taki ze niewielka plaze mam w tylnej czesci akwarium i lezy tam przepiekny Cycloseris - zeby na niego patrzec musze zerkac przez boczna szybe. 

Drugi problem to nie zapewnilem odpowiedniej ilosci drobnych skal na ktorych moglbym trzymac szczepki Pachycavularis czy Briareum - efekt stoja na duzej skale i jak zaczna sie rozrastac bede mial problem zeby utrzymac je z dala od siebie. 

Oczywiscie wiem ze moglbym jeszcze teraz dokonac zmian w aranzacji ale wymagaloby to wyjecia skaly, niewielkiej redukcji i ponownego umieszczenia jej w akwarium. Majac juz zycie obawiam sie ze bedzie to dla nich spory stres. Widzialem to na kolejnych etapach wprowadzania kolejnych lokatorow - briareum i pachycavularis nie pompowaly sie przez kilka dni. 

Bede co jakis czas wrzucal tutaj aktualizacje i opisywal pokarmy, suple jakich uzywac i jaki efekt ma to na moja rafke. 

Z gory bardzo Wam dziekuje ze wszelkie komentarze, sugestie podpowiedzi. 

Czarek

IMG_0112.jpeg

image3.jpeg

image2.jpeg

image1.jpeg

image0.jpeg

Edytowane przez cba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Nie minęły 24 h od mojego posta a dziś na piasku zobaczylem brązowy nalot. Na zdjęciach z wczoraj tez juz bylo go delikatnie widac, ale to co zobaczylem dzisiaj mocno mnie zaskoczylo. 

Choc zdjecia tego nie oddają to przyjmuje zalozenie ze to moze byc dino ewentualnie okrzemki (ale chyba troche za niskie Si mam zeby to bylo to).

Od dzisiaj pracuje tylko jedna lampa i skracam jej dzialanie z 12 do 9 h. Reszta bez zmian - poczekamy zobaczymy. 

IMG_0284.jpeg

IMG_0285.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj nowy morszczaku, mam pytanko, jakie testy używasz?

Czy to są testy do akwarium morskiego?

Na początek to testy No3,Po4,Kh,Mg,Ca, 

To co masz na piasku to zaczyna się tzw. dojrzewanie, z czasem skała zacznie ci porastać glonami i różnymi takimi nie przejmuj się tym.

Wydaje mi się że trochę za wcześnie wrzuciłeś życie tzn, korale, wydaje mi się że akwarium jest za Świerże. 

Rozmieszczenie korali na głównej skale jeśli planujesz miękkie typu zoa to się nie przejmuj, chyba że jakieś sps,lps to miękkie szybko rosną i będziesz miał problem, będą się parzyć.

Jeszcze jedno czy używasz wody rodi?

Sorka za pisownie 

 

Edytowane przez Alcoholik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Dziekuje :)

Tak to sa testy do morskiego akwarium. Moj znajomy korzystal komercyjnie z fotometru exqua i po zamkniecie dzialanosci oddal mi jako prezent. Ja dokupilem reagenty. Z natury nie mam zaufania do takich urzadzen ale zweryfikowalem parametry z wynikami testow ICP i jedyna niezgodnosc jaka mam to Si. W moich testach jest 10 krotnie nizsze niz w testach ICP i to jedyna rzecz ktora musze zweryfikowac - reszta niemal identyczna. 

Co do wrzucenia zycia za wczesnie to pelna zgoda - teraz to wiem :)  tzn powinienem wieksze odstepy robic miedzy partiami a nie wrzucac kolejne korale co tydzien. 

Wedlug testow cykl azotowy mi sie zamknal ale widze ze takie prawdziwe dojrzewanie ruszylo dopiero jak sie zycie pojawilo. Teraz (od 4 dni) przechodze zakwit fitoplanktonu. Wczoraj nie widzialem juz w wodzie nic i zdecydowalem sie wlaczyc taka slaba lampe UV, ograniczyc swiecenie, karmienie i mocno napowietrzac. Dzisiaj troche lepiej ale widze ze daleka droga przede mna do krystalicznej wody. 

Korzystam z wody RODI - mam swoj filtr. Sol, pokarmy i suplementy to glownie AquaForest. 

 

 

IMG_7747.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie, nie będę się z tobą sprzeczał ale to chyba zakwit bakteryjny, polecam wrzucić kostkę napowietrzającą do akwarium.

Druga sprawa to szyba na akwarium uniemożliwi ci wymianę gazową, ustaw cyrkulator aby ruszał taflą wody.

U siebie też dzisiaj grzebałem, ciepłej się zrobiło w domu to i glony się pojawiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
 

dzieki, szyba zdjeta. Odpieniacz pracuje pelna para i mocno napowietrza, sama UVka tez. 
Ja obstawialem ze to fito ze wzgledu na to zielone zabarwienie. Naczytalem sie ze przy zakwicie bakteryjnym woda wyraznie woni, a tutaj tego nie ma. Jakby nie bylo UV bardzo powoli(ma tylko 3W) pomaga.

morskie uczy cierpliwosci, nie ma co;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Sytuacja zaczyna sie poprawiac wiec widac kuracja UV przynosi efekty. Woda stracila zupelnie zielony odcien.i zaczyna sie robic coraz bardziej klarowna. Poza lampa UV i mocnym napowietrzaniem zminiejszylem znacznie oswietlenie do 4h dziennie - reszta bez zmian. Jutro/pojutrze wyciagam lampe i zobaczymy czy klarowna woda zostanie ze mna na dluzej:) 

Po drodze okazalo sie odpieniacz ktory kupilem (Eheim skimmarine 100 ) to bardziej napowietrzacz niz odpieniacz. Nawet zalozony poprawnie wypluwa z siebie jakies minimalne ilosci piany bardziej przelewajac wode niz piane - nawet bede mial opory zeby to komus odsprzedac zeby nie wpakowac potencjalnego kupca na mine. 

 

IMG_0321.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę ci coś doradzić, masz małe akwarium ja mam 81l wyrzuciłem odpieniacz a włożyłem kostkę napowietrzającą.

Po koralowcach widzę że jest lepiej, woda wyklarowana korale się pompują.

Też radzę abyś tak zrobił, nie pożałujesz, są różne teorie co do odpieniacza z czy bez, sam sobie wybierz, kostkę napowietrzającą możesz wkładać na noc zobaczysz, co działa powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sciąg briareum i rhodactisy z głównej skały, jak się tam zadomowią to za rok będziesz skałę wymieniał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, taki jest plan. Zamowilem troche wiekszy baniak (100l) i jak tylko sie ustabilizuje to przeniose cale towarzystwo. Planuje nieco lepiej rozlozyc ta skale i zostawic sobie z przodu troche miejsca na mniejsze fragmenty na ktorych umieszcze te co bardziej ekspansywne gatunki (briareum czy pachocavularis). Mam tez nadzieje ze moj quadricolor znajdzie sobie lepsze miejsce w nowym akwarium bo teraz chowa sie przed falami robionymi przez kaskade i w zasadzie goscia nie oglądam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.11.2023 o 12:57, Alcoholik napisał:

Też radzę abyś tak zrobił, nie pożałujesz, są różne teorie co do odpieniacza z czy bez, sam sobie wybierz, kostkę napowietrzającą możesz wkładać na noc zobaczysz, co działa powietrze.

Mam jeszcze jakies 3 kostki lipowe z tego eheima wiec moze faktycznie potestuje z samym napowietrzaniem. Na pewno nie bede narazie inwestowal w nowy sprzet. 

Jakie masz filtrowanie w swoim akwarium? Zastanawiam sie czy Tidal 110 (2000l/h) bedzie ok do 100l czy musze pomyslec o czyms dodatkowym. Nie mam sumpa i nawet nie mam na niego miejsca. Wiec pozostaje mi kaskada ewentualnie dodatkowo jakis kubelkowy filtr. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, cba napisał:

Mam jeszcze jakies 3 kostki lipowe z tego eheima wiec moze faktycznie potestuje z samym napowietrzaniem. Na pewno nie bede narazie inwestowal w nowy sprzet. 

Jakie masz filtrowanie w swoim akwarium? Zastanawiam sie czy Tidal 110 (2000l/h) bedzie ok do 100l czy musze pomyslec o czyms dodatkowym. Nie mam sumpa i nawet nie mam na niego miejsca. Wiec pozostaje mi kaskada ewentualnie dodatkowo jakis kubelkowy filtr. 

Mam założyny tutaj temat Na spokojnie 81.

Możesz zajrzeć wszystko tam jakoś opisałem, jeśli chodzi o filtrację ja mam panel z 3 komorami, 1komora przerobiony rolermat i kulki maxspect, 2komora lifebiofil aquaforest 3 worki i kostka napowietrzającą +50g węgiel aktywny, 3komora na maxa zapełniona kulki maxspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku sytuacja wrocila juz do normy. Parametry wody OK, klarowność super, tu i ówdzie zaczeły sie pojawiać glony (glownie na szybach bocznych i skale) takze slimaki mają co konsumować. Miękasy wyraznie juz przyrosly, szczegolnie briareum i zoanthus i z kazdym dniem cos fajnego mnie zaskakuje. Mam dwa kraby oshimai i wczoraj znalazlem praktycznie kompletna skorupę, wraz ze szczypcami itd. Mysle sobie, stracilem kraba a tu sie okazalo ze on w calości zrzuca skorupe jak brudne ubranie. Naprawde fajnie sie to wszystko obserwuje. 

Mam do Was pytanie. W przyszlym tygodniu przyjezdza wieksze akwarium i zastanawiam sie jak do niego podejsc. Czy zalac je kompletnie i dać czas zeby sobie dojrzewalo czy moze lepiej zalac do polowy i uzupelniac co tydzien wodą z podmiany z juz dzialajacego?  Wymieniam 5l tygodniowo wiec teoretycznie po 5-6 moglybym przeniesc zycie i dopełnić nowe akwarium wodą ze starego. Biorac pod uwagę ze zamierzam przelozyc wszystko wlacznie ze skałą i moze piaskiem( choć  jeszcze nie wiem jak :) ) mam nadzieje uniknac jakiś wiekszych plag no i co najwazniejsze zapewnic jak najmniejszy stres ekipie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przenosił powoli, dał zbiornikowi dojrzeć. A przesiadka będzie z jakiego litrażu na jaki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede sie przesiadal z kostki 49 litrów na 100litrów wiec nie jest to jakas drastyczna zmiana. Dlatego tez pomyslalem ze moglbym nowe akwarium (zalane do polowy) uzupelniac przez kilka tygodni woda z podmiany i po jakims czasie przeniesc zycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw. bylem tak skupiony na walce z zakwitem ze zignorowałem pozostałe parametry wody. Dzisiaj sie zorientowalem, że pomimo cotygodniowych podmian 10% wody Ca jest na poziomie 150 mg/l. Wychodzi na to ze musze miec spora konsumpcje i pora zacząc suplementacje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. 

Moj zbiornik nadal dość intensywnie przechodzi dojrzewanie (jak nastolatek ) ...nie daje mi sie zrelaksowac. Teraz faza na Okrzemki. Skała i piasek obsiane sa brązowo zielonym glonem który w sumie zaatakował w kilka dni. Mam 6 slimaków ktore objadaja sie przez cale dnie a i tak nie daja rady :) Zalozenie ze to okrzemki wzielo sie z ... cholernie wysokiego poziomu Si. Dzisiejszy pomiar 1,25 mg/l ! No i zaczelo sie szukanie... 

Woda RODI <0,05mg/l

Woda RODI + sól 0,1 mg/l 

Woda z akwarium 1,25 mg/l 

Pomiary wykonalem kilka razy na roznych probkach i nie chce wyjsc inaczej. 

Ktoś ma pomysł skąd mogą sie brać tak duze ilosci krzemu w akwarium bo ja zbaraniałem?  Zamowilem dzisiaj jakis absorber ale to problemu nie rezwiąze bo niewiadomo co jest źródłem.

IMG_0391.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×