Skocz do zawartości
Aquaman

Projekt Aquaman

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Osmodeusz napisał:

Zapomniałeś wspomnieć …

Dorzuciłem po 500ml węgla aktywnego i zeolitu.

oj będzie ciekawie (chyba nie do końca przemyślałeś tą decyzję)

Aaa no tak. Bo tutaj zapomniałem wspomnieć, że już miałem to kupione i wrzucę dla obserwacji. Dlatego tylko po pół woreczka. 

Zresztą to chyba się wymienia co 3-4 tygodnie wiec po tym czasie wywalę. 

Jedyne z czego zrezygnowałem to te pierwiastki (jod, stront) i aminokwasy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Aquaman napisał:

Aaa no tak. Bo tutaj zapomniałem wspomnieć, że już miałem to kupione i wrzucę dla obserwacji. Dlatego tylko po pół woreczka. 

Zresztą to chyba się wymienia co 3-4 tygodnie wiec po tym czasie wywalę. 

Jedyne z czego zrezygnowałem to te pierwiastki (jod, stront) i aminokwasy :D

I jesteś pewien , że to ustabilizuje baniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ariel napisał:

I jesteś pewien , że to ustabilizuje baniak?

W to nawet nie wierzę :D Jedyne o co mi chodziło to trochę zbić NO3, wyklarować wodę i zahamować wzrost glonów.

Nic więcej w tym zbiorniku nie robię, nic nie dozuje więc myślę, że dodanie trochę węgla i zeolitu to nie zbrodnia :D Być może się mylę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Coś tak mi się dziwnie zdaje, że po wyciągnięciu tych dobroci za 3-4 tygodnie glony znów ruszą 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Ariel napisał:

Coś tak mi się dziwnie zdaje, że po wyciągnięciu tych dobroci za 3-4 tygodnie glony znów ruszą 😁

Czyli lepiej od razu wyciągnąć :D

A tak zmieniając temat. Jakie macie metody żeby nakarmić nowe rybki w akwarium. Bo wiadomo, że przez kilka dni zestresowane będą. Midas siedzi pod skałą i tylko głowa wystaje. Próbowałem jakoś wrzucić płatki i granulki ale wszystko zdąży rozwiać ruch wody zanim coś chwyci. Bierze granulke i ucieka do nory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja zawsze zaczynam od ryb które są bardziej śmiałe. Ale spokojnie przyzwyczaji się.  Karm małymi porcjami i nie grzeb w baniaku . Jak raz dziennie lub raz na dwa dni trochę zje to nic mu nie będzie 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ariel napisał:

Ja zawsze zaczynam od ryb które są bardziej śmiałe. Ale spokojnie przyzwyczaji się.  Karm małymi porcjami i nie grzeb w baniaku . Jak raz dziennie lub raz na dwa dni trochę zje to nic mu nie będzie 

No miałem w planie najpierw kupić kilka Chromisów albo Błazenki. Ale Midas mi się tak spodobał, że musiałem go mieć :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 14.05.2022 o 16:43, Aquaman napisał:

miałem to kupione i wrzucę dla obserwacji. Dlatego tylko po pół woreczka. 

I jaki wynik obserwacji?!

co w „Projekcie” słychać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Osmodeusz napisał:

I jaki wynik obserwacji?!

co w „Projekcie” słychać ?

 

9 godzin temu, Osmodeusz napisał:

I jaki wynik obserwacji?!

co w „Projekcie” słychać ?

Dodał syf i nic to nie dało,  zamiast poczekać lepiej lać magiczne płyny.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Osmodeusz napisał:

I jaki wynik obserwacji?!

co w „Projekcie” słychać ?

Tak jak pisze @Ariel:D Zapodałem Flux Rx i nic nie pomogło. Glony jak były tak są :D Byłem przekonany, że po tylu pozytywnych opiniach na forach pomoże także u mnie :D 

Żadnych węgli i innych "filtratorów" nie używam. Sam siporax.

Co mogę powiedzieć to na pewno są jakby osłabione. Podmianek nie robiłem już ponad miesiąc i będę się dalej tego trzymał. Co jedyne boję się o korale bo już nie mają z czego czerpać pokarmu. Caulastrea chyba tego nie toleruje bo w ogóle się nie pompuje. Reszta na razie ok.

Przedwczoraj dołożyłem też 3 cyrkulator. Miałem wrażenie, że słabo dmuchało za skałą.

Wymienione nowe świetlówki. Wywaliłem białą i tylko świecę niebieskimi.

Pompa obiegowa podkręcona na jakieś 80%.

Wczoraj też zrobiłem koszyczek i zamontowałem światło w sumpie. Będzie mini refugium.

Doszło kilka rybek - 3 Chromisy, Magnifica i krewetka amboinensis.

Bakterie leje raz w tygodniu special blendy i planuję w połowie tygodnia dolewać seachem żeby zwiększyć ilość bakterii. Bo coś z tą biologią u mnie chyba nie tak :D

Robię testy na PH i KH ale wszystko nisko. Nie mogę utrzymać stabilnych parametrów.

No i czekamy :D Łapy z dala od akwarium - niech się dzieje co ma być :D

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 12.06.2022 o 08:53, Aquaman napisał:

No i czekamy :D Łapy z dala od akwarium - niech się dzieje co ma być :D

Po zeolicie i fluconazolu, trochę spóźniona refleksja🤗

Jedno jest pewne, grzybica Ci nie grozi 😜

W dniu 12.06.2022 o 08:53, Aquaman napisał:

Bo coś z tą biologią u mnie chyba nie tak

No po takiej kuracji, to bankowo

 

powodzenia

P.S.  Naprawdę nie szkoda wam pieniędzy na takie specyfiki?!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Po zeolicie i fluconazolu, trochę spóźniona refleksja🤗

Jedno jest pewne, grzybica Ci nie grozi 😜

No po takiej kuracji, to bankowo

 

powodzenia

P.S.  Naprawdę nie szkoda wam pieniędzy na takie specyfiki?!

No teraz szkoda pieniędzy :D hehe

A będzie jeszcze bardziej szkoda jak mi korale padną. Podmian nie robie czyli brak pożywienia. Caulastrea wygląda jak z D... wyjęta :D byłem zmuszony ją wieczorem dokarmić i wstawić z powrotem jedną białą belkę. Dzisiaj już jest lepiej na szczęście.

IMG_20220614_161010.thumb.jpg.a350a0096a1a9c1dc88ff3db272f915e.jpg

Ale to teraz takie błędne koło. Dokarmiając korale dokarmiam glony 😅

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Aquaman napisał:

No teraz szkoda pieniędzy :D hehe

no tak sobie pomyślałem, że skoro nie żal zwierzaków i zmarnowanego czasu

to może chociaź pieniędzy.

Wszystko podane na tacy, zresztą na obu forach w których uczestniczysz dostałeś podobne rady, jak te zawarte w temacie

poniższym (przetłumaczyć można przu użyciu jakiegokolwiek translatora), jednak wolisz pchać się od du... strony?

 

konkretnie w częsci trzeciej – Plagi: glony i bakterie

Filamentous algae
The starting point for filamentous algae growth is high nutrient concentrations in the tank water. If this
is supported by other parameters, such as a light source with the wrong spectrum, a new stronger light
source or supply of CO2, they multiply strongly.
Filamentous algae occur when the nutrient input to the tank (at least temporarily)
is higher than the nutrient output/consumption from the tank.
Whether the nutrient input is caused by dying material (e.g. when introducing new living stones) or
e.g. due to excessive feeding is irrelevant.
Likewise, it does not matter "why" the nutrient discharge does not occur sufficiently. The important
thing in control is that more nutrients are removed from the tank than are reintroduced.
In reef aquariums it is common for a nutrient peak to occur initially as there is almost always some
dead material entering the tank. This results in a bloom of filamentous algae. However, this phase
must be passed through in almost all aquariums at the beginning. If there are filamentous algae in the
aquarium even after a longer time, it is usually due to the following causes:
- Continuous introduction of nutrients through poorly/not treated changing water
- Insufficiently dimensioned skimmer or other filter system
- There are Nitrate spinners in your aquarium circuit
(bio balls, trickle filters, filter sponges that are cleaned too seldom)
- Dirty spots in the aquarium
- Death of animals might have caused released nutrients directly or indirectly
Thread algae are unsightly but relatively harmless. They clearly indicate that the nutrient cycle in the
tank is not (yet) functioning, which can have many causes.
At the latest, if more demanding corals are to be kept, the tank should be free of filamentous algae to
avoid overgrowth of the corals and thus damage by light deprivation.
Conclusion/Risk: During the start-up phase of a tank, filamentous algae are normal.
However, if they occur in longer running aquariums,
there is a problem in the tank that should be eliminated.

Filamentous algae are usually only a temporary problem during the start-up phase of marine aquariums. In running aquariums, they occur when the technology is incorrectly or severely undersized. There are various measures against filamentous algae that are easy to implement and work well. Generally the possibilities to get rid of filamentous algae are based on the following principles - Add less nutrients to the tank (nitrate/N3, phosphate/PO4). - Improve nutrient removal from the tank (nitrate/N3, phosphate/PO4). - Remove algae manually - Use algae predators - Create food competition by other algae - Kill filamentous algae (last way, usually not necessary) List of measures for the removal of filamentous algae (usually one or a combination of a few measures is enough to be successful) - Ensure clean initial water (see water treatment) Carry out water change with clean initial water - Reduce feed quantity, or feed feed with lower nutrient load - Use of a good sized skimmer or use of another method to discharge nutrients such as use of caulerpas/macroalgae in the refugium, zeolite method, etc. - Use of nitrifying bacteria - Possibly adjust excessive dosage of trace elements - Mechanical removal of filamentous algae - Use of predators / snails (especially Turbo/Turban and Astraea snails) - Hermit crabs and other algae-eating crabs - Sea urchins (tip: Mespila Globulus is not too large and does not become rabid) - Sea hares - Algae blennies (e.g..e.g.: Salarias fasciatus) - Almost all doctor fish - Rabbitfish and foxfaces are strong algae eaters - Dredge gobies (especially suitable: A.Phalaena, A. Bynoensis, A.Rainfordi) - Establish some macroalgae in the refugium/technical tank (food competition).

7 godzin temu, Aquaman napisał:

Caulastrea wygląda jak z D... wyjęta :D byłem zmuszony ją wieczorem dokarmić

bo umiera, stąd wygląd nie zadawalający

ogólnie jest koralowcem fotosyntetyzującym, i w większości przypadków nie wymaga specjalnego dokarmiania

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

konkretnie w częsci trzeciej – Plagi: glony i bakterie

 

Przeglądałem ten temat ale dla pewności wrzucam go w translator i czytam od deski do deski jeszcze raz. Dzięki.

Szacun dla Ciebie. Gdzie Ty to wszystko wygrzebujesz :D 

11 godzin temu, Osmodeusz napisał:

gólnie jest koralowcem fotosyntetyzującym, i w większości przypadków nie wymaga specjalnego dokarmiania

To jak można ją jeszcze odratować?

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Aquaman napisał:

To jak można ją jeszcze odratować?

Daj spokój temu zbiornikowi, nie kombinuj i nie szukaj dróg na skróty, bo wszystkie one prowadzą w dolną cześć pleców.

Wszyscy przechodziliśmy przez „dojrzewanie”, mniej lub bardziej burzliwe, dłużej bądź krócej - ale wszyscy bez wyjątku (niektórzy nawet kilka razy😁)

Także „nie bądź Pan głąb, praw natury Pan nie zmienisz” 😜

Sposoby które wybrałeś, prowadzą jedynie ten zbiornik w prostej lini, na targowisko bądź inny OLX.

Im mniej „spieprzysz” na starcie, tym lepiej ten mały ekosystem będzie działał w przyszłości.

Popatrz, Twoje własne zdjęcie ze zbiornika

IMG_20220513_170155.jpg

daje do myślenia ?!

Czas, @Aquaman - czasu trzeba!

To nie stworzenie świata, że przez sześć dni zapieprzamy, w siódmy odpoczywamy.

Zresztą to się udało „jeno raz” 😜
Nie wiesz na co wydać pieniądze?

Możesz zainwestować w dodatkowe organizmy, które z pewnością lepiej się przysłużą temu zbiornikowi, niż te cuda które stosujesz np. https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/zycie-z-piasku-koralowego

Do tego możesz się zaopatrzyć w widłonogi, Kiełże inne „robactwo”

https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/plankton---zapraszam-do-zakupu

Żeby wygrać te wojnę musisz posiadać odpowiednią armię, a nie napier…lać z góry bombą chemiczną.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Daj spokój temu zbiornikowi, nie kombinuj i nie szukaj dróg na skróty, bo wszystkie one prowadzą w dolną cześć pleców.

Wszyscy przechodziliśmy przez „dojrzewanie”, mniej lub bardziej burzliwe, dłużej bądź krócej - ale wszyscy bez wyjątku (niektórzy nawet kilka razy😁)

Także „nie bądź Pan głąb, praw natury Pan nie zmienisz” 😜

Sposoby które wybrałeś, prowadzą jedynie ten zbiornik w prostej lini, na targowisko bądź inny OLX.

Im mniej „spieprzysz” na starcie, tym lepiej ten mały ekosystem będzie działał w przyszłości.

Popatrz, Twoje własne zdjęcie ze zbiornika

IMG_20220513_170155.jpg

daje do myślenia ?!

Czas, @Aquaman - czasu trzeba!

To nie stworzenie świata, że przez sześć dni zapieprzamy, w siódmy odpoczywamy.

Zresztą to się udało „jeno raz” 😜
Nie wiesz na co wydać pieniądze?

Możesz zainwestować w dodatkowe organizmy, które z pewnością lepiej się przysłużą temu zbiornikowi, niż te cuda które stosujesz np. https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/zycie-z-piasku-koralowego

Do tego możesz się zaopatrzyć w widłonogi, Kiełże inne „robactwo”

https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/plankton---zapraszam-do-zakupu

Żeby wygrać te wojnę musisz posiadać odpowiednią armię, a nie napier…lać z góry bombą chemiczną.

Dzięki za "wykład". Jak to dobrze posłuchać ekspertów 😁 Zrobię jak mówisz i dorzucę trochę życia do akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia Parafialne 

Czas na większą aktualizację. Zbiornik ma się coraz lepiej. Jak wiadomo dość długo zmagałem się z glonami. Na obecną chwilę jest ich coraz mniej. Prawie w ogóle ich nie widać. Dokupiłem 15 ślimaków turbo i 2 kraby pustelniki żeby uporały się z resztkami. Dorzuciłem też sporo kiełży, widłonogów i życia z piaskiem od SexyKrewetka. Tak jak @Osmodeusz poradził :)  Dzisiaj też zrobiona pierwsza podmianka wody od prawie dwóch miesięcy !!! :o
Woda od razu wydaję się bardziej czysta :D No i w końcu korale odżyją. Co prawda na glony brak podmian pomogło bym powiedział bardzo ale korale w tym czasie zmizerniały. Discosoma Orange niestety poszła do kibla. Z 5 cm grzybka zostało milimetrowe ziarenko. Caulastrea straciła dwie główki. Myślałem, że też pójdzie do wywalenia ale zacząłem podawać Jod i troszkę ją dokarmiać. Teraz dochodzi do siebie co widać na zdjęciu :) Zastanawiam się tylko co zrobić z tymi główkami co padły ? Są całe białe. Odciąć ?

5c90f778cb660f0dgen.jpg

 

Nowe życie:

- 2 Błazenki
- 3 Chromis Virdis
- Magnifica
- Lysmata amboinensis
- Calcinus elegans  niebieskonogi
- Calcinus  czerwononogi
- Xenia umbellata 
- Capnella turkusowa 
- Anthelia
- Rhodactis howesii Ultra fluo
- Sarcophyton fluo zielony fiolet dlugopolipowy
- Rhodactis indosinensis Ultra Fluo
- Caulastrea Furcata Candy Cane

 

W akwarium zostały też wymienione wszystkie świetlówki. Teraz świecę 5 niebieskich i 1 biała. Dokupiłem też taśmę ledową żeby zrobić dodatkowe światło (zobaczymy kiedy mi się zachce :D ). Kilka dni temu doszło też "mini" refugium. Zrobiłem mały koszyk i wrzuciłem glony Spaghetti. Świecę w nocy 6h.
Innych plag nie zauważyłem. Widziałem ostatnio jedną zieloną kulkę. Na moje oko to była Valonia jednak szybko ją odessałem. Aiptasii też sporo było jednak JoesJuice świetnie się sprawuje :D Jedno psiknięcie i po problemie. 

Na koniec kilka zdjęć.

Było:

84c32316315f0e62gen.jpg

 

Jest:

3981b279b2aca927gen.jpg

7b4ceb4d3dcd9fbegen.jpg

1c9769aef001b654gen.jpg

405b936d73c17678gen.jpg

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Aquaman napisze również tutaj , przestań kombinować i daj baniakowi żyć . Nie wiem kto , bo cieżko sie dokopać , ale ktoś kiedyś napisał , że głównym wrogiem akwaria jest sam akwarysta . Wiem że nie posluchasz , ale daj spokój baniakowi . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×