Skocz do zawartości
Aquaman

Projekt Aquaman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno wystartowałem z moim pierwszym zbiornikiem. Chciałbym przedstawić/opisać wyposażenie jakie posiadam i w kilku słowach opisać jak mi idzie :)

 

Akwarium:

VIV 100x50x50  250L + sump 74L (komin wewnętrzny)

Lampa:

Giesemann Matrix II 8x39W

Szafka:

100x50x70 biały mat

Osprzęt:

Pompa Jebao DCP-3500
2x cyrkulacja JVP-132
Grzałka Aquael Heater 300W
Filtr RO4 100 DEMI
Lampa UV-C 11W

Skała + piasek:

22kg Arka Myreef Rocks
10kg Blue Treasure Live Sand

Media Filtracyjne:

4L Sera Siporax 15mm
1,2L AF Life Bio Fil

Bakterie + sól:

20kg Marine Power Reef Base Salt
Seachem Stability 500ml
ATM Colony Marine 473ml
kapsułki Prodibio BioDigest

Inne:

Testy do wody Zoolek
Odmulacz SunSun 20W

 

Wszystko kręci się już ponad miesiąc. Jako, że miałem problem z cyklem dokupiłem kilka dni temu żywą skałę. Parametry podskoczył 3krotnie więc na dniach spodziewam się jakichś glonów :)
Świecę 7-8h dziennie na full. Zasolenie 34ppt, temp. 25,2*C. NO2 - 1,5, NO3 - 10. Nie wiem jak z NH3 bo test Zoolek pokazuje mi 1.0 a Salifetr 0.

Niżej krótki filmik z przebiegu zakładania akwarium.

IMG_20220227_131936.thumb.jpg.8233cfc2081cb1613d6c436672cdfe9f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nie oczekujesz samych och achów...

Fajnie że ukazałeś start systemu, że przy okazji miałeś dobrą zabawę podczas wiercenia w szkle, wklejania komina jako elementów DIY. Bardzo mi się to podoba.

9 godzin temu, Aquaaman napisał:

Wszystko kręci się już ponad miesiąc.

rzekł bym "dopiero miesiąc"... dojrzewanie nadal przed baniakiem :) i nie mam na myśli uzyskania zer do których czasami uparcie dążymy.

Układ skał - "sterta gruzu" jak za starych dobrych czasów. Ileż to można patrzeć na wylewane bądź sklejane placki z których ktoś zmontował blokowisko z licznymi balkonami... Dawno nie było takiego układu skał... Powodzenia w dalszej realizacji i relacji pozytywnych postępów życia zbiornika, oraz własnych eksperymentów...

9 godzin temu, Aquaaman napisał:

Testy do wody Zoolek

Zachowaj ograniczone zaufanie do wyników jakie z nich odczytasz. Obserwuj baniak i mieszkańców to da Ci pewniejszą informację.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja prócz to co @chwialek napisał dodał bym na plus lampę.  Sporo możliwość  , co jakiś czas inwestycja w rury ale warto. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek dzięki za dobre słowa :)

Byłem przygotowany na to, że na suchej skale wszytko potrwa dłużej. Poczytałem sporo tematów. Ale miałem nadzieję, że po miesiącu będzie już coś widać. Jestem z dnia na dzień coraz bardziej zadowolony. Zauważyłem już jakieś malutkie zielone plamki na skale. NO3 też skoczyło przez dzień z 10 do 20.

Mogłem oczywiście kupić wszytko gotowe ale wolałem od początku położyć swoją "łapę" na tym projekcie. Skał zbytnio nie kleiłem bo co chwilę zmieniałem układ :D Początkowo wyglądało tak jak na fotce. Nie podobają mi się jak ludzie teraz kleją układy. Te balkony czy coś :D Wolę jak wygląda naturalnie. 

IMG_20220217_123515.thumb.jpg.74b0eb05d139a5f4cc340eeae309b1f7.jpg

Ale zacząłem grzebać za dużo i wszystko się rozsypało. Dołożyłem więc 3 kg suchej i ułożyłem obecny skalniak. 

Z tymi testami to sam nie wiem. Tak jak piszesz. Nie ma co zbytnio im wierzyć. Teraz w dołączonej instrukcji wyczytałem, że jest tabelka. Mierzy się PH i NH3. Przy wyniku amoniaku 1.0 i PH 7,6 wychodzi wynik 0.02. Być może źle zacząłem interpretować te wyniki z Zooleka więc Salifetr pokazuje prawidłowo. 

 

@Ariel

Lampa bardzo dobra. I wizualnie strasznie mi się podoba. Rury znalazłem dość tanie za 35 zł. Pewnie jakością są słabsze niż te za 70 ale jak nie kupię to się nie dowiem :D

Edytowane przez Aquaaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsi lokatorzy na pokładzie... Okrzemki w natarciu :D Oblepione szyby, cyrkulatory i cała sucha skała. Tak więc czekamy aż zejdą...

IMG_20220322_151913.thumb.jpg.6df556285717bd6bd0a6da8e85d560dc.jpg

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dzień dzisiejszy:

NO2 - 0

NO3 - 5

KH - 7

PH - 7.8

Zasolenie - 1.025

 

Zamówione już szczepki miękkich i jakieś ślimaki. Na dniach wrzucę foty. Okrzemki już w odwrocie. Zielone glony atakują bardzo delikatnie. Raczej łąki dużej nie będzie. 

W planach mam jeszcze zakup ryb (pewnie na początek standardowo błazenki) . Zamawiał ktoś kurierem? Jaki sklep polecacie? Widziałem że JadwigaMorska ma dobre opinie. 

Jeszcze pytanko. Czy u was też czuć w domu wodą z akwarium? Jak wchodzę czasami do mieszkania to czuję tak jakby wilgoć? Jakbym bym nad jeziorem :D Codziennie wietrze.

received_1267439997122431.thumb.jpeg.fc92ca5d3a4b03c8c1060605f1ce8e0f.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Zielone glony atakują bardzo delikatnie. Raczej łąki dużej nie będzie. 

to się zdziwisz :biggrin:

potem przyczepi się jeszcze dino, albo cyjano i tak "dookoła Wojtek" :biggrin:

polecam https://www.reef2reef.com/threads/cycle-process-and-stages.284898/

Godzinę temu, Aquaman napisał:

Widziałem że JadwigaMorska ma dobre opinie. 

w czasie zimowym (poniżej zera) chyba najpewniejsza wysyłka w ogrzewanych beczkach, coś podobnego robił też Seafrags - nie wiem jak dziś

Godzinę temu, Aquaman napisał:

Jak wchodzę czasami do mieszkania to czuję tak jakby wilgoć? Jakbym bym nad jeziorem

Może coś nie tak z zasoleniem?

normalnie powinno morzem zalatywać, przy wyższym zasoleniu - oceanem "zapodaje" :biggrin::tongue::rolleyes:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Może coś nie tak z zasoleniem?

normalnie powinno morzem zalatywać, przy wyższym zasoleniu - oceanem "zapodaje" :biggrin::tongue::rolleyes:

No zasolenie mam 1.025 czyli w normie. Zwiększyć je? 

Oceanu to ja nie czuję :D Chyba, że psikne sobie odświeżaczem w toalecie heehe :P

Ewidentnie czuć jezioro/wilgoć . Jakby woda kwitła. Ale nic nie widzę żeby coś się z nią działo. Krystaliczna jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzisiaj:

NO2-0

NO3-5

KH-7

PH-8

PO4-0

Sól - 1.025

Doszło drobne życie. Kilka ślimaków i szczepki zoa, papaya oraz pseudogorgonia.

Mam pytanie odnośnie tych szczepek. Kilka jest otwartych tylko do połowy. Szukam co chwilę im innego miejsca ale brak efektów. Czy to wina właśnie źle dobranego miejsca czy po prostu szczepki są jeszcze młode i muszą się zaaklimatyzować? 

SAVE_20220420_163629.jpg.4dcdfa1f3d79bc0f00e161134b45b1f3.jpgSAVE_20220420_163625.jpg.3f27b56b44c159ca3935bd25233d9629.jpg

 

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

SAVE_20220420_163629.jpg
 

Na tej podstawce, nie masz przypadkiem takiej „kuleczki zielonej” ?

Będzie zabawa, jak się rozlezie po skale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

Na tej podstawce, nie masz przypadkiem takiej „kuleczki zielonej” ?

Będzie zabawa, jak się rozlezie po skale 

Byłem sprawdzić... Wszystkie wyglądają dobrze. Nic tam nie ma.
Pytałem się właśnie sprzedającego dlaczego te podstawki są takie brązowe/zielone. Takie już były :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Na tej podstawce, nie masz przypadkiem takiej „kuleczki zielonej” ?

Będzie zabawa, jak się rozlezie po skale 

Wiem na co zwróciłeś uwagę.  Zielona kulka po prawej stronie 😁😆😁 . Też mam , ale jakoś udaje się utrzymać w ryzach . Odrasta na ślimakach 😪 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Ariel napisał:

Wiem na co zwróciłeś uwagę.  Zielona kulka po prawej stronie 😁😆😁 . Też mam , ale jakoś udaje się utrzymać w ryzach . Odrasta na ślimakach 😪 .

Chodzi o glony ? Mam ich wysyp :D Już myślałem, że zaczynają schodzić a ich z dnia na dzień coraz więcej. Zmniejszyłem już białe światło i wyrywam kępy ze skał.
Może doradzicie coś co warto kupić na to ? 
Myślałem nad krabem Mitrax ? czy jakoś tak :P Kilka ślimaków trochusy i tectusy. Może więcej szczepek korali potrzeba ? Żeby zrobić dla tych glonów jakąś konkurencję ?
Przewalam tematy na forach i nic nie mogę przydatnego znaleźć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na zdjęciu z zoa prawy górny róg podstawki jest taka kuleczka , jak będzie widno w baniaku to popatrz co to jest . Ekipa czyszczącą się przyda , osobiście mam ślimaki,  krabów tym razem nie kupowałem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ariel napisał:

Na zdjęciu z zoa prawy górny róg podstawki jest taka kuleczka , jak będzie widno w baniaku to popatrz co to jest . Ekipa czyszczącą się przyda , osobiście mam ślimaki,  krabów tym razem nie kupowałem.  

Obejrzałem dokładnie podstawkę i nic tam nie ma :) Pewnie był jakiś syfek i przy niebieskim świetle się coś odbiło.

A jakie ślimaki masz prócz turbo ? Mam ich kilka ale są takie maciupkie, że same sobie rady nie dadzą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 20.04.2022 o 18:45, Ariel napisał:

Zielona kulka po prawej stronie 😁😆😁  😪

Valonia, o to chodziło chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Chodzi o glony ? Mam ich wysyp :D Już myślałem, że zaczynają schodzić a ich z dnia na dzień coraz więcej. Zmniejszyłem już białe światło i wyrywam kępy ze skał.
Może doradzicie coś co warto kupić na to ? 

kiedyś ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział, że w akwarystyce nic co dobre, nie dzieje się szybko

może "chłopaki" pomogą w zrozumieniu, o co "come on"

 

a tu świetny (nie jedyny) temat, jak się kończą filozofie specjalistów :facepalm:

https://aqua-reef.pl/topic/14103-64l-patyczaki-w-kostce/

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Aquaman napisał:

Obejrzałem dokładnie podstawkę i nic tam nie ma :) Pewnie był jakiś syfek i przy niebieskim świetle się coś odbiło.

A jakie ślimaki masz prócz turbo ? Mam ich kilka ale są takie maciupkie, że same sobie rady nie dadzą :D

 

3 godziny temu, woldi napisał:

Valonia, o to chodziło chyba...

Dokładnie,  kuleczki w 99 % są walonią , ale właściciel twierdzi,  że nic tam nie ma to mogło być wina zdjęcia . 

@Aquaman mam dwie odmiany Turbo , nosariusy i dolabella ( ta ostatnia to mój pupilek , jednak w małych baniakach z nastawieniem na korale sps nie polecam , zabraknie glonów w dużej ilości i padnie , chyba że masz gdzie oddać  , ja w sumie mam baniak bardziej na nią nastawiony i ma już 15 cm może ciut więcej ) . Według mojego doświadczenia to że glony są to normalne , zabraknie pożywki to przestaną rosnąć.  Ale turbo , nosariusy i wszystkie inne ślimaki co wcinają glony i resztki pożywienia kup . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×