Skocz do zawartości
wierzbi

Pierwsze akwarium z LPS: 80x40x40 (128 l) - pytania o sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początek coś o mnie , Paweł lat 40 z okolic Legionowa , planujący akwarium morskie z koralami od około roku, od kilku tygodni zbierający wiedzę i cierpliwość aby poprawnie wszystko uruchomić.

 

Przede wszystkim celem będzie posiadanie korali lps - euphylii, caulastrei oraz ukwiałów

Obecnie jestem na etapie kompletowania listy sprzętu, akwarium będzie bez sumpa oraz panelu,

 

Planowany wymiar 80x40x40 (128 l) (z możliwością ewentualnej korekty głębokości do 45 )

Filtracja: Kaskada Tunze 110  ,

-- zastanawiałem się też nad zestawem Reefpack 250 w którym jest filtr Tunze 3162 , ale wydaje mi się, że kaskada będzie lepszą opcją w kwestii objętości mediów filtracyjnych

 

Odpieniacz: RESUN SK-300 lub TUNZE 9004

-- pytanie czy ten Resun nie będzie za słaby dla 128 LPS, czy jednak wybrać Tunze ?

 

Dolewka: EYE

Cyrkulator pulsacyjny: 2 x JEBAO SLW-10

 

Największy problem mam również z doborem lampy i odpowiedniej mocy do planowanych 128 l i doboru do LPS`ów w budżecie do 1,5 tyś.

Rozważam lampę opartą na T5 4 x 24W - czy inne marki poza ATI są obecnie polecane,

natomiast jeśli chodzi o LED to mam na liście

LED G3 Aqua Air 60W

NemoLight II Power Aqua Marine Lampa LED 72W


Rozumiem, że popularne Aqua Illumination Prime 16-HD / Maxspect Jump Light LED MJ-L165, powinienem mieć x2 ?

 

To narazie tyle, z góry dziękuję za odpowiedź. Chętnie też nawiąże kontakt z osobami z Legionowa i okolic.

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, wierzbi napisał:

zastanawiałem się też nad zestawem Reefpack 250 w którym jest filtr Tunze 3162 , ale wydaje mi się, że kaskada będzie lepszą opcją w kwestii objętości mediów filtracyjnych

Tu muszę się z Tobą zgodzić. Też jestem na etapie kompletowania sprzętu i zamówiłem ten zestaw Reefpack 250 i ten filter prawie wcale nie ma miejsca na jakieś media .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, wierzbi napisał:

Przede wszystkim celem będzie posiadanie korali lps - euphylii, caulastrei oraz ukwiałów

Te ostatnie to jakie te ukwiały w baniaku będą ? Bo jak będzie dużo ukwiałów w jednym baniaku to zaczną chodzić . A wtedy nie będzie euphylii i nic innego .

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Filtracja: Kaskada Tunze 110  ,

Takiej kaskady nie znam 🤪 ale fakt filtr Tunze nie ma dużo miejsca i zajmie więcej miejsca w baniaku .

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Odpieniacz: RESUN SK-300 lub TUNZE 9004

Tunze miałem , dobrze się sprawował .

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Planowany wymiar 80x40x40 (128 l) (z możliwością ewentualnej korekty głębokości do 45 )

To bierz 45

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Dolewka: EYE

 Cyrkulator pulsacyjny: 2 x JEBAO SLW-10

Dolewki nie miałem , ale w Pl popularna i ponoć dobra . Cyrkulatory miałem i fajnie się sprawowały , co prawda model większy , ale moje akwarium też było większe .

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Rozważam lampę opartą na T5 4 x 24W - czy inne marki poza ATI są obecnie polecane,

Z tych wszystkich lamp co podałeś będzie najlepsza . 
 

 

10 godzin temu, wierzbi napisał:

Rozumiem, że popularne Aqua Illumination Prime 16-HD / Maxspect Jump Light LED MJ-L165, powinienem mix2 ?

Masz racje . Ale te ledy co się nad nimi zastanawiasz są słabe i też nie najlepiej się sprawdza do twojego wymiaru zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ariel napisał:

>>>Te ostatnie to jakie te ukwiały w baniaku będą ? Bo jak będzie dużo ukwiałów w jednym baniaku to zaczną chodzić . A wtedy nie będzie euphylii i nic innego .

To jeszcze nie sprecyzowane, Euphylie to mój kandydat, natomiast ukwiał wział się z pomysłu dzieci na błazenki.

 

>>>Takiej kaskady nie znam 🤪 ale fakt filtr Tunze nie ma dużo miejsca i zajmie więcej miejsca w baniaku .

Oczywiście Tidal 110, ale już wiem, że odpada, ponieważ planuję lampę która opiera się na krawędziach akwarium. Więc wchodzi jednak opcja z Reef pack 250 albo wykorzystanie kubełka Eheim 2224 ze słodkiego.

 

>>>Masz racje . Ale te ledy co się nad nimi zastanawiasz są słabe i też nie najlepiej się sprawdza do twojego wymiaru zbiornika .

Czy mogę prosić o propozycje lampy która sprawdzałaby się najlepiej ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie mam zamiaru, podważać opinii @Ariel, ale zbiornik jaki planujesz, z obsadą LPS - myślę, że spokojnie ogarnie Aqua Illumination Hydra 32HD (ładnie i kolorowo)

I przy takim projekcie, na dużej kaskadzie i regularnych podmianach, myśle że jest do ogarnięcia bez odpieniacza (ale nie namawiam)

Tidala poszukaj np. na targowisku, nie wiem czy @AnT jeszcze przypadkiem nie ma na zbyciu.

P.S  jest to oczywiście jedynie mój punkt widzenia, i moja wizja 😜

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Osmodeusz napisał:

Nie mam zamiaru, podważać opinii @Ariel, ale zbiornik jaki planujesz, z obsadą LPS - myślę, że spokojnie ogarnie Aqua Illumination Hydra 32HD (ładnie i kolorowo)

Ja i tak się nie obrażę , tu tylko biorę pod uwagę rozmieszczenie skały również jako 2 filarki i wtedy przy większej ilości korali będzie problem z bokami . Ale jeśli da skałę na środek tak jak ja mam , to jasne że starczy .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatla lepiej za duzo niz za malo

Mam Resuna w panelu w tym samym wymiarze akwa i dziala 🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześneij jednak Tidal 110, dpada, ponieważ planuję lampę która opiera się na krawędziach akwarium. Więc wchodzi jednak opcja z Reef pack 250 - czyli filtr 3162 i odpieniacz 9004. Do filtracji mało miejsca ale planuje większą ilość skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do 128l mam 2 lampy maxpex mi 165 i nie polecam. Po 1 wszyscy na forach piszą żeby zmniejszać pasmo czerwonego zielonego i jeszcze jakiegoś do prawie 5 -10 procent. Przez ten zabieg w sumie ie wykorzystuje się całej mocy lampy. Sprawę rozwiązuje nowa wersja mj -blue bo ma dużo więcej niebieskiego koloru. 2 sprawa to połączenie z aplikacją synaq cloud. Strasznie ciężko było mi się połączyć z lampami z 3 komórek. Zresztą apka w sklepie Play ma 1 na 5 gwiazdek. Dużo w sieci też piszą o tym problemie. Nie wiem jak z nowymi lampami czy apka lepiej chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, niezgi napisał:

Ja do 128l mam 2 lampy maxpex mi 165 i nie polecam. Po 1 wszyscy na forach piszą żeby zmniejszać pasmo czerwonego zielonego i jeszcze jakiegoś do prawie 5 -10 procent. Przez ten zabieg w sumie ie wykorzystuje się całej mocy lampy. Sprawę rozwiązuje nowa wersja mj -blue bo ma dużo więcej niebieskiego koloru. 2 sprawa to połączenie z aplikacją synaq cloud. Strasznie ciężko było mi się połączyć z lampami z 3 komórek. Zresztą apka w sklepie Play ma 1 na 5 gwiazdek. Dużo w sieci też piszą o tym problemie. Nie wiem jak z nowymi lampami czy apka lepiej chodzi...

Zawsze miałem te kolory na jednym kanale z białym i ustawiałem na 60-70% . W nowej lampie zielonego nie mam , ale czerwony jest na 60% . Fakt , że teraz mam glony w baniaku , bo chcę i muszę mieć . W poprzednich baniakach nie miałem , tylko były same koralowce , lub ukwiały . Problemów nie miałem .

Ps: znam baniaki gdzie lampy lecą na 100% wszystkimi kolorami i nie ma problemów . I zapomniałem dodać , że mam trochę ostatnio pozmieniałem i lampę Led ustawianą tak
80FED512-ED23-4E1C-BEAF-AE18D17AA38E.thumb.png.7669b4b2afa372a8e856661d574b0fbd.png

A dodatkowo t5 dennerle day , dennerle plant , ATI 1 x aquabee special i 1 x coral plus . Więc więcej czerwonego wyjdzie . A rozrost glonów stymuluje inaczej . Bo wcześniej nie miałem .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×