Skocz do zawartości
Lowiczak

Budowa lampy ok 16 świetlówek T5

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim założę akwarium muszę się do edukować, wydaje mi się że nie ma na rynku lamp pod zamówienie, na razie planuję sobie akwarium 180x70x70 i planuję wykonać dla siebie lampę z min 16 świetlówkami T5 bo do edukowałem się na tyle że stwierdziłem że to światło jest odpowiednie.

Mam zamiar napisać sobie program aby reagował na pory roku i w zależności od pory roku dla daje strefy czasowej (Polska) załączał i wyłączał oświetlenie,  załączając świetlówki poczynając od najmniejszej 14W sukcesywnie załączając kolejne, taki mój wschód słońca.

Chodzi również o to abym na komputerze i telefonie mógł skorzystać z moich domyślnych ustawień  programu lub zmodyfikować to jak będę chciał, dodatkowo abym mógł sobie telefonem załączać zdefiniowane światło jak ktoś do mnie przyjdzie i będę chciał zaprezentować kilka wariantów kolorystycznych akwarium. Do tego oczywiście automatyczne/programowe sterownie chłodzeniem lampy z kilkoma czujnikami temperatury. Standardowo licznik pracy konkretnej świetlówki z możliwością zamiany ich miejscami na co program ma reagować i kontrolować zużycie konkretnej pojedynczej świetlówki po zamianie miejscami. Można to wzbogacić o czujniki natężenia światła kontrolując czy któraś ze świetlówek nie uległa awarii.

Koszt takiego sterownika wyszedł mi około 400 zł, programu nie liczę, ale to tak ok miesiąc pisania wolną chwilą po pracy.

Reasumując, czy coś takiego już jest bo może nie warto się bawić w tego typu rzeczy.

Edytowane przez Lowiczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Lowiczak napisał:

Reasumując, czy coś takiego już jest bo może nie warto się bawić w tego typu rzeczy.

Nie ma i o takim czymś można zapomnieć , jeśli chodzi o gotowce . Ale tak naprawdę nie jest to potrzebne . Tak naprawdę to jak dla mnie nie ma nic lepszego od hybryd . Philips ma konkretne lampy co chodzi o ledy  , Giesemann ledy i hybrydy ,  ATI hybrydy , ledy i t5 oraz pare innych firm ma konkretne lampy . Mi nie jest potrzebne strefa czasowa Polski , bo ja nie mam nic Polskiego w baniaku. Więc to przerost formy nad treścią . Po zmianie miejsca świetlówki , jeśli można zapisać zmianę miejsca i program będzie liczył godziny jej świecenia / miesiące , ok fajna sprawa . Warianty kolorystyczne jak ktoś przyjdzie , dla mnie ważny jest baniak a w sumie to co w środku , a nie znajomi . Bo jeśli któryś chce popatrzeć na baniak , to przyjdzie jak światło się pali i zostanie trochę dłużej , by zobaczyć zachód .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc strefa czasowa Polska mam na myśli że słońca w Polsce wstaje np. dnia

18 stycznia  wstaje o 7:30,

18 lutego o 6:48,

18 marca o 5:35,

18 kwiatnia o 5:49,

18 maja o 5:00,

18 czerwca o 4:39,

18 lipca o 4:48,

18 sierpnia o 5:38

18 września o 6:22

18 października o 7:05

18 listopada o 6:54

18 grudnia o  7:30

nie wyobrażam sobie że ustawię na stałe wschód słońca o godzinie 6:00, to samo dotyczy zachodów słońca

Edytowane przez Lowiczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A koralowce będziesz miał z Bałtyku, czy raczej z tropików?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam w dzień gasić światło a świecić w nocy?, czy raczej jak w Polsce jest dzień to świece a jak noc to gaszę bo przestaję rozumieć temat oświetlenia akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na lampce DIY ustawiłem tak że by świeciło +-11h 

Nocne od 21- 07.30

Od 7.30-12 - (+/-) 60%

12-19 - 100%

19 - 21 - 50% 

Oczywiście procentowo nie wzialem pod uwagę poszczególnych kanałów no i u mnie był to led. 

Swietlowki mają też to do siebie chyba jeśli dobrze kojarzę, że przy zabawie w ściemnianie i rozjaśnianie świetlówka zużywa się 2x szybciej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lowiczak napisał:

jak w Polsce jest dzień to świece a jak noc to gaszę bo przestaję rozumieć temat oświetlenia akwarium 

https://zpe.gov.pl/a/strefy-oswietlenia-ziemi/DTnHqcFPt

https://trek.zone/pl/polska/miejsca/8797/warszawa/wschod-i-zachod-slonca

A teraz dla porównania...

https://trek.zone/pl/belize/miejsca/246824/rafa-koralowa-belize/wschod-i-zachod-slonca

https://trek.zone/pl/grecja/miejsca/14297/bali/wschod-i-zachod-slonca

https://trek.zone/pl/seszele/miejsca/993/aldabra/wschod-i-zachod-slonca

https://trek.zone/pl/egipt/miejsca/11539/szarm-el-szejk/wschod-i-zachod-slonca

 Widzisz w czym tkwi problem podstawienia wschodów i zachodów z PL ? Raczej rozważ przesunięcie dnia z rejonu równikowego/między zwrotnikowego do  Polskiej strefy czasowej. Ale czy to ma sens... Symulacja oświetleniowa pór roku w strefie równikowej i międzyzwrotnikowej.

Wędrówkę i fazy księżyca też zaplanujesz? Wypadało by jeśli lampa ma być na full wypasie.
Warianty pogodowe? Sztormy, wyładowania atmosferyczne.

Pytasz czy jest firma wykonująca lampy pod zamówienie... Pacyfic Sun... Jako firma produkcyjna być może będzie w stanie dogiąć, obudowę do potrzeb danego zamówienia, wpięcie w nią odpowiedniej ilości świetlówek stanie się formalnością, komputer sterujący i szmery bajery powinni mieć ogarnięty bo stosują go w mniejszych lampach. Nie wiem jak z licznikiem czasu świecenia danej świetlówki czy w tej konstrukcji jest ta funkcjionalność... Ale z tego co wiem lampa posiada możliwość wgrania programów tematycznych - dostosowujących długość dnia czy jest to wartość zmienna również byś musiał udać się do źródła.

Czy jest sens dłubać... dla własnej satysfakcji owszem - komercyjnie... cóż zależy, ale nie jest to rynek masowy, a konkurencja na nim już jakaś istnieje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To ja z innej beczki…

czytałeś rozumiem o oświetleniu ?

masz pojęcie o długości świetlówek T5, ich mocy, i czasie ich efektywnego świecenia?

Wszystko być może fajnie się układa w głowie, ale…

hmm…

można by dołożyć jeszcze stroboskop, w celu symulowania  np. wyładowań atmosferycznych 

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priorytetem dla mnie było to co napisałem  i na tym się skupię jak zdecyduje się aby zrobić sobie lampę, dzięki za podpowiedzi, na ta chwilę już mi to rozjaśniło temat DIY własnej lampy a w szczególności moją strefę czasową, na której się tak skupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się poznawać podstawy, każdy link jaki mi podajecie jest sprawdzany, oglądam sporo filmów, a ta lampa i słowo priorytet to znów nie trafiony źle odebrany wyraz, na pewno nie dotyczy ogółu a jednej konkretnej rzeczy (programu) ;)  ale mniejsza z tym ...

Zanim zacznę zakładać i jeśli w ogóle to nastąpi to minie sporo czasu, najpierw muszę się zagłębić w temat i finalnie czy temu podołam. Bo nie chcę aby to było jak ze szczeniaczkiem kupowanym pod choinkę dla dziecka. To ma być zaplanowana i przemyślana decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×