Skocz do zawartości
Gość

Filtry zewnętrzne , wewnętrzne , sumpy , panele

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Do założenia tego tematu zachęciła mnie odpowiedz sprzedawcy , a w sumie doradzanie nowemu morszczakowi „ czy taki filtr się nadaje” 😉 . A tak naprawdę cały zestaw , który sobie wymyślił . Ale nie tylko to , również zadawane pytania na forach , oraz problemy z jakimi się nowi spotkali i zamiast mieć piękny baniak mają coś przypominającego szambo . 
Trzeba uświadomić sobie kilka prostych rzeczy mianowicie i tu cześć będzie w punktach :

- sklep musi zarobić , jeśli przyszedł klient i chce tak to ma . Większość przyjdzie jeszcze raz i kupi inny sprzęt , mocniejszy , taki który bardziej się nadaje , lub pasuje . Więc sklep zarobi kilka razy . Często sprzedawca jest obeznany , ale boi się stracić pracy , bo szef tak kazał .

- filmy na YouTube nie są jakimś tam wyznacznikiem , często jest tak że jest to nowy baniak założony tylko do zdjęć . Lub restartowany , by ładnie wyglądał w danym momecie . Lub są to prywatne przemyślenia , które po pewnym czasie się nie sprawdzają . Jest czasem tak , że osoba się pomyliła i po jakimś czasie zmienia zdanie , ale my widzieliśmy piękny baniak i na forum są bzdury gadane „ Bo na YouTube widziałem i się da „ a ty mi tu nie …… i się zaczyna 😁 . 
- na początku mamy zapał , bo chcieliśmy koniecznie mieć i stało się , stoi solniczka . A potem olewamy zbiornik na kilka dni i okazuje się , że filtracja sobie nie radzi i problem , potem znów i likwidacja 😒 .

Ale do rzeczy , bo kto chce czytać moje wypociny 😋 , mam nadzieję że komuś się przyda i inni podzielą się swoim doświadczeniem , a nie będzie coś w stylu „ nie , bo nie i koniec ” .

1 ) Kaskada ( filtr zawieszany na boku , lub z tyłu zbiornika ) 

Zalety

- łatwość obsługi ( taki filtr fajnie się czyści , podnoszę wieczko/pokrywę od filtra , wyciągam watę i daje nową , czyli 5 sekund i po robicie . Raz na jakiś czas wyciągam koszyk , lub woreczek z wkładem biologicznym i płukam w wodzie z podmian . Gruntowne czyszczenie , również nie stwarza problemów . Wyłączyć filtr , wkłady wyciągnąć do pojemnika z wodą z podmiany , a filtr pod kran , czy do miski z wodą i jedziemy z koksem , wyczyszczony filtr i przelać osmozą i przejrzeć z zewnątrz do sucha . Zawiesić , zalać wodą z baniaka , wsadzić wkłady i gotowe . Można dodać skimer by sciągał film bakteryjny lub dodatkowy prefiltr. Da się założyć na nią mocowanie węży do pompy dozującej i dolewki . Można w przypadku dużych kaskad dać do środka odpieniacz , lub grzałkę .

Wady :

Dość mała pojemność , jednak są różne od maleńkiej do naprawdę dużych i na rynku zawsze można coś znaleźć dla siebie . Może się wata zapchać i podniesie nam poziom wody do takiego stopnia , że zacznie się lać na podłogę ( to nie jest wina filtra , tylko akwarysty ) . Często jest głośna ( wibracje z pompy ) , da się to bynajmniej częściowo wyciszyć podkładając kawałek gąbki , gumowej podkładki , lub ściągając dekiel/pokrywkę . Woda leci najpierw przez wkład biologiczny , a potem przez watę . Można dać najpierw watę a potem wkład biologiczny , jednak jest to ryzykowne , przez możliwość zapchania i zalania chaty , oraz konieczność wyciągania wszystkich wkładów podczas wymiany waty . Jeśli damy do środka odpieniacz lub grzałkę , zmniejszamy ilość miejsca na media biologiczne . Nie da się zamontować w kaskadzie czujnika dolewki , więc i tak cześć sprzętu wyląduje w baniaku . Trzeba wygospodarować miejsce na kaskadę , czyli zbiornik musi być odsunięty na tyle od ściany , innych mebli itp byśmy mieli na nią miejsce .

Filtr zewnętrzny / kubełek 

Zalety :

Duża pojemność , można dodać skimer lub prefiltr . Woda leci najpierw na watę co zatrzymuje zanieczyszczenia . W baniaku mamy tylko rurki i co najwyżej prefiltr , który można zamaskować . W dzisiejszych filtrach mamy możliwość łatwego czyszczenia , wystarczy zamknąć zawór , odpiąć węże i niesiemy filtr do czyszczenia . Mycie i przetrzymywanie na ten czas wkładów tak jak w kaskadzie . Z tą różnicą , że jeśli ktoś ma w środku watę to zamyka zawór , otwiera filtr , wyciąga watę , daje nową po czym zamyka filtr i otwiera zawór . Można podpiąć pod filtr lampę UV .

Wady :

Trzeba dość często otwierać , po wyłączeniu jeśli filtr chodził dłuższy czas i ponownym włączeniu wypluje nam syf ze środka i rur . Można sobie z tym poradzić czyszczeniem , jednak trzeba to robić dość często . Jeśli mamy mocno zabrudzony filtr i mamy zanik prądu , to w środku może zacząć się wszystko kisić . A po włączeniu prądu od nowa wypluje nam wszystko do akwarium i będzie problem ( moim zdaniem taka sytuacja to wina akwarysty , filtr trzeba czyścić ) . Po naładowaniu do pełna wkładami spada wydajność , nie jest to problemem , ale trzeba to wziąść pod uwagę . Jak się zabrudzi , również wydajność spadnie i to też jest normalne . Ogólnie serwis wymaga poświęcenia większej ilości czasu niż w przypadku kaskady . Inne urządzenia typu automatyczna dolewka , czy o odpieniacz będzie w baniaku . O grzałkę nie wspominam , bo są przepływowe . 

Panel :

Zalety:

Dobrze wykonany z duża ilością miejsca i dobrym dostępem do niego , to prawie idealne rozwiązanie . Wsadzimy tam cały sprzęt , począwszy od odpieniacza , filtracji mechanicznej i biologicznej po dodatkowe refugium czy czujnik dolewki . Można go łatwo zamaskować . Pompa obiegowa może być słabsza niż ta w sumpie bo nie musi podnosić tak wysoko wody . Nie wymaga miejsca w szafce . A w akwarium z ukwiałami przy odpowiednim przemyśleniu , można się obyć bez pomp cyrkulacyjnych , co jest bezpieczniejsze . Po odpowiednim wykonaniu  brak możliwości zalania mieszkania .

Wady

Jeśli nie masz dobrego dostępu do panelu , lub jest zbyt mały , zrobi się problem z czyszczeniem . Zajmuje miejsce w baniaku , bez niego było by więcej miejsca dla pupili . Odpieniacz będzie bardziej słychać i czuć ( te drugie można wyeliminować przez częste czyszczenie ) . Czy gorzej wyglada akwarium z nim ? , to jest rzecz gustu , są ludzie co lubią patrzeć na sprzęt jaki dba o to co mamy w zbiorniku . 
 

Sump :

Zalety

Jeśli mamy miejsce w szafce jest świetnym rozwiązaniem , może mieć taki wymiar jaki zmieści się do szafki . Możliwość przerobienia go jak już akwarium działa , bez konieczności restartu zbiornika głównego . Wszystko mamy w nim i nic nie musimy pchać do baniaka . Nie widać go i sprzętu , bo jest w szafie . Dobrze wykonany gwarantuje łatwość czyszczenia i brak możliwości zalania mieszkania podczas zaniku prądu , lub awarii pompy obiegowej . Woda z dolewki , lub płyny z pompy dozującej nie lecą do zbiornika  tylko do sumpa , gdzie najpierw się mieszają z solanką ( tak samo jest jak mamy panel ) . Większa ilość wody w obiegu , zwiększa stabilność zbiornika . Można w nim trzymać niechciane kraby i inne zwierzaki . 
 

Wady

Często jest tak , że szafkę już mamy ( typu komoda ) i nie mamy możliwości jej przerobić by zmieścić sump ( są tam jakieś graty , nie umiemy lub nie mamy chęci przerabiać , druga połowa się nie zgadza ) i wtedy nie mamy jak go wstawić . Pompa obiegowa traci na wydajności przez podnoszenie wody do góry i to obojętnie , czy sump jest pod , czy nad akwarium . 
 

Filtr wewnętrzny :

Zalety :

Może służyć za dodatkową cyrkulację , lub filtrację mechaniczną jeśli założymy na niego watę . Gdy ma kosz na media biologiczne , to zawsze można coś tam wsadzić ( bodaj węgiel jak zajdzie taka potrzeba ) i to tyle co przychodzi mi do głowy . Są filtry takie jak Juvel , blauwave które mają dużą pojemność i można w nich umieścić grzałkę , lub do niego będzie się wlewała osmoza i płyny pompy dozującej .

Wady :

Wymaga ciągłego czyszczenia , czyli wkładamy często łapki do baniaka . Jeśli mamy gąbki , problematyczne jest ich czyszczenie . Mała ilość miejsca na media ( tu też zależy jaki filtr mamy , bo blauwave i jemu podobne różni się od małego filterka z gąbką typu pat mini  ) . Wszystkie sprzęty lądują w zbiorniku i zajmują miejsce . 
 

Oczywiście da się pociągnąć baniak na każdej z wymienionych opcji , lub bez nich jednak nie zachęcam nowych do rezygnacji z filtrów , sumpów i innych metod filtracji . 
 

Pewnie można sporo dopisać , ale to zostawiam wam 🤪 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.06.2021 o 16:53, Ariel napisał:

ale to zostawiam wam 🤪 .

Może istnieć zbiornik bez sumpa, bez panela i bez kaskady, bez cyrkulatorów i bez odpieniacza, bez większości tych filtrów...  :) sporo zależy od pomysłu akwarysty i od samej obsady jaką sobie zaplanujemy ...

Ale idąc w temacie:

Filtry przelewowe... - reaktory na media.

Media w większości wystarczy umieścić w sumpie w miejscu odpowiedniego przepływu i będą działać. Ale naturalnym jest że będziemy czy to my czy też marketing sklepów dążyć do poprawy estetyki samego sumpa.

Filtr przepływowy (Media Reactor) to coś co ułatwi nam stosowanie części mediów filtracyjnych, a część zwyczajnie zamiast w worku zawieszonym w jednej z przegród sumpa.

Jakie typu tutaj bym wyodrębnił... - pozwólcie że posłużę się zdjęciami z internetu, lecz dobór firm pozostaje przypadkowy.

Filtr / Reaktor przelewowy:

af%20filtr.jpgaf-mraf150.jpg
Taki prawie kubełek ale prawie... pompa zasilająca umieszczona jest na zewnątrz filtra, przepływ wody przez media odbywa się od dołu do góry, jak widać na załączonym obrazku producenci umieszczają w nich gąbki, z własnego doświadczenia nadmienię iż nie zawsze są one elementem koniecznym.
Budowa i działanie...
Rura przeźroczysta o różnej średnicy i wysokość co oczywiście przekłada się na pojemność samego filtra. Na dole w tej konstrukcji znajduje się pełne dno a nad nim wewnątrz rury "sito" u góry podobnie z tą różnicą iż dekiel jest dokręcany do rury czy to za pomocą gwintu czy też kołnierza i szeregu śrub/nakrętek, pod samym deklem bardzo często znajduje się oring uszczelniający. Przez środek filtra biegnie pionowa rura którą tłoczona jest woda - u części producentów ta rura jest zintegrowana z deklem górnym u innych rozłącza się po odkręceniu dekla. Pompa zasilająca umieszczana jest w sumpie lub w zbiorniku głównym filtr ... zależnie od producenta są takie z zadeklarowaną szczelnością i można je umieścić poza sumpem oraz takie które tej deklaracji nie mają i należy spodziewać się ewentualnych nieszczelności.
Jak już wcześniej nadmieniłem woda płynie od pompy do środkowego króćca dekla rurką wewnętrzną na dno filtra, następnie przepływa od dołu do góry przez media, gąbkę, sito i wraca do baniaka. Zewnętrzna pompa ustala tempo przepływu wody przez media... Jeśli chcecie zastosować regulację przepływu to warto montować pompę regulowaną elektronicznie. Napewno nie warto montować zaworu dławiącego za filtrem gdyż najprawdopodobniej spowoduje to rozszczelnienie się filtra. Nie są to filtry przystosowane do pracy pod ciśnieniem. Z kolei montaż zaworu dławiącego pomiędzy pompą a filtrem może spowodować jej nadmierne wysilenie (zacznie się grzać) lub całkowicie ją uszkodzi..

Co umieszczamy w tego typu filtrach...
Adsorbery, węgle, peletki XXL nie wymagające mieszania się złoża.

 

Filtry przepływowe z zasilaniem dolnym... (pompa stoi pod złożem)MiniX70.jpg

Konstrukcje "monolityczne" pompa zespolona z kolumną. W celu opróżnienia wyciągasz ją w całości wraz z pompą. Widziałem w użyciu, sam zaś nie używałem więc może użytkownicy się mogą lepiej wypowiedzieć niż ja... ale z obserwacji filtr wywoływał "tornado" ruch wirowy wsadu.
TORQ_Group_1.jpg

Tego typu filtra sam używam, sprawdza się i zapewnia mi wygodę wymiany , uzupełnienia mediów. Konstrukcja rozdzielana - gdzie pompa odłącza się od kolumny przepływowej. Wada - cena... aby mieć filtr musimy kupić dwie osobne części. Medium porusza się i nie jest to tornado a właśnie przesuwanie, przemieszczanie pelletek.
Filtr możemy wykorzystać do innych mediów. Większe modele posiadają "piętrową" konstrukcję - ale czy to aż takie wygodne... Przy zasypaniu dołu człowiek celuje pręcikiem tak aby umieścić go w otworze dolnego talerza/sita. Sam z tej funkcji zrezygnowałem i używam bez środkowego sita.


Co umieszczamy w tego typu filtrach...
Adsorbery, peletki złoża w których dopuszcza się przemieszczanie i częściowe ścieranie złoża.


Reaktor Glonowy
0972c7147547d4708d67b990e8ad0db5.jpg20170708_161141.jpg.18da7cf1f87f6a706484
Filtr przepływowy z zamkniętą wewnątrz rurą oświetleniową, lub owinięty taśmą oświetleniową. We wnętrzu przepływ od dołu do góry , wypełnienie Chaetomorpha (Spaghetti Algae) taka namiastka refugium wszędzie tam gdzie nie da się wcisnąć refugium. Zaleta na bieżąco widzimy przyrost biomasy glonów. Konsumują one zarówno P jak i N ale nie jest to ich jedyne źródło pokarmu. Z własnego doświadczenia glony wyższe pochłaniają jeszcze mikroelementy. Które wypadało by uzupełniać bo jak zapewne wiecie glony i koralowce są konkurentami pokarmowymi.
Medium filtracyjne: Chaetomorpha
 

Filtr Przepływowy / Reaktor do Pelletek
4f1624f4c0456fc6fd0a862c11f22a82.jpg

Filtr z rodzaju przepływowych - lecz woda krąży kilkakrotnie przez media, powodując przy tym swobodne - powolne przemieszczanie się złoża. Pompa wytwarza pewnej wysokości słup wody przez co górna rura (w deklu) wypycha część wody z wnętrza reaktora tzw odciek z biopeletek, na miejsce tej wypchniętej wody wolny otwarty króciec przy dnie konstrukcji zasysa ilość wody potrzebną do wypełnienia kolumny i odtworzenia słupa wody.
Czemu mają służyć biopelletki - z tego co wiem jest to biopolimer stanowiący bazę do namnażania się bakterii, bakterie namnożone na powierzchnii pellet są ścierane wraz z częścią powierzchnii pellet i dostarczane do systemu. Same pelletki nie są złożem bakteryjnym a stanowią brakujące ogniwo pokarmowe w namnażaniu bakterii, jak zapewne wiecie N, P i ten trzeci element C - w tym przypadku polimer.
Konstrukcji tego typu jest kilka, są to filtry z recyrkulacją, bez recyrkulacji i jeszcze jeden typ filtrów ale o tym będzie dalej.

Filtry zraszane -
post-24006-0-62488000-1480180632.jpg
Filtr w swojej konstrukcji posiada zasilanie górne, odpływ dolny. Woda rozsącza się po powierzchni mediów i skapuje, utrzymując je w ciągłej wilgotności. Sam nie używałem więc dużo więcej nie powiem w tej materii. Ale istnieje ten typ filtrów. Zadanie jakie spełni to usuwanie/utlenianie NH3. Ale podkreślam sam nie używałem więc nie rozwinę wypowiedzi... Jest.
Medium - wszelkie złoża otwarto polipowe, które będą stanowić bazę do zamieszkania bakterii tlenowych.

Czy to wszystko - ... nie ...  może ktoś jeszcze rozszerzy temat filtracji...
Algae Scrubber
Refugium
Odpieniacz
Rollermat, włókniny, skarpety itd.
...

Jak widać jeszcze dużo pozostało do napisania a być może skorygowania... śmiało pisać.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, chwialek napisał:

Odpieniacz

Odpieniacze można podzielić na wewnętrzne :

Na kostkę , taki odpieniacz umieszczamy w zbiorniku , sumpie , czy panelu , do jego pracy potrzebujemy pompę napowietrzającą ( taką samą jaką używamy w słodkim do kamienia napowietrzającego ) , jaka wydajność zależy od odpieniacza , ponieważ niektóre mają jedną kostkę lipową w środku a inne więcej . Kostki lipowe w odpieniaczach używa się ze względu na malutkie bąbelki , które są w stanie wytworzyć . Te odpieniacze są przeznaczone do mniejszych zbiorników , oczywiście przy odpowiedniej filtracji można użyć taki odpieniacz również w 200 litrach , lub większych . Wtedy będzie bardziej służył jako natlenie wody , ponieważ jest to dość słaby odpieniacz i lepiej sprawdzi się w małym akwarium . 502E7C62-720D-4A17-B399-C8E8886CE43F.thumb.jpeg.e89a2421813eb6a369ebfab686ea6be0.jpeg
 

Odpieniacz wewnętrzny z pompą .

40D83010-7D53-4F72-B4AE-389AAED938AB.thumb.jpeg.76b930a6425f05b47fa145688fee7934.jpeg
Są to odpieniacze które można używać zarówno w akwariach bez sumpa i bez panelu , oraz z nimi . Ich zaletą jest dość dobra wydajność w stosunku na gabaryty i łatwość instalacji . Są również dużo wydajniejsze od odpieniaczy na kostkę . Dzisiejsze modele mają już pompy ze sterownikiem . Muszą być zanurzone , więc są to odpieniacze wewnętrzne .

Odpieniacz wewnętrzny umieszczany w sumpie:

C59F3EA1-59A3-46A9-8EB0-1FD355CFF6A9.thumb.jpeg.420b3439c00ddae404fe6581ceeaef18.jpeg 

Są to odpieniacze , które umieszcza się w sumpie . Większość wymaga znużenia między 18 a 25 cm i odpowiedniej wielkości komorę w sumpie . Są to jak do tej pory najwydajniejsze odpieniacze i większość nowych modeli ma regulowaną pompę , co ułatwia jego ustawienie . Ich zaletą jest też duży kubek , co pozwala na dłuższą pracę odpieniacza bez serwisu . Niektóre tak jak ten na zdjęciu mają zabezpieczenie przed przelaniem , co jest istotne podczas zaniku prądu , gdy zwiększy się poziom wody w sumpie . Oczywiście można osobno dokupić czujnik poziomu wody w kubku lub sumpie , który wyłączy nam odpieniacz , lub opóźni jego start . Zabezpieczając w ten sposób przedostanie się urobku z kubka z powrotem do zbiornika . 
 

Odpieniacz zewnętrzny :39A1D5A4-7058-4445-BA7D-ECF0FA1ECB83.thumb.jpeg.4522d5d286b341601cb40269d1e5d3cc.jpeg

Są to odpieniacze , które wiesza się na zbiorniku , tak samo jak kaskadę . Mamy do wyboru od małych zalecanych do nano po duże , wydajne odpieniacze mogące obsłużyć zbiorniki o naprawdę dużym litrażu . Niektóre z nich mają regulowaną pompę . Jest to dobra alternatywa dla tych co chcą odpieniacz który nie zajmie miejsca w zbiorniku i nie mają ani panelu , ani sumpa . 

Wszystkie odpieniacze służą za filtrację mechaniczną i mają za zadanie odpienić białka zanim zaczną się rozkładać w zbiorniku , przy okazji natleniają wodę . Odpieniacze wewnętrzne umieszcza się je jako pierwsza , lub druga filtracja mechaniczna . 

Wata filtracyjna BC11913F-18BB-4957-B81A-89CC4E3EE24E.thumb.jpeg.244ca79edbc864794a0a734e8135d1b3.jpeg07AC9CA6-5978-4262-B6F8-6A10FB3F0747.thumb.jpeg.0d36aa6c7b38bd8f11d1f5965144559f.jpeg

Służy do filtracji mechanicznej , zatrzymuje nieczystości i pomaga utrzymać prawidłowe parametry w zbiorniku , przez usuwanie zanieczyszczeń z wody . Należy zrobić dla niej odpowiednią komorę w sumpie , lub panelu. W kaskadach jest umieszczana na wierzchu . Należy często wymieniać , mniej więcej raz na dwa dni . Można kupić firmową , lub na metry . 
 

Skarpeta filtracyjna :

AAFD7B50-6CA2-4E46-9CA5-53EC6BD36E13.thumb.jpeg.f59f21f43acc2258f991989ce9c382f9.jpeg

Bardzo dobrze zatrzymuje bród który jest w zbiorniku , jednak dość szybko się zapycha . Mamy do wyboru różne wielkości i gęstość , co pozwala na dobranie odpowiedniej do naszego zbiornika. W przeciwieństwie do waty , którą się wymienia ( słyszałem , że niektórzy piorą ) , można je prać . Daje się je na zrzucie wody ze zbiornika , obojętnie czy to panel , czy sump . I przy projektowaniu panela/sumpa trzeba uwzględnić w projekcie miejsce na uchwyt do nich . 
 

Rollermat :

4A631F06-A24D-4D3A-96C5-82E87CFE8A8C.thumb.jpeg.4f71e0cb0a915e64de12d5551b3d61da.jpeg

Umieszcza się go na zrzucie wody ze zbiornika , wymaga uwzględnienia go w projekcie sumpa . Od kilku lat jest popularny jako filtracja mechaniczna , przez rzadszą obsługę w stosunku do waty , lub skarpety filtracyjnej . Ma czujnik który monitoruje zabrudzenie fizeliny , która jak się zapcha słabiej przepuszcza wodę . Co skutkuje podniesieniem się poziomu wody w rollermacie i przewinięciem się fizeliny jeśli mamy wersję z silniczkiem . Jest też wersja bez czujników , silniczka i całej tej elektryki . Wtedy jednak musimy przewijać sami . Fizelinę można kupić orginalną , lub zamiennik , który będziemy cięli sobie sami na odpowiednią szerokość . Są też różne gęstości fizeliny , dzięki temu możemy zdecydować , czy ma się szybko zapychać /przewijać , czy ma starczyć na dłużej ale za to więcej przepuści .

Zdjęcia są poglądowe i mają na celu pokazanie jak w przybliżeniu wyglada dany produkt .

Refugium :

Może być zewnętrzne jak i wewnętrzne :

refugium zewnętrzne :2075D3EF-F13E-4430-877A-C9DB2FA8564A.thumb.jpeg.026be0140252f763dd59ed4d96d562b9.jpeg

Można kupić gotowe , lub zrobić je samemu , na przykład z kaskady , skleić odpowiednio szkło , plexy . Zawiesza się je na zbiorniku . Trzeba użyć odpowiednich glonów  , mianowicie glonów wyższych i światła ( najlepiej od 6500 do 8000 kelwinów ( widziałem też lampkę 2700 i wszystko rosło ) . Hoduje się w nich glony , które usuwają nadmiar No3 i Po4 , ale również micro , czy makro elementy . Są też ostoją dla różnych organizmów , którymi żywią się nasze pociechy . 

Refugium wewnętrzne :

Można zrobić zarówno w sumpie jak i w panelu .  Niektórzy zawieszają po prostu kotnik dla ryb w akwarium . Wymaga odpowiedniej cyrkulacji , czyli dość słabego przepływu wody . B674E401-058F-400D-92B8-A6A06A6DE2B7.thumb.jpeg.dada0cb5da6bfb992fe55e8172a99279.jpeg

W zależności od rodzaju glonów wyższych jakie użyjemy , mogą one pływać , rosnąć na skale , czy piasku . Wydaje się , że glony mają same pozytywy , nie dosyć że pochłaniają No3 i Po4 to jeszcze są ostoją dla wszelkiego rodzaju życia . Jednak tak nie jest , mogą się rozpuścić z dnia na dzień przy nie odpowiednich warunkach . Pochłaniają duże ilości micro i makro elementów , wymagają dodatkowego światła , mogą się przedostać do głównego zbiornika , niektóre rozmnażają się płciowo . 
 

Żadna filtracja nie jest idealna , mają swoje wady jak i zalety . Jednak zawsze należy uwzględnić wszystko w sposobie prowadzenia zbiornika . 
 

Ja nie mam refugium , glony hoduje wewnątrz zbiornika , działa tak samo jak inne refugia . I również ma to swoje wady jak i zalety .
 

204E7B34-0668-43EB-BEE8-DDCD6E5D492D.thumb.jpeg.16c6294d61dc6213a85464545e981bc2.jpeg
 

Panie , panowie dopisywać spostrzeżenia i swoje doświadczenia 😎

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

dopisywać spostrzeżenia

Podział odpieniaczy - bardziej widział bym różnice w postaci doprowadzenia powietrza do komory reakcyjnej. Czyli kostka lipowa, Dysza Becketta, Dysza Venturiego, wirnik igiełkowy. I tu da się rozgraniczyć metody mniej lub bardziej inwazyjne w zooplankton, fitoplankton i bakterioplankton.

Odpieniacze nie do końca zaliczył bym do filtracji mechanicznej. Po prawdzie wykorzystuje on właściwości białek, i dokleja je do powierzchni pęcherzyków powietrza, unosi na powierzchnię i umieszcza w kubku. Ale nie ma na celu mechanicznie oczyścić wodę z pyłów.

Z kolei Rollermat, włóknina przez niektóre osoby uważana za lepszy substytut odpieniacza... nim nie jest. Owszem usuniemy mechanicznie zmętnienia, osady i organikę. Ale pozostaną nam związki białkowe rozpuszczone w wodzie. Czy to źle czy też dobrze... sam nie wiem.

Ciekawą obserwacją jest delikatne osadzenie się detrytusu w sumpie. Łączy mi się ten moment życia systemu z rozkwitem kiełży, lasonogów i innego biegającego zooplanktonu. Oczyszczenie sumpa i wprowadzenie wręcz sterylności zmniejsza ilość widocznego zooplanktonu. I sam nie wiem czy lepiej prowadzić system na sterylmego czyściocha czy na umiarkowanego brudasa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, chwialek napisał:

Podział odpieniaczy - bardziej widział bym różnice w postaci doprowadzenia powietrza do komory reakcyjnej

Wiedziałem , że można jeszcze coś dopisać . 
No więc :

Odpieniacze napędzane kostką lipową , lub spiekiem ceramicznym .

Ich wadą jest dość szybko spadająca wydajność , po przez zapychanie się kostki lipowej / spieku , co wymaga ich częstego wymieniania . Zaletą jednak jest to , że nie zabija mikroplanktonu , który jest pożywieniem dla życia w naszym zbiorniku . Po wpisaniu w wyszukiwarkę jako pierwszy wyskoczył mi Aqua Medic Miniflotor , chyba najbardziej popularny odpieniacz na kostkę w Niemczech . 
 

Dysza Venturiego działa na zasadzie wtłoczenia dużej ilości wody przez pompę do odpieniacza . Woda przepływająca przez dysze , która znajduje się między pompą a odpieniaczem wytwarza  podciśnienie zasysające powietrze . Jest wiele artykułów mówiących o tym , że są one bezpieczne dla mikroplanktonu . Dawniej bardzo popularną konstrukcją z tego typu dyszą był Schuran Jet Skim . 
 

Dysza Becketta , jest to odmiana dyszy Venturiego . Producenci odpieniaczy z tego typu dyszą chwalą się , że są bezpieczne dla mikroplanktonu w naszym akwarium . Jednak odpieniacze tego typu jak Korallen Zucht zużywają większe ilości prądu od konstrukcji z wirnikiem igiełkowym . 
 

Odpieniacze z wirnikiem igiełkowym , działają na zasadzie rozbijania powietrza zasysanego przez pompę na mikro bąbelki . Są to odpieniacze bardzo znane takie jak Deltec , ATI , czy Royal Exclusiv , po prostu większość firm produkuje tego typu odpieniacze . Są wydajne i zużywają mniej prądu w stosunku do odpieniaczy ze zwężką Venturiego czy Becketta , ich wadą natomiast jest wybijanie mikroplanktonu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×