Skocz do zawartości
Gość

Filtr okrzemkowy w akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Diatom Filters

by Dr. Adrian Lawler
(retired) Aquarium Supervisor (l984-l998) J. L. Scott Aquarium Biloxi, Ms 39530
Original to Aquarticles

 

 

 

Okrzemki to jednokomórkowe rośliny wodne, które mogą wykorzystywać rozpuszczalną krzemionkę z wody do wytwarzania ochronnych opalizujących lub uwodnionych ścian komórkowych lub skorup. Kiedy okrzemki obumierają, ich ściany komórkowe opadają i gromadzą się w pokładach osadu; Zebrany osad można nazwać diatomitem lub ziemią okrzemkową. Na świecie występuje około 16 000 gatunków okrzemek.

Muszle, czyli ich części, mają wiele porów, które nadają ziemi okrzemkowej jej cenne właściwości. Pory mają średnicę 1-3 mikronów; Niektóre gatunki mają drobniejszą sieć porów wtórnych o średnicy około 0,5 mikrona w porach pierwotnych.

Unikalna struktura porów ściany komórkowej okrzemek oraz stabilność chemiczna sprawiają, że diatomit jest bardzo cenny w procesach filtracji. Ponad połowa światowej produkcji diatomitu jest obecnie wykorzystywana do filtrowania w celu klarowania wina, piwa i soków owocowych oraz w prywatnych i publicznych systemach oczyszczania wody. Niektóre z wielu innych zastosowań (od pasty do zębów po dynamit, zwalczanie szkodników, farby, chemikalia, izolacja, karma dla zwierząt itp.) Diatomitu omówiono na stronie: http://en.wikipedia.org/wiki/Diatomaceous_earth

Ponieważ około 90% jego objętości składa się z otwartych przestrzeni i porów, ziemia okrzemkowa ma doskonałą przepuszczalność i zdolność filtracyjną oraz może usuwać z cieczy cząsteczki o wielkości około 0,5 mikrona. Diatomit przekształca się w proszek i jest stosowany jako warstwa podkładowa na przegrody filtracyjne, worki filtracyjne lub membrany. Po utworzeniu powłoki wstępnej ciecz może być filtrowana dość szybko do wysokiej klarowności.

Duże filtry okrzemkowe, znane również jako ziemia okrzemkowa (DE) lub filtry basenowe / spa, to jeden z najlepszych rodzajów sprzętu pomocniczego, jaki można stosować w akwariach i obiektach akwakultury.

We wczesnych latach osiemdziesiątych XX wieku odkryłem, że filtry okrzemkowe z łatwością odfiltrowywały swobodnie pływające dinospory Amyloodinium ocellatum, aw moim programie doradczym przekazałem tę wiedzę do różnych akwariów i przedsięwzięć akwakultury w całym kraju, umożliwiając różnym obiektom eksponowanie ryb wolnych od bruzdnic. Oraz hodować karmazyna, kobię, lucjan czerwony, pstrąga pstrokatego, pompano i inne gatunki bez obawy o śmierć A. ocellatum.

W Scott Aquarium użyłem dużych filtrów okrzemkowych (basenowych), aby skutecznie zwalczać lub eliminować niektóre bakterie, bruzdnice, monogeny, widłonogi itp. Takie filtry usuwają wiele swobodnie pływających stadiów infekcyjnych różnych pasożytów z wody w zbiorniku, zanim zdążą. Przyczepiają się do swoich żywicieli, a kiedy przyczepione dorosłe pasożyty na rybach umierają, ryby ostatecznie pozostają wolne od pasożytów; Pasożyty, które nie mają stadium zakaźnego swobodnego pływania, tj. te pasożyty, które rozmnażają się i pozostają na tym samym żywicielu, zwykle nie znajdują się w słupie wody (poza swoim żywicielem), a zatem nie są usuwane przez filtrację okrzemkową. Filtry okrzemkowe są zwykle ładowane (wypełnione) proszkiem okrzemkowym w celu odfiltrowania zawieszonych cząstek stałych. Kiedy wypływ wody z węża odpływowego zostanie zauważalnie spowolniony, nadszedł czas, aby ponownie naładować filtr (po czyszczeniu) nowym proszkiem lub `` uderzyć '' (proszek okrzemkowy + placek z resztek jest usuwany z worków filtracyjnych, a następnie pozwalany na ponowne nałożenie powłoki Worki filtrujące) filtr. Jeśli wypływ jest mętny lub zbiornik nie klaruje się, należy podejrzewać, że w tkaninie filtrującej znajduje się dziura, która przepuszcza proszek okrzemek na stronę wylotową tkaniny filtracyjnej i do zbiornika. Jeśli można znaleźć dziurę, należy ją dokładnie wyczyścić i osuszyć oraz uszczelnić cementem silikonowym lub innym nietoksycznym uszczelniaczem.

 

W przypadku dużych zbiorników lub zbiorników z dużą ilością zwierząt lub intensywnym karmieniem najlepiej jest mieć również działające szybkie filtry piaskowe w celu usunięcia większych cząstek stałych, aby filtry okrzemek nie zapychały się tak szybko i wymagały częstego czyszczenia i ponownego Ładowanie.

Trzeba będzie zrobić kolektor dolotowy do podłączenia do węża dolotowego. Taki kolektor jest potrzebny, aby ryby itp. Nie były zassane przez zasysanie węża ssącego. Użyłem rury PVC o długości około jednej stopy lub większej, o średnicy podobnej lub większej (i dostosowanej do umieszczenia wewnątrz kołnierza węża wlotowego) niż wewnętrzna średnica kołnierza węża filtra i która miała wywiercone w niej liczne ćwierćcalowe otwory i jeden Koniec zamknięty. Odsklepiony koniec rury kolektora PVC jest wepchnięty do kołnierza węża filtra i zabezpieczony obejmą ze stali nierdzewnej.

Stosując filtry do okrzemek przez wiele lat, niejednokrotnie obserwowałem, jak rany rannych ryb (z kontuzji lub walk) goją się dość szybko, gdy na zbiorniku zastosowano filtr okrzemkowy. Przyjmuje się, że filtr okrzemkowy usuwał z wody bakterie (mniej bakterii w wodzie = mniejsze ryzyko infekcji bakteryjnej), które mogły doprowadzić do zakażenia rany. Niektóre ryby ustawiałyby się (głową do przodu) na różny czas w strumieniu przefiltrowanej wody z wypływu z filtra, co mogłoby skutkować wypłukaniem ich ran, zmywaniem bakterii z ryb itp. Ryby są prawdopodobnie mądrzejsze niż Myślimy.

Filtry okrzemkowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania czynników zakaźnych przedostających się ze zbiorników za pośrednictwem aerozoli oraz do wyeliminowania zawieszonych cząstek stałych, które mogą być drażniące dla mieszkańców zbiornika. Jeśli ktoś ma więcej zbiorników niż filtrów okrzemkowych, obróć filtr okrzemkowy na swoich zbiornikach, aby nie było wybuchowego nagromadzenia pasożytów lub toksycznych glonów w żadnym z twoich zbiorników. Aby być bezpiecznym, załóżmy, że filtr okrzemkowy może przenosić organizmy problematyczne do następnego zbiornika, który ma być filtrowany. Dlatego po użyciu w każdym zbiorniku należy przepłukać i wybielić filtr okrzemkowy, aby żadne żywe bakterie, pasożyty czy glony nie przedostały się do następnego zbiornika do przefiltrowania. Lub przynajmniej wąż wlotowy (zawierający płyn, który NIE przeszedł przez filtr okrzemek i może dostać się do następnego zbiornika) powinien zostać wysterylizowany przed użyciem w innym zbiorniku.

Po rozwiązaniu problemu pasożytów lub toksycznych glonów, zaplanuj cotygodniowe stosowanie filtra okrzemkowego w swoich zbiornikach (jeśli nie ma wystarczającej liczby filtrów dla wszystkich zbiorników) lub utrzymuj filtr okrzemkowy działający w zbiorniku, w którym występuje problem, aby nie było nagromadzenia materiałów wybuchowych Pasożytów lub toksycznych alg.

Zwykle dużo tańsze jest kupowanie luzem proszku okrzemkowego w spa lub firmie basenowej. Zwykle zawierają proszek o wielkości porów, który będzie również służył do handlu akwariowego. Zdobądź proszek o minimalnej wielkości porów 1 mikrona lub mniejszej.

Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się i utylizacji proszku okrzemkowego (nowego lub używanego). Po wyschnięciu i wdychaniu może utknąć w płucach, powodując chorobę podobną do choroby czarnych płuc wywoływanej przez pył węglowy. 'Krzemica (znana również jako choroba Grindera i zgnilizna Pottera) jest postacią pylicy wywołanej wdychaniem pyłu krzemionki krystalicznej i charakteryzuje się stanem zapalnym i bliznowaceniem w postaci zmian guzkowych w górnych płatach płuc.' Pełna nazwa tej choroby to pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, a przy 45 literach jest to najdłuższe słowo w języku angielskim. Http://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis

Podczas pracy z proszkiem okrzemkowym zaleca się stosowanie maski przeciwpyłowej lub respiratora. Niektóre firmy dostarczają teraz wilgotny proszek, co zmniejsza ryzyko wdychania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może odświeżymy temat?

a może ktoś próbował przy pomocy ziemi okrzemkowej, zlikwidować np. zakwit fito (pierwotniaków), bądź ospy?

czy tylko lampa UV ?

https://bostonreefers.org/forums/index.php?threads/maintaining-48-year-old-tank-with-diatom-filter.165292/

na tylu akwarystów, nikt nic?

:whistling:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kontynując, bo widzę że w temacie się ożywiło :D

wygrzebane pudełko z szafki, ze starymi "przydasiami" (materiałem filtracyjnym) a na nim info producenta

 To naturalny, lekki i bardzo porowaty wkład pochodzenia organicznego. Doskonale pochłania bakterie gram dodatnie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz toksyny, pestycydy i pozostałości po lekach. Skutecznie eliminuje związki olejowe i metale ciężkie, wiążąc je w strukturze okrzemkowych pancerzyków. Dobry absorbent amoniaku i innych związków azotowych.(...) itd. itp. 

ta daaaam :whistling:

i spadam

P.S  jest również materiałem niebezpiecznym 

 

Open your mind

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ziemia okrzemkowa wylądowała w sumie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×