Skocz do zawartości
Gość

Problemy z niskim pH? Stwórz swój własny skruber CO2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
cover-image
Porozmawiajmy więc o tym, dlaczego zdecydowałem się to napisać. Od czasu do czasu miałem problemy z niskim pH i przypuszczam, że Ty też masz, to może być frustrujące. Po pierwsze nie jestem typem osoby, która goni za liczbami, ale jeśli możesz coś z tym zrobić, dlaczego nie !? Tutaj postanowiłem sprawdzić, dlaczego mam problemy z niskim pH.

1.
 
1.jpg


Jak widać na tym wykresie Apex, moje pH nie było straszne, ale niskie i nieregularne. Brzmi znajomo??

Po pierwsze powiem, że nie jestem naukowcem ani chemikiem, więc jeśli sprawdzasz ten artykuł pod kątem terminów naukowych, itp.… Nie jestem tym facetem. Jestem tylko hobbystą

Więc po co w ogóle przejmować się pH? Jestem zwolennikiem stabilności, a ty też możesz. Czy doświadczasz dość dynamicznych i nieregularnych wahań pH? Widziałem pH w moim systemie tak niskie, jak 7,5 i nigdy nie wzrosło powyżej 8,1. Więc moje poszukiwania polegały na poszukiwaniu przyczyn. Po przeszukaniu R2R wykonałem kilka testów i ustaliłem, że winowajcą był CO2. 

Co teraz z tym zrobić? Cóż, próbowałem zwiększyć mieszanie powierzchni za pomocą większej liczby pomp i skierowałem je na powierzchnię w celu wymiany gazowej. Czy próbowałeś tego ?? Prawdę mówiąc, gdybym dodał jeszcze jedną pompę, wydmuchałbym wodę ze zbiornika!

Efektem końcowym było dużo nadmiernej mgły solnej i niewiele więcej. Więc co teraz robimy? Cóż, mój następny krok był trochę bardziej drastyczny, ale był łatwy - postanowiłem wywiercić dziurę w boku mojego domu i poprowadzić linię do mojego skimmera, aby uzyskać zewnętrzne źródło świeżego powietrza.

2.
2.jpg


3.
3.jpg


4.
4.jpg


5.
5.jpg


6.
6.jpg


7.
7.jpg


8.
8.jpg

Na rysunkach 2-8 widać część tego procesu, który uchwyciłem. Oto link do całego wątku.

Skimmer pH bump
http://www.reef2reef.com/index.php?threads/Skimmer-PH-bump.248348/

Chciałbym również dodać link do innego świetnego artykułu autorstwa @jsker !

http://www.reef2reef.com/threads/a-simple-fix-for-low-ph.270743/

Widzisz, jeśli otworzę okna w moim domu, moje pH wzrośnie, ale jak wiele ludzie, nie możemy mieć ciągle otwartych okien.

Więc po uruchomieniu linii dostałem niezły mały wzrost pH. Udało się, ale jak większość ludzi chciałem trochę naciskać.

9.
9.jpg


10.
10.jpg

Na zdjęciach 9-10 widać, że dostałem niewielki wzrost pH.

Następnym i ostatnim krokiem było wykonanie własnego skrubera CO2. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Prawdę mówiąc, stworzyłem 2 z istniejących rzeczy, które miałem dookoła. Jedyną rzeczą, którą celowo kupiłem, aby to zrobić, było wapno sodowane

11.
11.jpg


12.
12.jpg


13.
13.jpg

Na zdjęciach 11-13 widać, że użyłem starego reaktora GFO i umieściłem gąbkę na dnie wewnątrz reaktora, napełniłem wapnem i położyłem na nim górę.

Na rysunku 13 widać, jak media (wapno sodowane) zmieniają kolor, gdy są wyczerpane. Było to około 1 miesiąca pełnego 24-godzinnego użytkowania.

Wlotowa strona reaktora jest podłączona do wlotowej linii powietrza zewnętrznego, a drugi koniec przechodzi do wlotu skimmera. Przedstawione na rysunku 14.


14.
14.jpg



Po wielu sukcesach, przy użyciu wapna sodowanego, zdecydowałem się na użycie starszego sprzętu, który miałem w pobliżu.

Na zdjęciach 15-19 zobaczysz puste wiadro po soli, które miałem więc wywierciłem kilka małych otworów w dnie i wyłożyłem wnętrze plastikowym materiałem ekranującym.

Na zdjęciu 19 zobaczysz, jak bardzo ładnie wzrosło moje pH!

15.

15.jpg


16.
16.jpg


17.
17.jpg


18.
18.jpg


19.
19.png



Podsumowując, teraz widać, że moje pH wzrosło ze średnio 7,8 do około 8,2. Jest też znacznie bardziej stabilny i przewidywalny. Mam nadzieję, że niektóre z tych pomysłów Ci się podobały i że odniesiesz sukces. W miarę zbliżania się zimy wszyscy będziemy coraz bardziej w środku i przerażający spadek pH może przyjść i złożyć Ci wizytę, ale będziesz przygotowany!

 

 

 

 

 

Michael jest weteranem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Obecnie należy do Master Craft Union Millwright. Mike rozpoczął karierę w utrzymywaniu raf morskich w 1999 roku. Przez lata miał wiele zbiorników i nieustannie pogłębiał swoją wiedzę. Od ryb do systemów z dominacją ULNS SPS. Mike jest byłym przedstawicielem firmy Aquaforest ds. Produktów i pomocy technicznej w USA. Jest również właścicielem Reef Bunker LLC.
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze to rozumie...
Pkt 15 czyli dał brzęczyk na wapno sodowane, pod wapnem były dziury do zasysania powietrza. Taką konstrukcję podłączył gdzie?
Do kostki lipowej/kamienia napowietrzającego położonego w sumpie... Patrząc na ostatnie zdjęcie to tak by wynikało... Tylko czy nie spowoduje to efektów brudzenia szyb powyżej wody w sumpie oraz bąbli w głównym baniaku jak po użyciu chemicleana ?

Aby pozostać w temacie to można się natknąć na prefiltry do zewnętrznego zasilania odpieniacza.
Wykonanie na bazie filtrów węglowych stosowanych w samochodach. Puszka, z wlotem i wylotem w środku filtr kabinowy węglowy... Stosuje ktoś w tego typu rozwiązanie ? Np w połączeniu z komorą na wapno sodowane może okazać się ciekawą opcją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@chwialek dokładnie, do kostki którą to umieścił w sumpie.(2 szt.)

Przepraszam sam tłumaczyłem tekst, (a w szkole tylko rosyjski miałem) i albo przeoczyłem albo... 

No nie wiem???
u siebie mam w zbiorniku, z racji braku sumpa i odpieniacza ?
(1 x Kordon Mist Fine)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czasie ale cóż... Jaką ilość wapna sodowanego należy użyć w takim "starodawnym" filtrze z brzęczykiem w roli głównej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@chwialek ja miałem resztki zasypu z Rebreathera, i wiaderko po „małosolnych”. Starczyło na ćwiartkę tegoż wiaderka.

Było to i było - mam ten komfort, że w pomieszczeniach gdzie są zbiorniki, praktycznie nikt nie przebywa (No poza mną, gdy przy nich coś grzebie) 

Szczerze mówiąc lepiej mi się sprawuje sam bubble scrubbing

(jako, że odpieniacza nie posiadam)

p.s

plusem przezroczystego wiaderka, jest możliwość oceny jak szybko wapno się nasyca

(bo w tym AF, to chyba się dowiadujesz jak całość się „nasyci”?)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem DIY
Jako że po przeczytaniu owego artykułu :)  poczułem się po raz kolejny zachęcony do eksperymentowania z wapnem sodowanym.

W burdelniku (czytaj strych) znalazłem puszkę liniową na zasyp o taką.

wklad-liniowy-2-do-zasypu-zlozem-puszka.
Kilka złączek do osmozy.
Brzęczyk - leży ich tam nawet kilka, stosując metodę odsłuchową wybrałem najcichszy model z posiadanych. Dla tych słabiej słyszących podpowiem iż najcichszy okazał się niezawodny eheim.
Co mnie bardzo zadziwiło znalazłem nawet kostkę lipową.
Zakupiłem wapno sodowane.
Aż żal było by nie spróbować metody z brzęczykiem... czy coś to poprawi nie wiem. Ale  korci mnie aby wydobyć ze strychu profiluxa v2 i sprawdzić realnie wynik "eksperymentu" a nie opierać się tylko na obserwacji naocznej.

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nie prościej, w Twoim przypadku podpiąć się pod odpieniacz?

Chyba, że w nowym projekcie bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×