Skocz do zawartości
  • 0
Bart1996

IDENTYFIKACJA. CO TO?

Pytanie

Witam

Jak w temacie, co to za zwierzyna? 

Pozbyć się? Zostawic? 

 

IMG_20200418_142244.jpg

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 minut temu, Bart1996 napisał:

Witam

Jak w temacie, co to za zwierzyna? 

Pozbyć się? Zostawic? 

 

IMG_20200418_142244.jpg

Aiptasia- różyczka :), ukwiał- symbiotyczny parzydełkowiec i śliczne fioletowe cyjano :)

Ogólnie mało sympatyczny ukwiał ze względu na inwazyjność i parzenie innych koralowców w bardzo bliskiej odległości. Jak nie przeszkadza innym zwierzakom, nie parzy ich, to zostaw. Podobno gdy zaczniesz wydłubywać, niebawem zobaczysz całą kolonię. Z aiptasią to kwestia czasu. Pytanie tylko czy chcesz szybciej mieć ich plagę czy wolisz poczekać :). 90 % akwarystów ma u siebie a 10% nie wie że ma, więc dopóki nie widzisz lasów brązowych i przepalonych światłem aiptasii to nie masz co sobie głowy zawracać. Kiedyś starałam się zapanować nad wszystkim ale to nie ma sensu bo i tak nie dasz rady wszystkiego kontrolować. 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 minut temu, AniaWol napisał:

Aiptasia- różyczka :), ukwiał- symbiotyczny parzydełkowiec i śliczne fioletowe cyjano :)

No tak, moglem zdj zrobic po odessaniu ?

Co z nim zrobić? Cieszyc sie czy płakać? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
4 minuty temu, Bart1996 napisał:

No tak, moglem zdj zrobic po odessaniu ?

Co z nim zrobić? Cieszyc sie czy płakać? ?

lol,

Ja bym zostawiła. Obserwuj czy nie pojawia się więcej w najbliższych paru tygodniach. Jeśli tak to daj znać na forum, będziemy walczyć z problemem.

Nadrugim planie widzę że rośnie jakaś solidna rurówka. Dobrze widzę? A tak w ogóle, to całe to "towarzystwo" porosło jakiś szkielet montipory bodajże ?

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
3 minuty temu, AniaWol napisał:

lol,

Ja bym zostawiła. Obserwuj czy nie pojawia się więcej w najbliższych paru tygodniach. Jeśli tak to daj znać na forum, będziemy walczyć z problemem.

Zlokalizowalem dwa, jeden na zdjeciu. 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
5 minut temu, Bart1996 napisał:

Zlokalizowalem dwa, jeden jest blisko zoa, drugi w nieszkodliwym miejscu

hihi, u mnie piękna duża aiptasia wyrasta ze środka dużej kolonii zoa. Nie mam zamiaru w nich dłubać, chociaż ostatnio nad tym myślałam :). Zostaw, przynajmniej jest ciekawy widok.

IMG_5441.jpg

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 minut temu, AniaWol napisał:

lol,

Ja bym zostawiła. Obserwuj czy nie pojawia się więcej w najbliższych paru tygodniach. Jeśli tak to daj znać na forum, będziemy walczyć z problemem.

Nadrugim planie widzę że rośnie jakaś solidna rurówka. Dobrze widzę? A tak w ogóle, to całe to "towarzystwo" porosło jakiś szkielet montipory bodajże ?

To zoa, nie rurowka, z tym ze zamknieta i pokryla ja jakas powloka, czekam bo dwa inne juz sie jej pozbyly. A to wszystko tak, na szkielecie. Zbiornik dopiero dojrzewa, po malej wpadce.. Reszta towarzystwa zaczyna sie dźwigać

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
2 minuty temu, Bart1996 napisał:

To zoa, nie rurowka, z tym ze zamknieta i pokryla ja jakas powloka, czekam bo dwa inne juz sie jej pozbyly. A to wszystko tak, na szkielecie. Zbiornik dopiero dojrzewa, po malej wpadce.. Reszta towarzystwa zaczyna sie dźwigać

Może to gąbka ją obrosła.

Ogólnie dużo tam teraz rośnie lol. Daj im czasu dużo cyrkulacji i dodawaj bakterie regularnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Teraz, AniaWol napisał:

Może to gąbka ją obrosła.

Jakby kozuch, babelek? I na tym osad czerwony i zielony, jakby glon i cyjano. Dwa inne pozbyly sie tego same

IMG_20200416_131300.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

dino, cyjano i cała reszta plag "Egipskich". Przejdzie tylko zadbaj o dobrą cyrkulację żeby to wszytko nie skisło, bo będzie kisiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
2 minuty temu, AniaWol napisał:

dino, cyjano i cała reszta plag "Egipskich". Przejdzie tylko zadbaj o dobrą cyrkulację żeby to wszytko nie skisło, bo będzie kisiel.

Jeden juz sb poradzil

IMG_20200418_150726.jpg

Drugi jest w trakcie

IMG_20200418_150854.jpg

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

@Bart1996 tak szczerze?

one sobie nie radzą jak to określasz, one po prostu walczą o życie

cyjano to masz we wszystkich kolorach chyba - bo nie występują jedynie w kolorze bordo

drzesz glony szczoteczką do zębów, bo gdzieś tak wyczytałeś - pytanie po co?

podstawy się kłaniają, wiem że dopiero zaczynasz i uczysz się ale .... 

póki co Aiptasia najmniejszy problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
3 godziny temu, Bart1996 napisał:

Jeden juz sb poradzil

IMG_20200418_150726.jpg

Drugi jest w trakcie

IMG_20200418_150854.jpg

O rzesz ty orzeszku, dojrzewanie u kolegi jest na całego. Rozumiem twoje zainteresowanie wszystkim co pojawi się na skale ale przy tak silnym dojrzewaniu to jedyne co musisz robić to być cierpliwym i poza mocną cyrkulacją, zmniejszeniem świecenia i regularnym laniem bakterii nic więcej nie robić. Nie rób żadnych podmian, daj zbiornikowi dojrzeć i nie ingeruj w zbiornik wsadzaniem rąk czy na siłę czyszczeniem glonów szczoteczką do zębów. Za parę tygodni kup Salariasa fasciatus a problem z łąkami zniknie. Jednak nie prędzej jak za parę tygodni wpuszczaj życie, bo cokolwiek wpadnie do wody wcześniej, na pewno nie będzie czuło się komfortowo a wielce prawdopodobne że padnie. Więc jak się dowiem, że przechwalasz się na forum za tydzień że masz nowe rybki to będzie obsztorc forumowy ?.

Za 2 tygodnie, napisz jakie będą parametry No3, PO4, Ph, KH, Ca i Mg. Oczywiście na bieżąco poproszę żebyś pilnował zasolenie i aby była czysta po demi osmoza na odparowanie na tds. Jeśli nie masz tds to kup za 100 parę złotych na allegro z 2 czujnikami na wejściu i na wyjściu. 

Jak zobaczysz że skała i piach zaczynają być wolne od cyjano i dino, po tygodniu zrobisz małą 10% podmiankę. Następnie przez kolejny tydzień obserwuj parametry i czy nie ma nawrotu/większego rozkwitu plag. Jeśli będzie ok to możesz wpuścić salariasa, oczywiście pod warunkiem że nie będzie krytycznych wartości parametrów i będą jeszcze zielone glony dla Salariasa.

To tyle na najbliższe 3 tygodnie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

@Bart1996 tak szczerze?

one sobie nie radzą jak to określasz, one po prostu walczą o życie

cyjano to masz we wszystkich kolorach chyba - bo nie występują jedynie w kolorze bordo

drzesz glony szczoteczką do zębów, bo gdzieś tak wyczytałeś - pytanie po co?

podstawy się kłaniają, wiem że dopiero zaczynasz i uczysz się ale .... 

póki co Aiptasia najmniejszy problem

Okej, moze uzylem zlego sformulowania. Walcza o życie. 

 

Wyczytalem o szczoteczce, ale jak do tej pory zrobilem to raz, bardziej dociera do mnie "czas" ktory gra tutaj najwieksza role. 

 

Jak narazie sprawdzam tylko parametry i czekam. 

50 minut temu, AniaWol napisał:

O rzesz ty orzeszku, dojrzewanie u kolegi jest na całego. Rozumiem twoje zainteresowanie wszystkim co pojawi się na skale ale przy tak silnym dojrzewaniu to jedyne co musisz robić to być cierpliwym i poza mocną cyrkulacją, zmniejszeniem świecenia i regularnym laniem bakterii nic więcej nie robić. Nie rób żadnych podmian, daj zbiornikowi dojrzeć i nie ingeruj w zbiornik wsadzaniem rąk czy na siłę czyszczeniem glonów szczoteczką do zębów. Za parę tygodni kup Salariasa fasciatus a problem z łąkami zniknie. Jednak nie prędzej jak za parę tygodni wpuszczaj życie, bo cokolwiek wpadnie do wody wcześniej, na pewno nie będzie czuło się komfortowo a wielce prawdopodobne że padnie. Więc jak się dowiem, że przechwalasz się na forum za tydzień że masz nowe rybki to będzie obsztorc forumowy ?.

Za 2 tygodnie, napisz jakie będą parametry No3, PO4, Ph, KH, Ca i Mg. Oczywiście na bieżąco poproszę żebyś pilnował zasolenie i aby była czysta po demi osmoza na odparowanie na tds. Jeśli nie masz tds to kup za 100 parę złotych na allegro z 2 czujnikami na wejściu i na wyjściu. 

Jak zobaczysz że skała i piach zaczynają być wolne od cyjano i dino, po tygodniu zrobisz małą 10% podmiankę. Następnie przez kolejny tydzień obserwuj parametry i czy nie ma nawrotu/większego rozkwitu plag. Jeśli będzie ok to możesz wpuścić salariasa, oczywiście pod warunkiem że nie będzie krytycznych wartości parametrów i będą jeszcze zielone glony dla Salariasa.

To tyle na najbliższe 3 tygodnie.

Na chwile obecna nie robie nic jak dolewam wode ktora odparuje i kontroluje zasolenie. 

Nie ma piachu, jest sama zywa skala. 

Procz kontroli parametrow staram się nie wnikac w to co tam się dzieje, aczkolwiek zaczynam z tym przygode i poznaje to wszystko, wiec to ze pytam, zwracam na cos uwage, zauwazam i staram sie cos z tym zrobić chyba nie jest niczym zlym. 

Bakterie leje jak na butelce. 10ml/tydz

Do ilu h dziennie zmniejezyc swiatlo. Akutalnie jest 12/12

 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

 

5 godzin temu, Bart1996 napisał:

wiec to ze pytam, zwracam na cos uwage, zauwazam i staram sie cos z tym zrobić chyba nie jest niczym zlym. 

Nie jest - ale jak słuchasz stu doradców i z tego wprowadzisz 20 zmian za jednym zamachem to wyjdzie z tego gó...

druga sprawa, jeśli chcesz czerpać swoją wiedzę i zdobywać ją jedynie na forach, to znów znajdziesz się w czarnej du...

to nie te czasy, niestety...

obejrzyj filmik Seba Holcera - Kilka słów o denitryfikacji w akwarium morskim -

w 5 sek. padają święte słowa

W większości zgadzam się z Anią, tylko z tymi testami dałbym sobie spokój na miesiąc przynajmniej przy tym bagnie, ewentualnie przedmuchuj pipetą korale z cyjano, dino i co tam jeszcze. I tego zasolenia pilnuj, ze światłem zjechał bym o połowę

no sorry stary za może mocne słowa, ale albo się weź za to na poważnie - albo sobie daruj

a jeśli Ci się uda ogarnąć tą szklaneczkę, z tego syfu - to już Ci powiem że jesteś gość

 

i pisz w temacie który zacząłeś wcześniej - łatwiej ogarnąć, co z czym

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
13 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

Nie jest - ale jak słuchasz stu doradców i z tego wprowadzisz 20 zmian za jednym zamachem to wyjdzie z tego gó...

druga sprawa, jeśli chcesz czerpać swoją wiedzę i zdobywać ją jedynie na forach, to znów znajdziesz się w czarnej du...

to nie te czasy, niestety...

obejrzyj filmik Seba Holcera - Kilka słów o denitryfikacji w akwarium morskim -

w 5 sek. padają święte słowa

W większości zgadzam się z Anią, tylko z tymi testami dałbym sobie spokój na miesiąc przynajmniej przy tym bagnie, ewentualnie przedmuchuj pipetą korale z cyjano, dino i co tam jeszcze. I tego zasolenia pilnuj, ze światłem zjechał bym o połowę

no sorry stary za może mocne słowa, ale albo się weź za to na poważnie - albo sobie daruj

a jeśli Ci się uda ogarnąć tą szklaneczkę, z tego syfu - to już Ci powiem że jesteś gość

 

i pisz w temacie który zacząłeś wcześniej - łatwiej ogarnąć, co z czym

Owszem, moze i słucham 100 doradcow ale nie korzystam z kazdego ze sposobow :P

Nie opieram zaglebianiu swojej wiedzy jedynie na forach, czytam co moge, co uda mi się znalezc, artykuly, dokumenty, fakty, mity, kanaly akwarystow. Itp. 

Powiem tak, za wszystko za co sie zabieram, staram sie robic to na poważnie. I ta kosteczka jeszcze wyjdzie na ludzi :P

Ze wszystkiego wyciągam wnioski i staram sie uczyc. 

Okej, wiec kolejny update tam gdzie jego miejsce

Pozdrawiam i dziękuje :)

 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

OK - trzymam Cię za słowo

i już się nie odzywam - bo tylko się czepiam :ru:

 

powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
38 minut temu, Osmodeusz napisał:

OK - trzymam Cię za słowo

i już się nie odzywam - bo tylko się czepiam :ru:

 

powodzenia

Czepiaj sie, o to tu chyba chodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
12 godzin temu, Bart1996 napisał:

Okej, moze uzylem zlego sformulowania. Walcza o życie. 

 

Wyczytalem o szczoteczce, ale jak do tej pory zrobilem to raz, bardziej dociera do mnie "czas" ktory gra tutaj najwieksza role. 

 

Jak narazie sprawdzam tylko parametry i czekam. 

Na chwile obecna nie robie nic jak dolewam wode ktora odparuje i kontroluje zasolenie. 

Nie ma piachu, jest sama zywa skala. 

Procz kontroli parametrow staram się nie wnikac w to co tam się dzieje, aczkolwiek zaczynam z tym przygode i poznaje to wszystko, wiec to ze pytam, zwracam na cos uwage, zauwazam i staram sie cos z tym zrobić chyba nie jest niczym zlym. 

Bakterie leje jak na butelce. 10ml/tydz

Do ilu h dziennie zmniejezyc swiatlo. Akutalnie jest 12/12

 

Pewnie po to jest forum :). Pytasz i dostajesz odpowiedz od ludzi, którzy przekazują swoje doświadczenia przy zakładaniu akwariów i chcą żeby twoje akwarium za jakiś czas wyglądało równie ładnie?. Zapytaj Osmodeusza o dobre materiały do przestudiowania na początek. Wiem, że facet ma dużą wiedzę i lubi czytać.

Spróbuj zmniejszyć do 7h. wystarczy. Bardzo dobrze natleniaj wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×